Profile cover photo
Profile photo
Stowarzyszenie SPES
17 followers
17 followers
About
Stowarzyszenie SPES's posts

Post has attachment
Ile trzeba mieć samozaparcia, by stanąć na własne nogi gdy świat zawali ci się na głowę…? Bohaterka tej historii jest osobą niepełnosprawną i samotnie opiekuje się dziećmi. Miała 20 tys. zł długu za prąd i spłacała go odpowiedzialnie, ale piętrzące się trudności doprowadziły do tego, że nie była już w stanie tego robić. Zwróciła się do Ośrodka Poradnictwa SPES z prośbą o pomoc. Poprosiliśmy dostawcę energii, aby anulował resztę długu. Udało się :-) Ogromne podziękowania dla TAURON Polska Energia za umorzenie 8 tys. zł.
=========
Udzielamy porad prawnych i socjalnych bezpłatnie dla najbardziej potrzebujących.
Możesz pomóc:
➡Wejdź na www.spes.org.pl/darowizna i wpłać dowolną kwotę
➡Udostępnij wiadomość swoim znajomym

Post has attachment
Czy barierą architektoniczną może być zbyt mała powierzchnia mieszkalna? Jeśli tak, to jak ją zlikwidować? Znaleźliśmy rozwiązanie. Rodzina Daniela, który jest w ciężkim stanie klinicznym, liczy 11 osób. Wspólnie wyremontowaliśmy poddasze w ich domu, aby każde dziecko miało swój kąt.

Co to oznacza dla Daniela, który potrzebuje szczególnie troskliwej opieki? W domu zapanował ład, harmonia, spokój i uśmiech. - Dzisiaj spełniły się nasze marzenia o domu, w którym każdy ma swoje miejsce – mówi mama stypendysty. To dzięki Wam, Drodzy Darczyńcy mogliśmy pomóc rodzinie w przeprowadzeniu tej inwestycji. Dziękujemy! 

Post has attachment
Dwa tygodnie radości! Tak, bo organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

OFERUJEMY: dwa tygodnie radości, codzienną modlitwę Liturgią Godzin, gry integracyjne, uroczystą Agapę, niezapomniane przeżycia z bycia we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie :)

To wszystko w pięknym dworku położonym na północno - zachodnim krańcu Wzgórz Trzebnickich zwanych Kocimi Górami...

Więcej informacji i świadectwa asystentów: www.spes.org.pl/wolontariat

Zadzwoń 695 384 507, 32 205 38 80 lub napisz: spes@spes.org.pl - nieważne ile masz lat, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz. Jesteś bardzo potrzebny - CZEKAMY na Ciebie!

Post has attachment
Znasz to uczucie, gdy siedzisz długo przed komputerem i zaczynasz marznąć, mimo, że temperatura w pokoju jest w sam raz? Co wtedy robisz? Wstajesz, chodzisz, parzysz gorącą herbatę, ubierasz sweter. Dla osoby zdrowej to takie proste. Dla osoby chorej na zanik mięśni to niewykonalne, dlatego tak ważne jest, aby temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa była wyższa.

Stypendysta Stowarzyszenia SPES, 14-letni Mateusz, choruje właśnie na tę nieuleczalną chorobę. Oddycha z pomocą respiratora. Nie potrafi sam wykonać żadnego celowego ruchu. Aby zapewnić mu komfortową temperaturę w domu pomogliśmy rodzinie zainstalować centralne ogrzewanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło rozkłada się równomiernie, a wysokość temperatury można dowolnie regulować. Dziękujemy, że pomogliście nam sprawić, by dom Matusza był cieplejszy.
=========
Możesz pomóc:
➡Wejdź na www.spes.org.pl/darowizna i wpłać dowolną kwotę
➡Został już tylko tydzień, aby rozliczyć PIT. Pamiętaj o nas wypełniając zeznanie podatkowe (KRS: 00000 14574). Przekazanie 1% podatku jest bardzo, bardzo proste: www.spes.org.pl/1-procent
➡Udostępnij wiadomość swoim znajomym
Dziękujemy :-)

Post has attachment
Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o roczne stypendium Stowarzyszenia SPES. Nabór wniosków trwa do 9 kwietnia br. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.dla-dzieci.spes.org.pl

Post has attachment
Klub Integracyjny znów na Szlaku Zabytków Techniki. Było świetnie!

Post has attachment
Obóz zimowy w Kuraszkowie - dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i wolontariuszy prawdziwy czas radości.

Post has attachment
Tydzień radości! Tak, bo organizujemy zimowisko dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Osiem dni w ślicznym Kuraszkowie to dobry początek w Nowym Roku 2017.

OFERUJEMY: tydzień radości, codzienną Liturgię Godzin, gry integracyjne, uroczystą Agapę, niezapomniane przeżycia z bycia we wspólnocie z ubogimi :)

Więcej informacji i świadectwa wolontariuszy: https://www.spes.org.pl/mozesz-pomoc/wolontariat

Zadzwoń 695 384 507 lub napisz: spes@spes.org.pl - nieważne ile masz lat, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz. Jesteś bardzo potrzebny - CZEKAMY na Ciebie!

Post has attachment
W 2013 roku podjęła z nami kontakt samotna, niepełnosprawna kobieta, prosząc o pomoc w uzyskaniu godnych warunków zamieszkania. Po eksmisji zamieszkała we wskazanym przez miasto Katowice pomieszczeniu tymczasowym: był to rodzaj komórki na strychu z toaletą na półpiętrze. Pomieszczenie mogło być ogrzewane tylko grzejnikiem elektrycznym, było zawilgocone i zagrzybione.
Wniosek o przydział mieszkania socjalnego został rozpatrzony negatywnie. W uzasadnieniu odmownej decyzji podano, iż zostało przekroczone tak zwane kryterium metrażowe. Zamieszkiwana przez naszą klientkę komórka miała 15 m kw., natomiast samorząd ustalił w swej uchwale kryterium powierzchni mieszkalnej na osobę samotnie gospodarującą wynoszące 6 m kw. Wraz z odmową miasto Katowice wezwało naszą klientkę do opuszczenia pomieszczenia tymczasowego.
Mieszkania i pomieszczenia tymczasowe o powierzchni do 6 m kw nie występują w obrocie. Zatem ustalone w ten sposób kryterium powierzchni zajmowanego lokalu osoba samotna może spełnić wyłącznie przebywając w noclegowni. Wówczas dopiero, po faktycznym uzyskaniu statusu osoby bezdomnej, następuje spełnienie kryteriów wynikających z przepisów prawa miejscowego oraz możliwe jest rozpatrywanie wniosku o lokal socjalny i jego ostateczne - zwykle po wielu latach starań - przyznanie. Rozwiązanie zmuszające do przyjęcia statusu osoby bezdomnej, dla perspektywy poprawy warunków w bliżej nieokreślonej przyszłości, jest propozycją naruszającą godność człowieka oraz niosącą z sobą szereg negatywnych skutków dla zdrowia psychicznego i funkcjonowania społecznego osób poddanych tej procedurze. Jest też niezgodne z ustawą o ochronie praw lokatorów.
W prowadzonym na rzecz naszych klientów postępowaniu kolejne instancje sądów administracyjnych uznały naszą argumentację za uzasadnioną, stwierdzając nieważność przepisów katowickiego samorządu. Prowadzone w latach 2013 - 2016 postępowanie ma charakter precedensowy. Wojewoda Śląski, opierając się na uzyskanych przez nas orzeczeniach sądowych, rozpoczął wydawanie rozstrzygnięć nadzorczych uchylających uchwały prawa miejscowego przyjmujące kryterium powierzchni lokalu podczas ubiegania się o lokal komunalny.
Szczegółowy opis sprawy znajduje się stronach Programu Spraw Precedensowych i Inicjatywy Ustawodawczej.

Post has attachment
Artykuł o naszej stypendystce Darii, w tygodniku Gość Niedzielny ... zapraszamy do lektury.
Wait while more posts are being loaded