Profile cover photo
Profile photo
Ryszard Styczynski
About
Posts

Post has attachment
Cieszmy się. Będzie teraz prościej. SN w skłądzie 7 sędziów odpowiedział na pytanie Rzecznika Finansowego, mówiąc że:

>>>Oceny, czy postanowienie umowne jest niedozwolone (art. 3851 § 1 k.c.), dokonuje się według stanu z chwili zawarcia umowy.

[Żródło: http://orzeczeniabankowe.blogspot.com/2018/09/iii-czp-2917.html#18]

~~~

To domyka dywagacje barbarzyńców na temat wpływu wykonania umowy na ocenę abuzywności. Państwo Polskie poświęciło wiele środków na wykazanie oczywistości. Poświęcono wiele czasu i energii na wydanie uchwały, że 2+2=4.

Moim zdaniem wszyscy, którzy twierdzili inaczej powinni zostać pozwani do prokuratury z art.286 Kk. Nikt kto zyskał dyplom pranika, nie może zasłaniać się "interpretacją" niejasnej ustawy. Warsztat prawa daje narzędzia aby prawidłowo odczytać przepisy. Kto to robił inaczej - mataczył i psuł stosunki społeczne. Kto się tak zachowuje jest terrorystą działąjący przeciwko porządkowi społęcznemu Rzeczypospolitej..

Stosowanie sytemu prawa nie moze bazować na oszustach i hochsztaplerach, którzy przeinaczają najprostsze oczywistości. Do takiego postępowanie nie upoważnia ich nawet status "adwokata czy też radcy prawnego, co to reprezentuje interes klienta". Adwokat czy też radca prawny to nie cyngiel, co zabija w interesie swego mocodawcy.

To pokazuje również, że uzupełnienie składu SN o SSN R.Trzaskowskiego jest gwarancją prawidłowego stosowania prawa ochrony konsumenta w Polsce.

Mark Baum miał rację, krzycząc: Zero!
https://www.youtube.com/watch?v=vTqv6nolHrM

Add a comment...

Post has attachment

Zrozumieć RRSO - czy jest to proste zadanie? Z jednej strony tak dobrze nam znany z reklam oraz naszych umów RRSO, jest z drugiej strony na tyle niezrozumiały, że wiele banków błędnie go oblicza. Dzieje się tak pomimo, że ustawa o kredycie konsumenckim z 2001 roku wraz z czterema nowelizacjami wprowadzonymi przed 2011 rokiem, w sposób niezwykle precyzyjny definiuje jak należy RRSO rachować i które elementy kosztu długu mają być w tych obliczeniach uwzględnione. Tekst omawia RRSO w świetle ustawy o kredycie konsumenckim z lat 2001-2011, ze szczególnym uwzględnieniem cezury z lutego 2006. 3800 słów.

https://styczynski.blogspot.com/2018/08/zrozumiec-rrso.html
Zrozumieć RRSO ~ styczynski
Zrozumieć RRSO ~ styczynski
styczynski.blogspot.com
Add a comment...

Post has attachment
Po dłuższej przerwie na Google+. Wracam. Tym razem z wywiadem.


Zapraszam do wysłuchania wywiadu, którego miałem przyjemność udzielić Panu Jackowi Lempartowi, zajmującemu się rynkami kapitałowymi. Pan Lempart jest przede wszystkim informatykiem, dopiero później finansistą (konkretnie traderem) - prawdopodobnie dlatego tak fajnie nam się rozmawiało. Muszę powiedzieć zresztą, że lista pytań przygotowana przez gospodarza wskazywała na jego głębokie zrozumienie tematu - między innymi dlatego zdecydowałem się udzielić wywiadu. Wszak do tej pory tego nie robiłem.

Oczywiście, jak to mam w zwyczaju, strasznie się rozgadałem; nie pozwalając za bardzo gospodarzowi mi przerywać, ale pomimo to wyszło bardzo ciekawie. Zajęło nam to prawie trzy godziny. Długo, ale warto było rozmawiać i ufam, że warto wsłuchać się w ten wywiad.

Zachęcam do słuchania na raty ;-) A to dopiero początek. Prawdopodobnie nagramy jeszcze kolejne sesje. Stay tuned!

https://systemtrader.pl/015
Add a comment...

Post has attachment
Zapraszam Państwa do wspólnej zabawy w test wiedzy na temat umów kredytowych. Przygotowałem całkiem poważny zestaw pytań. Aby wypełnić test potrzeba 15-30 minut.

Test jest przenaczony głównie dla prawników, ale czyż każdy z nas jest teraz prawnikiem? Takie czasy. Tak więc każdy kto chce sprawdzić swoją wiedzę jest zaproszony do wzięcia udziału. Celem zestawu pytań jest nie tylko weryfikacja naszej wiedzy, ale także docelowo weryfikacja argumentacji, którą umieszczają w naszym imieniu adwokaci w pozwach.

Bardzo proszę rozpowszechnić ten link jak tylko się da. Fajnie będzie jeżeli uzyskamy tak dużo jak to możliwe wypełninych testów. Pokaże to san naszej wiedzy.

http://styczynski.blogspot.com/2017/10/test-wiedzy-prawniczej-w-zakresie.html
Add a comment...

Uporałem się z komentarzem do wyroku Sądu Najwyższego w sprawie II CSK 803/16. Nie była to łatwa analiza, jednak jest to wyrok bardzo ważny, w którym SN domyka w bardzo rozbudowany sposób obszar interpretacji prawa klauzul niedozwolonych w umowie kredytu denominowanego. Tak pogłębione omówienie tego zakresu zawdzięczamy niekwestionowanemu specjaliści w tym zakresie - SSN R.Trzaskowskiemu. Zapraszam do zapoznania się z rozbudowanym komentarzem do tego wyroku, w którym obok bardzo ważnych ocen prawnych, znajdziemy także cały katalog błędów i omyłek popełnionych przez Sąd Najwyższy. 6500 słów.

http://styczynski.blogspot.com/2017/10/teatr-sporu-sadowego-na-przykadzie-ii_19.html
Add a comment...

Post has attachment
Kilka dni temu Sędzia Warszawskiego Sądu Rejonowego SSR Wojciech Kozłowski wydał bardzo ciekawy wyrok w sprawie o unieważnienie umowy przeciwko PKO BP. Sprawa dotyczyła umowy opartej na wzorcu umowy Własny Kąt Hipoteczny z 2006 roku. Orzeczenie ustne jest o tyle interesujące, że pokazuje niezwykle dokładną i sumienną pracą Sądu, który dokonał bardzo odważnej wykładni umowy będącej podstawą sporu. Słuchając tego typu wywodów jest mi miło, ponieważ oznacza to, że toczony spór pomiędzy konsumentami uwikłanymi w toksyczne kontrakty z bankami, prowadzi do odnalezienia prawdy.

Jednak kredytobiorca pomimo wygranej nie może złożyć broni.

Zapraszam do przeczytania i dyskusji.
http://styczynski.blogspot.it/2017/10/wygrana-bitwa-z-pko-bp-ale-wojna-trwa.html
Add a comment...

Post has attachment
Zachęcam do zapoznania się z z książką "Bankowość. Zagadnienia podstawowe" autorstwa W.J.Jaworskiego oraz Z.Zawadzkiej. Autorzy są przedstawicielami katedry bankowości SGH, co gwarantuje zapoznanie się z myślą bliższą praktykom bankowości niż czynią to prawnicy. Jest to spojrzenie z tego samego punktu widzenia co przytoczona kilka dni temu publikacja I.Heropolitańska.

Warto pamiętać, że SGH jest kuźnią kadr polskiej bankowości. Poznając tę publikację mamy możliwość zapoznać się z pojmowaniem kredytu bankowego z perspektywy nauki ekonomii i praktyki bankowości. Jest to brakujący do tej pory kąt spojrzenia na sprawę. Widok 360 składa się z (a) teorii prawa, (b) teorii bankowości, oraz (c) praktyki bankowości.

https://drive.google.com/file/d/0ByDcOdN-T_PVdUZUVnF4aktYR1k/view?usp=sharing
Add a comment...

Post has attachment
Wpadła mi w ręce lekko zapomniana książka z 1992 roku na temat kredytu i gwarancji bankowych - "Kredyt i Gwarancje Bankowe" autorstwa Izabeli Heropolitańskiej oraz Elżbiety Borkowskiej. Po wstępnym przekartkowaniu zauważyłem, że jest to niezwykle ciekawa i wydaje mi się że ważna, a może nawet kluczowa pozycja. Kluczowa w zrozumieniu braku poznania natury kredytu bankowego, który dostrzegam w praktycznie wszystkich publikacjach prawniczych. 1000 słów.

http://styczynski.blogspot.com/2017/09/25-lat-temu-o-kredycie-bankowym.html
Add a comment...

Post has attachment
Szanowni Państwo,

pomimo wielkiej pracy wykonanej w ostatnich miesiącach w zakresie odkrycia natury aspektów prawnych znajdujących się u podstaw umowy kredytu bankowego, nadal wielu z nas pozostaje w obszarze wiedzy publicystycznej. Czynią tak amatorzy, mający oczywiście to tego wszelkie prawo. Robią tak niestety, wbrew logice i warsztatowi prawniczemu, także profesjonalni prawnicy. Zarówno ci reprezentujący konsumentów, ale także sędziowie sądów powszechnych. Oczywiście robią tak także pełnomocnicy banków, ale tych należy postawić poza nawiasem uczciwości z uwagi na ich rolę w tej dosyć niezręcznej układance. Niestety nierzadko robią to także teoretycy prawa, którzy bardzo często umieszczają się w roli adwokatów diabła, zamiast dążyć do rozwoju wiedzy.

Należy stwierdzić, że w obszarze natury kredytu bankowego wszyscy pozostają w szarej strefie nie starając się nawet z niej wyrwać. O ile amatorzy nie wiedzą jak dotrzeć do prawdy, o tyle profesjonalni prawnicy mają ku temu narzędzia warsztatowe, z których ..... nie korzystają.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z wykładnią określenia "oddać do dyspozycji" mojego autorstwa. Praca ta podaje fakty pozwalające otrząsnąć się z intelektualnego letargu. Publikacja jest długa i udostępniona w nieco nietypowej formie z uwagi na zawarcie licencji jej użycia - szczegóły w przedmowie. Na 200 stronach publikacji, przechodząc poprzez przepisy i publikacje od roku 1952, poprzez 1976, a także wszystkie ważne nowelizacje Prawa bankowego (1982, 1987, 1997), aż do czasów współczesnych, pieczołowicie odkrywam znaczenie określenia "oddać do dyspozycji", dochodząc do interesujących wniosków, które w kilku miejscach, nie ukrywam, że mnie zaskoczyły. Zapraszam do przeczytania oraz dyskusji nad przedstawionym materiałem.

http://styczynski.blogspot.com/2017/08/dyspozycja-art.69.html

-Ryszard Styczyński
Add a comment...

Post has attachment
Jak nie dać się zwariować, czyli o dialektyce erystycznej według Schopenhauera

W niektórych regionach Polski mamy dzisiaj lekko deszczową pogodę, a do tego mamy wakacyjny weekend. Zachęcam więc Państwa do poświęcenia części dnia na czytanie. Tym razem spróbuję odpowiedzieć na pytanie jak to się dzieje, że czasem ktoś robi nas "w balona", a my nie za bardzo wiemy dlaczego tak się stało?

Sprawa jest oczywiście absolutnie złożona i dotyka psychologii, ale bardzo często nazwijmy go "baloniarz", wykorzystuje bardzo prymitywne techniki prowadzenie dyskusji. Tak np. zrobił nieszczęsny prof.M.Romanowski w swoim pamflecie "Rzecznik Finansowy rycerzem frankowiczów", gdzie zastosował szereg technik manipulacji w tak prymitywny sposób, że aż bolało jak czytałem.

Podstawą wiedzy na temat prowadzenia sporów jest 100 stronicowa broszurka, raptem 10.000 słów - Dialektyka erystyczna według Schopenhauera. Broszurkę prezentuję od przedstawienia skrótu 38 forteli, które prowadzą do dłuższego opisu, finalnie kierując do książki. Co ciekawe chcąc nawiązać do fortela w innych publikacjach wystarczy dodać do adresu internetowego # i jego numer aby przeglądarka pokazała dokładnie interesując nas forte erystyczny.

Po przeczytaniu tego materiału, zrozumiecie Państwo dlaczego prawnik podczas procesu zaczyna Was obrażać, albo dlaczego to nieszczęśnik zaczyna bełkotać niby bez sensu w pismach procesowych. Książeczka wszystko wyjaśnia. To i pozostałe 36 brudnych technik prowadzenia sporu.

Po przeczytaniu proszę odnaleźć w sieci artykuł M.Romanowskiego "Rzecznik Finansowy rycerzem frankowiczów" i zabawić się w znalezienie forteli. Kto znajdzie najwięcej - ten wygrywa!

http://styczynski.blogspot.com/2017/07/jak-nie-dac-sie-zwariowac-czyli-o.html
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded