Profile cover photo
Profile photo
SportHockey
3 followers
3 followers
About
Posts

Post has attachment
Ako vybrať hokejové korčule ?

To je otázka s ktorou sa v našom obchode stretávame často, či už ide o amatérskych hokejistov hrajúcich hobby hokej alebo hráčov hľadajúcich vhodnú alternatívu na poloprofesionálne použitie. Na lepšie priblíženie jednotlivých aspektov, rozdeľme si korčule samotné do kategórií ktoré nám pomôžu zorientovať sa v niekedy až príliš veľkej selekcií.
 
Kategórie vyspelosti : 

Pri výbere korčulí by mala byť zohľadnená úroveň hráča ako prvoradé kritérium a to oboma smermi. Na mysli máme nasledovné ; hráčom ktorí preferujú hobby hokej na rekreačnej úrovni neodporúčame používať korčule z kategórie profi, takisto samozrejme je nezmysel podceniť výber korčulí ktoré majú splniť tie najnáročnejšie kritéria pri agresívnej športovej hre.
• Pre profesionálov  - musia odolávať intenzívnemu namáhaniu a zároveň poskytnúť optimálnu oporu pre zaistenie čo najväčšieho výkonu v každej situácií. 
• Pre polo-profesionálov – kvalita korčulí musí tak ako v predchádzajúcej kategórií zodpovedať vysokej intenzite používani, v rozsahu desiatkach hodín mesačne. Pevnosť opory nôh prevláda nad mäkkosťou a „komfortom“.
• Pre ligových hráčov – lokálne ligy a súťaže sú svojimi nárokmi opäť nižšie na spoľahlivosť a precíznosť spracovania no stále vyžadujú solídne hokejové nože a tuhosť topánky pre spoľahlivú ochranu.
• Pre rekreačných hokejistov – s frekvenciou hrania v priemere pár krát za týždeň, tento typ hokejistov si ľahko vystačí aj s povahovo a vlastnosťami nenáročnými korčulami. Zvýšenú pozornosť by som v tejto cenovej kategórií venoval najmä jazyku topánky ktorý zväčša býva mäkší a teda môže ľahko prísť k zraneniu.

Charakter korčuľovania :

Takéto rozdelenie naberá na význame hlavne pri výbere niektorých z profi modelov korčulí kde vďaka pokrokovým technológiám je ľahšie sa prispôsobiť  „hernému štýlu“ konkrétneho hráča.
• Agility – ako samotný názov napovedá, charakteristikou takýchto korčulí a nožov je práve agresívny a dynamický prejav ktorý sa prejaví pri svižných úkonoch ako je prudké zatáčanie, brzdenie a rozbiehanie sa. Spoločným znakom korčulí tejto „kategórie“ je taktiež veľmi dobrá obratnosť vďaka ľahkosti čo ich robí ideálnym spoločníkom pre tréningy s vysokou frekvenciou.
• Power – pri tomto type sa predpokladá že hráč využíva pri jazde dlhšie oblúky a sklzy a celková jazda je tak viac stabilnejšia s fókusom na oporu. Nezľaknite sa že korčule tohto typu však môžu pôsobiť zavalitejšie a objemnejšie.
• Bežné – tzv. univerzálne korčule pre bežné použitie ktoré spravidla nepresahujú cenu 150 euro. Voľbou takejto korčule rozhodne nič nepokazíte pokiaľ máte v záujme hrať hobby hokej.

Spôsob tvarovateľnosti : 

Pre komfortnejšiu hru a lepšie prispôsobenie nohy do korčule a tým pádom lepšiu priľnavosť, odporúčame pri vyšších radách tepelné nahrievanie korčulí. Efekt je zaujímavý práve pri vyššej tvrdosti topánok kde je zaručená efektivita nahrievania kdež to u modelov s mäkšou topánkou sa efekt dostaviť nemusí a hrozí poškodenie hokejovej topánky.

Rozlišujeme nasledovné technológie :

PFS – korčule sú vybavené tzv. funkciou tepelnej pamäte ktorá zaručuje „formáciu“ samotnej korčule na vašej nohe kedy sa korčula pôsobením tepla upraví na určených miestach a následne si drží tvar po niekoľkých použitiach a presne kopíruje tvar nohy.
Pumpa – patentované firmou CCM, ide o natlakovanie vnútornej časti steny korčule kedy sa korčuľa prispôsobí tvaru chodidla. Tento spôsob je časovo nenáročný a v praxi aj efektívny kedže takúto úpravu zvládne aj amatérsky hokejista a to v priebehu pár sekúnd. Vypustenie prebytočného vzduchu je takisto záležitosťou pár sekúnd.
Pec – vďaka cirkulácií teplého vzduchu nahriateho na teplotu medzi 60 až 80 stupňov je tvarovanie korčule rýchle a presné. Odporúčame nechať korčule na nohách po nahriatí cca 20 minút pre maximálny efekt.

Pre daľšie odborné poradenstvo ohľadom hokejovej výstroje,  nás kontaktujte na www.sporthockey.sk 
Add a comment...

Post has attachment
Viete ako piť ? Samozrejme na mysli máme nealko pitný režim. Hokej je veľmi dynamický šport vyžadujúci si nie len dobrú fyzickú kondičku na ktorej by sme samozrejme mali pracovať celý rok ale aj isté návyky ktoré napomáhajú ostať v dobrej kondícií a vydať z tela maximum. Povedzme si teda v nasledujúcich riadkoch čo to o správnom “zavlažovaní” ktorým nie len prirodzene zvýšime športový výkon ale aj urobíme niečo pre seba.

Stop dehydratácií : Ak sa u vás dostaví pocit smädu, znamená to že vaše telo zaznamenalo 2 percentnú dehydratáciu a prirodzene vás nabáda doplniť minuté tekutiny. K strate tekutín dochádza nie len pri fyzickej aktivite ako je samotné korčulovanie ale aj potenie či dýchanie ako také prispieva k odlivu tekutín a teda zhoršenej koncentrácii a väčšej náchylnosti k zraneniam dôsledkom únavy. Čísla sa líšia no väčšina odborníkov sa zhoduje že až 70% ľudského tela tvorí práve voda. U vrcholových športovcov toto číslo este narastá do hranice takmer 80 %. Zaujímavé je, že už pri sedem percentnom “nedostatku” vody v tele môže dôjsť ku kolapsovým stavom v organizme. Kedže vieme že väčšina vody je viazaná práve na svaly a tkanivá, pri deficite vody vznikajú často aj nepríjemné kŕče. 

Pozor aj na srdce : Srdce je sval ako každý iný s výnimkou nepretržitého chodu a preto by sme mali venovať zvýšenú pozornosť na jeho “optimálne” fungovanie. To znamená okrem iného, dožičiť mu potrebný prísun tekutín v každom čase a zabrániť jeho nadmernému opotrebovaniu spôsobeného neprimeranou záťažou v dôsledku zahustenia krvi. V jednoduchosti, dbať na správny pitný režim najmä u mladších chlapcov a dorast a samozrejme u tzv. hokejistov seniorov kde strava spolu s regeneráciou, doplnkami a pitným režimom hrá významnú rolu. Okrem množstva prijatých tekutín sledujeme takisto “kvalitu”, teda nepijeme presladené nápoje s vysokým obsahom cukru ktoré majú inverzný efekt na výkon hokejistu ale sústreďujeme sa na vodu s čo najnižšou mineralizáciou a samozrejme bez bubliniek. V prípade fyzicky náročného tréningu je vhodné siahnuť po iónových zmesiach.

Pred aj Po : Zavlažovanie organizmu je nutné robiť priebežne a nie nárazovo. Tým viac zábudlivým športovým nadšencom doporučujeme mať flašu vody poruke vždy a všade ako je to len možné. Nevynechávame ani pohár vody pred spaním, takisto ani ako ešte viac dôležité “prebratie organizmu” 0,5 až 0,7 dcl vody pred samotným hokejovým tréningom. Po tréningu je vhodné okrem vody vstrebať aj tzv. jednoduché cukry na obnovu  svalového glykogénu. Jednoduchou radou ako nezabudnúť na celodenné pitie môže byť nasmerovať vaše kroky z toalety priamo ku kohútiku s vodou. 

Berme do úvahy : Nie len samotný vek a intenzita tréningu určuje “vzorec” na príjem tekutín, no treba sa pozastaviť aj nad externými faktormi akými sú prostredie, nadmorská výška alebo vlhkosť vzduchu. Platí pravidlo, čím tažšie a namáhavejšie podmienky, tým viac je nutné telo zásobovať vodou a doplniť aj dalšie nevyhnutné látky ako je sodík alebo draslík, prípadne chloridy ktoré sa pri zvýšnej záťažy odbúravajú z tela ešte rýchlejšie. U starších vekových kategórií je nutnosťou sledovať príjem vody a prísun živín ešte dôraznejšie z dôvodu zníženej schopnosti organizmu metabolizovať niektoré minerály. Dobrým odporúčaním môže tiež byť používanie tzv. zdravých fliaš ktoré neabsorbujú chuťe ani pachy a takisto neobsahuje ťažké kovy, ftaláty ani iné prídavne zmesy ako sú zmäkčovadlá a podobne a teda tvoria neoddeliteľnú časť hokejovej výstroje či už rekreačných hokejistov alebo profesionálov.

Ak by ste náhodou po čítaní vysmädli, tak šup ho po vodu a na zdravie !
Add a comment...

Myslím že sa všetci zhodneme na tom, že technika pohybu pri korčuľovaní je jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich hernú dynamiku ako aj celkový herný “prejav” nevnímajúc vedľajšie faktory ako kvalita ľadu, či aspekt samotnej kondície hráča. Predstavme si preto v krátkosti ako docieliť čo najlepšiu možnú kvalitu samotného korčulovania v jednoduchých krokoch :

1) “Get Low” - posunom tela “nadol” vieme efektívne znížíť tažisko tela, zabezpečiť lepšiu extenziu nôh ako aj zvýšiť odrazovú silu
2) “Hlavu hore !” - a to pri každom pohybe spolu s vystretým chrbátom a rukami v pozícií nad kolenami. Jedine vtedy môžme nadobudnúť optimálnu stabilitu tela. 
3) “Na doraz” - je jedno aký pohyb pri korčuľovaní robíš, je dobré naučiť sa už v rannom veku vystierať nohy úplne a následne vrátiť danú nohu zase späť do pôvodnej polohy. 
4) “1 vs 2” - je pochopiteľné že pri úkonoch ako strieľanie, nahrávanie alebo spracovávanie puku je nutné držať hokejku pevne v oboch rukách, no pre získanie maximálnej rýchlosti a stability, obmedzíme úchop na hokejke na jednu ruku výlučne.
5) “S citom” - šnurovanie korčulí je téma viac subjektívna a pocitová, každopádne aj tu platia isté “pravidla”, t.j. spodné 2,3 očká na korčuli dotiahneme s citom, očká v strednej časti hokejovej korčule by mali byt uviazané najpevnejšie a napokon vrchnú časť zase raz šnurujeme s citom pre lepšiu cirkuláciu krvi.

Radi uvítame aj vaše rady a skúsenosti :)
Add a comment...

Post has attachment
Aj takéto "fešandy" môžte u nás v obchode nájsť. Hokejové korčule ktoré jazdia takmer samé :)
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded