Profile

Cover photo
Verified local business
Sanal Yönetmen | Dijital Reklam Ajansı
Advertising Agency
Today 9:30AM–7PM
3 followers|22,881 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
Sosyal Medyada İkna Yöntemleri ile İlgili Bilinmesi Gereken Püf Noktalar #socialmedia

http://sanalyonetmen.com/sosyal-medyada-ikna-yontemleri/

Sosyal Medyada İkna Yöntemleri

Sosyal medya tabir yerindeyse bir okyanus gibidir. Ucu bucağı olmayan, her an ne olacağı belli olmayan bir alandır. Günümüzde birçok farklı sosyal medya ağı bulunmaktadır ve bu alanlar insanlar tarafından çok yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Sosyal medya platformlarının bu kadar yoğun bir şekilde kullanılması firma ve markaların hedef kitleye ulaşabilmeleri için yeni bir alan haline gelmiştir. Ancak bu o kadar da kolay olan bir süreç değildir. Sosyal medyada kabul görmek, insanları ikna edebilmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Öncelikli olarak sosyal medyadan verim sağlamak ve fayda görmek için bu alanlarda var olmak istemelisiniz. Yani sosyal medya platformlarında öylesine bulunmak için var olmak değil, bu alanları gerektiği gibi kullandığınızda, size fayda sağlayacağını bilerek var olmalısınız. Sosyal medyada varlığınızı oluşturup, ilerletirken ise sizinle yarışta olan rakip firmaların sosyal medyayı nasıl kullandığını araştırıp, bilmelisiniz. Bununla beraber sosyal medyadan nasıl geri dönüş sağladığınızı net bir şekilde tespit etmelisiniz. Firmanızın dışarıdan bakıldığında sosyal medyada nasıl gözüktüğünü, iyi bir etki bırakıp, bırakamadığını ölçümlemeniz gerekmektedir.

Sosyal medyadan gerçekten verim elde edebilmek adına öncelikle sizin için en doğru olacak olan sosyal medya kanalını seçin. Yani Facebook, Twitter, İnstagram ve benzeri sosyal platformlardan hangisinin, size daha çok fayda sağlayacağını belirleyin. Doğru iletişim kanalını tespit ettikten sonra yapmanız gereken, bu alanlar üzerinde nasıl hareket etmeniz gerektiğini planlamanızdır. Yani sosyal medya yönetimi konusunda araştırmalar yapıp, kararlar vermelisiniz. Yönetim planınızı oluşturdunuz ve şimdi bilmeniz gereken faktör, doğru paylaşım zamanının hangi dilim olduğudur. Hedef kitlenize hitap edeceğiniz sosyal medya ağında ne zaman paylaşım yapmanız gerektiğini belirlemeniz önemli bir durumdur. Çünkü yanlış zaman dilimlerinde yapacağınız paylaşımlar boşa gidecektir. O yüzden hedef kitlenizin o mecrada en yoğun olduğu zaman dilimlerinizi tespit ederek, paylaşım planlamanızı yapmalısınız. Belirlediğiniz paylaşım planları doğrultusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da etkileşimli iletişim yöntemidir. Yani yapacağınız paylaşımların, kullanıcılar ile etkileşime açık olacak yapıda olmasına özen gösterin. Onlarında yaptığınız paylaşımlara beğenilerle, paylaşımlarla vb. yollarla katkıda bulunmasını sağlayın.

Yapacağınız paylaşımlarda dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise kaliteli görsel kullanımıdır. Hedef kitlenize yönelik yapacağını her paylaşımının çok önemli olduğunu hatırlayarak, paylaşımlarda kullanacağınız görsellerin kaliteli olmasına özen gösterin. Ayrıca yapacağınız paylaşımlarla etki uyandırmalısınız ki insanların sizi “neden” takip ettiği konusunda belirsizliklerin ortadan kalkmasını sağlamalısınız. Onlarla ürün ve hizmetlerinizi de paylaşmalı, indirim, kampanya, fırsat ya da ilgilenebilecekleri bir konuda bir içerikte paylaşmalısınız. Böylelikle hem paylaşımlarınızı tek düze olmaktan kurtarır hem de sayfanızı daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Sosyal medyada yapacağınız paylaşımların kalitesinden hiçbir zaman ödün vermeyin. Yani sırf paylaşım yapmak için içerik paylaşmayın.
Kullanıcıya fayda sağlayabilecek, kaliteli içerikler üretin. Ayrıca sosyal medyada var olduğunuz sürece bir kurum kimliğiniz olduğunu da unutmayın.

Sosyal Medyada Kullanıcıları İkna Etme Konusunda Kullanılabilecek Bilimsel Yöntemler

İnsan beyni rasyonel, duygusal ve ilkel beyin olarak üç farklı bölümden oluşmaktadır. Bilinçli düşünceleri rasyonel beyinle, bilinçaltı duyguları duygusal beyinle ve bilinç dışı davranışları ilkel beyin ile gerçekleştirmektedir. İnsanlar her ne kadar rasyonel beyinleri ile bilinçli düşünüyor olsa da karar verme konusunda ilkel beyinin etkisi bulunmaktadır. Yani tüketicileri ikna etmenin yolu ilkel beyinden geçmektedir. Bu yüzden sosyal medyada insanlara kar ve zarar göstererek seçim yapma işini onlara bırakmalıyız. Kulağa çok etkili gelmiyor gibi dursa da sizin kullanacağınız kelimeler hedef kitlenin ikna olma ihtimalini iki katına çıkaracaktır. Peki, sosyal medyadaki kullanıcıları ikna edebilmek için yararlanılabilecek bilimsel yöntemler nelerdir?

Karşılıklılık Yöntemi

Karşılıklılık evresi, kişiyi ikna etme sürecinde güven kazanabilmek adına ilk adımın kendi tarafımızdan atılmasını ifade etmektedir. Yani kendimize yapılan bir iyiliği karşılıksız bırakmamız gerektiği ilkesine dayanmaktadır. Buna göre eğer ki siz ilk girişim olarak karşınızdaki hedef kitleye olumlu ve pozitif bir tavır sergilerseniz, onlardan size gelecek olan geri dönütte olumlu olacaktır.

Azlık İlkesi

Azlık yöntemine göre insanlar her zaman diğerlerine göre daha az olan şeylere karşı daha fazla talepte bulunurlar. Peki, azlık ilkesini sosyal medyaya nasıl uyarlayacağız? Yani sosyal medyada kullanıcıları bunaltırcasına gün aşırı peş peşe içerik paylaşımı yapmaktan kaçınmalıyız. Bu teoriye gör, yukarıda da bahsettiğimiz gibi belirli bir paylaşım planı ve periyodu oluşturularak paylaşım yapmamız gerektiğini çıkarımında bulunabiliriz. Azlık ilkesinin uygulanış alanı olarak en sık karşılaştığımız alan broşürlerdir. Broşürlerde yer alan fiyatı uygun ürünlerin altında yazan “ son 3 ürün, indirimde son hafta, bugün bitiyor” tarzındaki notlar bu teorinin uygulandığı bazı örneklerdir. Ayrıca azlık ilkesine göre müşterinin sizi tercih ettiği zaman ne kazanacağı değil, sizi tercih etmediği zaman ne kaybedeceğini hissettirmek önemlidir.

Otorite İlkesi

Otorite ilkesine göre bir konu hakkında otorite olan birinin öneride bulunması, insanların daha kolay ikna olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı sosyal medya üzerinde iletişimde bulunduğunuz hedef kitleye karşı ilgili konularda yetkinliğinizi kanıtlayın. Bunu direkt olarak yapmak kullanıcılara itici gelebilir. Bundan dolayı bunu başkalarının yapmasını sağlayın yani başka kullanıcılar sizin otoritenizi diğer insanlara aktarsın.

Tutarlılık İlkesi

İster sosyal medyada olsun ister gerçek yaşamda, insanlar karşısındaki kişinin söylediği şeylerde tutarlı olmasını ister. Yani söylenen ile yapılanın aynı olması gerekmektedir. Sosyal medyada tutarlı olduğumuzu göstermemiz ise paylaşımlarımızdan geçmektedir. Verilen hizmetler hakkında ya da ürünler ile ilgili birbiri ile çelişen paylaşımlar yaparsak işte bu sizin için ters bir durum olur. Bu yüzden birbiriyle çelişen paylaşımlarda bulunulmamalı ve paylaşım yapılan içeriğe karşı sadık olunmalıdır.

Beğeni İlkesi

Hem gerçek yaşamda hem de sosyal medyada insanlar kendilerine benzeyen kişilere daha fazla güvenmektedirler. Bu etken, insanların daha çabuk ikna olmasında da etkili olmaktadır. Bu konuyla ilgili yapılan bir deneyde oluşturulan iki farklı gruptan birine kısıtlı vakitlerinin olduğu söylenerek hemen pazarlık yapmaları istenmiş. Diğer gruba ise önce birbirlerini tanımalarını ve ortak yönlerini bulmaları söylenmiş. Buna göre ilk grubun anlaşma oranı %55 çıkarken, ikinci gurubun pazarlık sonucu başarı oranı %90 olarak gerçekleşmiştir. Yani eğer ki sosyal medya üzerinde yaptığınız ve yapacağınız paylaşımlarda insanların beğenebileceği içeriklere sahip olursanız, o kişilerin başka insanları etkilemeleri daha kolay olacaktır.

Toplumsal Kanıt İlkesi

Bilinen bir gerçek vardır ki o da insanların genelde kararsız kaldıklarında, çoğunluğun verdiği karara uyma davranışlarıdır. Bu durumla hayatımızın her alanında karşılaşmamız mümkündür. Bu toplumsal kanıt ilkesine karşılık gelmektedir. Bu bahsedilen durum ile sosyal medyada da karşılaşmaktayız. Örnek verecek olursak: Facebook, İnstagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarından kişilere gelen otomatik bildirimlerden birisi de “takip etme önerisi”dir. Bunun sizi ilgilendiren kısmı ise şudur: Sosyal medya ağlarında iletişim kurduğunuz herhangi bir kanalda insanların sizi takip etmesini sağlayacak, faydayı yaratırsanız otomatik olarak farklı kişilerinde sizi takip etmesini sağlayabilirsiniz. Çünkü insanlar sayıca fazla kişinin takip ettiği sayfaları takip eder, çok fazla yorum yapılan içeriklere yorumda bulunur ve çok kişi tarafından paylaşılan içerikleri paylaşarak, etkileşime girer.

Sosyal medyanın hedef kitleye ulaşma ve marka bilinirliğinin artması konusunda çok güçlü bir alan olduğunu unutmamak gerekir. Bundan dolayı firma ve markaların sosyal medya yönetimi konusunda doğru stratejiler oluşturarak, doğru hamleler ile sosyal medyada ilerlemeleri gerekmektedir. Sosyal medya yönetimi konusundaki sorularınızı iletmek ya da sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Dijital Dünyada Stratejilerinizi Her Zaman Müşterileri Memnun Edebilmek Adına Planlayın.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
MotoPlus | Motosiklet Aksesuarları Firması Web Tasarım ve Yazılım Hizmetleri için Sanal Yönetmen'i Tercih Etti.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Periscope'tan Yapılacak Canlı Yayınlar Yakın Bir Zamanda 360 Derece Olacak. #periscope
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Yaptığınız İşten Zevk Almak İstiyorsanız Onu Eğlenceli Bir Hale Dönüştürün. :) Çünkü Gerçek Profesyonellik Bunu Gerektirir.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Reklam Çalışmalarında Hesabını Bilenlerin ve Bilmek İsteyenlerin Tercihi Sanal Yönetmen. #advertising #marketing
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Renas Makina | Makina ve Otomasyon Sistemleri Firması E-Ticaret ve Yazılım Hizmetlerinde Sanal Yönetmen'i Tercih Etti.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Facebook, Yeni Bir Reklam Modeli için Hazırlıklara Başladı. #facebook
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Dijital Dünyada Her Zaman Kullanıcılar ile Etkileşiminizi Arttıracak İçerikler Üretin
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Online Marka Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

https://goo.gl/UFDUPs

Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi kavramının ve bu alanda yapılan çalışmaların ortaya çıkışındaki neden, teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artmasıdır. Bu iki önemli faktörde yaşanan gelişmeler ve yenilikler sonrasında insanların internet üzerinde geçirdikleri süre her geçen gün katlanarak artmaktadır. İnsanların internet dünyasında, sanal ortamlarda geçirdiği sürenin artmasıyla yavaş yavaş yer etmeye başlayan online itibar yönetimi uygulamaları, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile kaçınılmaz bir hal almıştır. İnsanların günden güne değişen algıları sonucunda firmaların ve markaların dijital dünya üzerinde başarılı bir şekilde yönetilmesi ve varlık göstermesi önemli bir hal almıştır. Çünkü dijital dünyayı radyo, televizyon, gazete ve benzeri alanlardan ayıran nokta etkileşimli bir iletişime sahip olmasıdır. Yani internet dünyası diğer mecralarda olduğu gibi tek taraflı bir iletişime sahip değildir. Herkes, her konuda fikir ve bilgi paylaşabilir hatta birbirini etkileyebilir. Geleneksel medya diye tabir ettiğimiz alanlarda kullanıcılar çok fazla söz sahibi olamazken, internet dünyasında durum tam tersine dönüşmektedir. İşte bu yüzden dijital ortamlarda sürekli olarak kendi firma veya markamızın takibini yapmak durumundayız. Peki, üzerinde önemle durulan bu online itibar yönetimi söylemi, kavram olarak ne anlama gelmektedir?

Online İtibar Yönetimi Nedir?

Online itibar; şirketlerin veya markaların sanal ortamlarda (internet üzerinde) ya da gerçek hayatta yürüttükleri çalışmaların ve faaliyetlerin, insanlarda nasıl algılar oluşturduğu, müşterilerin ya da diğer kurumların firma hakkında neler düşündüğü ve konuştuğu gibi tutumları ifade etmektedir. Yani mevcut marka ya da firmanın sanal dünyada insanlar tarafından nasıl anıldığının bilinmesidir. Online itibar yönetimi ise internet üzerindeki bu kullanıcı söylemlerinin ve algılarının yönetilmesinde kullanılan çalışmalar bütününe verilen addır.

Dijital ortamlarda kullanıcılar tarafından olumlu ya da olumsuz anılmak, bir yandan firmalara getirisi olan diğer yandan ise götürüsü olan bir durumdur. Yani internette sizin hakkınızda iyi şeyler konuşuluyor ve paylaşılıyorsa, bunun şirketinize katkısı büyük olur. Ancak internette markanız hakkında kötü yorumlar ve paylaşımlar yapılıyorsa, bu size zarar verecek bir durumdur. Bundan dolayı tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi sanal dünyada da firma ve markanızı düzenli bir şekilde takip edip, tutarlı bir şekilde yönetmelisiniz. Peki, online itibar yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken ve önem verilmesi gereken konular nelerdir?

Online Marka Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama Motorları için SEO ve SEM Çalışmalarına Ağırlık Verin

İnsanlar alışveriş yapmadan önce genel olarak internet üzerinden satın alacakları ürün ya da hizmet hakkında araştırma yaparlar. Yine aynı şekilde bilmek istedikleri bir konu olduğunda insanların ilk başvurdukları yer internet yani arama motorları olmaktadır. Arama motorları haricinde de elbette araştırma yapacakları konu ile ilgili farklı sitelerden bilgi edinmeye çalışırlar. Burada etkili olacak olan durum ise kullanıcılar bir ürün ya da hizmet ile ilgili arama yaptıklarında ilk olarak sizin sitenizle mi karşılaşacak yoksa başka bir sitede sizinle ilgili yer alan olumsuz bir sayfayla mı? Bu durumu belirlemek her zaman sizin elinizdedir. Eğer siz düzenli olarak arama motoru optimizasyonu (SEO) yaparsanız, kullanıcılar markanızı ya da satın almak istedikleri ürünü ararken ilk sayfada her zaman size ulaşacaktır. Bu da doğal olarak sizle ilgili bilgilerin yer aldığı diğer sayfaları internette geri plana itecektir. Yine aynı şekilde arama motorlarında yapacağınız reklam çalışmaları (SEM) ile ürünleriniz ya da markanız arandığında ilk sayfada çıkacak olan sonuç, kendi siteniz olacaktır. Böylelikle durumu kontrol altına alabilir ve negatif yorumların kalkmasını ya da gerilemesini sağlayabilirsiniz.

Web Sitenizde İçerikler Oluşturun

Online itibar yönetimi konusunda web siteleri büyük bir öneme sahiptir. Sahip olduğunuz web site, kullanıcılar ile aranızdaki iletişim aracıdır. Sitenizde oluşturacağınız içerikler ile internette markanız veya ürünleriniz ile ilgili söylenen olumsuz yorumları, olumlu yoruma çevirebilmeniz mümkündür. Web siteniz için içerik oluştururken müşteri ve hedef kitlenizin internette yapacağı aramalarda kullanacağı anahtar kelimeleri önceden tahmin edin ve içeriklerinizde bu anahtar kelimeleri kullanın. Çünkü önceden tahmin ederek oluşturacağınız içerikte kullanacağınız bu anahtar kelimeler, müşterilerin sorularına yanıt olacak nitelikte içerikler olacaktır. Böylelikle sitenizde yer alan bu içerikler ile kullanıcıları kendi sitenize yönlendirip, akıllarında var olan olumsuzlukları, olumluya dönüştürebilirsiniz. Ayrıca kullanıcılar olumsuz bir durum üzerine internette arama yapsalar bile sizin sitenize geldiklerinde, ilgili konu hakkında okuyacakları samimi bir yazı sonrası algıları değişecektir.

Sosyal Medyada Aktif Olun ve Etkileşimli İletişimden Uzak Durmayın

Sosyal medya artık günlük yaşantımızın bir parçası olmuş durumdadır. İnsanlar günlük olarak yaptıklarını ya da bir konuyla ilgili, bir düşüncesini sosyal medya ağları üzerinden rahatlıkla paylaşabilmektedir. Hatta genel olarak insanlar sosyal medya ağlarında olumsuz düşüncelerini daha sık paylaşmaktadır. Çok sayıda kişi ile iletişim ve etkileşim kurmanın en aktif alanlarından olan sosyal medya platformları bu bağlamda online itibar yönetimi için çok önemli bir kanaldır. Bu bakımdan markaların öncelikli olarak sosyal medya ağları üzerinde aktif olmaları gerekmektedir. Ancak sadece aktif olmak tek başına yeterli olan bir durum değildir.
Sanal dünyada firmanız, markanız veyahut ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili oluşan ya da oluşabilecek olan olumsuz algıların üstesinden gelmek için hedef kitleniz ile doğrudan iletişim kurmanız çok önemlidir. Bunu en iyi yapabileceğiniz alanların başında da sosyal medya mecraları gelmektedir. Sosyal medya ağları üzerinden kullanıcılar ile sürekli iletişimde olarak bu alanları kriz durumlarında bir fırsata çevirebilirsiniz. Çünkü kullanıcılar karşılarında muhatap olabilecek birini bulmak ister. Ayrıca sosyal medya ağlarında, hakkınızda yapılan olumsuz yorumları yönetebilir ve kullanıcıları ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgilendirerek, oluşan negatif düşünceleri, pozitife çevirebilirsiniz. Sosyal Medya’dan üst düzeyde verim sağlamak için Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Stratejinizi Belirleyin

Dijital pazarlama stratejisinin belirlenmesi ve buna göre hareket edilmesi çok önemlidir. İnternet dünyasında firmanız ya da markanız hakkında konuşulanları takip ederek, bunlar çerçevesinde dijital pazarlama stratejinize yön verebilirsiniz. Öncelikli olarak elbette firmanız ya da markanız hakkındaki haberleri, etkinlikleri, projeleri, kampanyaları ve benzeri içerikleri internet ortamında duyurmalısınız. Bu içerikleri doğru zamanda paylaşıp hedef kitleye direkt ulaşabilmek için sürekli gündemi ve kullanıcıları takip etmelisiniz. Gündeme göre içeriklerinizi şekillendirirken, kullanıcıların yoğun olduğu zamanlarda yapılacak paylaşımlar ve duyurular ile daha fazla kişiye erişim sağlayabilirsiniz. Bunlarla beraber dijital pazarlama çalışmalarınızı desteklemek adına firma ve markanız ile ilgili basın bültenleri hazırlayıp, yayınlayarak kullanıcı algılarını daha kolay bir şekilde pozitife çevirebilirsiniz.

Yalan Haberler ve Haksız Eleştirel Yorumlarda Hukuki Yollara Başvurun

Firmalar ya da markalar internette kendileri ile ilgili olumsuz ve kötü yorumlar, içerikler olmasını istemez. Ancak bazen şirketlerin kendi hata ve yanlışlarından kaynaklanan durumlar karşısında, kullanıcılar tarafından internet ortamında firma ile ilgili olumsuz içerikler paylaşılabilmektedir. Bu durum bakıldığında normal karşılanabilmektedir. Asıl sorun teşkil eden durum asılsız haberler, yalan içerikler tabir yerindeyse karalama propagandalarıdır. Online dünyada herhangi bir denetim mekanizması olmadığı için herkes her şey hakkında yazıp, çizebilmektedir. Ancak son zamanlarda yapılan hukuki düzenlemeler ile asılsız haberlerini yalan içeriklerin önüne geçebilmek mümkün hale gelmiştir. Firmanız ya da markanız ile ilgili gerçeği yansıtmayan ve karalama propagandası niteliğinde olan içerikleri tespit ettiğinizde, bu içeriği yayınlayan kişiyle, kurumla birebir iletişime geçerek mevcut negatif algıyı pozitife çevirmeye çalışmalısınız. Eğer bu çapanız bir sonuç vermez ise sizinle ilgili bu içeriğin yayınlandığı platform yetkilileri ile iletişime geçerek, mevcut yanıltıcı içeriğin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bu yöntemler ve uğraşlardan sonuç elde edilemez ise o zaman hukuki yollara başvurulmalıdır. Mevcut durumun gerçeği yansıtmadığı, kamuoyunu aldatıcı bir içerik olduğu kanıtlanarak, hukuki mücadele ile bu olumsuz algıları, olumluya çevirebilirsiniz. Hukuki yollar ile kazandığınız mücadeleyi kamuoyu ile paylaşarak da kullanıcılar gözündeki algınızı olumlu yönde pekiştirebilirsiniz.

Jeff Bezos’un söylediği şu söz hiçbir zaman akıllardan çıkarılmamalıdır: “Fiziksel dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6 kişi ile paylaşır. Dijital dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6.000 kişi ile paylaşır.”

Günümüzde online itibar yönetiminin ne derece önem arz ettiği artık daha iyi anlaşılmaktadır. Online itibar yönetimi sayesinde dijital dünyada firmaların ya da markaların karşılaşabileceği olumlu ve olumsuz yorumlar, şikayetler, gerçeği yansıtmayan yalan haberler gibi negatif durumlar yönetilip, yönlendirilerek kriz durumları fırsata çevrilebilmektedir. Ayrıca bunlar haricinde online itibar yönetimi ile mevcut müşterileriniz ve potansiyel hedef kitleniz ile daha iyi iletişim kurabilir, ilişkilerinizi güçlendirerek kalıcı bir kitle oluşturabilirsiniz. Sektöründe lider olmayı ve daima profesyonel gözükmeyi hedefleyen firmaların ve markaların her zaman online itibar yönetimi çalışmalarına önem vermesi gerekmektedir.

Sizde Online Marka Yönetimi konusunda profesyonel destek veren, işini iyi bilen bir ekiple çalışan ve çalıştığı firmayı dijital dünyada sürekli takip ederek, bilgi toplayan Sanal Yönetmen’den destek alabilirsiniz.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
E Ticaret Trafiğini Arttırmak için Site İçi SEO Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? #eticaret #ecommerce #seo

http://sanalyonetmen.com/e-ticaret-site-ici-seo-onerileri/

E Ticaret Trafiğini Arttıracak Site İçi SEO Faktörleri

E Ticaret site trafiğini arttırmak için yapılması gereken birçok SEO çalışması mevcuttur. Bu SEO çalışmaları genel hatlarıyla belirli bir bütünlük oluşturmaktadır. Belirli ana başlıklar altında toplanan e ticaret trafiğinizi arttıracak 100 SEO önerisi içerisinde yer alan konulardan biride Site İçi SEO Önerileridir. Bir önceki yazımızda link yapısı önerilerinin, e ticaret site trafiğinin artmasındaki katkısından bahsetmiştik. Şimdi, yapılacak site içi SEO çalışmalarının öneminden bahsedeceğiz. Genel SEO çalışmaları kapsamında, site içi SEO çalışmalarının büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır. Sitenizi A’dan Z’ye SEO uyumlu hale getirebilmek için site içi SEO çalışmalarının önemi büyüktür. Şimdi, site içi SEO çalışmaları kapsamında dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Sayfalarınızda Farklı Title Etiketi Kullanın

Title etiketi bir sayfanın başlığını temsil etmektedir. Bu hem sayfanızın ne ile alakalı olduğunun anlaşılması açısından hem de arama motorlarının sayfanızı daha kolay tanımlaması açısından önemlidir. Böylelikle kullanıcılar yaptıkları aramalarda sayfanıza daha kolay ulaşabilirler. Sayfa title etiketleri tarayıcıda araç çubuğunda, sık kullanılanlara eklenen sayfaların başlığında ve arama motorlarının sonuç sayfalarında başlık olarak görüntülenmektedir. Title etiketi oluştururken dikkat edilmesi gereken bir durum vardır. O da; tüm sayfalarınızda benzersiz “title” etiketi kullanmaya özen göstermelisiniz. Yani her ürün ya da kategori sayfasını kendi özelinde bir title etiketine sahip olması gerekmektedir.

Sayfalarınızda Farklı Description Etiketi Kullanın

Ürün sayfalarında oluşturacağınız description açıklaması, ürünlerinizi tanımlayan ve içerisinde anahtar kelime barındıran kısa metinlerden oluşmalıdır. Ancak tüm sayfalarınızda benzersiz “description” etiketi kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü description etiketi ilgili sayfanın arama motorlarında daha kolay çıkmasına katkı sağlayan bir faktördür. Bu yüzden sayfalarınızın arama motorları tarafından doğru indexlenmesi ve diğer sayfalarla çakışmaması açısından, bu faktörün göz ardı edilmemesi gerekir. Ayrıca description etiketinin 160 karakteri geçmemesi gerekmektedir. Arama motorları açısından doğru kullanımı budur.

Stoğu Bitmiş Ürünleri Siteden Kaldırmayın

Stoğu bitmiş ürünleri siteden kaldırmaktansa ürün üzerine tükendi ibaresi ekleyip, sepete ekle butonlarını pasifleştirerek, ürün liste sayfasının en sonunda çıkmasını sağlayın. Bu şekilde hem ziyaretçileri rahatsız etmeyecek hem de arama motoru tarafında devamlı linkleriniz 404 hatası vermeyeceği için bu durumdan olumsuz etkilenmeyeceksiniz.

Ürün ve Kategori İsimlerini Arama Kriterlerine Uygun Oluşturun

Sitenizde yer alan ürün ve kategori isimlerinin, kullanıcı arama kriterlerine uygun oluşturulduğundan emin olun. Web sitenizdeki ürünlerin internette kullanıcılar tarafından nasıl aratıldığını önceden analiz ederek, sitenizde bunlara uygun olarak isimlendirme yapın. Kullanıcı alışkanlıklarını her zaman göz önünde bulundurun. Örneğin; elbise satıyorsanız kategori isminiz “kadın” şeklinde değil “kadın elbise” şeklinde olmalıdır.

XML ile Çektiğiniz Ürün ve Kategorilerin Bilgilerini Özgünleştirin

Eğer, E Ticaret sitenize farklı bir site üzerinden XML ile ürün çekiyorsanız, sonrasında kategori ismi, ürün ismi, ürün açıklamaları, ürün görselleri gibi alanları olabildiğince özgünleştirin. Bu alanları benzerlerinden farklı olacak şekilde, hedef kitleye ve arama kriterlerine yönelik olarak oluşturun. Böylelikle hem spam algısını engellersiniz hem de kullanıcı gözünde iyi bir intiba uyandırırsınız. Kullanıcıların sizin sitenizdeki farklılığı anlamalarına yardımcı olursunuz.

Kategori İsimlerini Çok Yönlü Analiz Yapın

E Ticaret sitenizdeki kategori isimlerinizi oluşturmadan önce iyi bir şekilde analizini yapın. Kullanmayı düşündüğünüz kategori isimlerinin tekil ve çoğul kullanım hallerini, eş anlamlı aranma durumlarını ve benzeri kriterlere göre durumlarını analiz edin. Böylelikle arama trafiği en yüksek anahtar kelimeyi kategori ismi olarak belirlemeniz daha kolay olacaktır. Bu da elbette sitenizin daha kolay ulaşılmasına katkı sağlayacaktır. Örnek verecek olursak; telefon kılıf / telefon kılıfları – kadın elbise / bayan elbise gibi kullanmayı düşündüğünüz kategori isimlerinin türevlerini iyi araştırın.

Schema.org Kullanın

Schema.org, arama motorlarının sitenizdeki sayfaları daha iyi anlamlandırıp, daha iyi sonuçlar çıkartabilmesi için Google, Yandex ve Microsoft tarafından ortaklaşa yapılmış bir işaretleme dilidir. Bu yüzden sizde, E Ticaret sitenizde Schema.org kullanarak ürünlerinizi işaretleyip, anlamlandırın. Schema.org işaretleme dilinin kullanılması, sitenizin arama motorları tarafından daha kolay ve daha iyi anlamlandırılmasını sağlamaktadır. Böylelikle siz arama motorlarına ürünleriniz hakkında daha açıklayıcı bilgiler vererek, ürün sayfalarını anlamlı hale getirebileceksiniz. Arama motorları da kullanıcılara sayfalarınızı daha sağlıklı bir şekilde eriştirecektir.

Site İçerisinde Müşteri Etkileşimi Oluşmasını Sağlayın

Ziyaretçiler tarafından katkıda bulunulan siteler Google açısından daha değerli bir konumdadır. Bu yüzden müşterilerinize, ürünlerinize yorum yapmada teşvik edecek görseller, kampanyalar düzenlemelisiniz.

Ürün Görsellerinizi SEO Uyumlu Düzenleyin

Kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda özellikle görsel aramalarında ilk sıralarda yer almak için, sitenize yüklediğiniz ürün görsellerini SEO kurallarına uygun düzenleyin. Sitenize görsel yüklerken görsel “alt-tag, title, description” etiketlerini kullanmayı unutmayın. Bu etiket alanlarını özgün ve anahtar kelime barındıran, ürünü tanımlayan içeriklerden oluşturun. Ayrıca görsellerin özgün olması ve image-sitemap hazırlayarak Google’a bildirilmesi, görsel sonuçlarında web sitenizin ön sıralarda çıkmasında fayda sağlayacaktır.

Anchor Text Etiket Kullanın

Anchor Text, üzerine tıklanıldığında başka bir domaine yönlendirme yapan bağlantı metnidir. Yani, anchor text etiketler sayesinde ürün sayfalarınız arasında geçiş yapılmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle ziyaretçilerin site içerisindeki dolaşımı artacaktır. Sizde ürün sayfalarında aşırıya kaçmamak koşuluyla anchor text şeklinde etiket kullanımına özen gösterin.

Kategori Sayfasında Bilgilendirici ve Yönlendirici Düzenlemeler Yapın

E Ticaret sitenizde yer alan kategori sayfalarında kategori açıklaması kullanın. Kategori açıklaması hem kullanıcıları bilgilendirmesi açısından hem de açıklama içerisinde anahtar kelime kullanılabilmesi açısından yararlıdır. Ayrıca kategori sayfalarında alt kategoriler ve yönlendirici etiketler kullanmaya özen gösterin.

Sitenizde Marka ve Üretici Sayfaları Oluşturun

Sitenizde yer alan ürünlerinize ait Marka ve Üretici sayfaları oluşturmanız, ziyaretçilerinizin ürün ararken kolayca filtreleme yapabilmesine imkan verir. Böylelikle ziyaretçilerin site içerisinde istediklerine erişmesini kolaylaştırmış olursunuz. Ayrıca marka ve üretici sayfalarının olması, kullanıcıların arama yaparken de size ulaşmalarını etkiler.

Ürün Açıklamalarında H1 Etiketi Kullanın

Ürün sayfalarında, ürün açıklamasına yer vermek önemli bir SEO kriteridir. Hem arama motorları açısından hem de kullanıcı açısından. Ürün sayfalarınızı arama motorlarında ön plana çıkartabilmeniz için birçok faklı etken vardır. Bu parçalardan biri de ürün açıklamalarında H1 etiketinin kullanımıdır. H1 etiketi, alt başlık etiketidir. SEO açısından kullanımı yararlıdır. Bu yüzden ürün açıklamalarında H1 etiketiyle, ürününüzün aramasına yönelik alternatif bir başlık kullanmanız size fayda sağlayacaktır. H1 etiketinin içerisinde anahtar kelime kullanmaya özen göstermeniz de faydalı olacaktır.

Ürün Sayfalarında Benzer Kategorideki Ürünlere Yönlendirme Yapın

Ürün sayfaları içerisinde; aynı ürünün farklı renk seçeneklerine ait sayfaların ya da aynı kategoriye ait başka ürünlerin sayfalarına yer verin. Böylelikle yönlendirilen link uyumluluğu ve ziyaretçi için kolaylık sağlamış olursunuz. Bununla beraber bu durum site içi SEO çalışmaları açısından size fayda sağlayacaktır.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
E Ticaret Trafiğini Arttırmak için Link İnşaası Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? #eticaret #ecommerce
http://sanalyonetmen.com/link-insasi-onerileri/

E Ticaret Trafiğini Arttıracak Link İnşası Önerileri

E Ticaret SEO trafiğini arttırabilmek için yapılması gereken birçok farklı çalışma vardır. Tüm bu çalışma grupları 100 SEO önerisi altında toplanmaktadır. Yani e ticaret SEO trafiğinizi arttıracak 100 SEO önerisi bulunmaktadır. Bu SEO çalışmaları arasında yer alan “Link İnşası” da site trafiğinin artması konusunda önemli bir etkiye sahiptir. Link inşası hem arama motorları açısından hem de kullanıcı açısından önemli ve etkili bir faktördür. Bir önceki yazımızda site içi SEO önerilerinden bahsetmiştik. Şimdi de o konuyla bütünlük sağlayacak olan Link İnşası Önerilerinden bahsedeceğiz. Link inşası konusunda önem verilmesi gerekenlere bir göz atalım.

Ürün ve Kategori Sayfalarında Anchor Text Kullanın

Anchor Text, üzerine tıklanıldığında başka bir domaine yönlendirme yapan bağlantı metnidir. Yani bir sayfa içerisinde, o sayfayla ilgili ya da ilişkili başka bir sayfaya kullanıcıları yönlendirmek için yapılan linklemedir. Anchor text şeklinde yönlendirme yaparken bu linki vereceğiniz kelime ya da kelime grubuna dikkat edin. Yönlendirme linki vereceğiniz kelime grubunun yönlendirilecek sayfayla uyumlu, hatta direkt anahtar kelime olması önemli bir kriterdir. Sayfalarınızda yapacağınız Anchor text linklemeleri sayesinde, kullanıcıları faydalanabilecekleri diğer sayfalara daha kolay ulaştırmış olacaksınız. Bu yüzden her ürün ve kategori sayfasını anchor text şeklinde linklendirin. Ayrıca bu durum size arama motorları nezdinde de yarar sağlayacaktır.

Sektörel Sitelerden Link Alın

Web sitenize ya da sayfalarınıza sektörel sitelerden link almanız iki açıdan önem taşımaktadır. Birincisi; kullanıcıların size daha kolay ulaşmasını sağlar. İkincisi; arama motorları nezdinde siteniz veya sayfalarınız daha önemli bir konuma gelir. Bulunmuş olduğunuz sektörle ilgili sitelerden ve sayfalardan, kendi sitenize link çıkışı olması önemli bir durumdur. Çünkü sektörel site üzerinden hedeflenen kitleye ulaşmak ve sitenize hedeflenen kullanıcıyı çekmek daha kolaydır. Ayrıca sektörel sitelerden link almak e ticaret site trafiğinizi arttırmakla beraber, arama motorlarının sitenize verdiği değeri de yükseltmektedir. Bu yüzden; rakiplerinizin link aldığı sektörel siteler başta olmak üzere, E-Ticaret sitenizin içeriğine uygun diğer sitelerden link almaya çalışın.

Ürün ve Kategori Sayfalarınıza Text Hyperlinks Verin

Sitenizde yer alan ürün ve kategori sayfalarına ulaşılması için link verirken, bu linkleri text hyperlinks olarak kullanın. Bu durum SEO açısından önemli kriterlerden biridir. Linki vereceğiniz ürün ismi ya da kategori ismini SEO açısından ön plana çıkarmış olacaksınız. Ayrıca sayfaya yönlendirme için kullanıcılar uzun bir linke tıklamak yerine bir ya da birkaç kelimeden oluşan öbeğe tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilecek. Böylelikle kullanıcı açısından da hoş bir durum olacak.

Site İçi Link Yönlendirmelerine Dikkat Edin

Site içi link ağı hem SEO kriterleri açısından hem de kullanıcıların sitenizde istediklerine kolay erişebilmeleri açısından önemlidir. Site içinde sayfalar arası, sayfalardaki metinler üzerinden, sayfa kenarlarından, kategori ve ürün isimlerinden ve benzeri kullanılması uygun olan alanlardan linkleme yapılması gerekmektedir. Yani site içi link yönlendirmelerinde sadece anasayfayı baz almamalısınız. Kategori sayfalarından ve ziyaretçi trafiğinin yüksek olduğu sayfalardan site içi link yönlendirmeleri yapmanız Site içi SEO’ya fayda sağlayacaktır.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Contact Information
Map of the business location
İzzetpaşa No:29/ Ayazma Yolu Sk. No:3, 27359 istanbul/Şişli/İstanbul, Turkey
No:29/, Ayazma Yolu Sokak No:3TRİstanbulistanbul27359
+90 850 441 2112sanalyonetmen.com
Advertising Agency, Advertising
Advertising Agency
Advertising
Business Related
Business Service
Design Services
Digital Media
Information and Technology Services
Services Companies
Software Company
Web Services
Website Designer
Today 9:30AM–7PM
Wednesday 9:30AM–7PMThursday 9:30AM–7PMFriday 9:30AM–7PMSaturday 10AM–6PMSunday ClosedMonday 9:30AM–7PMTuesday 9:30AM–7PM
Google+ URL
Your Activity
Write a review
Review Summary
4.9
8 reviews
5 star
8 reviews
4 star
No reviews
3 star
No reviews
2 star
No reviews
1 star
No reviews
Photos
Scrapbook photo 2
Scrapbook photo 3
Scrapbook photo 4
Scrapbook photo 5
Upload public photo