Profile cover photo
Profile photo
Robert Skeřil
About
Posts

Post has attachment
Po nějaké době opět malé ublognutí nad grafickou ročenkou ČHMÚ. Minulý týden jsem napsal krátký komentář, a několik lidí mě oslovilo, zda bych téma trochu nerozvinul. O víkendu jsem měl trochu času, a tak jsem se pokusil okomentovat výsledky uvedené v grafické ročence ČHMÚ.
Výsledek najdete v odkazu, snad se bude líbit. Hezký den! :-)
Add a comment...

Post has attachment
Včera jsem se dozvěděl, že byl zrušen Program ke zlepšení kvality ovzduší (PZKO) pro Brno. Ekologičtí aktivisté oslavují, konečně jsou ty "zpackané" PZKO pryč. A říkají, že je to pro Brno dobrá zpráva.
Já si to nemyslím, ba právě naopak. A proto jsme spolu s kolegy dali dohromady zamyšlení nad tím, k čemu PZKO je, jak lidem v Brně pomáhá a proč je jeho zrušení naopak velmi špatná zpráva.
A mimo jiné jsme si zašpekulovali, proč MUSEL být PZKO zrušen :-) Protože fungoval ...
Add a comment...

Post has attachment
Tento článek jsem již delší dobu sliboval, ale jelikož jsem se na něm podílel jen částečně v hodnocení, musel jsem počkat, až se na něm kolegové publikačně vyřádí :-)

O tom, že má doprava vliv na koncentrace znečišťujících látek v ovzduší není pochyb. Jak daleko od komunikace ale její vliv sahá? Existují o tom různé teorie, existují jednotlivá měření v těsné blízkosti komunikací, ale rozsáhlejší měření vlivu vzdálenosti od komunikace na koncentrace škodlivin u nás doposud nebyla. I proto se ČHMÚ Praha ve spolupráci s několika obcemi (Herink, Modletice, Dobřejovice) a MŽP rozhodlo provést sérii měřicích kampaní v těsné blízkosti pražského okruhu (D0) a křížení s D1, které by byly zaměřeny právě na tuto problematiku.
Add a comment...

Post has attachment
O oxidech dusíku jsem se zmiňoval již několikrát – v kapitolách věnovaných dopravě i dalších. V minulém článku jsem se pak věnoval koncentracím NO2 v loňském roce. Avšak stále jsem dlužil článek o tom, odkud se oxidy dusíku v atmosféře berou. Takže mažu svůj dluh a vzhůru na emise ;-).
Add a comment...

Post has attachment
Po prašnosti se podíváme blíž na koncentrace oxidů dusíku v roce 2017 na území Jihomoravského kraje. O této škodlivině se v poslední době mluví v souvislosti se zákazem dieslů v německých městech. Jaké koncentrace tedy měříme v Brně? Kde je překročen limit? A jak se situace změnila proti roku 2016? Více v článku ...
Add a comment...

Post has attachment
V minulém článku jsem se podrobněji zaměřil na koncentrace PM10 v roce 2017 v Jihomoravském kraji. Dnešní ublognutí je zaměřeno na její „jemnější sestřičku“ PM2,5. Nechybí srovnání hodnot koncentrací v roce 2017 na jednotlivých lokalitách, a také porovnání měřených koncentrací v roce 2016 a 2017. Více se o situaci z hlediska PM2,5 dozvíte v článku ...
Add a comment...

Post has attachment
V minulém článku jsem na svém blogu zveřejnil první čísla o kvalitě ovzduší v roce 2017. Během ledna se doplnily další údaje, je tedy možné se na rok 2017 podívat podrobněji, především z hlediska škodlivin, které na území kraje mohou překračovat imisní limity. V dnešním článku se zaměřím na PM10 a srovnání jednotlivých lokalit mezi sebou, a také koncentrací měřených v roce 2016 a 2017. Jak se projevil špatný začátek roku na dlouhodobých i krátkodobých charakteristikách PM10? A kde byly překročeny imisní limity?
Více v článku ...
Add a comment...

Post has attachment
Je zde nový rok 2018, a tak je také čas k prvnímu bilancování roku 2017. Ze začátku roku bylo vyhlášeno několik smogových situací a mohlo by se zdát, že i z hlediska celkových charakteristik dojde k významnému zhoršení proti roku 2016 – zejména z hlediska suspendovaných částic. Jaká je ale situace doopravdy? Více v článku.
Add a comment...

Post has attachment
Hraní si s daty, aneb vývoj denních koncentrací PM10 v jednotlivých měsících v Brně-Tuřanech za roky 1996 - 2017 #DataScience #dataviz #rstats #ovzduší #Brno
http://www.ovzdusi-brno-jm.cz/plotly/plotly_turany_pm10_denni_1996-2017.html
Animated Photo
Add a comment...

Post has attachment
Po říjnové zprávě o kvalitě ovzduší v EU v roce 2015 vydala EK další velice zajímavou zprávu. Uvádí se zde původ jemných částic PM2,5 v ovzduší ve městech EU a vlivy na měřené koncentrace. Jedním z hodnocených měst je i Brno!
S jistým uspokojením mohu říct, že studie potvrzuje, co již delší dobu říkám, prezentuji a koneckonců dávám i na svůj #blog :-D
A jsem samozřejmě zvědavý i na některé reakce na tuto zprávu. A taky zda povstanou "noví bojovníci", kteří za tučnou odměnu (nejlépe z evropských dotací) začnou objevovat Ameriku, a přestanou vše svádět jen na dopravu. Tipuji, že již brzy budou "odborné" semináře o "novém" fenoménu zhoršeného ovzduší - lokálních topeništích, pozvou se "zahraniční odborníci", protože v u nás to doposud nikdo netušil ... :-D :-D :-D
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded