Profile

Cover photo
Richard Marecek
Lived in Bratislava
117 followers|61,865 views
AboutPostsPhotosYouTube+1'sReviews

Stream

Richard Marecek

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
I'm looking forward to seeing you again :-)

Richard Marecek

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
Nenasiel som na YouTube, tak som to sem pridal.

Richard Marecek

Shared publicly  - 
 
V zachvate momentalnej inspiracie ci frustracie som napisal: http://strategie.hnonline.sk/blogy/nasim-najvacsim-problemom-je-awareness
 ·  Translate
OK, ľudia nepoznajú vašu značku alebo produkt. Ak rozmýšľate, že problém vyriešite vyvolaním väčšieho hypu, cez „media disruption“, zvýšením trafficu prostredníctvom reklamy a podobne, pravdepodobne neriešite správny problém.
1
Add a comment...

Richard Marecek

Shared publicly  - 
 
Peter Lelovic hodnoti kampan Zuno a veru ich nechvali ;-)
 
O tenké hranici mezi reklamou vtipnou a blbou

Když jsem se zde před nějakými dvěma týdny rozhořčil nad reklamou penzijního spoření, myslel jsem, že snad bude na chvíli s reklamami pokoj. Ale kdepak. To by se nesměla objevit Retrokampaň ZUNO Banky.

Že klasické reklamky neumí digitál už víme. No a teď jsme se dozvěděli, jak tragickou neznalostí pro změnu trpí digitálové (konkrétně Zaraguza Digital), když dojde na televizi. Nalinkoval jsem vám celý playlist té kampaně - ať si užijete. ;-)

Mohl bych se rozsáhle citovat, když jsem zde už posledně vysvětloval, proč je humor hodně riskantní ingredience v reklamě na finanční služby. Ale to si můžete přečíst i sami: https://plus.google.com/110200969998530035997/posts/jByRwK7rr4u

Dneska musím zajít dále: k vysvětlení, proč může blbý humor pro značky dokonce nebezpečný. Takže, milá Zaraguzo, nejdříve trocha zábavné teorie o tom, co to ta televize vlastně je: v první řadě, je to nejlepší doručitel emocí ze všech ostatních médií. Jednak proto, že se dneska obvykle odehrává na největší obrazovce v baráku a jednak proto, že jde o navýsost pasivní médium. Leze vám do obýváku v momentě, když pasivně čučíte do bedny.

Reklamní přestávka je pouhým přerušení programu. Věnujete jí minimální pozornost. No a když se něčemu člověk nechce nebo nemůže věnovat - použije zkratky. A ty mají všichni savci společné: říká se jim emoce. Hlavním důvodem pro jejich vznik někde v průběhu naší evoluce byla péče o mláďata. Drtivá většina savců má k mláďatům (dokonce i k mláďatům jiných savců) přirozený ťuťuťu-ňuňuňu vztah. Pouhé instinkty (jako u třebas u plazů) by u savců - kteří často o svá mláďata pečují celá léta - nestačily. Takže žádné rozumbradování: je to ňuňuňu, miluji to, potřebuje to moji péči. Tečka.

Celý způsob našeho vnímání se utvářel po miliony let. Nenechte se mýlit: mluvit umíme pouze posledních cca 200 tisíc. Takže zkušenosti (co se nám stalo, co jsme viděli) vnímáme a pamatujeme si stále především neverbálně – jako směsice obrazů, situací a – emocí. Všimněte si, jak vám příběhy převyprávějí děti – kolik je v tom zvuků, grimas, gest. Kdyby v jejich popisu chyběla slova úplně, dostanete obraz lidské komunikace, jak vypadala po většinu vývoje našeho druhu.

Emoční síla televize (lépe řečeno všech audiovizuálních prostředků) spočívá právě v její schopnosti doručovat značnou část sdělení neverbálně. Lidé ve spotech (ale třebas i filmech) jsou nám sympatičtí/nesympatičtí, umíme je rychle zařadit, stejně si poradíme s prostředím či atmosférou.

Na obrazovce totiž počínaje mimikou přes intonaci, oděv, řeč těla atd. umíme najednou zpracovat obrovské množství informací. Ale co je brutální - ještě stále jsou pro nás tyto signály několikanásobně účinnější, než slovní (verbální) obsah sdělení.

A přesně v tomhle jste fatálně selhali. Spojili jste značku ZUNO s týpkem, kterému by nikdo nedal ani šesťák už koncem sedmdesátých let, natož dneska. Navíc se nám (zákazníkům) snaží tento teplákovec radit. Chová se k produktu, který se snaží prodat jako trotl (házení platebními kartami do terče? Fakt?). Obklopují ho propriety z osmdesátých let. O čem že to po celou dobu vlastně mluví? (Malý pokus: zkuste po skončení kteréhokoliv spotu pojmenovat výhodu, kterou se snažil prodat.)

Co je ale nejdůležitější: je tohle ten týpek (navíc mluvící na vás ze stroje času odněkud z roku 1982) opravdu ten, kdo vám má vykládat o vaší budoucnosti? Půjčili byste mu vůbec co i jenom búra, natož svěřili své finance?

Odpověď je jasná. A je to tak proto, že emoce doručované všemi neverbálními kanály vám emočně napovídají: ten chlap je falešný. Od nalepeného obočí po bodrý humor podomního obchodníka. Nepatří do vašeho kmene. Nepatří ani do tohoto světa. Je to týpek, co nosí malý svitek ošuntělých bankovek v zadní kapse kalhot - hned vedle obrovského hřebene na jeho úžasné háro. Ovšem vždycky když skončí, dozvíte se, že to byl nějaký chlápek ze ZUNO. Což je nejspíše ten bazar, kde bydlí.

Že přeháním? Ani trochu. Když kliknete na nějakou ptákovinu na netu, můžete si za to sami. Když už video běží, tak se na něj podíváte. Nejdete si pro něco do lednice. Nezačnete si číst časopis. Nehodíte řeč s někým jiným. Takže šance, že budete i poslouchat, co v tom videu někdo říká, je výrazně vyšší.

V televizi je všechno jinak. Jde to z velké části mimo vás. Vnímáte to zkratkami. A ty vám řeknou, že ZUNO je něco divného a definitivně mimo. A tuto emoční zkušenost si pak spolehlivě vybavíte vždy, když tu značku potkáte.

Za více než dvacet let v reklamě jsem viděl už spoustu kampaní, které dokázaly snížit prodeje nějakého produktu. Z finančních služeb, od kterých jsem viděl data, to naposledy provedla jistá reklamní agentura pojišťovně Direct. Spot, kde jste neměli řešit, proč je tam lama, dokázala snížit prodeje povinného ručení této pojišťovny o celých třináct procent. Ta pojišťovna už na českém trhu není.

Ono totiž absurdní pojištění je asi tak sexy, jako absurdní banka.

Takže milí digitálové, ať si vám televize připadá jak chce "old-school": Jestliže vám zbastlení informační architektury či PPC kampaně v digitálním světě ještě dneska nikdo nemusí odhalit, v momentě, když vstoupíte do vod, kde má reklama svou padesátiletou historii, zde absenci elementárního řemesla neokecáte.

Teď se jenom modlete, ať si marketing ZUNO Banky nezačne srovnávat vysílací časy s reálnými akvizicemi nových zákazníků. Já bych se na vašem místě těch výsledků bál. ;-)
2
Add a comment...
In his circles
116 people
Have him in circles
117 people
Marek Hrubý's profile photo
eman plnokrvný's profile photo
Kesty Morrison (Cazal)'s profile photo
Juraj Pecháč's profile photo
Pavel Šimon's profile photo
Ľubomír Bercel's profile photo
Ľubor Kyselý's profile photo
Michaela Ivaničová's profile photo
Patrik “PATRES” Zika's profile photo

Richard Marecek

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
Len detail, ze ten taoisticky princip nezasahovania wu wei sa cita u-vej, nie vu-vej ;-)
 ·  Translate

Richard Marecek

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Richard Marecek

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 

Richard Marecek

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Richard Marecek

Shared publicly  - 
 
 
Všechno zlé je na něco zlé.

Už se mě pár lidí v životě ptalo, kde se ve mně bere ta posedlost historií. Ono je to prosté: když se věnujete psychologii komunikací velikých skupin lidí, není lepší laboratoř, než to, co se už doopravdy stalo.

K tomu ale nestačí pouze učebnice dějepisu. Už na univerzitě jsem poctivě prolézal dobový tisk: německý z třicátých let, československý z padesátých, ruský ze začátku šedesátých... A věřte-nevěřte, nikdo nikdy ve své osobní perspektivě neměl tušení, čeho se to vlastně z dlouhodobého hlediska zúčastňuje a kam se vlastně řítí. To vědí vždycky jenom kartářky. ;-)

Zkuste si teď se mnou navléct můj úplně ignorantský kabát a začněte sledovat události jako stále stejně se chovající mechanizmus: Je jedno, o jaké století jde. Dokonce je jedno, o jakou jde zemi. Levice-pravice, všechno jedno. Jde o pouze stálou výměnu názorů na řízení země mezi politickou reprezentací u vesel a voliči. Touto optikou zaznamenáte jediný rozdíl: co koncem osmnáctého století trvalo léta (a dokázalo za tu dlouhou dobu vždycky dojít do extrémů), se dneska zkrátilo na měsíce.

Holt, těsně po pádu klasických monarchií ještě média zdaleka nebyla to, co jsou dneska. Komunikace je mnohem přímější a rychlejší. Tam ty rozdíly začínají a současně končí. Už někdy před půl stoletím si toho všiml jeden italský sociolog: prý - všechny revoluce mají ten samý průběh.

Nejdříve je vedou umírnění (většina společnosti si přeje změny, ale logicky - nechce ohrozit svůj život či majetek). Jenomže po prvních otřesech se začíná vše horšit a obecný dojem je - za to mohou "staří škůdci". Nastoupí radikálové. Ti nadělají strašlivou paseku, ale pokud je společnost dost silná, ustojí to a obvykle se upne - k silné osobnosti. Zdá se totiž, že žádná organizovaná politická sila - ať si říká hnutí či strana - není dostatečně rozumná, aby společnost opět přivedla k pořádku. Tato osobnost bývá do té míry (co se pozitivních konceptů týká) slabá, že neustále jmenuje a napadá "něpřátele". Ať už vnitřní, nebo vnější. Po svržení (úmrtí) této osobnosti obvykle nastává reverz - návrat k původním pravidlům, které se snažili ustanovit už první umírnění a dokonce se život vrací zpátky i k tradicím z předrevolučních dob. Což už vyvolá jenom mírný odpor - ale v zásadě, až pátý pokus ustanovuje jakž-takž udržitelný nový způsob řízení společnosti.

Pokud vám to dosud nic nepřipomnělo, pak pár nápověd: Ve Francouzské revoluci koncem 18. století (po dobytí Bastily) nejdříve vytvořili parlament (Konvent). Ten se stal střediskem nekonečných půtek, diskusí a kromě pár zásadnějších změn byl v podstatě za chvíli kvůli hádkám neschopný jakékoliv akce. Moci se chopili jakobíni. Ti měli jasno: postřílet a gilotinovat všechny přívržence starého režimu. Abyste se nepletli - zpočátku opravdu měli masovou podporu. O tu ale relativně rychle přišli. Konvent se pak opět ukázal jako neschopný (kromě setnutí většiny jakobínů) - a tak se všichni obrátili k silné osobnosti. Prvnímu - nejdříve jakože demokraticky zvolenému - konzulovi. Napoleonovi Bonapartemu. Po jeho pádu se dokonce na chvíli na trůn vrátili Bourbonovci. Mám pokračovat?

Obdobu najdete v neschopné ruské Dočasné vládě čelící Trockému a Leninovi. Tu rozhádanou sebranku stačilo vyhodit z Dumy, obsadit Zimní palác a bylo to. Tak rychle, že ani samotní bolševici několik dní nevěděli, co si s tím počít. Vedle svých hádek si ještě jenom vznikající ruské politické strany jaksi nestihly všimnout, co se děje. Než bylo pozdě. Stalin pak pro jistotu povraždil jak domácí umírněné (Bucharin, Kameněv, Zinověv), tak radikální - i když už emigrované - křídlo (Trockij). A je fakt, udržel se pak u moci až do své smrti.

Jestli jsem správně počítal, Hitlerovu zvolení kancléřem také předcházely čtvery předčasné volby. Ne zrovna chytrá ustanovení Versailleských úmluv stavěla německou politickou reprezentaci před nelehké úkoly. Což jí ovšem nebránilo věnovat se nekončícím diskusím o hloupostech, zatímco (volebně dosud bezvýznamné) bojůvky tzv. Rotfrontu Karla Liebknechta a Sturmabteilungy jistého Adolfa Hitlera spolu válčily v ulicích o to, kdo lépe reprezentuje ty, kdo mají v důsledku válečných reparací a Velké krize největší existenční problémy. Pro ně byli politikové - jaká novinka - pouze banda hajzlů, která o skutečném životě nic neví. Nic vám to nepřipomíná? A to jsem zmínil jenom dvě největší kauzy dvacátého století...

Pokud by snad ještě někdo měl iluze o První republice, možná by si měl přečíst, co si Tatíček národa myslel o politických stranách. Nebo jak zemi řídil pomocií "Velké čtyřky" - a pak by se možná nedivil, že ač plány na pohraniční opevnění vznikly už v roce 1926, stavět se začalo až o deset let později - dva roky před Mnichovem.

Ale tuto úvahu jsem začal zmínkou o nějakém společném mechanizmu. Vždycky se ho zúčastnily dva faktory: politická nesvornost, rozhádanost, malost - a nějaký silný vnější tlak. Ve francouzském případě válka s Pruskem, v ruském případě První světová, v německém kombinace Versaillských úmluv s Velkou krizí. Vždycky se v těchto obdobích zpochybňovaly ústavy. Politické reprezentace -  pod silným tlakem zvláště - nikdy nebyly schopné tahat za jeden státní provaz. Ještě i po okupaci republiky v roce 1939 se našli politici schopní Němce vítat.

Teď je Česká republika v ohrožení. Něco se stát ve světě, vystavit ji v této politické situaci s touto reprezentací nějakému opravdu vážnému tlaku (rozhodně ne imaginární krizi), smete ji první dostatečně výřečný (ale střízlivý) radikál...

No, ale jako každá bajka, i tahle by měla přinést nějaké mírné ponaučení ;-) :

Pokud nastanou nové volby, kašlete na animozity. Zajímejte se o politiky, kteří chtějí spolupracovat i s druhou stranou. Necítí potřebu pokaždé (až směšně) na některé černé věci jsou dobré vyslovené jedněmi zásadně vyřvávat BÍLÁ!. Už antické Řecko padlo kvůli své nesvornosti. A nedělejte si iluze: Alexander Veliký, než porazil Persii, také do posledního kolena vypálil a posolil půdu pod pár řeckými městskými státy. Přinejmenším na poslední chvíli  pochopily, že jejich původní starosti s nějakým detailem ... byly dost malicherné.

Politikové se snaží prodávat poměrně složitou službu: vždycky slibují světlé zítřky. Já tvrdím, že svou momentální vzájemnou "jakoženesmiřitelností", zaujetím pouze sebou a strachem o své postavení a majetek žádný z nich nepředstavuje světlo na konci tunelu. Jenom tmu na jeho začátku.

Má osobní historicko-psychologicko-osobní rada ;-) : Neopakujte tuto chybu. Podporujte ty, kdo chtějí spolupracovat na čemkoliv, co vede k cílům, jaké si představujete. Že chtějí tam kam vy, to vám slíbí každý. Že kvůli tomu přestanou i blbnout - tak to bych například já konečně po dvaceti letech v české politice fakt rád slyšel.

Ne proto, že jsem nadšenec. Ale proto, že opak byl vždycky průser.
1
Add a comment...
People
In his circles
116 people
Have him in circles
117 people
Marek Hrubý's profile photo
eman plnokrvný's profile photo
Kesty Morrison (Cazal)'s profile photo
Juraj Pecháč's profile photo
Pavel Šimon's profile photo
Ľubomír Bercel's profile photo
Ľubor Kyselý's profile photo
Michaela Ivaničová's profile photo
Patrik “PATRES” Zika's profile photo
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
Bratislava
Story
Tagline
Marketer, adman, entrepreneur, geek, Qigong and Taijiquan practitioner
Introduction
I like discovering how the world functions.
Basic Information
Gender
Male
Richard Marecek's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Tímhle si to Pirátské noviny posraly
fffilm.fuxoft.cz

Pokud čtete FFFILM, tak pravděpodobně víte, že co se týče autorských práv, kloním se spíše na stranu těch, co jsou pro "svobodný volný Inter

Pan Uhlí neumí to, co Mr. Wind
www.mediar.cz

Nad kampaní Ostravsko-karvinských dolů

Scribd
www.scribd.com

Scribd is a way to easily put your documents online.

Paper Planes How To [Pic]
www.geeksaresexy.net

Geeks are Sexy Technology News. tech, science, news and social issues for geeks. Main menu. Skip to content. Home; [GAS] TV; Articles; Store

Richard Marecek - Google+
plus.google.com

Richard Marecek - Marketer, adman, entrepreneur, geek, Qigong and Taijiquan practitioner - - - I like discovering how the world functions.

That's IMPOSSIBLE!!!
9gag.com

9GAG is the largest worldwide fun-sharing community!

Angry Birds Chrome
chrome.angrybirds.com

Play Angry Birds online in HD with Google Chrome

Security Check Required | Facebook
www.facebook.com

Facebook is a social utility that connects people with friends and others who work, study and live around them. People use Facebook to keep

Richard Marecek profiles | LinkedIn
www.linkedin.com

View the profiles of professionals named Richard Marecek on LinkedIn. There are 2 professionals named Richard Marecek, who use LinkedIn to e

1. Pan asian cousine. 2. The best restaurant in town.
Public - 4 years ago
reviewed 4 years ago
1 review
Map
Map
Map