Profile cover photo
Profile photo
#robohranie - Trenčiansky robotický deň
7 followers -
robohranie
robohranie

7 followers
About
Posts

Post has shared content
video z vyhodnotenia, bez tancovania :)
Add a comment...

Post has attachment

Termín XI. ročníku:
#robohranie 2016 bude XX.IV. a XXI.IV. MMXVI na výstavisku v Trenčíne
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Tešíme sa na Vás XXXI.III. a I.IV. MMXV #robohranie
Add a comment...

POZÝVAME VŠETKÝCH PRIAZNIVCOV ROBOTIKY na 8. ročník 
TRENČIANSKEHO ROBOTICKÉHO DŇA v termíne 24.  a  25. apríla 2013
Add a comment...

Prídu stredoškoláci z Fínska, Nemecka a Rumunska
Na Trenčianskom robotickom dni budú spolu so študentmi zo Strednej odbornej školy Pod Sokolicami prezentovať projekt Car Service In Europe.
Už ste mali technický problém s automobilom v zahraničí? Povedali ste si, že nejako dôjdete a necháte si ho opraviť doma? Alebo ste sa spoľahli na technickú zručnosť servisu napríklad v Rumunsku? Určite by ste privítali druhú možnosť – rovnakú poskytnutú kvalitu služby v každej krajine. Práve poznanie rozdielov a snaha vyrovnávať ich je hlavným cieľom dvojročného projektu Car service in Europe. Viac o ňom s dozviete z rozhovoru s koordinátorom projektu Vladimírom Bobotom.
Ako by ste charakterizovali projekt?
Partnermi v projekte sú Stredná odborná škola, Pod Sokolicami 14, Trenčín, Grupul Scolar Industrial "Stefan Procopiu" v rumunskom meste Vaslui, Berufsbildende Schule Technik Koblenz - Carl-Benz-Schule v nemeckom Koblenzi a Äänekosken ammatillisen koulutuksen kuntayhtymä vo fínskom Äänekoski. Projekt je finančne podporovaný zo zdrojov podprogramu spolupráce stredných škôl Comenius Školské partnerstvá, ktorý je súčasťou Programu celoživotného vzdelávania Európskej únie.
Aká bola cesta k partnerstvu týchto škôl?
Po úspešnom ukončení robotického projektu Rokey v roku 2010 sme hľadali novú oblasť, ktorá by bola zaujímavá pre žiakov, prospešná pre vývoj školy a v súlade s prioritami vzdelávania v štáte. Spojovacím motívom uvažovania všetkých sa stal automobil. Slovensko je líder vo výrobe automobilov na jedného obyvateľa vo svete, Fínsko má už roky neprekonaného jazdca v rally súťažiach, kvalita nemeckých automobiliek je nediskutovateľná a Rumunsko so svojou tradíciou má najväčší potenciál rastu v tomto segmente priemyslu.
Čo je jeho cieľom a čo má byť jeho výsledkom?
Všetky školy mali v svojom edukačnom portfóliu študijné odbory pre diagnostiku automobilov, takže výsledok bol jednoznačný: Car service in Europe (Servis automobilov v Európe). Nemecký partner opäť prijal úlohu koordinátora projektu, pripravili sme základné tézy, vymenili pár emailov a návrh projektu zaslali jednotlivým národným agentúram Comenius. Na prvý pohľad jednoduché, ale kto niekedy pracoval na projekte pre EÚ vie, že naformulovať jeden odstavec projektu trvá hodiny. S malými úpravami bol návrh prijatý a novembri minulého roku sa v Nemecku uskutočnilo prvé stretnutie, zamerané na pohonnú jednotku automobilu. Celé stretnutie hodnotíme ako typicky nemecké: precízne pripravené, každá polhodina naplánovaná a naplno využitá. Našim cieľom je pridať v poradí druhému stretnutiu v Trenčíne niečo viac: viesť študentov k väčšej samostatnosti v uvažovaní.
Čo presne ich v Trenčíne čaká?
Tri dni, ktoré strávia štyria študenti a dvaja učitelia každého partnera v Trenčíne, sú pracovne zamerané na elektroniku motorového vozidla. Študenti budú pracovať v štyroch jazykovo zmiešaných družstvách, pričom každý tím postupne plní podobné zadania – v priestoroch praktického vyučovania školských dielní, na učebniach teoretického vyučovania a v priestoroch trenčianskeho servisu známych francúzskych automobilov (Peugeot). Školská diagnostická technika je kvalitatívne na nižšej úrovni ako u nášho nemeckého partnera, čo však pokladáme skôr za výhodu. V duchu myšlienky „každá diagnostika je taká múdra ako jej užívateľ“ sa zameriame viac na paralelnú diagnostiku, to znamená osciloskopické meranie priebehov napätí elektronických komponentov, ktoré majú v diagnostike komponentu najvyššiu výpovednú hodnotu. Zmeriame signály na komunikačnej zbernici CAN, výstupov z Lambda sondy, senzorov ABS a ESP resp. nasimulujeme na školských diagnostických automobiloch (KIA Ceed a Peugeot 207) také poruchy, ktoré žiakov privedú k týmto meraniam. Samozrejme využijeme aj meracie zariadenia školskej sériovej diagnostiky (Delphi).
Okrem práce nás čakajú aj zaujímavé stretnutia s predstaviteľmi mesta a samosprávy. Organizáciu kultúrnych aktivít sme nechali na našich študentov, pretože chceme, aby sa títo chlapci nestali len partnermi v práci ale aj priateľmi mimo nej a možno niektorí z nich spolu niekedy trávili prázdniny.
Tímy stredoškolákov si napokon budú merať sily v súťaži, ktorá sa udeje na podujatí s názvom Trenčiansky robotický deň (TRD) pred očami divákov. O čo konkrétne pôjde?
Celé trenčianske stretnutie sa uskutoční od 12.2. do 16.2. Tento termín sme stanovili s ohľadom na termín konania Trenčianskeho robotického dňa. V stredu bude na prízemí haly č. 4 na trenčianskom výstavisku vyčlenená plocha pre dve diagnostické vozidlá, 4 súťažné družstvá a divákov. Družstvá budú riešiť simulované technické problémy na automobiloch, ale nevyhnú sa ani testovým otázkam z teórie automobilov, histórie ich výroby, znalostiam o partnerských krajinách.Za veľmi významný prvok akcie považujeme súťaž v poskytovaní prvej pomoci, ktorej správne poskytnutie nám predvedú pracovníci Slovenského červeného kríža v Trenčíne. Očakávaný synergický efekt akcií sa neprejaví len v účasti divákov, ale aj v ich motivácii. Otázkou je, či ich chceme motivovať k štúdiu automobilovej techniky alebo robotiky (pre vyššiu pridanú hodnotu skôr k nej).
Prečo by si nemali návštevníci TRD nechať ujsť túto časť programu?
Obidve podujatia majú jeden spoločný ťahák – priemyselne vyrábaný elektromobil francúzskej značky (Peugeot), ktorý bude k dispozícii návštevníkom k detailnému prehliadnutiu aj ku skúšobným jazdám. Nechajme na divákov, či ho budú vnímať ako automobil alebo autonómny robot.
Keď prídete 15. februára od 9.00 na trenčianske výstavisko, budete si môcť vybrať. Ak sa rozhodujete, kam na školu, môže vám Car service in Europe aj Trenčiansky robotický deň pomôcť nájsť správne riešenie: nie realizovať myšlienky iných, ale hľadať, navrhovať a realizovať myšlienky vlastné.
Za rozhovor ďakuje Eva Mišovičová
Add a comment...

Spozornieť by mali všetci, ktorí doma niečo majstrujú

Siedmy ročník Trenčianskeho robotického dňa bude na trenčianskom výstavisku 15. a 16. februára. Organizátori chcú naň pritiahnuť všetky generácie ľudí s tvorivým záujmom o robotiku a automatizáciu.

TRENČÍN. Hoci sa Stredná odborná škola pod Sokolicami pripravuje na ďalší ročník robotického dňa niekoľko mesiacov vopred, vždy ide do určitej miery o prekvapenie. „Do poslednej chvíle nevieme, s čím na súťaž mladí robotici z celého Slovenska i zahraniční hostia prídu. Chcú sa ukázať, a tak niet divu, že o svojom výrobku až do prezentácie na súťaži zaryto mlčia,“ hovorí riaditeľ školy Ľuboš Chochlík.

Medzi najväčšie prekvapenia doterajších ročníkov patrili napríklad elektromobily, výrobňa čokolády, ekologická čistička kovového odpadu, či počítačová myš ovládaná ľudským okom. Pravidelnými návštevníkmi Trenčianskeho robotického dňa sú niekoľkonásobní majstri sveta v robotickom futbale z košickej univerzity. K nim sa tento rok opäť pridajú aj vysokoškoláci zo Žiliny. Sprievodný program doplnia prednášky vedcov zo Slovenskej akadémie vied.

„Výhodou podujatia je jeho otvorenosť. Ponúkame šancu všetkým, ktorí chcú predviesť výsledky svojej tvorivosti v oblasti vedy a techniky so zameraním hlavne na robotiku a automatizačnú techniku,“ vysvetľuje riaditeľ s tým, že ide hlavne o popularizáciu vedy a techniky medzi mladými ľuďmi. To však neznamená, že seniori, ktorí s rovnakou radosťou doma niečo majstrujú, sú vylúčení. Pozvanie na robotický deň platí aj pre nich.

Záujem o Trenčiansky robotický deň z roka na rok rastie. Kým na jeho piatom ročníku sa v súťažiach predstavilo 56 robotov, na šiestom ich už bolo 82. Robotické tímy zo základných a stredných škôl sa už u organizátora prihlasujú. Na registráciu majú ešte necelý mesiac. Urobiť tak môžu aj v deň súťaže, ráno 15. februára.

Siedmy ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky sa bude konať dva dni na výstavisku Expo center pod Sokolicami. Zúčastnia sa ho aj stredné školy z Nemecka, Fínska, Čiech a Rumunska. Organizátorom je trenčianska Stredná odborná škola so sídlom Pod Sokolicami a nezisková organizácia Pansophia, Spoločnosť pre vedu a vzdelanie, v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom, mestom Trenčín a výstaviskom Expo center. Vyhlasovateľom súťaže je Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Eva Mišovičová
Add a comment...

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded