Profile

Cover photo
Sajedeh Kianifar
Lives in
95,754 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
مكرمه قنبرى نوجوانى مازندرانی بود كه به اجبار ، همسر كدخداى پير روستا ش.د به دليل ذوق هنرى اى كه داشت عروسهاى روستا را آرايش ميكرد از كودكى دخترى با نشاط و زرنگ بود، كشاورزى، مامايى، خياطى،آرايشگرى از جمله فعاليت هايش بود. در ٦٤ سالگى بعد از فوت همسرش گاوى خريد كه بعلت علاقه زيادش به گاو خودش هر روز مسافت زيادى را طى ميكرد براى چراى گاو. پس از چندى بيمار شد و فرزندانش بدون اطلاع او گاو را فروختند كه باعث افسردگيه مكرمه شد، براى فراموشيه از دست دادن گاوش به نقاشى پناه برد. او بدون اينكه در گذشته آموزش نقاشى ديده باشد با گياهان رنگى رنگ درست كرد و بر روى ديوارهاى خانه، در و پنجره ها و نرده ها شروع به كشيدن كرد.او از شوهرش داستانهايى درباره شخصيت هاى شاهنامه، ليلى و مجنون،پرى دريايى و همچنين داستان ابراهيم و اسماعيل، يوسف و زليخا، مسيح و مريم شنيده بود كه از حفظ بود. همه اين داستانها را به تصوير كشيد.
كمپانى امريكايى فاكس امتياز ساخت فيلم زندگى او را خريد ، چندين صحنه از روستاى محل زندگى و خانه مكرمه فيلمبردارى كردند و نقش او را مريل استريپ بازى خواهد كردو قرار است اين فيلم در هاليوود ساخته شود.
نمايشگاهى از نقاشيهاى او در لس آنجلس و كاليفرنيا تشكيل شد. در سال ٢٠٠١ مكرمه به عنوان بانوى نقاش سال در ( استكهلم ) سوئد انتخاب شد. اورا نقاش پست مدرن ميدانند.
دوم آبان سال ٨٤ در سن ٧٧ سالگى درگذشت، پیکرش را در حیاط خانه اش به خاک سپردند.
خانه او واقع در روستاي دري کنده، سه کيلومتري جاده بابل، قائمشهر، اكنون به موزه تبديل شده است.
 ·  Translate
4 comments on original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
وبلاگ «خوابگرد»
شما هم دعوت اید: جشنواره‌ی «سینما مدرسه»


اکران و نقد و بررسی چهار فیلم برگزیده‌ی سینمای کودک و نوجوان به همت مجتمع علامه طباطبایی برگزار می‌شود. بهزاد فراهانی، دبیر این جشنواره گفته است: هدفِ چنین جلساتی برای کودکان و نوجوانان، آموزش شیوه‌ی صحیح نقد کردن یک اثر هنری ست. هم‌چنین به والدین گوشزد می‌کنیم که تحلیل و کالبدشکافی یک اثر هنری چه اصولی دارد و چگونه باید به فرزندان انتقال یابد. پرسش و پاسخ بین کارگردان و بیننده‌ی اثر، بین بازیگر و عوامل فنی و تماشاگر، عالی ست و نخستین گام در راستای دموکراسی و گفت‌وگوی متفکرانه بدون ترس و دعوا و مرافعه است.

وقتی برای اولین بار در باره‌ی برگزاری چنین جشنواره‌ای صحبت شد، دیدم «جشنواره» نیست ولی کم از آن هم نیست. پیشنهادِ نمایش چهار فیلم عالی از سری فیلم‌های به‌دردبخور محیط‌های آموزشی مطرح شد که هم برای آموزشگر و هم برای کودکان و نوجوانان و والدین مفید باشد. با بررسی و هماهنگی مقرر شد که چهار فیلم «دزد و پری» ساخته‌ی حسین قناعت، «رابطه» پوران درخشنده، «علفزار» محمدعلی طالبی و یک فیلم خارجی به نام «big» ساخته‌ی پنی مارشال در چهار شب و در حضور عوامل، بازیگران و کارگردانان فیلم برای مخاطبان پخش شود.

این جلسات اکران و بررسی آثار از ۱۳ تا ۱۶ مردادماه در سالن نمایش مجتمع علامه طباطبایی به نشانی ستاری شمالی، قبل از میدان دانشگاه، دوربرگردان جنوبی، خروجی دوم، خیابان شعرا پلاک ۱۷ از ساعت ۱۹ تا ۲۲ اجرا می‌شود.
ورود برای همگان آزاد و رایگان است، ولی به دلیل محدودیت‌ها علاقه‌مندان می‌توانند با شماره‌ی ۸-۴۴۸۴۱۳۲۷ نیز تماس بگیرند. هم‌چنین، علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر عدد یک را به سامانه‌ی ۵۰۰۰۱۴۴۸۱۳۶۶۵ ارسال کنند.

#سرخط  
 ·  Translate
| از وبلاگ خوابگرد | اکران و نقد و بررسی چهار فیلم برگزیده‌ی سینمای کودک و نوجوان به همت مجتمع ...
View original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
مسابقه، مسابقه
ما دستادستی ها عاشق کارهای دستی هستیم، داشتیم فکر می کردیم چطور می توانیم کارهای دستی رنگ به رنگ شما دستادستی های عزیز را هم خودمان ببینیم و هم بقیه، که فکر یک مسابقه به ذهن مان رسید.
توضیحات مسابقه در این عکس آمده است. برای دیدن مجموعه پرتو هم می توانید به این آدرس بروید: http://goo.gl/vQjm8p

منتظر عکس های شما هستیم :)

#کار_دستی_دستادست
 ·  Translate
6 comments on original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
وبلاگ «مجمع دیوانگان»
در دفاع از روشنفکری!


«امیر تتلو»، خواننده محبوب و پر مخاطب پاپ، به تازگی در صفحه اینستاگرام خود (با نزدیک به ۱.۵ میلیون مخاطب) نوشته است: «تتليتيام، هوادارام، عشقن عشق، كوشين؟!؟ بياين ببينم، هر كى نگه بغ بغو، بغ بغوووو!» (+) در پاسخ به این فراخوان، تا این لحظه بیش از ۳۷هزار نفر یادداشت را «لایک» زده‌اند و بیش از ۳۰۰۰ نفر نوای «بغ بغو» سر داده‌اند!

* * *

حدود ۶ ماه پیش، «یوسف اباذری» در جلسه نقد پدیده «مرتضی پاشایی» سخنانی گفت که در جنجال لحن و اعتراض مخالفان و مدافعان، خیلی زود اصل کلام گم شد و کل بحث به حاشیه رفت. استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در بخشی از انتقادات تند و تیز خود به استقبال گسترده از زنده‌یاد مرتضی پاشایی گفت: «برای من خیلی جالب است که یک ملتی می‌افتند به ابتذال و در مجلس ترحیم چنین خواننده‌ای شرکت می‌کنند و توی سرشان می‌زنند ... و یک نفر در فیس‌بوک می‌نویسد که "من تا ابد می‌سوزم" ... چرا مردم ایران به این افلاس افتاده‌اند؟ چطور مردم ایران به این فلاکت افتاده‌اند؟ اینجاست که تحلیل بسیار مهم است». (+)

بخش عمده‌ای از منتقدان اباذری، سویه انتقاد خود را به سمت «لحن غیرمودبانه» ایشان در مخاطب قرار دادن «مردم» نشانه رفتند. اگر بخواهیم این انتقاد را بپذیریم، به صورت ضمنی باید قبول کنیم که با کنار گذاشتن این ادبیات، منتقدان هم با ذات نقد ایشان موافق هستند، اما واقعیت این است که در تمام این مدت، هیچ نقد دیگری (با لحن و ادبیاتی محترمانه و مورد نظر منتقدان) خطاب به پدیده‌ای رو به گسترش در دل جامعه مشاهده نشد. من باور دارم که مساله اصلی در آن جدال، نه لحن و ادبیات اباذری، بلکه شهامت لازم برای «نقد رفتارهای عوامانه توده مردم» بود که یک نفر از خود نشان داد، اما بسیاری از منتقدان همچنان از آن گریزان ماندند.

این نخستین بار نیست که نخبگان و روشنفکران جامعه ما از به نقد کشیدن رفتارهای عوامانه پرهیز کرده و سر باز می‌زنند. اساسا، روشنفکر ایرانی آنقدر از جانب حکومت تو سری خورده و از جانب عوام تحقیر شده که در نوعی «خود باختگی»، اعتماد به نفس خود را از دست داده است. به شخصه، آشکارترین نشانه این ضعف در اعتماد به نفس را در «ادبیات روشنفکرستیز در دل قشر روشنفکر» مشاهده می‌کنم. از سیدضیاءالدین طباطبایی گرفته تا جلال آل احمد و علی شریعتی، بدون تردید همه در صف روشنفکران جامعه خود قرار داشته‌اند، اما نه در نقد ضعف‌های روشنفکری، بلکه علیه بنیان روشنفکری و در «خیانت» و «ابتذال» و «غرب‌زدگی» و «وابستگی» و «بی‌هویتی» و دوری‌اش از جامعه قلم زده‌اند. روی‌کردی که هنوز هم آشکارا و به وفور در میان بسیاری از اهل قلم مشاهده می‌شود و سبب شده تا اساس واژه «روشنفکری» را در عرف معمول، به نوعی واژه نکوهیده که می‌توان آن را به قصد تمسخر، تخطئه و یا تحقیر کسی به کار برد بدل کنند.

عجیب اینکه فشار سرکوب جامعه عوام در تمامی نیم‌قرن گذشته همواره قدرتمندتر از فشار سرکوب و خفقان دستگاه‌های سانسور و اطلاعتی و امنیتی عمل کرده است. تا بدان حد که روشنفکر ایرانی سابقه طولانی در مبارزاتی شجاعانه علیه اقتدار حکومتی در کارنامه دارد که ای بسا تاوان آن را با خون خود پرداخته باشد، اما در برخورد با توده عامی مردم، در بهترین حالت سکوت کرده، و در باقی موارد، ای بسا به قصد اثبات پی‌وند خود با جامعه یا در گریز از اتهام «غرب‌زدگی» و «برج عاج نشینی» به توجیه و تمجید توده اجتماعی پرداخته است.

* * *

اگر در پرونده «مرتضی پاشایی»، صرفا با تشییع پیکر خواننده‌ای مواجه بودیم که کنشی اجتماعی بجز خوانندگی در کارنامه‌اش نداشت و هواداران‌اش هم صرفا در مراسم ترحیم او شرکت کرده بودند، امروز با پدیده شگفت‌انگیز دیگری مواجه هستیم که سوار بر موج محبوبیت عوامانه خود، هر روز سری به سوراخی نامربوط می‌کشد. یک بار اراجیفی یکسره نامربوط، مبتذل و خرافی در اثبات ضرورت حجاب بر زبان می‌راند! یک بار دیگر نامه «فدایت‌شوم» و عرض خاکساری و سینه‌چانی برای رهبری نظام ارسال می‌کند. یک روز با انتشار تصاویر «تتو»های عجیب و غریب‌اش جلب توجه می‌کند و روز دیگر سوار بر عرشه ناو ارتشی، از ضرورت نظامی‌گری و «خلیج مسلح فارس» سخن می‌گوید. با این همه، من ابدا انتقادی به یک شخص ندارم. هرکسی ممکن است برای کسب دست به رفتاری از این عجیب‌تر هم بزند.

تمرکز من، بر هزاران نفری (ای بسا میلیون‌ها نفری!) است که به چنین ادبیاتی اقبال نشان می‌دهند. واقعا نمی‌دانم شخصی مثل اباذری باید در مواجهه با چنین صحنه‌ای از چه ادبیاتی استفاده کند که «بی‌ادبانه» و «توهین‌آمیز» محسوب نشود؛ اما به شخصه اطمینان دارم که حتی چوپان‌ها هم گوسفندان خود را به این شیوه خطاب نمی‌کنند و از آن مهم‌تر، در سنت و فرهنگ و عرف و ادبیات و تاریخ و سابقه این مملکت، برای توصیف «رفتار» جماعتی که صرفا به دنبال هم راه می‌افتند و «بغ بغو» می‌کنند، «گوسفندوار»، دقیق‌ترین و کامل‌ترین توصیفی است که می‌توان به کار برد! (و چه تقارن جالبی دارد که تکرار کامنت‌های «بغ بغ» گاهی به «بع بع» هم رسیده است!)

* * *

همان‌گونه که «قدرت بدون نقد فاسد می‌شود»، قطعا جامعه نیز بدون انتقاد مداوم رو به زوال می‌گذارد. من به تقدس انسان عمیقا باور دارم، اما بسیار نگران‌ام که این تقدس بخواهد با تقدیس هر نوع روی‌کرد و رفتار انسانی خلط شود. جناب اباذری، در آن جلسه جنجالی و در پاسخ به اعتراض یکی از حضار که فریاد می‌زد «شما نماینده مردم نیستید» ادامه داد: «معلوم است من نماینده مردم نیستم. شما نماینده مردم هستید. من همین کسی هستم که دارم می‌گویم این مردم* ابله‌اند. معلوم است که من نماینده مردم نیستم».

من نیز نه تنها شرم و هراسی ندارم، بلکه گمان می‌کنم حق داشته باشم افتخار کنم که در برابر این سطح سخیف از رفتار عامیانه خود را «روشنفکر» بدانم، و بدین روشنفکری افتخار کنم و باز هم به خود جرات می‌دهم بگویم آنانی که به دنبال یک نفر دیگر (چه ارباب قدرت باشد و چه چهره‌ای به ظاهر هنرمند) فریاد «بغ بغو» سر می‌دهند، به مراتب حقیرانه‌ای از شانیت سقوط کرده‌اند که ای بسا شایسته همان توصیف «اسفل سافلین» باشد!

پی‌نوشت:
 * آقای اباذری در هنگام بر زبان راندن «این مردم» به تصویری اشاره می‌کنند از هواداران مرتضی پاشایی که طبیعتا در متن پیاده شده از نوار قابل انتقال نیست و ممکن است این شائبه را ایجاد کند که ایشان کل مردم ایران را خطاب قرار داده‌اند.


در پی‌وند با همین موضوع، یادداشت «لمپنیسم گستاخ» را بخوانید.

#جدال  
 ·  Translate
  | از وبلاگ مجمع دیوانگان | «امیر تتلو»، خواننده محبوب و پر مخاطب پاپ، ...
View original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
شما رویا ببافید، ما نقاشی اش می کنیم

قبل از هر حرفی دعوت تان می کنم به تماشای مجموعه پرتو در دستادست:

http://goo.gl/vQjm8p

مجموعه پرتو زیورآلاتی هستند که از پلی استر ساخته شده و بسیار سبک اند. اما نکته ای که آن ها را از بقیه کارها متمایز می کند این است که نقاشی روی این کارها، و همین طور شکل کلی کار می تواند مطابق میل و سفارش شما ساخته شود.

یکی از طراحان دستادست آرزوی داشتن گردن آویزهایی از نقاشی های کاندینسکی را داشت و حالا این مجموعه را داریم. شما چه دوست دارید؟ به ما ایمیل بزنید (dastadast@gmail.com)و رویایتان را تحویل بگیرید!

پ.ن: شاید برایتان جالب باشد بدانید که به ازای هر 200 خرید ماهانه از این سری آثار، دستادست قادر به کارآفرینی برای یک زن نیازمند حمایت خواهد بود.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
خبر می‌گوید «فروش اسلحه اسباب‌بازی در افغانستان ممنوع شد» و ادامه می‌دهد «بازی با اسلحه پلاستیکی از بازی‌های محبوب کودکان افغانستان است». (http://goo.gl/CK25IK) من به یاد شعری از «شیرکو بی‌کس» می‌افتم که:

چهار کودک
تورک، فارس، عرب
و کورد
تصویر مردی را کشیدند

اولی دست‌هایش را
دومی سرش را
سومی میانه و پاهایش را
و چهارمی
تفنگی بر دوش‌اش!

(یادآوری: تصویر متعلق به کودک سوری است که دوربین عکاس را با تفنگ اشتباه گرفته)
 ·  Translate
6 comments on original post
2
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
«ده بخش کلیدی از نامه پاپ دربارهٔ محیط زیست»
۱۵۰۰ کلمه، زمان مطالعه ۸ دقیقه
نوشتۀ سارا پولی ام بِیلی، ترجمۀ علی حاتمیان
پاپ فرانسیس اخیراً در نامه‌ای سرگشاده دربارۀ محیط زیست، مومنان را به «گفتگوی اکولوژیک» فراخوانده است. او در این نامه دربارۀ نابودی پرندگان و مسالۀ زباله‌های صنعتی بیم داده و خواستار بهره‌وری در مصرف انرژی و حفاظت از انرژی‌های تجدیدپذیر شده است. این نوشتار ترجمۀ برخی از بخش‌های کلیدی این نامه است. http://tarjomaan.com/vdca.en0k49nei5k14.html
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
«محور جهان هستی را از خودت پرتاب کن به دیگری»
--
عارفان فهمیده‌اند که دشمن اصلی، این انأنیت و نفسانیت ماست. حالا می‌توان با تعابیر اندکی متفاوت گفت: خودشیفتگی، خودپسندی یا خودگزینی؛ اینکه تو خودت را اولا متمایز از سایر موجودات بدانی و ثانیا ممتاز از سایر موجودات بدانی ... به زبان ساده أم‌المشاکل و أم‌الفساد را عرفان این می‌داند و به باور من هم تشخیص درستی است. همان که مولانا می‌گفت: «مادر بت‌ها، بت نفس شماست» و حافظ می‌گفت: «خود را مبین که رسته‌ای!» و این  همان بود که شمس را وا می‌داشت که بگوید حتی اگر معشوقی نیافتید، چوبی بتراشید و آن را معشوق خود کنید، یا عارف دیگری می‌گفت اگر عاشق گربه‌ای باشی بهتر از آن است که عاشق خود باشی ... (یکی از) نقاط قوت عرفان این است که گفته‌اند برای از بین بردن این أنانیت، مهم‌ترین راه، عاشقی است :
عاشق شو، ار نه روزی کار جهان سرآید
ناخوانده نقش مقصود در کارگاه هستی
.
اگر می خواهی انانیت از بین برود، محور جهان هستی را از خودت پرتاب کن به دیگری.
.
مصطفی ملکیان – مجله اندیشه اصلاح – شماره اول – تیر 94

#عرفان   #مصطفی_ملکیان   #عشق   #غرور  
 ·  Translate
عارفان فهمیده‌اند که دشمن اصلی، این انأنیت و نفسانیت ماست. حالا می‌توان با تعابیر اندکی متفاوت گفت: خودشیفتگی، خودپسندی یا خودگزینی؛ اینکه تو خودت را اولا متمایز از سایر موجودات بدانی و ثانیا ممتاز از سایر موجودات بدانی ... ب...
1 comment on original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
وااااااااااااااااااااقعا
اگر پس گرفتین من رو هم باخبر کنین
 ·  Translate
 
لطفاً این «هـ» ما را هم پس بدهید!
سپاه که نزدیک است «۴۰ساله» شود، «۴ سال» پیش اموالش را برده و پس نمی‌دهد. 
 ·  Translate
11 comments on original post
3
khabgard I's profile photoHossein Tohidi's profile photo
2 comments
 
اینم از سواد مبارزین سیاسی مون ...
 ·  Translate
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
الان دیگه بی ادبی یکی از صنایع ادبی شده
 ·  Translate
“الان دیگه بی ادبی یکی از صنایع ادبی شده”
View original post
1
Add a comment...

Sajedeh Kianifar

Shared publicly  - 
 
 
کتاب صوتی جامعه شناسی نخبه کشی در سایت نوار

http://goo.gl/zw3yUx
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Previously
Links
Contributor to
Basic Information
Gender
Female