Shared publicly  - 
 
Už dlhšie sa zamýšľam nad jednou vecou. V rôznych sociálnych programoch a záchranných balíkoch je často toľko peňazí, že by to vystačilo bežným ľuďom na zopár rokov života. Ak SK schválilo španielskym bankám 1mld Eur, je to suma, za ktorú by desať tisíc rodín mohlo kúpiť byt/barák za 100 tisíc Eur. Následne by mohli mesiac čo mesiac ušetriť alebo minúť o 550 Eur viacej (to je zhruba výška hypotéky pri súčasných úrokoch) po dobu 30 rokov!

Niekedy mám pocit, že takýto naivný prístup by pomohol ekonomike viacej, ako zachraňovanie už tak bohatých... v podstate z daní zväčša chudobnejších ľudí (alebo strednej vrstvy, ktorá je tiež chudobnejšia ako majiteľ banky :-)). Aspoň by zopár tisíc ľudí nemuselo žiť na hrane.

Či uvidíme reálny výsledok pomoci bankám, výsledok, ktorý bude mať dopad na bežných ľudí, to sa ešte uvidí - ale ja tomu neverím.
Translate
2
Robo Ondrasik's profile photo
 
My neuvidime realny vysledok pomoci spanielskym bankam. Osobne si myslim, ze spanielske banky ani nesplnaju zakladnu podmienku toho, ze su systemovo dolezite pre eurozonu, osobitne pre jej sever, ktory celu europsku ekonomiku taha. Ovela horsie to bude, ak sa do defaultu dostane Francuzsko, ktore k nemu so svojou novou cervenou vladou radostne smeruje.

Slovensko so svojim minipodielom sa malo k pomoci postavit pragmaticky a vyjednat si zabezpecenie casti svojej pohladavky voci Spanielsku (a komukolvek inemu) dlhopismi Nemecka, Holandska a Luxemburska. Fini sa sice vzdali potencialneho vynosu v podobe urokov, ale kazdy, kto je pri zmysloch vie, ze Spanielsko tie prachy nikdy nevrati. Dostanu naspat aspon cast svojich penazi v bezpecnych cennych papieroch.

To, ze sme to neurobili my, pripisujem tomu, ze pre Fica je toto absolutne okrajova zalezitost, a to, ci pri celkovom zdierani bude musiet nazdierat o zopar stoviek milionov viac, je mu uplne fuk. SMER nema vobec ziadnu viziu pre slovensku ekonomiku do buducnosti a nema na to ani odbornikov ;)
Translate
Add a comment...