Profile cover photo
Profile photo
SEDEF Yeni Nesil Endüstriyel Çözümler A.Ş.
30 followers -
Yeni Nesil Endüstriyel Çözümler, Yenilikçi Lojistik Çözümler, Akıllı Etiketleme, Aktif Ambalaj Çözümleri
Yeni Nesil Endüstriyel Çözümler, Yenilikçi Lojistik Çözümler, Akıllı Etiketleme, Aktif Ambalaj Çözümleri

30 followers
About
Posts

Post has attachment

ERKEN HASAT, TRANSİT SÜRESİNCE OLGUNLAŞTIRMA, KLİMATERİK MEYVELER İÇİN EN DOĞRU UYGULAMA MI?

Klimakterik meyvelerde ham halde hasat, depolama ve transit süresince olgunlaştırmak sureti ile alıcıya teslim yaygın bir uygulamadır. Ham halde kabuğu daha sert olan meyvenin hastalıklara karşı dayanımı fazla olsa da madalyonun öbür yüzünde resim başka gerçekler göstermektedir. Ham halde toplanan ürünlerde olgunlaşma tüm meyvelerde aynı anda gerçekleşmemektedir. Yani bir kısım meyve olgunlaşırken eş zamanlı olarak patojenlerin saldırısına da hassas hale gelmektedir. Bu hassas hale gelenlerde başlayan küf ve mantar gelişimi klimaterik meyvelerde zaten var olan etilen hormonu salınımını arttırmaktadır. Etilen emiciler ile uzaklaştırma yapılmayan durumlarda halen ham olan meyvelerin olgunlaştırma hızını arttıracaktır. Yani bir tır üründe farklı zamanlarda olgunlaşmalar yaşanması nedeniyle yükün tamamı risk altındadır.

İncir gibi değerli bir meyve üzerinden örnek vererek süreci incelersek; ham halde sevkiyata hazırlanan incirlerden aşırı olgunlaşanlar, korumasız haldeki diğerlerine patojenlerin yerleşmesi için hormonal çağrıda bulunmaktadır. Doğanın kendi çürüme döngüsü içinde normal olan bu sürecin izinden gidersek, alıcıya tam kıvamında, kaliteli bir incir sevk etmeyi hedefleyen satıcılar için depolama ve transit süresince sıcaklık ve etilen kontrolü yapmaları yeterlidir. Bu sayede alıcıya teslim edilen incirlerde

* homojen ve arzu edilen olgunluk seviyesi,
* daha uzun depolama ve satış süresi,
* ek güvenlik önlemleri sayesinde; daha geniş coğrafi dağıtım alanı ve düşük sevkiyat maliyeti
sağlanmaktadır.

Nefes alan termal örtüler ile soğuk zinciri kuvvetlendirmek ve etileni uzaklaştırmakla; daha geniş alıcı portföyü, homojen kalitede ürün tedariği, hasattan satışa koruma kalkanı oluşturulmaktadır.

Temp-Ex Termal Örtüler ve Etilen Emici ile sevkiyat modelleri hakkında daha geniş bilgi için bilgi@sedef.com veya 0 216 501 0097 no’lu telefondan yetkililere ulaşabilirsiniz.
Photo
Photo
24.07.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
ETİLEN UZAKLAŞTIRMA YÖNTEMİ OLARAK POTASYUM PERMANGANAT VE OZON UYGULAMA SİSTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI

Etilen gazı, taze sebze, meyve ve kesme çiçeklerde olgunlaşma hormonu olarak görev yapmaktadır. Depolama, sevkiyat ve satış noktalarından oluşan tedarik sürecinde ortamda ETİLEN GAZI’nın birikmesi taze ürünlerin zamanından önce olgunlaşması, ağırlık kaybı, siyah beneklerin oluşumu, küflenme gibi istenmeyen etkilere neden olmaktadır. Ciddi miktarlarda atık oluşmasına neden olan ETİLEN GAZI’nın ortamdan uzaklaştırılması için farklı teknolojiler mevcuttur. Bunlardan en çok konuşulan iki alternatifi kısaca inceleyecek olursak:

Potasyum Permanganat emdirilmiş kil tanelerinden oluşan saşe, filtre ve depolarda kullanılan emici cihaz modelleri, doğal bir koruma yöntemidir. Oksidasyon yöntemi ile etileni emen bu teknoloji, uygun fiyatı, doğa ve kullanıcı dostu bileşeni ve organik ürünlerde de kullanılabilirliği ile en çok tercih edilen yöntemdir. Etilenin yanısıra uçucu organik bileşenleri de emebilen potasyum permanganatlı kil taneleri klimaterik olmayan ürünlerdeki botrytis cinerea (kurşuni küf) gibi sorunları engellemektedir. Örneğin; Nar, oksijen veya etilen hassasiyeti olan bir ürün değildir. Fakat kararmaya yatkındır ve çürümeye botrytis mantarı neden olur. Ortamdaki havanın filtrelenerek temizlenmesi, bu mantarın ürün üzerinde tetiklenmesini önlemekte ve havanın hijyenik durumu meyveye faydalı olmaktadır. Kısaca, hava filtrasyonu sayesinde ortamda bulunan, spor oluşumu fark edilmeyen kontamine bir ürünün varlığında dahi bu sporlar diğer ürünleri kontamine etmeden filtrelenmekte ve zarar en aza indirilmektedir.

Ozonlama uygulamasına bakıldığında; güvenli konsantrasyonlarda ozon salımı ile uygulama yapan bu yöntem hakkında University of California’nın yaptığı çalışmaya göz atmak faydalı olacaktır. Bu araştırmada belirtildiği üzere Ozonlama, etilen emilimi için istenilen derecede etkili bir yöntem değildir. Başlıca sebeplerinden biri, düşük miktardaki ozonun ortamdaki etilen ve uçucu organik bileşen molekülleri ile etkileşiminin, dolayısı ile uzaklaştırma süresinin çok yavaş olmasıdır. Makalede belirtilen bir diğer önemli husus ise fazlası ürünlerin dokusuna da zarar veren ozon, korozif olması sebebi ile soğuk oda ekipmanlarında sorun yaratarak, bakım onarım maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır.
Diğer bir önemli husus ta şudur; korozyon sorunundan kurtulmak amacı ile ozon doğrudan soğuk odaya uygulanmamalıdır. Bunun yerine havanın ozon odasından geçmek için zorlanması ile uygulama yapılmakta, bu şekilde korozyon ve meyve dokusunda hasar ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. Fakat mevcut ozon uygulama ekipmanlarınca sağlanan düşük ozon akış hızı (birim saatteki çevirim hacminden çok daha azdır) depolama alanında etileni güvenli konsantrasyon sınırında tutmak, etileni hızla elimine etmek için gereken miktarda değildir.

İnsan sağlığı ve iş güvenliği açısından da inceleme yapan Trevor Suslow, çalışmasında "İnsanların 4 ppm ve üzeri konsantrasyondaki ozon seviyeleriyle uzun süreli teması ölümcüldür. 0.01 ile 0.04 ppm seviyelerinde ise koku duyusuyla bile teşhis edilebilir. Federal İş Güvenliği ve Sağlık İdaresi (OSHA), 8 saatlik maruz kalma durumu için 0.1 ppm, 15 dakikalık devreler için ise 0.3 ppm limiti koymuştur. 1 ppm seviyesine ulaştığında ise, rahatsız edici ve keskin bir koku yayarak, gözleri ve boğazı yakmaya başlar.’’ ifadelerini kullanmıştır.

University of California’da yapılan çalışmanın detaylarına vermiş olduğumuz linkten ulaşabilir, etilen ile ilgili sorularınız için bilgi@sedef.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

http://anrcatalog.ucanr.edu/pdf/8133.pdf
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Soğuk Zincir 4.0 Çalıştayındaydık !!!

Temp-Ex Ekibi, 31 Mayıs Cumartesi günü Türk Alman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen "Soğuk Zincir 4.0 Yol Haritası: Türk Gıda Soğuk Zinciri Lojistiği Perspektifi” konulu çalıştaya katıldı. Ortalama %25-30’u bulan israf miktarıyla maddi ve manevi kayıplar yaşayan taze gıda sektörünün şekillenmesi ve kayıpların önlenmesi adına bir başlangıç niteliğinde gerçekleştirilen organizasyon, Tübitak ve İngiltere Kraliyet Mühendislik Akademisi tarafından da destekleniyor.

Tedarik zinciri içerisinde yer alan farklı tarafları temsil eden sanayiciler, akademiden katılımcılar, yurtdışından değerli bilim insanları ve kamudan uzmanlarla birlikte soğuk zincir lojistiğinde; zorluk ve fırsatların analiz edildiği, yeni teknolojilerin konuşulduğu, grup çalışmalarının yapıldığı çalıştay bir tam gün sürdü. Gıdanın doğası gereği hassasiyetleri üzerinde durulan, dalından koparıldıktan veya üretildikten sonra da yaşamaya devam eden bu ürünlerin hasadından, üretime, ambalajından, depolamasına, sevkiyatından tüketimine kadar her aşamasında sürece dahil olan tüm tarafların geri bildirimleri alınmaya çalışıldı.

Yaz aylarında ikincisinin düzenleneceği belirtilen çalıştayın; ülke ekonomisi, tarım, lojistik, çevre ve şehircilik, perakende ve tüketiciler için optimum fayda sağlayacak sonuçlara ulaşması için Temp-Ex Termal Zincir Çözümleri Ekibi olarak üzerimize düşeni yapmaktan gurur duyar, organizasyon komitesine bu anlamlı çalışmayı sektöre kazandırdıkları için teşekkürü bir borç biliriz.

Temp-Ex Termal Çözümler Ekibi
PhotoPhotoPhotoPhoto
3.04.2018
4 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
SENEYE GÖRÜŞMEK ÜZERE FRUIT LOGISTICA!!!

Kolombiya, Portekiz ve Polonya’dan satış ekibimizin de katılması ile en geniş katılımlı Fruit Logistica günlerinin nasıl geçtiğini anlamadık desek yeridir. Farklı lisanlar, aksanlar, renkler ile sıradan bir iş gününden çok festival havasında geçen üç günün sonunda Berlin’in soğuk havasına inat içimiz ısınarak, tatlı bir gülümseme ile ayrıldık ekibimizden.

Müşterek hayatlar yaşadığımız rengarenk gezegenimizde uluslararası fuarlara katılmak; farklı coğrafyaların ortak ihtiyaçlara sahip olduğunu fark etmek, bereketi arttırmanın önemini anlamak, onarıcı yaklaşımın gücünü keşfetmek adına elverişli gözlem noktaları oluyor. Bir de derler ya “ İnsan mutlu olduğu işi yapmalı! ” , biz de öyle yaptığımızdan olsa gerek çalışırken eğlenmeyi de ihmal etmiyoruz.
PhotoPhotoPhoto
21.02.2018
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
40. YILIMIZI KUTLARKEN SİZİ DE ARAMIZDA GÖRMEK İSTERİZ !

Sıcaklık hassasiyeti olan bozulabilir ürünlere has termal zincir sorunlarına uygun ürünler geliştiren Temp-Ex bu sene de dünya taze sebze meyve üreticileri ile buluşmak adına Fruit Logistica’da yerini aldı. Son yıllarda üzerine sıklıkla çalıştığımız yerli taze sebze meyve ürünlerinin coğrafi dağıtım alanını genişletmek gibi projelerle ihracatın gelişmesine sağladığımız fayda hem kurumumuzu hem ekibimizi motive ediyor. Bu amaçla 7-9 Şubat tarihlerinde Berlin Messe fuar alanında distribütörlerimiz ve kullanıcılarımızla buluşup ;
- Yeni Temp-Ex çözümleri
- Çok bacaklı uçuşlarda hibrit Temp-Ex çözümleri ile maliyetleri azaltma
- Etilen Emici Çözümler ile hasat sonrası ek koruma
- Dağıtım noktaları için Temp-Ex Çözümleri

ve benzeri konuları görüşeceğiz. Siz değerli Temp-Ex kullanıcımızı da aramızda görmekten memnuniyet duyarız. Hall 10.1’de görüşebilmek dileği ile.
Photo
Photo
21.02.2018
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
LOGITRANS 2017’DEN BİLDİRİYORUZ: ETKİNLİKLERDE BOZULABİLİR ÜRÜNLERİN İHRACATINDA ESNEK TERMAL ÇÖZÜMLERİN ÖNEMİ VURGULANDI!ü

Avrasya bölgesinin taşımacılık, lojistik ve tedarik zinciri çözümleri konusunda önemli bir buluşma noktası olan Logitrans 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. Fuar süresince geniş çaplı bir etkinlik programı vardı ve alanında uzman katılımcılar önemli konu başlıklarını tartıştı.

16 Kasım’da gerçekleşen PeriLog Hava Kargoda Bozulabilir Ürünlerin konu alındığı etkinlikte konuşmacılar Termal Çözümlerin önemi üzerinde yoğunlaştı. Termal Örtüler ile tarmac’ta su ürünlerinin dış ortam sıcaklığına karşı korunmasını sağlayan Yeditepe Taşımacılık A.Ş. firması Genel Müdürü Alp TUĞHAN konuşmasında "Ürünlerimizi, özellikle soğuk zincirdeki ürünleri her alanda korumamız gerekiyor, bunlar içinde Temp-Ex marka Termal Örtüleri kullanıyoruz.” diyerek bozulabilir ürünlerin (gıda,aşı vb.) korunmasının önemine dikkat çekti. İstanbul’daki yeni havaalanı inşaatı sürerken bu alanda bozulabilir kargoların nasıl korunacağı soruları en önemli gündem konuları içerisindeydi. Bu açıdan bakıldığında en can alıcı soru maliyet etkin, uzun süreli koruma yöntemleri hakkındaydı. Sorunun ana konusu; Atatürk Havalimanında yüklemelerin ortalama 20-30 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilirken, yeni havalimanının büyüklüğü düşünüldüğünde daha uzun sürelerde uçak altına taşınacak bozulabilir kargoların bu süre zarfında nasıl korunacağıydı.

Fuar alanında Perishable (bozulabilir) taşımacılığı konusunu ciddiye alan Qatar Havayolları da yer almaktaydı. Standlarında bozulabilir (perishable) kargo taşımacılığında ek güvenlik önlemi olarak kullandıkları PMC ebadındaki Temp-Ex Tek Kullanımlık Termal Örtüyü sergileyerek hizmet kalitesini fuar katılımcıları ile paylaştı.

Yeditepe Taşımacılık, Qatar Havayolları gibi çözüm ortakları ile hizmet kalitelerini genişletmeyi esas edinen firmalarla dirsek temasında çalışan Temp-Ex Termal Zincir Çözümleri Ekibi de fuarı ziyaret edenler arasındaydı.

Temp-Ex Termal Örtü Çözümlerinin üreticisi Sedef A.Ş Genel Müdürü M. Gökhan DEMİR’e fuar ve etkinlikler hakkında görüşünü; “ Logitrans gibi fuarlar lojistik sektörünün ihtiyacı olan zeminine oturması için önemlidir. Sürdürülemez verimlilik anlayışı yerine bilimsel yaklaşımlar ile gelişme ve iyileştirmeye açık sistemleri inşaa eden lojistik sektörü gibi lokomotif iş kollarının ve çalışanlarının geliştireceği farkındalık geleceğimizi ciddi olarak etkilemektedir. Bu anlamda Yeditepe Taşımacılık ve Qatar Havayolları sektör adına teşekkür etmemiz gereken firmalar. Enerji sarfiyatını azaltan, bilimsel gerçekler ile saha verilerini yorumlayarak gerçekleştirdikleri ayağı yere basan yatırımlar sayesinde müşterilerine uygun maliyet ve kriterde çözümler önermekteler. Termal Zinciri iyileştirme konusunda ortak çalışmaya yatkın firmalarımız ile geliştirdiğimiz çözümlerde; her müşterinin farklı ihtiyaçları olduğunu bilerek, vakaya özel ar-ge çalışmaları yapıyoruz. Gerek sahada gerekse laboratuvar ortamında valide ettiğimiz çözümler sayesinde tüm tarafların hizmet kalitesi her geçen gün artmakta. Pastayı bölmek yerine büyütmeyi hedefleyen, çözüm ortağı olma fikri ile hareket eden firmalar ile kol kola girmekten memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde ifade etti.
PhotoPhotoPhoto
20.11.2017
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
KLİMATERİK BİR MEYVE OLAN DOMATESE ÖZEL YAKLAŞIMLAR !

http://sedef.com/blog/domates-ve-etilen-emici-filtreler/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
DÜNYA GIDA GÜNÜ KUTLAMALARI ve YERLİ GIDA TÜKETİCİ

Tüm canlıların yegane enerji kaynağıdır gıda. İnsanoğlu, ekşisi tatlısıyla, etiyle sebzesiyle türlü türlü gıdayı, sindirim sistemi sayesinde işleyip yaşaması için gerekli enerjiyi sağlarken, bitkiler, inorganik maddeleri güneş ışığı ve klorofilleri yardımı ile besine çeviriyor. Fotosentez yapan tek canlı, bitkiler de değil; mavi-yeşil algler, bazı bakteri ve protistalar da besinlerini bu şekilde elde ediyor.

Şöyle bir önerme üzerinde hareket edersek, insanoğlu dışında kalan canlı varlıkların besinlerini hemen yanıbaşlarından elde etme eğiliminde olduğunu görürüz. Başka şehirden veya ülkeden gelen gıdayı kullanan yegane canlılar olarak bu durumu sorgulamak, kontrol altında tutmak önemli olabilir mi? Cevabı kişiden kişiye, dünya görüşüne bağlı olarak değişecektir.

Gelin biz, tevellütü tutanların alışkın olduğu, gençlerin ise bilmediği "yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı” deyişinden hareket edelim ve Dünya Gıda Günü’nü kutlarken yerli gıda tüketiminin önemine dair birkaç söz edelim.

Neden yerli ve yerel gıda tüketmeliyiz?

Lezzet: Çünkü, yerli ve yerel ürünler daha lezzetlidir. Uzaklardan seyahat eden ürünler gibi erken hasat edilmiyor, dalından tam zamanında koparılıyor da ondan!

Çeşitlilik: Küçük ölçekli üretim yapan çiftçiler birçok farklı çeşit ürün yetiştirir. Bu da, farklı, kendine has tatları ve onarıcı tarım pratiklerini destekler.

Ekonomi: Yerelde üretim yapan çiftlikleri desteklerseniz bölgenizdeki ekonomiyi canlandırırsınız. Herşeyi aynılaştıran şu kocaman, dünya devi üreticiler yeteri kadar kazanmıyor mu?

Atık: Yerel pazarlardan ve üreticiden alışveriş, daha az ambalaj malzemesi kullanılması demektir.

İklim: Gıdanın uzun mesafelerde nakli için fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Yerel ürün tükettiğinizde karbon ayak izini azaltırsınız.

Not: İmaj bigumigu.com’dan alınmıştır
Photo
Add a comment...

Post has attachment
YAŞ SEBZE MEYVE İÇİN YENİ KARARLAR …

Tüm gıda tedarik zincirlerinde fire en büyük sorunlardan biridir. Sadece kapitalizmin vahşi kar marjı cephesinden açısından değerlendirirsek elbette maliyetlerden bahsedebiliriz, fakat konunun birde diğer boyutları var genelde pek ortada olmayan. Mesela israf; dini kitaplara göre günahtır, geri dönüşmeyen organik madde ve ambalaj çöpü ekolojijk açıdan sıkıntılıdır, açlık problemi çeken insanlar varken bu kadar ürünü ziyan ediyor olmak plansızlıktır, sürdürülebilir değildir.

Halkayı tekrar biraz daraltalım ve yaş sebze meyveye dönelim.

Yaş sebze meyve halen doğal döngü içerisinde yer alan gıdalardandır. Toprağa düştüğünde bilimum makro ve mikro canlı tarafından dönüştürülebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında farklı ölçeklerde kompost sistemleri kurulması ile toprağa organik madde ve mineral olarak dönebilen bu değerli ürünlerin tedarik zinciri başlı başına özel olarak tasarlanmalıdır. Tasarım bütüne bakışı gerektirirken kapital ve onu korumaya yönelik yönetim sistemi ise eski alışkanlık gereği halen çoğu zaman indirgemecidir. Bu haberde ne yazık ki bu indirgemeciliğin güzel bir örneğini teşkil etmektedir. Nasıl mı? >>>

Yazının devamınahttp://sedef.com/blog/yas-sebze-meyve-icin-yeni-kararlar/
ilgili linkten ulaşabilirsiniz.
Add a comment...

Post has attachment
ULO DEPOLAMA KOŞULLARINDA ELMA KALİTESİ VE ETİLEN EMİLİMİ

Son zamanlarda gerçekleştirilen bilimsel bir çalışma ile Bion markalı Etilen Emicilerin ULO depolama şartlarında elma kalitesini korumak için etkili bir yöntem olduğu tespit edildi.

La Morinière Experimental Station’da (Saint Espain, Fransa) gerçekleştirilen çalışmada, Golden Delicious cinsi elmaların ULO (0,5°C, %1,5 O2, %1 CO2, %85-90 HR) depolama şartlarında 6 ay süre ile Bion Etilen Emicilerin koruması altında ortaya çıkan sonuçlar, “Hasat sonrası ve Olgunlaştırma” konulu IX Iberian Sempozyumununda (Lizbon, Kasım 2016) sunuldu. Actas Portuguesas de Horticultura n28 , sayfa 120-125’te yayınlanan çalışmanın altı çizilebilecek sonucu; Bion markalı çözümlerin, etilen üretimini ciddi miktarda azalttığı, bununla birlikte senesens’in yavaşladığı ve şeker miktarı ve diriliğin ciddi ölçüde korunduğu üzerine.

Aşağıdaki linkten makalenin İngilizcesine ulaşabilirsiniz.

http://www.bioconservacion.com/sites/default/files/art_apple_lisboa_congres_0217.pdf
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded