Profile cover photo
Profile photo
Stratejik SEO - Dijital Pazarlama ve SEO Ajansı
6 followers
6 followers
About
Posts

Post has attachment
RENT A CAR SEO ÇALIŞMASI

Rent a Car hizmetinde daha kolay ulaşılabilir olmak için SEO çalışması yaptırmanız gereklidir. Neden mi? Çünkü insanlar araç kiralamak istedikleri zaman ilk olarak mobil cihazlardan veya bilgisayar üzerinden arama yapmaktadır. Bireysel veya kurumsal fark etmeksizin araç kiralamasının avantajlı ve cazip yanını bilen kişiler araç ihtiyaçlarını karşılamak için kendisine bir araç kiralama firması aramaktadır. Sizde vermiş olduğunuz hizmeti arama yapan müşterilerinize ulaştırmak için SEO çalışması yaptırarak üst sıralarda yerinizi almalısınız. Müşteri kitlenizin aktif olarak yer aldığı dijital mecrada sizde ilk sayfadaki yerinizi almalısınız.

Rent a Car Firması Hangi SEO Stratejisini Kurgulamalıdır?

SEO stratejilerini sektör ve hedef kitle baz alınarak geliştirdiğiniz zaman tam anlamıyla bir verim elde edilebilirsiniz. Rent a car firmalarının ilk aşamada uygulaması gereken SEO stratejisi yerel SEO çalışmalarıdır. İlk olarak hizmet ağını çevresinde ikamet eden insanlara duyurması gereklidir. Hemen bir örnek verelim; İstanbul Florya’da bulunan bir araç kiralama firmanız olduğunu düşünelim. Sizin şu anda potansiyel müşterileriniz Florya ve çevre ilçelerde oturan insanlar olacaktır. Yerel SEO çalışmasında hedef kitlemizi belirledik. Şimdi yerel SEO çalışmaları kapsamında web sitesinin site içi düzenlemeleri yapılmalıdır. Hızlı bir yükseliş için hizmet bölgelerinizin bulunduğu sayfalar açılabilir. ‘florya-arac-kiralama’, ‘havalimani-arac-kiralama’, ‘kucukcekmece-arac-kiralama’ gibi sayfalar açarak hizmet bölgelerindeki çalışmalarınızı duyurabilirsiniz. Ayrıca hedef kitlenizin bulunduğu gruplar, yerel haber sitelerinde tanıtım yaparak hizmetlerinizi duyurabilirsiniz.

SEO Çalışmasında Hangi Kelimeler Seçilmelidir?


Her sektörde olduğu gibi aranma hacmi yüksek olan kelimelere yönelmeniz gereklidir. Rent a Car firmaları için ilk adımda yerel SEO çalışmaları yürütülmesi gerektiği için bu bağlamda yerel aramalarda aranma hacmi yüksek olan kelimeler seçilmelidir. Sizin öncelikli anahtar kelimeleriniz arasında ‘Florya araç kiralama’, ‘havalimanı araç kiralama’ gibi yerel kelimeler olmalıdır. Mobil cihazlarda bulunan sesli arama özelliğini Rent a car firmanız için fırsata dönüştürün. Long tail keywords kavramından yola çıkarak uzun kuyruklu kelimeleri kullanmalısınız. Şöyle ki arama yapan müşterileriniz Örn: ‘Florya’da lüks otomatik vites dizel araç kiralama fiyatları’ , ‘havalimanından ekonomik benzinli araç kiralama hizmeti veren firmalar’gibi uzun bir kelime ile arama yaptığı zaman karşısına sizin siteniz çıkmalıdır. Bunun gibi semantik anahtar kelimeler belirleyerek SEO temelinden güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. Temel kelimelerde yükseldikten sonra eğer ki İstanbul geneline veya Türkiye geneline hizmet veriyorsanız kelimelerinizi de bu doğrultuda genellemeniz daha doğru olacaktır. Anahtar kelimelerinizi bu doğrultuda sistematik bir şekilde ilerlettiğiniz zaman SEO çalışmasının temelini de güçlendirmiş olacaksınız.

SEO Uyumlu Makale ama İçeriği Ne Anlatmalı?

Sizi anlatan faydalı içerikler üretin. İçerik pazarlaması SEO açısından önemli bir noktadır. Ancak ziyaretçilere bir yararı olduğu zaman geri dönüş elde edebilirsiniz. Araç kiralamada müşterilerinizin size yönelttiği soruları dikkate alarak bir içerik planlaması geliştirmelisiniz. ‘Araç kiralamasında nelere dikkat edilmelidir?’ , ‘Araç kiralamasının faydaları’ gibi içerikler geliştirerek hizmetinizi ve kalitenizi ön plana çıkarabilirsiniz. Bu tarz hizmeti ön plana çıkaran içeriklerin yanı sıra müşterilerinize cazip gelecek ve onları harekete geçirecek içeriklerde oluşturmalısınız. Mesela ‘Yeni yılın son model araçları hizmetinizde’, ‘Limuzin ile evlenme teklifi etmek ister misiniz?’ gibi içerikler üreterek müşterilerinizi çekebilirsiniz. Avantajlarınızı ve hizmetinizi ön plana çıkararak SEO uyumlu içerikler üretebilirsiniz.

Backlink Stratejisi Nasıl Belirlenmelidir?

Site dışı SEO kapsamında yapılacak olan tanıtım alanları müşterilerinize daha hızlı ulaşmak için doğru bir kanaldır. Araç kiralama firmanızın tanıtım yazısı, video ve görseller ile tanıtılacağı farklı sitelerden sizi gören ziyaretçiler sitenize daha hızlı ulaşacaktır. Backlink alanları belirlenirken genel haber siteleri, içerik paylaşım siteleri ve sosyal medya hesaplarının yanı sıra yerel haber siteleri ve sektörel siteler de kullanılmalıdır. Barnacle SEO dediğimiz büyük sitelerden backlink alınarak yükselme yöntemi Rent a car firmaları için uygun bir stratejidir. Günlük ziyaretçi potansiyeli yüksek olan Sahibinden gibi araç kiralama firmalarını bir araya getiren sitelerde üyelik açarak araç kiralama hizmetinizi tanıtabilirsiniz.

SEO Harici Hangi Dijital Pazarlama Çalışmaları Yapılabilir?

İnternetten kiralık araçlarınızı sunduğunuz sitenizi farklı pazarlama kanalları kullanarak tanıtmalısınız. Rent a car sektöründe marka bilinirliğinizi arttıracak çalışmalardan yararlanmalısınız. Online marka yönetiminin yanı sıra sosyal medya hesaplarının kullanımı da göz ardı etmeyelim. Mobil cihazların yaygınlığından dolayı hedef kitleniz burada bir hayli aktif yer alıyor. Siz de firmanızın sosyal medya hesaplarına kurumsal bir kimlik kazandırarak müşterilerinizi çekebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı sosyal medya reklamları ile destekleyerek daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz. SEO çalışmalarını desteklemek amaçlı Adwords reklamları da tercih edilebilir. Facebook reklamları, İnstagram reklamları, Twitter reklamları ve Google reklamlarını yayınlarken bölgesel çalışmalar yapmalısınız. Az önce verdiğimiz örnek üzerine devam ederek Florya’daki araç kiralama firmanız için vereceğiniz reklamlarda bölge seçimi yaparak Florya ve çevresini seçmelisiniz. Böylelikle reklamınızı yalnızca yakınızda ikamet eden müşterileriniz görebilecek.

Yapılacak olan SEO çalışmasında reklam ve sosyal medya yönetimi ile firmanızı öne çıkaracak fikirler üretilmelidir. Şöyle ki araç kiralama sektöründe ne önemlidir? Aracın modeli, yılı, yakıt türü, lüks veya ekonomik olması gibi özelliklerden ayırt edilir. Sizin elinizde bulunan lüks araçları öne çıkararak müşterileri kendinize çekebilirsiniz. Yeni çıkan bir araç modelinin tanıtımını yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer ki nostalji araçlarınız bulunuyorsa bu araçların tanıtımını yaparak rakiplerinizden sıyrılabilirsiniz.

Unutmayın ki ancak doğru SEO stratejileri uygulandığı sürece hedef kitlenize daha hızlı ulaşabilir ve kazancınızı arttırabilirsiniz. Rent a Car firmanız için SEO hizmeti almak için Stratejik SEO’dan teklif isteyin.


Add a comment...

Post has attachment
Uluslararası Lojistik Hizmeti Veren Firmalar için SEO Çalışması

Uluslararası lojistik firmaları ülkeler arası hizmet vermektedir. Farklı ülkeler arasında ürünlerin güvenle taşınmasını sağlayan lojistik firmalarının kendilerini dünyaya duyurmanın ilk aşaması web siteleridir. Lojistik firmaları web siteleri üzerinden tüm ülkelere vermiş olduğu hizmetleri duyurarak müşteri kitlesini arttırmayı hedeflemektedir. Rekabet oranı yüksek olan uluslararası pazarda rakiplerinizden sıyrılarak web sitenizi üst sıralara taşımak için SEO’ya ihtiyacınız vardır. İnternet sitenizin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almasıyla müşteri kitleniz sizin vermiş olduğunuz hizmetten haberdar olacaktır. SEO stratejileri sektör düşünülerek ve pazarın nabzı tutularak ilerletildiği zaman doğru hedef kitleye ulaşım sağlanır ve potansiyel müşterilere ulaşılabilir.

Hangi SEO Stratejisi Kurgulanmalıdır?

Lojistik firmaları dünyanın her bölgesine hizmet verdiğinden dolayı Uluslararası SEO stratejisi kurgulanmalıdır. Uluslararası yani Yurtdışı SEO stratejisini lojistik firmalarına uyarladığımız zaman yapılacak çalışmalar şu şekilde ilerlemelidir. İlk olarak hizmet verdiğiniz ülkenin uzantısına uygun domain (.de, .fr, .ru gibi ) almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Eğer ki var olan bir siteniz var ve ilgili ülkenin arama motorunda belirli bir konuma gelmiş ise .fr, .de gibi alt domain açarak veya /fr, /de gibi ek sayfalar açarak çalışmalarınızı yürütmeniz daha sağlıklı olacaktır. Daha öncesinde web siteniz arama sonuçlarında listelenmiyorsa az önce belirttiğimiz ülke uzantısıyla domain alarak başlamanız daha yararlı olacaktır. Bu aşamadan sonra hizmet ağınıza göre ilgili ülkenin arama motoruna uygun optimizasyon ve tanıtım çalışmalarına yönelmelidir. Irak’tan Türkiye’ye petrol taşımacılığı yapan bir firmaysanız Irak arama motoru olan “Yooz” arama motorunun kriterlerine uygun çalışmalar yürütülmelidir.

SEO Çalışmasında Hangi Kelimeler Seçilmelidir?

Siz hangi ülkeler arasında hizmet sağlıyorsunuz? Sizin hizmet ağınıza uygun anahtar kelimeler sizi doğru müşterilere ulaştıracaktır. Eğer ki siz yalnızca Türkiye’den Almanya’ya çift yönlü olarak hizmet veriyorsanız bu ülkeye yoğunlaşmanız gereklidir. ”Almanya Türkiye yük taşımacılığı” , “Almanyaya nakliye yapan firmalar”, “Iraktan petrol taşımacılığı” gibi müşterilerinizi bulabileceğiniz anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Bunların yanı sıra hizmet modelinize uygun olarak “Almanya hava taşımacılığı”, “Almanya kara taşımacılığı” “Almanya deniz taşımacılığı” gibi hizmetinizi öne çıkaran anahtar kelimelere yönelmeniz gerekir.

Long Tail Aramalarda Nasıl Strateji Kurgulanmalıdır?Long tail keywords yani uzun kuyruklu kelimeler anlamına gelir. Müşterinizin arayacağı uzun kelimeden direkt olarak size ulaşması sağlanmalıdır. “Almanyaya kara taşımacılığı yapan güvenilir lojistik firması” uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir. Öncelikli anahtar kelimelerinizin yanı sıra uzun kuyruklu anahtar kelimelerinizle yüksek rekabet oranından sıyrılabilir hem de uzun kuyruklu kelimeler içinde öncelikli anahtar kelimelere yer vererek anahtar kelimenizin gücüne de katkı sağlamış olursunuz. Long tail kelimelerle hem detay aramalarda çıkabilir hem de öncelikli kelimelere katkıda bulunabilirsiniz.

SEO Uyumlu Yazı ama Ne Anlatmalı?

SEO için ‘Özgün içerik’ kavramı her zaman vurgulanır. Ancak bu içerik ne anlatmalı? Lojistik firmasının içerik pazarlamasında izleyeceği yol nasıl olmalı? Biz buna değinelim. Müşterinin hizmet almadan önce aklına takılan sorulara cevap olacak içerikler oluşturulmalıdır. Lojistik hizmeti almak isteyen kişi taşımacılık sırasında ürünlerinin zarar görmesini istemez. Bu yüzden sizin “Ürün Taşımasını Nasıl Yapıyoruz?” başlığı altında ürünleri nasıl paketlediğiniz, ürün yüklemesini nasıl yaptığınızı kısacası nasıl korunaklı taşıdığınızı anlatarak hizmetinizi anlatan içerikler oluşturulması gereklidir. Hizmet içeriğinin dışında başka bir içerik örneği verecek olursak; Sizi diğer lojistik firmalarından ayıran özellik nedir? Buna değinebilir. “Taşıma Sırasında Oluşacak Sorunlar Firmamız Kontrolü Altında” başlığında ürün taşıması sırasında oluşacak sorunlarda ürünleri güvenli olarak taşıdığınızı müşterilerinize duyurabilirsiniz.

Backlink Stratejisi Nasıl Belirlenmelidir?

İnternet sitenizi hangi alanlarda tanıtacaksınız? Bilinirliğinizi nasıl arttıracaksınız? Uluslararası lojistik firmaları için belirlenecek olan backlink mecralarının da hizmet verilen ülkeye uygun olarak seçilmesi doğru kitleye ulaşmada ilk adımdır. Tüm ülkelerin kullandığı ortak sosyal medya hesapları olan Facebook, Twitter, İnstagram vb. hesapların yanı sıra o ülkede yaygın olan sosyal medya platformları da hedeflenmeli ve firma tanıtımları yapılmalıdır. İçerik ve haber sitelerinde hizmetinizi tanıtan yazılar yayınlanmalıdır. Bu çalışmalara ek olarak ülkenin ortak pazaryeri siteleri tespit edilerek hesap açılmalıdır. Ülkemizden örnek verecek olursak Armut sitesi üzerinde birçok iş sektörünün yer aldığı sitelerde hesap açılarak hizmet tanıtımları yapılmalıdır. Bu stratejiye Barnacle SEO stratejisi denilmektedir. Tüm lojistik firmalarının yer aldığı ortak web sitelerinden sitenize link çıkışı sağlamak hem SEO açısından hem de müşteriye ulaşmanız açısından size katkı sağlayacaktır.

SEO Harici Hangi Dijital Pazarlama Çalışmaları Yapılabilir?

Uluslararası lojistik firmanızı tüm dijital mecralardan duyurmak için farklı alternatif dijital pazarlama kanallarınız bulunmaktadır. Sektörünüze en uygun dijital pazarlama kanalını seçmek için size birkaç öneri sunmak isteriz. SEO çalışmalarının yanı sıra diğer mecralarda kullanılarak firmanızın sanal dünyadaki kimliğini güçlendirmeniz gerektiğini belirtelim. Yeni hizmete başladığınız bir ülke ise ilk olarak online marka yönetimi çalışmalarına yönelerek firma bilinirliğinizi arttırmalıdır. Sanal dünyada sektörünüz ile alakalı gelişmeler takip edilmeli ve bu yönde reklam çalışmaları yönetilmelidir. İlgili ülkenin arama motoru reklamları verilmelidir. Örneğin; Rusya’dan taşımacılık hizmeti sağlıyorsanız en çok kullanılan Yandex arama motorunda Yandex Reklamları vermelisiniz. Türkiye’den Rusya’ya taşımacılık yapıyorsanız Google Adwords reklamlarını tercih etmelisiniz. Bu ayrımı iyi bir şekilde yaparak vereceğiniz reklamlardan minimum yatırım ile daha fazla geri dönüş sağlanabilir. Arama motoru reklamlarının yanı sıra sosyal medya reklamları olan Facebook Reklamları, İnstagram Reklamları ve Twitter Reklamları da dijital pazarlama alanında kullanılmalıdır. Reklam verirken Ülke, Dil, Sektör gibi filtrelemeler yaparak doğru hedef kitleye hitap ettiğinizden emin olmalısınız.

Sanal dünyadaki tüm dijital pazarlama çalışmalarınız için sektörel düşünerek uygun yöntemleri kullanan Stratejik SEO ile iletişime geçerek lojistik firmanızın prestijini arttırabilirsiniz.

Kaynak: https://www.stratejikseo.com/uluslararasi-lojistik-firmalari-icin-seo-stratejileri/
Add a comment...

Post has attachment
Google Analytics Kullanım Rehberi – Gelişmiş Segmentlerin Kullanımı

Google Analytics’in edinme sekmesinde yer alan verileri nasıl inceleceğimizi bir önceki “Google Analytics Kullanım Rehberi – Edinmeye Genel Bakış” adlı yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda yine Google Analytics’in sitemizi incelememizde biz sunduğu özelliklerden biri olan “Segmentleri” detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Google Analytics Gelişmiş Segmentler

Google Analytics verileri üzerinden ziyaretçilerinizin siteniz üzerinde nasıl vakit geçirdiğini, hangi kanal üzerinden sitenizi ziyaret ettiğini, sitenizde hangi sayfaları gezindiğini ve ne kadar süre kaldığı gibi detaylı tüm verilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Sitenizi analiz edebilmenizi sağlayan tüm bu veriler özellikle ziyaretçi trafiği yoğun olan sitelerde karmaşık bir hal alabilir. Karmaşıklıkları gidermek ve site ziyaretçi verilerini daha düzenli bir şekilde inceleyebilmek için “Google Analytics Segmentler” özelliğini kullanabilirsiniz.

Site ziyaretçi verilerinizi filtreleyerek detaylı bir şekilde inceleyebileceğiniz hazır segmentleri kullanabilirsiniz. Hazır olarak bizlere sunulmuş olan segmentler şöyledir; Arama Trafiği, Dönüşüm Sağlayanlar, Mobil Trafik, Yeni Kullanıcılar, Yönlendirme Trafiği, Organik Trafik, Site Araması Yapanlar ve 20 den fazla hazır segment ile Google Analytics’de ziyaretçilerinizi inceleyebilirsiniz. Örneğin 1 Temmuz ile 30 Temmuz arasındaki site ziyaretçilerinizden Organik Trafik ile gelenleri ve sitenize Arama Yapanları segmentleri ekleyerek rahat bir şekilde görebilirsiniz.

Google Analytics segmentler üzerinden birden fazla segment belirleyebilir ve detaylı raporlamalar çıkarabilirsiniz. Gelişmiş segmentler oluşturarak var olan verilerinizi filtreleyebilir ve özelleştirebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizi daha iyi bir şekilde anlayarak kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturmak için gelişmiş segmentler size bir hayli yardımcı olacaktır.

Var olan Google Analytics segmentlerinin yanı sıra kendi özel segmentlerinizi de oluşturabilirsiniz. Segment Ekle kısmından Yeni Segment Ekle butonuna tıklayarak yeni bir segment eklemeye başlayabilirsiniz. Öncelikle segmentinize bir isim vererek diğer işlemlerimize geçebiliriz.

Beş Farklı seçenek bulunan yeni segment ekle bölümünden Demografi, Teknoloji, Davranış, İlk Oturum Tarihi ve Trafik Kaynakları olarak detaylı bir inceleme sağlayabilirsiniz. Şimdi bu segmentler ne demek birlikte inceleyelim;

Demografi: Yaş, cinsiyet, dil ve ilgi alanı kategorisi gibi demografik değerler göz önüne alınarak ziyaretçilerinizi filtreleyebilirsiniz.

Teknoloji: Sitenizi ziyaret eden insanların hangi teknolojiyi kullanarak sitenizde gezindiğini öğrenebilirsiniz. Ziyaretçilerinizi işletim sistemine, tarayıcısına, mobil cihazına vb. kullandığı teknolojiye göre ayırmak isterseniz kendinize özel segment oluşturabilirsiniz. Bu özellik size nasıl bir yarar sağlayacak diye soracak olursanız; Eğer mobil cihazlardan giren kullanıcı sayınızın oranı yüksek ise tasarım ve yazılım geliştirmelerinizi bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

Davranış: Kullanıcılarınızın sitenizdeki ziyaret sayılarını, oturum sürelerini, işlem sayıları gibi değerleri inceleyebilirsiniz. Kullanıcıların sitenizde nasıl bir gezinme gerçekleştirdiğini görerek sitenizdeki eksikleri daha hızlı bir şekilde tespit edebilirsiniz. Örneğin sitenizde 1 defa oturum açan, son oturumu üzerinden 1 gün geçen, sitenizde yaptığı işlemlerin sayısı 10 olan ve 1 dk boyunca sitede kalan kişileri belirlemek için davranış sekmesini kullanabilirsiniz. Ziyaretçilerin site gezinmesi hakkında detaylı bilgiler sunan Google Analytics gelişmiş segmentler içerisinde yer alan bu özellik çok işimize yaramaktadır.

İlk Oturum Tarihi: Sizin belirlediğiniz tarih aralığında sitenize ilk defa giriş yapan kullanıcı sayısını görüntüleyebilirsiniz. Mesela 1 Ağustos ile 15 Ağustos tarihleri aralığında sitenize ilk defa giriş yapan kullanıcı sayısını öğrenebilirsiniz.

Trafik Kaynakları: Bu sekmede oluşturacağınız filtrelemeleri Oturum ve kullanıcı bazlı olarak ayırabilirsiniz. Ziyaretçilerinizi Kampanya, Aracı, Kaynak ve Anahtar Kelime olarak ayırabilir ve size nasıl ulaştıklarını inceleyebilirsiniz. SEO hizmeti veren bir siteniz olsun. SEO adlı kampanyanıza organik aramalarda SEO hizmeti anahtar kelimesinden ve Google üzerinden gelen ziyaretçileri görüntüleyebilirsiniz. Bu seçenekleri işaretlerken metin kutularında size öneriler sunulmaktadır. Seçmiş olduklarınız da sağ kısımda size anlık olarak gösterilmektedir.

Web sitelerinizi daha detaylı bir şekilde analiz etmenizi sağlayacak Google Analytics Segmentleri hakkında sormak istediklerinizi sitemizde yer alan  SEO Uzmanına Sor sayfasından sorabilir ya da konuyla alakalı yorumlarınızı aşağıda ki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.stratejikseo.com/google-analytics-kullanim-rehberi-gelismis-segmentlerin-kullanimi/
Add a comment...

Post has attachment
Teknik SEO için Kullanabileceğiniz SEO Araçları

Bilindiği üzere SEO çalışmalarını site içi ve site dışı olmak üzere iki mecrada yürütülmektedir. Teknik SEO bu noktada site içi SEO düzenlemelerini kapsamaktadır. Site içi SEO çalışmalarında sitenin yazılım, tasarım ve içerik düzenlemeleri yapılmaktadır. Teknik SEO çalışmalarında neler yapıldığından uzun uzadıya bahsetmiyorum. Burada temel amacımız Teknik SEO’da çalışmalarından verim alabilmeniz için kullanabileceğiniz araçları sizlerle paylaşmak. Özellikle yoğun içeriğe sahip sitelerde SEO çalışması yaparken bu araçların çok işinize yarayacağını söyleyebiliriz. Teknik SEO’da gözden kaçırılmaması ve düzenlemesi gereken noktaları tek tek takip edemeyeceğiniz için bu araçlar daha hızlı site analizi yapmanıza yarayacaktır. İşlerimizi kolaylaştıracak SEO araçları nelermiş birlikte bakalım;

Screaming Frog

Screaming frog, tamamen ücretsiz bir araç değil maalesef , Screming Frog masaüstü platformda hizmet vermektedir. Bilgisayarınıza kurulum yapmak isterseniz buradan indirerek SEO analizlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunmuş olduğu sürümde maksimum 500 sayfa analiz etmektedir. Bundan dolayı ücretsiz sürüm kullandığınız zaman küçük çaplı sitelerin analizini yapabileceğinizi belirtmek isteriz. Screming Frog arama motoru botları gibi sitenizi baştan sona tarayarak sizlere detaylı bir şekilde sunmaktadır.Sitenizdeki sayfaların URL, title ve description, keywords gibi SEO açısından önemli etiket düzenlemelerini sizlere tek seferde göstermektedir. Tüm sayfalara tek tek giriş yaparak kontrol etmek yerine Screaming Frog ile hepsini saniyeler içerisinde kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz sürümü sizin için yeterli olmaz ve ücretli sürüm edinmek isterseniz Screaming Frog fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

ISS SEO Toolkit

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan ISS SEO Toolkit masaüstü kurulumunu yapılarak kullanılan bir SEO aracıdır. Masaüstüne indirdiğiniz ISS SEO Toolkit sitenizi baştan sona tarar. ISS SEO Toolkit SEO aracını Screaming Frog dan ayıran özelliklerden bir tanesi de CSV formatında doküman sunmasıdır. Aynı zamanda sizlere SEO açısından zarar verecek sorunları da çıktı olarak sunduğundan dolayı hataları önceden görmenize fayda sağlayacaktır. Sitenizi detaylı bir şekilde taradığından ISS SEO Toolkit SEO çalışmalarına katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

SEMrush Site Audit

SEMrush olmazsa olmaz SEMrush SEO çalışmalarında ciddi anlamda yük hafifleten bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Dijital pazarlama çalışmalarınızda ihtiyacınız olan materyalleri SEMrush üzerinden bulabilirsiniz. SEO ve sosyal medya çalışmalarında size yarar sağlayacak donanıma sahip olan SEMrush üzerinden anahtar kelime araştırması, rekabet analizi, backlink analizi ve içerik pazarlamasında işinize yarayacak bilgileri bulabilirsiniz. SEO çalışmalarında önemli bir yere sahip olan içeriklerinizi geliştirmek adına SEMrush’dan faydalanabilirsiniz. Anahtar kelime analizlerinde başarılı olan SEMrush’dan aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri belirleyerek sektör ile alakalı zengin içerikler üretebilirsiniz. Farklı firmaları yönetebilmenizi ve verilerini saklayabilmeniz için proje oluşturma alanı bulunmaktadır. Ücretsiz üyelik aldığınız zaman yapacaklarınızın kısıtlı olduğunu üzülerek belirtmek isteriz L. Ücretsiz SEMrush üyeliğinde bir proje eklemesi yapabilirsiniz. Ücretli olarak aldığınız üyelik paketine göre 5 ile 200 proje arasında yönetim gerçekleştirebilirsiniz. Dijital pazarlama alanında çalışmalar yürütüyorsanız ve ciddi anlamda yükünüzü hafifletmek istiyorsanız ilk aşamada PRO paketini alarak denemenizi tavsiye ederiz. PRO ve diğer paketlerin fiyatlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Netpeak Spider

Netpeak spider ağlarını sitenize sarmak için hazır bekliyor. Masaüstü bir yazılım olan SEO analiz aracınızı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Basit bir şekilde kurulumunu gerçekleştirdikten sonra yolumuza devam edebiliriz. Netpeak Spider da tümüyle ücretsiz bir araç değil maalesef Belli başlı temel teknik SEO kontrollerini yapabilmeniz için yeterli düzeyde olduğunu söyleyebiliriz. Analiz yapmak istediğiniz sitenizi girdiğinizde bir arama motoru botu edasıyla tüm sitenizi baştan sona tarar. Sayfalarını title, description, h1 etiketlerini tek tek görmenizi sağlar. Hangi sayfanın canonical URLsi var, 404’e düşmüş sayfanın hangi sayfaya yönlendiğini Netpeak Spider üzerinden inceleyebilirsiniz. Sayfada bulunan H1 etiketinin sayısını, ne olduğunu ve ne kadar uzunluğa sahip olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Netpeak Spider SEO paketlerini incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Deepcrawl

Deepcrawl sitenizi derinlemesine inceleyen ve tarayıcı üzerinden çalışabilen bir SEO aracıdır. Deepcrawl için söylemek istediğim ancak burayı dolduracak o kadar çok özelliği var ki, bu yüzden şimdi kısa bir özet geçip ilerleyen günlerde daha detaylı bir yazı hazırlayacağız sizler için Öncelikle burayı ziyaret ederek araca ulaşabilirsiniz. Deepcrawl sizlere yukarıda bahsettiğimiz araçların yaptığı her şeyi yapıyor diyebilirim. Sitenizdeki tüm sayfaları bir arama motoru botu gibi tarayarak tüm eksiklerin listelenmesini sağlar. SEO’nun temel yapı taşlarını inceleyerek bunları export etmenizi sağlar. Üye olduğunuz zaman size kısıtlı bir kredi tanımlayarak sitenizi analiz etmenizi sağlar. Bu kısıtlı üyeliğinizi verimli kullanarak sizin için yararlı olup olmadığını tespit etmelisiniz. Deepcrawl’dan memnun kalırsanız buradan fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Site Analyzer

Teknik SEO çalışmalarında kullanacağınız Site Analyzer sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Site Analyzer öncelikle sitenizi baştan sona tarar. Sayfa analizlerini yaparak SEO açısından sıkıntılı noktaları belirterek SEO iyileştirmelerinize katkı sağlar. Anahtar kelime sıralamalarını takip etmenize yardımcı olur. En iyi özelliklerinden bir tanesi de seçmiş olduğunuz sitelerin verilerini size karşılaştırmalı olarak sunmasıdır. Sektöre ve siteye göre değişen SEO stratejilerini geliştirmek için karşılaştırmalı ilerlemek faydalı olacaktır. Web üzerinden çalışan ücretli bir yazılım ancak tabiki Site Analyzer’da bize ücretsiz olarak deneme sürümünü sunuyor. Ücretli olarak satın almak isterseniz buradan fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Xenu

Xenu en çok Google Search hesabına erişim sağlayamadığımız sitelerde işimize yaramaktadır. Masaüstü platformda çalışan Xenu buradan indirebilirsiniz. Sitenizde bulunan tüm dahili bağlantıları tarayarak kırık linke düşenleri tespit etmektedir. Tarama sırasında sayfaların başlık ve açıklama etiketlerini de bizlere göstermektedir.

SEO SiteCheckup

SEO SiteCheckup ile siteniz hakkında genel olarak size bilgi vermektedir. Yanlış olan çalışmaları sizlere sunarak düzenlememize yardımcı olmaktadır. Genel olarak bir tarama gerçekleştiren SEO SiteCheckup meta, title kontrollerini yapar, sitede yoğun olarak geçen anahtar kelimeleri tespit eder, sitenizin yüklenme hızını tespit eder, sitenin mobil görüntüsünü sunar ve daha birçok teknik detayları bulabilirsiniz. Doğru ve yanlış yapılan çalışmaları bizlere sunarak düzenlemeleri daha rahat bir şekilde yapmamıza yardımcı olur. Genel bir teknik SEO raporu hazırlamanız için size yeterli olabilecek düzeyde olduğunuz söyleyebiliriz. Ücretsiz olarak üye olduğunuzda sizlere 15 sitenin SEO analizini yapmamıza imkan sağlamaktadır. SEO Site Checkup aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Copyscape

Kopya içeriklere dikkat! Arama motorları içeriklerin kalitesine ve zenginliğine bir hayli önem gösteriyor. Hal böyle olunca bizimde sitemizde yayınlamış olduğumuz içeriklere azami dikkat göstermemiz gerekiyor. Çok sayfalı sitelerde tüm sayfaların içerik kontrollerini yapmak pek mümkün olmayacaktır. Bunun dolayı Copyscape aracını kullanarak sayfanızda bulunan kopya içerikleri tespit ederek sayfanın içerik düzenlemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Siteliner

Siteline aracı Copyscape aracı ile benzerlik göstermektedir ancak Siteliner daha gelişmiş verileri bizlere sunmaktadır. Sitenizin sayfalarını tek tek inceleyerek kopya içerik bulunuyor mu? Kırık link var mı? Bunları tespit ederek sizlere sunmaktadır. Taradığı verileri diğer sitelere göre yüklenme hızına, sayfa sayısına, içerik yoğunluğu gibi farklı özelliklere göre karşılaştırmalı olarak bizlere sunuyor. Web üzerinden ücretsiz olarak çalışan Siteliner aracına buradan ulaşabilirsiniz.

Pingdom

Site hızı ölçüm aracı olan Pingdom site performansını düşüren etmenleri bulmamızda bize yardımcı olmaktadır. Pingdom tarayıcı üzerinden online olarak site hızınızı ölçmektedir. Pingdom ilk olarak size sitenizin performans notunu vermektedir. Sitenizin ne kadar sürede yüklendiğini ve anasayfanın ne kadar boyutta olduğunu bizlere sunmaktadır. Bize sunduğu dokümanı biraz daha incelediğimizde sitemizde bulunan dosyaların ne kadar yer kapladığını ve hangilerini optimize etmemiz gerektiğini bizlere bildirmektedir. Biliyorsunuz ki kullanıcı deneyimi açısından sitenin yüklenme hızı belli bir öneme sahiptir. Bu yüzden Pingdom site hızı ölçüm aracını kullanarak sitenizi yavaşlatan etmenleri tespit ederek optimize etmelisiniz.

Builtwith

Sitenin alt yapısının ne olduğunu mu merak ediyorsunuz? Site hangi yazılım kullanılarak tasarlanmış, hangi server kullanılıyor ve hangi firmadan alınmış tüm bu bilgileri Builtwith üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Sitede kullanılan eklentileri dahi görmenize imkan sağlayan Builtwith üzerinden sitenin görünmeyen tarafındaki verilere dahi erişim sağlayabilirsiniz. Sitesi üzerinden online olarak analize imkan sağlayan builtwith den sitenizi analiz etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

GTmetrix

GTmetrix bir site hızı ve performansı ölçüm aracıdır. GTmetrix ile neler yapabilirim? Pingdom aracı ile benzer özelliğe sahip olduğunu öncelikle belirtmek isteriz. Ancak GTmetrix daha kapsamlı bir site ölçüm aracı olduğunu söyleyebiliriz. GTmetrix aracına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. GTmetrix öncelikle sitemize bir yüklenme hız puanı veriyor. İngilizce bir kaynak olmasına rağmen verileri rahat bir şekilde analiz edebilirsiniz. Optimize edilmesi gereken HTML, CSS, JS ve görsel dosyalarını bize sunarak işimizi kolaylaştırıyor. SEO açısından da önemli olan site yüklenme hızınızı GTmetrix üzerinden test ederek yavaşlatan etmenleri giderebilirsiniz. GTmetrix’den almış olduğunuz paket özelliklerine göre edinebileceğiniz özellikler zenginleşmektedir. GTmetrix SEO paketlerini incelemek ve satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Google Webmaster Tools

Google’ın bize ücretsiz olarak sunduğu webmaster tools aracı sitemizin teknik anlamda analiz edilmesinde çok yardımcı olmaktadır. SEO çalışmalarında Google yönergelerine uygun hareket ettiğimizi düşündüğümüz zaman webmaster tools aracındaki hataların düzenlenmesi sıralamaları da olumlu yönde etkileyecektir. Arama trafiğinizi, Google dizin durumunu ve tarama hatalarını güncel olarak bize sunan Google webmaster tools üzerinden hatalarımızı hızlı bir şekilde inceleyerek sitenizi optimize edebilirsiniz.

Reverse IP Lookup

Sitenizin bulunduğu IP adresinde bulunan diğer web siteleri Reverse IP Lookup üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Diğer web sitelerini öğrenmeniz olası bir sorunların önüne geçmenizde size yardımcı olacaktır. Sitenizin bir arada bulunduğu diğer siteleri inceleyerek olası bir virüs bulaşma olayını engelleyebilirsiniz. Yaptığınız kontroller neticesinde riskli bir site tespit ettiğiniz zaman sitenizin sunucunu taşıyarak daha büyük sorunların önüne geçebilirsiniz.

En iyi Araç Sizin Beyniniz!

SEO çalışmalarında size hız kazandıracak teknik SEO araçlarını sizlerle paylaştık. Teknik SEO’da size yardımcı olacak bu araçları kullanarak çalışmalarınızdan daha fazla verim elde edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki elde ettiğiniz veriler doğru stratejiler geliştirildiği sürece başarıya ulaşacaktır. Sizlerde teknik SEO çalışmalarında kullandığınız ve faydalı gördüğünüz SEO araçlarını bizlerle yorum kısmından paylaşır mısınız?

Kaynak: https://www.stratejikseo.com/teknik-seo-icin-kullanabileceginiz-seo-araclari/
Add a comment...

Post has attachment
Google Analytics Kullanım Rehberi – Edinmeye Genel Bakış

Google’ın ücretsiz olarak sunmuş olduğu araçlardan Google Analytics, sitemizin ziyaretçilerini ölçümlememiz için bizlere detaylı veriler sunmaktadır. Google Analytics verilerini daha iyi analiz etmenize yarayacak bilgileri sizler için “Google Analytics Kullanım Rehberi” adıyla bir yazı dizisinde topluyoruz. Bir önceki “Google Analytics Kullanım Rehberi – Kullanıcı Deneyimini Arttıracak Araçlar” blog yazımızda davranış sekmesini incelemiştik. Yazı dizimize bir yenisini daha ekleyerek “Google Analytics Kullanım Rehberi – Edinmeye Genel Bakış” yazısını hazırladık. Google Analytics’in bizlere sunduğu ‘Edinme’ sekmesinde neler var? Birlikte inceleyelim;

Google Analytics Edinme

Dijital pazarlama faaliyetleri sırasında birden fazla mecrada çalışmalar yürütmekteyiz. Yapılan bu çalışmalardan sitemize gelen ziyaretçilerin hangi kanallar üzerinden sitemize ulaştığını edinme sekmesinde yer alan verilerden anlayabiliriz. Burada neler öğreneceğiz? Site ziyaretçilerinin hangi kanallar üzerinden sitemize geldiğini, Google Adwords reklamlarından gelen ziyaretçileri kontrol etmeyi, Search Console verilerini Google Analytics hesabından nasıl kontrol edebileceğimizi öğreneceğiz.

Tüm Trafik

Kanallar
Ziyaretçileriniz sitenizi nasıl buluyor? Hangi dijital platform üzerinden sizi ziyaret ediyor? Burada yer alan veriler bizlerin aklında olan soruları bir hayli giderecek düzeyde. Site trafiğinizin büyük çoğunluğu hangi kanallar üzerinden sağlandığını bu sekme altında yer alan verilerden öğrenerek SEO çalışmalarınızı bu doğrultuda geliştirebilirsiniz. Şöyle ki belli bir bütçe ayırdığınız arama motoru reklamlarından ne kadar ziyaretçi geliyor, gelen bu ziyaretçiler sitede ne kadar kalıyor? Altın değerindeki bu veriler sizin ziyaretçi kanallarını analiz etmenize ve geliştirmeler yapmanıza olanak sağlayacaktır. Google Analytics kanallarını ne anlama geliyor bir bakalım;

Direct: Sitenizin adresini yazarak direkt olarak giriş yapan ziyaretçilerinizi görebilirsiniz. Word, PDF gibi gönderilerinizde bulunan sitenizin alan adına tıklayarak sitenize ulaşan ziyaretçilerde direkt bölümünde yer almaktadır.

Referral: Haber sitesi, forum sitesi ve içerik sitesi gibi web sayfalarından sitenize verilen bağlantılar üzerinden gelen ziyaretçilerdir.

Social: Sosyal medya platformlarından (Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest vb.) gelen ziyaretçilerdir.

Organic Search: Aracı bir kanal olamadan arama motoru sorgularından gelen ziyaretçilerinizin sayısını öğrebilirsiniz.

Email: E-posta üzerinden gelen ziyaretçilerdir. Örneğin bir e posta pazarlaması hizmeti aldınız ve toplu mail gönderimi sağladınız. Bu hizmet üzerinden size ne kadar ziyaretçi geldiğini bu kanal üzerinden anlayabilirsiniz.

Display: Google Adwords reklam modellerinden görüntülü reklamlar üzerinden gelen ziyaretçilerin sayısını görüntüleyebilirsiniz.

Paid Search: Arama motoru reklamlarınızdan gelen ziyaretçileri buradan görüntüleyebilirsiniz. Örneğin yayımlamış olduğunuz Google Adwords metin reklamlarınızdan ne kadar kişi sitenizi ziyaret etmiş “Paid Search” sekmesinden öğrenebilirsiniz.

Treemap

Google Analytics Treemap sekmesinde, ziyaretçi verileri görsel üzerinden bizlere sunulmuştur. Verilerin bir görsel üzerinden ayrılmış bir şekilde bizlere sunulması verileri daha iyi analiz etmemize yardımcı olacaktır. Kanallar üzerinden gelen ziyaretçi sayıları bizlere dikdörtgenler halinde sunulmuştur. Dikdörtgenin büyüklüğü o kanal üzerinden gelen ziyaretçi sayısına göre belirlemektedir. Bu verileri metrikler üzerinden daha detaylı incelemek isterseniz birincil ve ikincil metrikleri seçebilirsiniz. İkincil metriklerin yoğunluğuna göre dikdörtgenlerin renginin değiştiğini belirtelim. Yeşil renk ne kadar koyu ise seçmiş olduğunuz ikincil metrikteki ziyaretçi değerleri o kadar fazladır. Tam tersi olarak eğer ki kırmızı renk yoğunlukta ise ziyaretçi değerleriniz o kadar düşük demektir. Şöyle bir örnek ile açıklayayım;

Aktif olarak kullanılan bir siteden aldığımız ziyaretçi verilerini inceleyeyim; Birincil metrik olarak yeni kullanıcıları ikincil metrik olarak da ortalama oturum süresini seçtim. Burada ki amacım bu ay yapılan SEO çalışmasından gelen yeni kullanıcıların sitede ortalama ne kadar süre kaldığını anlamaktır. Görüyorum ki organik arama sonuçlarından gelen yeni ziyaretçiler sitemde bir hayli vakit geçiriyor. Ancak sosyal medya ve paid search yani Google Adwords reklamlar üzerinden gelen yeni ziyaretçiler sitemi kısa süre sonra terk ediyorlar. Edindiğim bu bilgiler doğrultusunda reklamlar üzerinden gelen yeni ziyaretçilerin sitede kalma süresini arttırmak için yeni bir çalışma yürütmek gerekecek.

Kaynak / Aracı:

Ziyaretçilerin hangi domain üzerinden hangi kanal ile sitenize geldiğini görüntüleyebilirsiniz.

Yönlendirmeler:

Ziyaretçilerin hangi site üzerinden sitenize yönlendirildiğini görebilirsiniz.

Adwords

Google Analytics, Adwords reklamlarımızı daha iyi bir şekilde yönetebilmemiz için bizlere değerli bilgiler sunuyor. Öncelikle şunu belirteyim; Bu alanı aktif olarak kullanmak için ilk olarak Google Adwords hesabınızı Google Analytics hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Google Adwords hesabının Analytics hesabına nasıl entegre edileceğiniz “Google Analytics Kullanım Rehberi – Kitleye Genel Bakış” adlı yazımızda sizlerle paylaşmıştık.

Kampanyalar

Google Adwords hesabınızda oluşturduğunuz kampanyalar sitenize ne kadar ziyaretçi kazandırdığını detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Google Adwords reklam gruplarına göre oluşturduğunuz kampanyaların edinme, davranış ve dönüşüm gibi varsayılan birincil boyutlarıyla inceleyebilirsiniz. Eğer buradaki veriler sizin için yeterli değilse ikinci boyut seçeneğinin altında bulunan E-ticaret, Edinme, Kullanıcılar, Reklamcılık, Sosyal, Zaman başlıklarının altında bulunan ek seçenekleri tercih edebilirsiniz. Yine aktif olarak Adwords çalışmaları yürütülen bir sitenin değerlerinden yola çıkalım. Aktif olarak Google Adwords merchant, metin ve görsel reklamları yayınlanıyor. Sabit olarak gelen birincil boyutların yanı sıra bu reklamlara hangi cihazlar üzerinden giriş yapıldığını öğrenmek için ikincil boyut olarak Kullanıcılar > Cihaz Kategorisi seçeneğini de seçtim. Buradaki amacım farklı cihazlar üzerinden gelen ziyaretçilerin sitede nasıl vakit geçirdiğini anlamaktır. Varsayalım ki mobil üzerinden gelen ziyaretçilerin hemen çıkma oranı çok yüksek. O zaman buradan anlamamız gereken şey sitenin mobil arayüz tasarımında bir problem var ki ziyaretçiler direkt olarak çıkıyor. Sitede gerekli kontrolleri sağlayarak düzenlemeler geliştirebilirsiniz. Böylelikle mobil üzerinden gelen müşterilerinizi de kaçırmamış olursunuz. Reklam maliyetleriniz de boşa gitmemiş olur.

Bunların yanı sıra Görüntülü Reklam Ağı, Video Kampanyaları ve Alışveriş Kampanyaları sekmesinden reklam modellerinizi ve kampanyalarınızı daha detaylı olarak inceleyerek ziyaretçi verilerini elde edebilirsiniz.


Adwords Treemap

Ziyaretçi verilerini görsel olarak inceleyebildiğimiz treemap sekmesi “Adwords” başlığında da karşımıza çıkıyor. Adwords reklam modellerinize göre ziyaretçileri görüntüleyebilirsiniz. Treemap başlığında verdiğimiz örneği reklam modelleri içinde uygulayabiliriz. Seçmiş olduğumuz birincil metrik yine “Yeni Kullanıcılar” , ikincil metrik ise ortalama oturum süresi yerine “Hemen Çıkma Oranı” olarak seçtik. Yani Adwords reklamlarım modellerimiz üzerinden gelen yeni kullanıcılar sitemizde ne kadar süre kalıyor? Hangi reklam modeli bizim için daha verimli olur? Bu ay ki Adwords çalışmalarımız da görüyoruz ki metin reklamlarından gelen ziyaretçiler sitemizde daha çok kalmış. O zaman bizde Adwords reklam çalışmalarımızı bu doğrultuda ilerletelim.

Teklif Ayarlamaları

Google Adwords’te tekliflerinizi oluşturmadan önce geçmiş ziyaretçi verilerini incelemeniz bir sonraki teklifinizde size yardımcı olacaktır. Reklam modellerinize göre ayrı ayrı listelenen verileri inceleyerek reklam kampanyalarınızı geliştirebilirsiniz.

Arama Sorguları

Hangi arama sorgusundan kaç ziyaretçi sitenizi ziyaret ediyor? Belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinden gelen ziyaretçilerin oturum süresini, hemen çıkma oranını ve daha birçok veriyi buradan görüntüleyebilirsiniz.

Günün Saati

Google Adwords’te istediğiniz saat diliminde reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Google Adwords’ün bu özelliğinin yanı sıra bir de Analytics verileri de eklendi mi nokta atışı tespitler yapmanız daha kolaylaşacak. Hangi gün ve saat diliminde ziyaretçi sayınız artıyorsa reklam gösterimlerinizi o saat dilimine çekebilirsiniz. Böylelikle hedef kitleniz için doğru zamanı belirlemiş olursunuz ve reklam kampanyalarınızdan daha fazla verim elde edebilirsiniz.
Google Analytics Search Console
Google Analytics Google’ın bir diğer servisi olan Search Console verilerini de bizlerle paylaşıyor. Geçtiğimiz yıl buradan yaptığı duyuru bizleri heyecanlandırmadı diyemem. Site ziyaretçi değerlerini incelerken bir Google Analytics bir Search Console arasında gezinip inceleme yapmaktansa bu verilerin yalnızca bir araç üzerinde toplanması bizim için iyi bir gelişme oldu. Hali hazırda kullandığımızı ve verim aldığımızı söyleyebiliriz. Peki, “Google Analytics hesabına Google Search Console Nasıl Bağlanır? ” Öncelikle belirtelim ki search console hesabınızı bağlayabilmek için ilgili sitenin mülk sahibi olmalısınız. Eğer ki mülke yalnızca erişim izniniz varsa ayarların yapıldığı sekmeye ulaşamazsınız.

Google Search Console ile Google Analytics Bağlama

Adım adım ilerleyerek Google Search Console aracı ile Analytics aracını kısa sürede bağlayabiliriz. Google Analytcis’in bize sunduğu adımları takip ederek hızlı bir şekilde ayarlamaları yapabiliriz. O zaman başlayalım;

İlk olarak Edinme sekmesinden Google Search Console’da açılış sayfalarına tıklayalım. Karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsü gelecek.

Search Console veri paylaşımı ayarlama butonuna tıkladığınız zaman aşağıdaki görüntüyle karşılaşacaksınız.

Search Console’u ayarlayın diyerek hangi hesabın ilişkilendirileceğini seçiyoruz.


Search Console aracında mülk sahibi olduğunuz tüm web siteleri listelenecek. Google Analytics’de seçmiş olduğunuz siteyi burada da seçerek bağlama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Açılış Sayfaları

Organik arama sonuçlarında ziyaretçilerin hangi sayfa üzerinden sitenize giriş yaptığını görüntüleyebilirsiniz. Edinme, davranış ve dönüşüm metrikleriyle elde ettiğiniz bu verileri daha iyi analiz edebilirsiniz. Açılış sayfalarının ve bu metrik değerlerinin bizim için ne faydası var diyecek olursanız şöyle açıklayabilirim. Yoğun olarak ziyaretçilerin giriş yaptığı sayfaları tespit edip bu sayfalar üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak diğer sayfalara yönlendirici içerikler, görseller vb. hazırlayabilirsiniz. Gösterim, Tıklama Oranı (TO), Hemen Çıkma Oranı gibi daha detaylı metrikleri inceleyerek ziyaretçilerin açılış sayfalarında geçirdiği zamanı ve tahmin edebilirsiniz.

Ülkeler

Ziyaretçileriniz hangi ülkeden sitenize giriş yapıyor? Özellikle uluslararası çalışmalar yaptığınız sitelerinizde bu veriler sizin çok işinize yarayacaktır. Ziyaretçileri ülke bazlı ayırarak sitenizde nasıl zaman geçirdiğini metrikler üzerinden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Cihazlar

Ziyaretçilerin masaüstü, mobil veya tablet hangi cihaz üzerinden sitenize ulaştığını ve cihaz türüne göre sitenizde metriklerin incelemesini yapabilirsiniz.

Arama Sorguları

Edinme> Search Console> Sorgular sekmesi üzerinden ulaştığımız arama sorguları sitenize organik aramalar ile gelen ziyaretçilerinizin hangi arama sorgusu ile sitenize ulaştığını görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal

Sosyal medya platformları üzerinden sitenize gelen ziyaretçileri buradan inceleyebilirsiniz. Belirlediğiniz zaman diliminde hangi sosyal medya platformundan ne kadar kişi sitenizi ziyaret etmiş buradan görüntüleyebilirsiniz. Facebook sosyal medya adresinden gelen oturum, sayfa görüntüleme sayısı, ortalama oturum süresi ve sayfa/oturum değerlerini buradan inceleyebilirsiniz. SEO açısından sosyal medyanın önemi yadırganmayacak düzeyde. Sosyal medya yönetimi sırasında yaptığınız çalışmaların verimliliğini ölçmek için bu sekmede yer alan verileri kullanabilirsiniz. Size yarar sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Kampanyalar

Dijital pazarlama çalışmaları kapsamında yayımlamış olduğunuz reklam kampanyalarından elde ettiğiniz geri dönüşümleri ‘Kampanyalar’ sekmesinden inceleyebilirsiniz. Google Adwords reklam modellerini, sosyal medya reklamlarını ve diğer mecralarda yayımlamış olduğunuz reklam kampanyalarından elde ettiğiniz ziyaretçi akışını buradan kontrol edebilirsiniz. Organik ve ücretli anahtar kelimelerden ziyaret eden kullanıcıları tespit ederek bir sonraki reklam kampanyalarınızda nokta atışı anahtar tespiti yapabilirsiniz.

Maliyet Analizi: Reklam kampanyalarınızdan ne kadar gelir elde ediyorsunuz? Yayımlamış olduğunuz reklam kampanyalarının size geri dönüşlerinde ne kadar kazandığınızı bu sekmede yer alan raporlardan inceleyebilirsiniz. Sizlere detaylı olarak sunulan bu rapordan ziyaretçi kanallarını, anahtar kelimeleri ve kampanyaları karşılaştırabilirsiniz.

Google Analytics edinme sekmesinde yer alan verileri hep birlikte inceledik. Aklınıza takılan soruları bizlere yorum kısmından veya iletişim bölümünden paylaşabilirsiniz. Bir sonraki Google Analiytics yazımızda görüşmek üzere takipte kalın 

Kaynak: https://www.stratejikseo.com/google-analytics-kullanim-rehberi-edinmeye-genel-bakis/
Add a comment...

Post has attachment
SEO Çalışmalarında Sizi Başarıya Ulaştıracak 5 SEO Stratejisi

Dijital pazarlama rekabet oranı yüksek olan bir mecradır. Hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak SEO çalışmalarında doğru stratejiler geliştirerek firmanızı ön plana çıkarabilirsiniz. Çünkü insanlar dijital platformlarda arama yaparken karşılarına çıkan ilk sayfadaki siteleri ziyaret ederek ürün veya hizmet satın alırlar. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için SEO stratejilerini uygulamalı ve arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmelisiniz.

YEREL SEO

Yerel SEO bir diğer adı Local SEO olarak da bilinmektedir. Yerel SEO bölge bazlı yapılan aramalarda sitenizin üst sırada yer almasını sağlayarak ilk aşamada çevrenizdeki insanların size ulaşması sağlanır. Yerel SEO çalışmalarını ilk olarak bulunduğu bölgede bilinirlik sağlamak isteyen firmalar tercih etmektedir. Büyük firmalar ile rekabet ortamına girmeden kendi bölgesindeki müşterilerine ulaşarak satış yapmak için yerel SEO size farkındalık yaratmaktadır. Sitenizin yerel aramalarda listelenmesi için site içi ve site dışı düzenlemeler yapılmaktadır. Peki, yerel SEO çalışmalarında ne yapılır?

Google My Business: Yerel SEO çalışmaları kapsamında işletmeniz Google arama motorunun bir servisi olan My Business hesabına kayıt edilmelidir. Buraya firmanızın iletişim bilgilerini eksiksiz olarak belirterek işletmenizin nerede olduğunu arama motoruna bildirmiş olursunuz. İletişim bilgilerinizi kayıt ederken eksiksiz ve doğru bir şekilde giriş yapmaya özen gösteriniz.

Site içi SEO Düzenlemesi: Sitenizdeki tüm sayfaların title, description, URL ve etiket kullanımı gibi teknik detaylarında da bölgenizin ismini barındırmalıdır. Örneğin; Bursa’da bir butik sahibi iseniz yerel SEO çalışmalarında Bursa Butik, Bursa’da giyim gibi şehrinizi veya bölgenizi ifade eden cümleler kurmalısınız. (Ancak bu tüm sayfalar için gerçekleştirilmemeli ve hizmet verdiğiniz her bölge için bölge adıyla sayfa açmaya kalkışmamalısınız.)

Link Building: SEO çalışmalarında sektör ile ilgili sitelerden backlink almanın yararlı olduğunu biliyoruz. Yerel SEO çalışmalarında da bu doğrultuda bölge ile ilgili yerel platformlardan backlink almak önemlidir. Bursa’daki bir butik örneğinden devam edelim. Bursa’da bulunan tüm butiklerin eklendiği sitelere ve yerel firma ekleme sitelerine kayıt yaptırabilir, yerel haber sitelerinden yapılacak tanıtımlar ile bölgenizde ki hedef kitlenin sitenize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun gibi yerel sitelerden backlink almanız bölge sıralamasında sizi yükseltecektir.

Yerel SEO stratejisini daha detaylı olarak ele aldığımız “Yerel SEO Stratejileri” blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

ULUSLARARASI SEO

Global pazarda yer almak isteyen işletmelerin uluslararası SEO hizmetinden yararlanması gerekir. Bulunduğu ülkenin dışına çıkarak tüm dünyaya açılmak isteyen işletmeler uluslararası SEO stratejilerini uygulayarak verim elde edecektir. Uluslararası SEO çalışmalarında firmaların izlemesi gereken yollar nedir? Birlikte inceleyelim;

Domain – URL Yapısı: Hedeflemiş olduğunuz ülkelere uygun domain ve URL yapısına ilk aşmada karar vermeniz SEO çalışmalarında daha sağlıklıdır. Sonrada düzenleme yapılması pek tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Sitenizin yurtdışında hizmet vereceği ülkeleri Fransa ve Almanya olarak belirlediniz. İsterseniz bu ülkeler için sitenizde;

Subdomain: fr.siteadi.com, de.siteadi.com
Sayfa: siteadi.com/fr, siteadi.com/de
Alan adı uzantısı: siteadi.fr, siteadi.de

Olarak belirleyebilirsiniz. Böylelikle o ülkenin arama motorlarına kendinizi tanıtabilirsiniz.

Site içi SEO Düzenlemesi: Her zaman olduğu gibi site içi SEO düzenlemeleri büyük bir öneme sahiptir. Hizmet vereceğiniz ülkenin dili ile title, meta etiketleri oluşturmalı, site içeriklerinizi bu doğrultuda geliştirmelisiniz. Yerel SEO alanında belirttiğimiz stratejileri belirlediğiniz ülke arama motoruna göre gerçekleştirmelisiniz.

VİDEOLAR İÇİN SEO DÜZENLEMESİ

Videolar hedef kitlenizdeki insanlara aktarmak istediğiniz verileri daha kolay bir şekilde aktarmanızı sağlayacak bir araçtır. Görsel veya içerikler ile tam olarak anlatamadığınız ürün veya hizmetinizi videolar ile daha anlaşılır bir hale getirebilirsiniz. Hedef kitlenizdeki insanların dikkatini çekmek için sürükleyici videolar hazırlayın. Kullanıcı ile etkileşimli videolar yayımlayarak paylaşım ve yorum sayısını arttırmalısınız. Youtube, Vimeo, Dailymotion, İzlesene gibi video ekleme sitelerinde kendinize bir hesap oluşturarak videolarınızı yüklemelisiniz. Videonuzu web sitenize ve video sitelerine yüklerken teknik SEO düzenlemelerini yapmalısınız. Videoyu sitenize yüklerken title ve description meta etiketlerini kullanarak video içeriği hakkında arama motorunu bilgilendirmelisiniz. Aynı zamanda video SEO çalışmalarında hazırlanan videoların görüntü kalitesini optimize etmelisiniz. Videoları SEO uyumlu hale getiren SEO stratejisinde ziyaretçi akışı arttırmanın yanı sıra ziyaretçilerin sitede kalma süreleri artmaktadır. Youtube SEO çalışmalarını derinlemesine “YouTube SEO Nasıl Yapılır ?” adlı blog yazımızda inceledik.

BARNACLE SEO

Barnacle SEO etkili bir SEO stratejisidir. Özellikle sektöre yeni atılmış veya kendini göstermek isteyen işletmeler için kesinlikle uygulanması gereken bir stratejidir. Barnacle SEO’da amaç güçlü olanın yanında yer alarak gücünden faydalanmaktır. Güçlü bir siteden backlink alarak site sıralamasına büyük katkı sağlayabilirsiniz. Somut bir örnek ile açıklayacak olursak; tesisat kurulum, bakım ve onarım işlemlerini yürüten bir işletmeniz olduğunu düşünelim. Su tesisatçısı, sıhhi tesisat gibi aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerde yükselmek istiyorsunuz. Üst sıralara gelebilmek için sitenizin backlink kaynaklarının güçlü olması gerekir. “Armut” sitesi hizmet tanıtımı yapan ve günlük ziyaretçi sayısı yüksek olan bir platform. Bu alana sitenizi kayıt ederek buradan müşteri gelmesini ve sitenize de güçlü bir kaynaktan backlink almış olacaksınız. Barnacle SEO’da dikkat edilmesi gereken nokta tabiri caizse çöp sitelerin kullanılmamasıdır. Sizin değerinizden daha düşük çöp bir site üzerinden aldığınız link size yarar sağlamayacak aksine kalitenizi düşürecektir. Barnacle SEO stratejisiyle site değerlerinizi arttırabilirsiniz.

SEMANTİK SEO

Anahtar kelime türevlerinin büyük bir öneme sahip olduğu SEO çalışmalarında semantik SEO stratejileri bizlerin işine çok yarayacak. İlgili anahtar kelimelerimizi insanlar nasıl arar ? Aynı anlamı ifade eden birden fazla kelime veya cümle bulunmaktadır. Semantik SEO stratejisinde bu anahtar kelimeler belirlenerek başlık, içerik ve etiketlerde bu türevlere yer verilir. Örneğin; drone uzaktan kumanda edilebilen bir araçtır. Üzerinde kamera bulunduğu için havadan fotoğraf ve video çekimi yapılmaktadır. Drone ismini bilmeyen insanlar “insansız hava aracı”, ”uçan kamera”, “helikopter kamera” olarak arama yapabilirler. Semantik SEO stratejisiyle anahtar kelimelerin daha farklı nasıl aranabilir şeklinde düşünülerek türevlerine sayfa içeriğinizde ya da sitenizde yer vermelisiniz. Böylelikle türev aramalar yapıldığı zamanda ilgili sayfanızın listelenmesi sağlanır. Semantik SEO stratejisi uygulanarak anahtar kelime türevlerinden yararlanarak sitenizi daha fazla kişi ziyaret edebilir. Semantik SEO konusunda detaylı bilgi verdiğimiz “Semantik SEO Nedir ?” blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Teknik SEO

Teknik SEO aslında tüm SEO stratejileriyle iç içedir. Sitenin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi ve daha anlaşılabilir olması için yapılan çalışmalardır. Teknik SEO sitenizin meta tanımlamalarından, site hızına, kırık link düzenlemelerinden, yapısal veri işaretlemelerine kadar geniş bir içeriği kapsamaktadır. Bu alanda öncelikleriniz doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Teknik SEO konusunda başlıca başlıklar ise şu şekildedir:

Sitenin yüklenme hızı kontrol edilmeli
Title, description meta etiketlerinin var olması ve uzunluklarının ayarlanması
SEO uyumlu URL yapısı oluşturulmalı
Robots.txt dosyası oluşturulmalı
Kopya içeriklere sahip sayfalar düzenlenmeli
404 sayfaları tespit edilerek 301 yönlendirmesi yapılmalı
Resimler alt etiket bulunuyor mu? kontrol edilerek düzenlenmeli

Teknik SEO stratejilerinde yukarıda belirttiğimiz maddelere yüzeysel olarak belirtilmiş olup önemli düzenlemeler arasında yer almaktadır. Teknik SEO konusunda detaylı olarak hazırlayacağımız farklı bir yazıda da, tekrar bu alanlara değineceğiz. SEO stratejilerini kullanarak sektörünüzde bir adım önde olmak için Stratejik SEO’nun SEO Danışmanlığı hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.stratejikseo.com/seo-calismalarinda-sizi-basariya-ulastiracak-5-seo-stratejisi/
Add a comment...

Post has attachment
Geleceğin Mimarı Öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun ! #24kasım #ogretmenlergunu #tesekkurederimogretmenim
Photo
Add a comment...

Post has attachment
E-Ticaret SEO Çalışmalarında; Ürüne, Kategoriye Özel SEO Stratejilerimizle Fark Yaratıyoruz ! | https://goo.gl/TMc6pq #seo #eticaretseo #seohizmeti #seoajansi
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Instagram Reklamları ile Markanızı, Hedefine Ulaştırıyoruz !
#sosyalmedya #instagram #instagramreklamlari | https://goo.gl/dbKNGA
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayacak SEO Stratejileri Blog Yazımızda: https://goo.gl/v3xCyF |
#seo #seostratejileri #stratejikseo #googleseo #seouzmanı
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded