Profile cover photo
Profile photo
Seval Özbey
33 followers
33 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has shared content
Tıklayın bakın neler oluyor? =)
Nerdeyseniz, oranın radyosu çalıyor, çılgın bir şey! Play'e basın ve deneyin:) Tam WOW luk! http://radio.garden/live/
Radio Garden
Radio Garden
radio.garden
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has shared content
Mutlu değilsen yaratıcı olamazsın. Yaratıcılığı besleyen en önemli faktör mutluluktur. O zaman bunu okuyalım. Ve uygulayalım > https://goo.gl/OTXr7i
Add a comment...

Post has shared content
Fikrini değiştirmeyenler, hiçbir şeyi değiştiremez.
Önyargılarından kurtulamayanlar, hiçbir insanı anlayamaz.
Photo
Add a comment...

Post has shared content
Add a comment...

Post has attachment
CİNSİYETİ YOKTUR
CİNSİYETİ YOKTUR
cinsiyetiyoktur.wordpress.com
Add a comment...

Post has shared content
Rest in peace, Alan Rickman. Your talent and passion will remain with us. Always.

"Alan Rickman Close Up" by LochaSnejpa: http://bit.ly/1SkD3nP
Add a comment...

Post has shared content
“En mükemmel bir insanın bile kabalaşabileceğine, rezilleşebileceğine inanıyorum. Kan ve başkaları üzerinde egemenlik sarhoş eder insanı: Kabalık ve rezillik gelişir; insanın aklına, duygularına ulaşır ve sonunda insan normal olmayan şeylerden zevk almaya başlar. Bir canavar olur. Ve insanlığa, pişmanlık duygusuna yeniden dönmesi olanaksızlaşır.”
Fyodor Mihayloviç Dostoyevski
(Ölü Bir Evden Hatıralar)

Dostoyevski'nin canı, gözleri bağlı bir şekilde idam mangasının karşısında vurulmayı beklerken, Çar tarafından son anda bağışlanmış ve cezası hafifletilerek dört yıllık kürek mahkûmiyeti ve peşinden de beş yıllık zorunlu askerî hizmete çevrilmişti. Dostoyevski edebiyat dünyasına bu sürgün yıllarının ardından yazdığı Ezilmiş ve Aşağılanmışlar ve Ölü Bir Evden Hatıralar'la döndü. İnsani derinliği, gözlem gücü ve otobiyografik kökeniyle Ölü Bir Evden Hatıralar Dostoyevski'nin en sıradışı kitaplarından biridir. Sibirya soğuğunda geçen bu cehennemî hikâyeyi Ergin Altay'ın Rusça aslından yaptığı çeviriden okuyacaksınız.

"Modern edebiyatta bundan daha iyi bir kitaba rastlamadım; bu söylediğime Puşkin de dahildir. Dostoyevski'ye ona bayıldığımı söyleyin."
Lev Tolstoy, A.N. Strakov'a yazdığı bir mektuptan, 26 Eylül 1880

"Ölü Bir Evden Hatıralar isimli kitabınızı büyük bir zevkle okuyorum. Hamam bölümündeki tasvir Dante'ye yakışacak güzellikte."
İvan Turgenyev, Dostoyevski'ye yazdığı bir mektuptan, 26 Aralık 1861

Sayfa Sayısı: 376
Baskı Yılı: 2006
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

#kitap   #Dostoyevski  
Photo
Add a comment...

Post has shared content
"En büyük savaş cahilliğe karşı yapılan savaştır." "Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir, yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir."


Gözlerimizi kapayıp, yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız: bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur.


Bu millet ve memleket ilme, irfana çok muhtaç; tahsil yapmış, diploma almış gelmiş, olanları korumak kadar doğal ve lüzumlu bir şey olmaktan başka, parti parti eğitim ve öğretim görmek için ilim ve fen almak için Avrupa'ya, Amerika'ya ve her tarafa çocuklarımızı göndermeye mecburuz ve göndereceğiz. İlim ve fen ve ihtisas nerede varsa, sanat nerede varsa gidip, öğrenmeye mecburuz. Bu nedenle artık himaye ok zayıf kalır. Bunun yerine mecburiyet geçerli olur.

~Mustafa Kemal Atatürk~

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

#Aforizmalar   #Bilim #ilim   #Ataturk  
Photo
Add a comment...

Post has shared content
Wait while more posts are being loaded