Profile cover photo
Profile photo
Saç Uzmanları
27 followers -
Saçınıza Birde Uzman Gözünden Bakın
Saçınıza Birde Uzman Gözünden Bakın

27 followers
About
Posts

Post has attachment
İnce Telli Kıvırcık Saçlar Nasıl Şekillendirilir?

İnce telli ve kıvırcık bir saç yapısına sahipseniz, saçınıza şekil vermenizde bir hayli zordur.
Bunun için önerilebilecek yöntemler şunlardır.
Saçınızı yıkadıktan sonra, saçınız hafif nemli kalacak şekilde kurutun. Akabinde saç serumu, jöle ya da saç köpüğü sürüp doğal haliyle şekillendirin.
Biraz hacim katmak istiyorsanız saçınızı vigo ile tamamen kurutabilirsiniz.
Ancak saçınız zaten kabarıyor ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız, saçınıza bigudilerle sarabilir ve kabarmaya sebep olan dalgaları genişletebilirsiniz.
Bu sayede saçınız daha az kabaracaktır.
Kabaran saçlar için diğer bir alternatif ise yine saçınızı yıkadıktan sonra hafif kurutup yukarıda bahsettiğimiz saç şekillendiricilerinden kullanmanızdır.
Ancak buradaki önemli husus, saçınızı kuruturken kabartmadan kurutmaktan geçer.
Saç kurutma makinasını yukarıdan aşağıya doğru tutarak kurutulmalıdır. Başınızı öne eğerek kuruttuğunuz taktirde, saçınız daha fazla kabaracak ve saç şekillendiricilerinde bir etkisi olmayacaktır.

http://www.sacuzmanlari.com/ince-telli-kivircik-saclar-nasil-sekillendirilir/
Add a comment...

Post has attachment
Röfle – Gölge – Balyaj Arasındaki Fark Nedir

Yıllardır modası geçmeyen birşey olabilir mi? Diye düşünmeyin.
Röfle, balyaj, gölge gibi işlemler için işte tam da bu demek mümkündür. Yıllardır bayanların vazgeçemediği ve modası hiç geçmeyen işlemlerdir. Peki röfle, gölge ve balyaj gibi işlemlerin farkı nedir?

Röfle nedir?
Saçın aralarının saç renginden 5-6 ton daha açık renge boyanması işlemine röfle denir.
Röfle ince ve sık olarak saça uygulanır.
Ancak günümüzde bu işlem daha çok kişinin isteğine göre yapılır.
Gerçek şudur ki röfle, gölge, balyaj gibi işlemler bayanların aklının karışmasına sebep olur.
Bu yüzden, yapılan röfle balyaj kalınlığında da istenilebilir. Bu tamamen kişinin zevk ve isteği doğrultusunda olur.

Balyaj nedir?
Balyaj istenilen renkte, istenilen kalınlıkta, istenilen miktarda tıpkı röflede olduğu gibi saçın aralarına yapılabilir. Ya da saçın uç kısımlarına yapılabilir.
Belirli bir ölçü, nizami çalışma gerektirmeyen bu işlem daha doğal veya daha çok saça ışıltı kazandırmak adına krepelenmiş tutamlar halinde de yapılabilir.
Krepe ile uygulanan balyaj işlemine de krepe balyaj denir. Krepe balyaj yöntemi en çok kullanılan balyaj yöntemidir. Bahsettiğimiz üzere daha doğal duruyor olması bayanların ilgisini daha çok çekmektedir.
Daha kalın parçalar halinde, saçın dibinden ucuna ve uçlarına karışık bir biçimde yapılması işlemine de papatya balyaj denir.
Papatya balyaj için kullanılan bir aparat, kişinin başına geçirilerek saçlar tepeden her yöne eşit dağılacak şekilde taranır. Aparatımızın üstünde kalan saçlar isteğe bağlı şekilde boyanır.

Gölge nedir?
Saç renginin 2-3 ton açılması işlemine gölge denir. İncelik olarak aynı olsa da röflenin aksine daha seyrek bir biçimde yapılır. Amaç saça bir ışıltı kazandırmaktır.

Röfle, balyaj, gölge gibi işlemler bayanların vazgeçemediği işlemlerdendir ancak bu işlemleri yaptırırken dikkat edilmesi gereken nitelikte sizlere bir kaç tavsiyemiz mevcut.

Röfle, kişinin yüzünü daha solgun ve yaşını olduğundan daha büyük gösterdiğinden dolayı günlük hayatta sürekli makyaj yapan bayanların tercih etmesi gereken bir işlemdir. Ve sarı saç tutkunu olan kişilerin tercih etmesi gerekir. (Zira bu tutkuya sahip kişiler diğer işlemler yakışsa da beğenmezler.)
Gölge, röfleye nazaran uzman bir kişinin elinden çıktığında makyaja gerek duymadan rahatlıkla günlük hayatta kullanılabilir. Ancak çok açık tenli bayanların tercih etmemesi gereken bir işlemdir. Daha çok buğday tenli diye tabir ettiğimiz hafif esmer bir ten rengine sahip kişilere daha çok yakışmaktadır.
Balyaj istenilen tonda ve oranda yapıldığı için bu yöntemi herkes gönül rahatlığı ile yaptırabilir. Beyaz bir ten rengine sahip kişiler daha canlı tonlarda balyaj yaptırarak yüzlerine canlılık getirebilirler. Daha koyu bir saç rengi ve tene sahip olan kişiler ise sert görünümlerini yumuşatmak adına biraz daha açık renkleri tercih ederek bu sert ifadelerinden kurtulabilirler. Daha çok sportif saç kesimlerinde tercih edilmesi, kullanım ve görünüm açısından oldukça güzel duracaktır.

http://www.sacuzmanlari.com/rofle-golge-balyaj-arasindaki-fark-nedir/
Add a comment...

Post has attachment
Şampuan Dekolore İle Saç Renginizi Açın

Özellikle yaz aylarında deniz ve güneşin etkisiyle açılan saç renginin müdavimleri vardır.
Saçını boyatmak istemeyen ama yine de biraz daha açık olsa fena olmaz düşüncesine kapılan bayanların müdavimi olduğu bu saç renklerini kış aylarında da yakalamak mümkündür.
Ya da saçının koyu olmasından yakınan ve rengini bir iki ton açmak isteyen bayanlar. Ama yine de bir iki ton için saçını oryalle açtırmak istemeyenler.
Bunun için boyaya ihtiyaç duymadan doğal bir görünüm kazanarak yapmanız mümkün.
Şampuan dekolore işlemi ile saçınıza doğal bir açıklık kazandırabilir ya da koyu renk saçlarınızı yıpratmadan biraz daha fazla akmasını sağlayabilirsiniz.
Bu işlemi yapmak için elimizde 3 adet malzeme olması yeterlidir.
1) - Oryal
2) - 40 Volum (%12) oksidan
3) - Şampuan

Bu işlemin uygulanması şu şekildedir.

Bir ölçek oryal ile 30 gram kadar oksidan karışımına alabildiğince şampuan ekleyip karıştırıyoruz.
Karışımımız şampuanımızın sıvılığına yakın olmalıdır. Akabinde saçımızı bu hazırladığımız karışım ile şampuanlıyoruz.
Ortalama olarak 4-5 dakika bekledikten sonra bol suyla duruluyoruz.
Burada dikkat edilmesi gereken nokta ortalama 4-5 dakika olarak verdiğimiz süre değişkenliğidir. Bu süre saçımızın rengine göre değişir.
Koyu renk saçlarda biraz daha uzun sürebilir ya da açık renk saçlarda daha az bir sürede istenilen tonda açılabilir.
Uygulama esnasında saçımızdaki köpüğü iyice sıyırarak kontrol etmemiz istediğimiz renge geldiğimizde durulamamız daha doğrudur.

Bu işlemin uygulanmaması gereken saçlar şunlardır.
1) Şampuan dekolore işlemi dipleri uzamış, uçları boyalı saçlar için uygulanmaz. Uygulandığı takdirde saçın doğal bölümü ile boyalı bölümü farklı tonlarda açılacaktır.
2) Daha önce röfle olan ve boya ile kapatılmış saçlarda uygulanmaz. Uygulandığı takdirde boya ile kapatılmış olan röfleli kısımlar daha çok açılacaktır buda istenmeyen renklerin çıkmasına sebep olabilir.
3) Canlı kızıl saçlarda uygulanmaz. Uygulandığı takdirde kızıl boya canlılığını yitirir ve bakır tonlarına döner. ( Buna uygulanmaz diyoruz çünkü bu tür saç renklerinde daha çok profesyonellik ve tecrübe gerektirir. Bu yüzden evde uygulanmasını tasvip etmiyoruz.)

http://www.sacuzmanlari.com/sampuan-dekolore-ile-sac-renginizi-acin/
Add a comment...

Post has attachment
Saç Boyası Karışımı Nasıl Hazırlanır

Profesyonel anlamda bu ciddi bir iştir ve evde bilinçsizce yapılması kesinlikle tavsiye edilmez.
Saç boyası karışımları, boyanacak olan saçın durumuna göre yapılır.
Ancak, bizler yine de sizlere evde saç boyası karışımı yapabilmeniz adına biraz bilgi vereceğiz.

Saç boyaları, 1′e 1 diye tabir ettiğimiz karışımdan oluşur.
1′e 1′in anlamı şudur. 1 tüp boya için 60 gr oksidan (oksidasyon) kullanılır.(1 Tüp boya miktarına eşittir. Ancak bazı markaların tüp gramajları daha fazladır ve aynı gramaja sahip oksidan kullanımı gerektirir.)
Kullanılacak boya miktarına göre de bu gram artar ya da azalır.
Eğer evde boya karışımı hazırlamak istiyorsanız ve normalden farklı renkler elde etmek istiyorsanız bu yazının devamını dikkatlice okumalısınız.

Her zaman boyadığınız renkten sıkıldınız? Biraz daha canlılık katmak için kızıl, bakır ya da kahve tonlarında bir yansıma istiyorsunuz.
Bunun için yapılması gereken nedir sorusu aklınıza geliyorsa?
Cevabı çok basit.
İstediğiniz yansımaya sahip bir tüp daha boya almak.
Örnekle açıklayacak olursak diyelim ki her ay saçınızı boyadığınız renk, çikolata kahve olsun ve siz buna biraz kızıllık katmak istiyorsunuz.
Bu kızıl yansımayı yaratmak için öncelikle çikolata kahve renginin numarasıyla başlayan bir kızıl boya almalısınız. Peki nasıl oluyor o? Diyorsanız şöyle ki
Markadan markaya değişen numaralar olsada ivola marka boyanın çikolata kahve renginin numarası 6.8′dir. Nokta’dan önce gelen ton ana tondur. Yani alacağımız kızıl renk boya 6 ile başlamalıdır. Aynı marka için devam ediyoruz. 6.46 kızıl renk bir boyadır.
6.8 numaralı boyamızın 4/3′ünü sıkıp, 4/1′ini de 6.46 numaralı boya ile bir tüp boyaya tamamlıyoruz. Böylece iki renk boya karıştırarak, çikolata kahve rengimize biraz kızıl yansıma katmış oluyoruz. Bu mantık basittir ve anlaması kolaydır. Ancak uygulanması tecrübeye dayalıdır.
Her saç’a uygulamak mümkün değildir.
Beyaz saçların yoğun olduğu saçlarda bu işlem biraz daha farklı uygulanır.
Peki beyaz saçların yoğun olduğu bir saça bu işlemi uygulamak için ne yapmalıdır. Cevap yine çok basit.
Yukarıdaki gibi aynı oranda hazırlanmış boya saç diplerine sürülür. Akabinde, kalan boyaya biraz daha kızıllık ilave edilip saç uçlarına da kızıllığı daha fazla yoğunlaştırılmış olan boya sürülür.
Bunun sebebi, diplerdeki beyazlardan dolayı kızıl yansıma daha çok belli olacak olmasıdır. Bunu eşitlemek için saçın koyu olan bölümlerine biraz daha kızıllığı yoğunlaştırılmış boya sürmek bu durumu eşitleyecektir.
Yanlız böylesi karışımlar yapmak için saçın durumunun iyice analiz edilmesi şarttır.
Farklı renklerin karışımında bu karışımlara ekstra üçüncü ve dördüncü boya karıştırılabilir.
Saç boyama hakkında yazdığımız yazı ile bu yazımızı birleştirdiğinizde çok daha profesyonel bir bakış açısıyla saçın analizini yapıp karışımları daha iyi anlayabilirsiniz.
Sormak istediğiniz sorularınızı ya da fikir almak istediğiniz karışımları yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz. En kısa sürede cevap verilecektir.

http://www.sacuzmanlari.com/sac-boyasi-karisimi-nasil-hazirlanir/
Add a comment...

Post has attachment
Saçlarda aşırı yağlanma – Saçlarda kuruluk

Aşırı yağlanma özellikle ince telli saç yapısına sahip olan kişilerin şikayetçi olduğu bir konudur.
Saçlarını günaşırı yıkamak zorunda kalırlar. Bir gün yıkanmadıkları takdirde saçlar yapışır, ıslak bir görünüm alır ve şekil almazlar.
Bu durumda mecburen yıkamak zorundadırlar. Özellikle saç yapısı ince telli ve günlük hayatta çalışan kişilerde daha çok rastlanan bu problemin çözümü basittir.

İlk önce bu durumun neden kaynaklandığını kısaca açıklayalım.

Saç beslenip, kuvvetlenmek ve uzamak için yağa ihtiyaç duyar. Gün aşırı yıkanan saçlarda saç gerekli beslenmeyi sağlayamadığı için vücudumuza daha fazla yağ üretimi emrini verir. Çünkü bu saçın yapısında bir eksikliktir ve tamamlanmak istenir.
Dolayısıyla her gün yıkanan saçlar çok daha çabuk yağlanır.
Yani biz saçlı deriden aldığımız yağı vücudumuz en kısa sürede saçımızın beslenmesi için yeniden yerine getirir.
Aşırı yağlanma sorunundan kurtulmanın yolu, günaşırı saçımızı yıkamamaktan geçer.
Örneğin hergün saçını yıkayan kişiler, bunu iki günde bir olarak azaltabilirler.
İlk zamanlarda bir düzensizlik olacaktır ancak saçınız yeteri kadar beslendiği kanaatine varınca fazla yağ üretimine son verecek ve bu yağlanma problemi ortadan kalkacaktır.
Peki ya çok kuru saçlar için ne yapılmalıdır?

Çok kuru saçlara sahip kişilerin saçında yağlanma gibi durum söz konusu değildir. Bu saç yapısına sahip kişiler 1 hafta saçlarını yıkamasalar bile gözle görülür bir yağlanma olmaz.
Buda saçlı derinin yağ üretiminde problem olduğunu ya da saçın beslenme, uzama gibi gereksinimlerini karşıladığı yağın vücudumuzdaki proteinler vasıtasıyla karşılıyor olduğunu gösterir.
Bu yüzden aşırı kuru saçlara sahip kişiler için önerilecek bakımların başında yağ bakımları gelir.
Yağ bakımları saçımızın vücudumuzdan karşıladığı proteinlerin yerini alır. Ve bu bakım sonucunda kuru saçlar çok daha canlı ve parlak görünür.
Saç bakım yağları, çok kolay bir şekilde herkesin bulabileceği ya da evde uygulayabilecekleri bakım türlerindendir.


Peki saç bakım yağları nasıl kullanılır?

Yukarıda saymış olduğumuz yağların herhangi bir kaç tanesinin karışımı ya da tek bir tanesi saça uygulanabilir.
Ancak bizim tavsiye olarak sunabileceğimiz bunları aktarlardan tek tek almak hem maddi olarak daha yüksek bir maliyete hemde zaman ve uğraş olarak daha fazla bir emek harcamaya vesile olur.
Bunun yerine çeşitli kuaförlerde ya da internet sitelerinde bulabileceğiniz, saç bakım yağlarından alarak saçınıza bakım uygulayabilirsiniz.

Temiz ya da kirli saça sürülen yağ, saçın her tarafına yayılır ve saçlı deriye 5 dakikalık friksiyon (masaj) halinde saça uygulanır.
1 saat kadar saçta bekletildikten sonra saç bol suyla yıkanıp durulanır.

http://www.sacuzmanlari.com/saclarda-asiri-yaglanma-saclarda-kuruluk/
Add a comment...

Post has attachment
Brezilya Fönü Nasıl Yapılır? Sağlıklı mıdır?

Son yıllarda ortaya çıkan ve bir çok bayanın kurtarıcısı olan kalıcı fön (Brezilya Fönü) hakkında bilgi vermek istedik.

Brezilya fönü, nasıl yapılır? Sağlıklı mıdır? Saçı yıpratır mı? Hangi saçlara uygulanmalıdır? Gibi sorulara yanıtlar vereceğiz.

Öncelikle şunu unutmayın ki, saça uygulanacak olan hiç bir işlem normal fön etkisini kazandırmaz. Sizlere sağlayacağı tek şey kullanım kolaylığıdır.
Brezilya fönü, içeriğinde keratin yüklü özel bir ilaç ile yapılmaktadır.
İşleme başlamadan önce özel şampuanıyla saç yıkanır. Daha sonrasında bu ilaç saça sürülür ve saç diplerinde bombe kalmayacak şekilde iyice taranır.
Bekleme süresi ortalama olarak 30-40 dakikadır. Daha sonra durulanan saç kurutulup düzleştirilir akabinde uygulanan ikinci ilaç tıpkı birinci ilaçtaki gibi aynı işlevsellikle taranıp bekletilir.
En son durulamanın ardından, saç tekrar düzleştirilir ve işlem son bulur. Brezilya fönünün yapıldığı günden sonraki iki gün saç yıkanmaz ve bu iki günde de saç düzleştirilir.
Bu uygulama markadan, markaya değişiklik gösterebilir. Ürünün satışı esnasında satış temsilcisi tarafından size ürün kullanımı hakkında bilgilendirme yapılır.

Sağlıklı mıdır?
Brezilya fönü ilacının içeriğinde bulunan keratin sayesinde saç sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur. Ancak saça sağladığı keratin desteği, ilacın etkin maddesinin etkisini azaltmak içindir. Saç sağlığı yerinde olmayan bayanlara uygulanması önerilmez.
Herhangi bir zarar vermesinden ziyade, işlem sonucunda istenilen randıman alınmaz. Bu sebeple aşırı yıpranmış saçlara tavsiye etmiyoruz.

Saçı yıpratır mı?
Brezilya fönü saçta herhangi bir yıpranıklığa mahâl vermez. Bahsettiğimiz üzere keratin desteği, ilacın etkin maddesinin yıpratıcı etkisini azaltığı gibi sağlıklı saçlarda bu yıpranma payı minimum olacağından keratin desteği sayesinde yıpranma payı hiç yoktur. Tabi kullanılan ürünün kalitesi bu durumda büyük rol oynar.

Hangi saçlara uygulanmalıdır?
Kıvırcık, kabaran, kırışık saç yapısına sahip kişilere uygulanması gerekir. Düz bir saç yapısına sahip olan kişilerde herhangi bir etki yaratmayacağı için kuaförlerce söylenen ; Daha dolgun olur, saçınız parlar, daha canlı gösterir vs. vs.. gibi sözlere inanmayın. Bu gibi söylemler sadece ticari kazanç amacı taşır.
Aşırı kıvırcık saçlara uygulandığında tam anlamıyla bir sonuç vermeyen bu işlem ancak saçınızın biraz daha kullanışlı hale getirir. Ama lütfen hayalinizdeki gibi dümdüz saçlara sahip olacağınız düşüncesiyle bu işlemi yaptırma kararı vermeyin. Zira bu işlemin maliyetli olması ve istediğiniz sonucun çıkmaması pişman olmanıza sebep olabilir.
Kırışık ve kabaran saç yapısına sahip olan hanımlar bu işlemi gönül rahatlığıyla yaptırabilirler. Gözlemlerimize dayalı olarak, bu saç tipinde herhangi bir problem yaşanmadan çok iyi bir sonuç elde edildiği kesindir.

Ancak bunların hepsi kaliteli ürünle, uzman bir kuaför tarafından uygulandığında olur.
En başında söyledimiz gibi, bu işlem %100 fön çekilmiş gibi bir saça sahip olmanızı sağlamaz. Ancak günlük hayatınızda saç kullanımınızı büyük ölçüde kolaylaştırır. Normalde saatlerce uğraştığınız saçınıza tek bir kere fön fırçasıyla üzerinden geçmeniz halinde saçınız fön çekmiş kadar düz olur.
Bu işlemin maliyeti ortalama olarak 300-400 TL’dir. Saç uzunluğuna göre fiyatta artış ya da azalış olabilir. Ayrıca prensip olarak yanlış olan ancak bir çok kuaförün yapmış olduğu bir şey daha vardır. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığınca belirlenen fiyat tarifesi üzerinde ya da altında çalışıyor olmaları da bu fiyatın değişkenliğini arttırabilir. Lüks semtlerde ki kuaförlerin belirlenen tarifenin üstünde çalıştığı gibi, küçük semt ve kasabalarda ki kuaförlerinde belirlenen tarifenin altında çalışıyor olduğu bir gerçektir.

http://www.sacuzmanlari.com/brezilya-fonu-nasil-yapilir-saglikli-midir-detayli-bilgi/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded