Profile

Cover photo
Reyhaneh Vahidian
234 followers|68,442 views
AboutPosts

Stream

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
یکی از بهترین کارهایی که در حوزه خوراک و سلامت غذا در ده سال گذشته انجام شده این برچسب‌های سلامت غذاست که سازمان غذا و دارو شروع کرده.
هر غذایی از نظر قند،نمک،چربی و از همه مهمتر چربی ترنس توسط غذاودارو (و نه خود کارخانه) بررسی میشه و برچسبی به کارخونه داده میشه که روی محصول بزنه.
سه رنگ سبز،زرد و قرمز هم برای نشان دادن سلامت نسبی محصول و اجزا مشخص شده که نشون میده این ماده غذایی چقدر سالمه.این برچسب فعلن اختیاری نصب میشه روی محصول و از شش‌ماهه دوم یا سال بعد اجباری میشه.
مقدار استاندارد نمک و شکر هم مطابق استاندارد بهداشت جهانی است و قرار شده سالی ۱٪ کاهش پیدا کنه تا در بازه‌ای ۵ ساله کاهشی ۵ درصدی در میزان نمک و شکر غذا داشته باشیم که واقعن تحول بزرگ و خوبیه با توجه به سرانه بالای مصرف این دو ماده غذایی.
به این برچسب‌ها دقت کنید و به سایرین هم یاد بدید توجه کنن،مخصوصن افراد میانسال به بالا یا کم‌سوادتر که خیلی حوصله و توانایی خواندن و درک حقایق تغذیه‌ای رو ندارند.
مصرف موادی با برچسب سبز بهترین راه اصلاح عادت بد خوراکیه.

 ·  Translate
29 comments on original post
2
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
+ من استعدادش رو ندارم.
- داری. فقط باید باورش کنی.
 ·  Translate
7 comments on original post
2
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
«ومن فیلی» ساکن تراورس سیتی در ایالت میشیگان وقتی میبینه دختر سه ساله اش روی سنگ توالت ایستاده، فکر میکنه مشغول یک بازی بچه گانه اس و با خنده عکسش رو میگیره. ولی وقتی میبینه هیچ حرکتی نمیکنه و همونطور ساکت و بیصدا ایستاده، دلیل این کارش رو میپرسه که جوابی بس غمگین کننده دریافت میکنه.  دخترش در حقیقت در حال تمرین یکی از مانورهای نجات جان بچه ها بوده که در کودکستان به آنها یاد داده اند. به بچه ها گفته اند در صورت رخ دادن تیراندازی در محیط کودکستان به توالتها فرار کنند. چون دیوارهء توالتهای سبک امریکایی کوتاهه و از بیرون پاها دیده میشه، بر روی سنگ توالت بیحرکت و ساکت بایستند تا مجرم به وجود اونها پی نبره. شاید از این راه بتونن جان سالم به در ببرن. دخترک سه ساله در خانه هم تمرین زنده ماندن از حادثهء تیراندازی رو میکرده.
 
ومن فیلی با گذاشتن این عکس در فیسبوک و همچنین ارسالش به کنگره، خطاب به نمایندگان گفته که این وضعیت روحی فرزند شما، نوهء شما، نتیجهء شماست. تا زمانی که قوانین محدودیت خرید اسلحه رو اعمال نکنید، این دنیاییست که ما برای بچه هایمان میسازیم. هیچکس توقع نداره جرمهای با اسلحه صد در صد از بین بره، ولی کم کردن حتی یک تا دو درصدش و اگه شانس داشته باشیم، پنجاه درصدش هم دنیای بهتری برای بچه ها خواهد ساخت.
 
http://bit.ly/2aa12Hz
 ·  Translate
77 comments on original post
2
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
#طهران۲۳۰  
در سال ۱۱۶۴ هجری شمسی، مطابق با ۱۲۰۰ هجری قمری و برابر با ۱۷۸۵ میلادی، آقامحمّدخان قاجار، ده‌کده‌ی کوچک تهران را پایگاهی برای استقرار حکومت و پایتختی برای سلطنت خویش قرار داد. انتخابی سرنوشت‌ساز که در آینده‌ی تاریخ سیاسی و نظامی ایران اهمیت آن نمایان گشت. انتخاب تهران به پایتختی از سوی خواجه‌ی تاجدار قاجار، سه دلیل عمده داشت. اوّل آن‌که تهران به خاستگاه و مقر ایل قاجار در استراباد و مازندران نزدیک بود. دوّم؛ تهران از سه طرف با سلسله کوه‌های البرز محصور بود و این موقعیت استراتژیکی جنگی ممتازی به شمار می‌رفت. سوّم؛ وجود دو رودخانه‌ی جاجرود و کرج و جویبارهای محلّی و مناطق حاصلخیز دشت ری، موقعیت ممتاز اقتصادی و تولیدی برای مردم تهران به وجود آورده بود و امید می‌رفت که در شرایط سخت جنگی و وقوع بلاها و آفات، پایتخت در امان بماند. و چهارم آن‌که طرف‌داران آقامحمّدخان قاجار از ایلات ساوجبلاغ تا خلج‌های ساوه و عرب‌های ورامین، نوعی امنیت نظامی برای او و سلطنتش فراهم می‌آورد.
بنابر این عمده‌ی دلایل انتخاب تهران به پایتختی قاجار، وضعیت خاص جغرافیایی و نظامی آن بوده است.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
چند روز قبل با یکی از دوستای پایه رفته بودم بوستان خورشید (یا شایدم آفتاب)
ته یک قسمت رو برای اسکیت اجاره داده شهرداری
کنار زمین آسفالت اسکیت، پیاده‌رویی هست که با جدول جدا شده
اون‌جا چند تا صندلی هست
ما رفتیم رو صندلی بشینیم
مسئول اسکیت اومد مودبانه گفت شما کفش اسکیت میخاین (یعنی اگه نمیخوان کفش بگیرین و اجاره کنین، نباید اینجا بشینین)
گفتم نه! گفت پس لطفا اینجا نشینین!
گفت واسه چی؟
یکم کل‌کل کردیم
دوستم گفت حالا چند دقیقه بشینیم شاید دلمون خواست کفشم گرفتیم
دو دقیقه نشده بود باز یکی دیگه اومده همون حرفو زد!
داغ کردم گفتم مگه اینجا مال شماست؟
اصلا کو اجاره‌تون؟
کو قراردادتون؟
شهرداری غلط کرده صندلی رو اجاره داده
زنه مثلا خیلی محترمانه گفت بعله دیگه جهان سوم که میگن همین‌جاس! شما نباید این‌جا بشینی!
منم گفتم من هستم! برید بگید انتظامات بیاد!
طرف بی‌خیال شد رفت
نیم ساعتی نشستم
ریلکس که شدم زنگ زدم ۱۳۷
به اپراتور گفتم، گفت شکایت‌تون قابل طرح نیست چون حق ندارین بشینین!!!
گفتم به تو ربطی نداره! تو ثبتش کن شماره پیگیری بده!
گفت یک لحظه پشت خط واستین، بعدشم تلفن قطع شد
دوباره زنگ زدم!
خودش برداشت معذرت خواهی کرد که تلفن قطع شده
گفت مسئول‌مون الان با شما تماس می‌گیره
چند دقیقه بعد مسئول‌شون تماس گرفت
صحبت کردیم
گفت بررسی می‌کنیم و اینم شماره پیگیری
خلاصش
امروز بعد تقریبا یک هفته زنگ زدن گفتن «رفتیم بازدید، بهشون تذکر دادیم که نیمکت‌ها در اجاره شما نیست. شما هم اگه رفتین مزاحمتی ایجاد کردن دوباره تماس بگیرین»

این همه نوشتم که بگم
شهروند مسئول بودن، الزاما شرکت در تظاهرات و فوش دادن و کتک خوردن نیست. همین اعتراض ساده، همین اینکه نذاری حق‌تو بخورن، پیگیر حق بودن، همینا شهروند مسئول بودنه
همینا هم به نتیجه میرسه، چه برسه به حق‌خوری‌های بزرگ‌تر که با صرف انرژی بیشتر میشه جلوشون رو گرفت
فقط کافیه بهانه نگیری و پیگیر باشی
 ·  Translate
1 comment on original post
1
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
نسبت به گرونفروشی،کم‌فروشی بی‌تفاوت نباشید.
عکس تجربه دوستی است از چای ۳۰ تومنی در کافه.
بسیار شدید و جدی برخورد میکنن وقتی شاکی خصوصی وجود داره.
من خودم حداقل ده دوازده مغازه رو به پلمپ کشوندم.
تو این شهر ۱۲-۱۰ میلیونی اگه صدهزار نفر احساس مسئولیت کنن نسبت به این گرانفروشیها، همه کاسبها حساب کار میاد دستشون.
شکایت هم که اینترنتیه و نه وقتی ازتون میگیره نه چیزی
 ·  Translate
31 comments on original post
1
Add a comment...
Have her in circles
234 people
Saman Salari's profile photo
MR T's profile photo
Koroshe h's profile photo
saba ghasemizadeh's profile photo
RealEconMarketing's profile photo
David Argueta's profile photo
Araz Amiri's profile photo
Shahro Manzar's profile photo
‫مژگان مرادی‬‎'s profile photo

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
با دوستم که تو بازار مغازه داره سوار مترو شدیم که با یه آقایی که یک کارتن ظرف بزرگ همراهش بود سلام علیک کرد.
گفت میدونی کار این آقا چیه؟با مترو بار جابجا میکنه.
این آدمها کارشون اینه که با استفاده از مترو، باری که حتی پیک موتوری هم هزینه بالایی برای جابجاییش میخواد رو جابجا میکنن.
خیلی برام جالب بود و یکی دو تا سوال ازش پرسیدم.
یک بار ظرف رو داشت از شوش میبرد سهروردی،باری که به قول خودش آژانس ۴۰ تومن و پیک ۲۵ تومن میگیره رو با ۱۵ تومن جابجا میکرد و میگفت حدود سی چهل نفر حداقل تو بازار میشناسه که کارشون همینه.
حالا باید ببینیم شهرداری و سایر متولیان مدیریت شهری کی به فکر استفاده از این فرصت میوفتند قبل از ممنوعیت و بگیر و ببند مثل شروع کار پیک موتوری‌ها

 ·  Translate
17 comments on original post
1
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
سری اول میوه‌ها برای مهمانی خیریه امروز... عکسهای سری دوم هنوز به دستم نرسیده. چون مهمون زیاد بود دو گروه شدن بچه‌های کمک‌دهنده و سعی کردم چیزهایی درست کنم که خیلی ساده باشن و نیاز به چک کردن مدام من نباشه. خوشحالم که آدمها با دیدن این میوه‌ها کلی خوشحالی کردن و باهاشون عکس گرفتن و... گرچه ساده‌ترین نوع تزیین بود و هیچ برش خاصی نداشت که حالا بحث یادگرفتن پیش بیاد، ولی خیلی‌هاشون گفتن که امروز چیزهای جدید یاد گرفتن و حتما تو خونه خودشون هم درست می‌کنن بعد از این و... از اینهمه ابراز لطف و مهربونی سرخوشم!

پ. ن: عمری باقی باشه اون ژله‌های تزریقی رو باید یاد بگیرم. چند بار تلاش کردم فنا شد 😁
پ. ن دوم: پروانه می‌خواستم درست کنم، گفتن برای بعضی از طالع‌بینی نمی‌دونم چی چی شگون نداره! هلاک این ملت بی‌ربطم من 😒
 ·  Translate
18 comments on original post
1
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
در گرامیداشت دویست و سی‌امین سال‌گشت پایتختی تهران، همایش #طهران۲۳۰ برگزار می‌شود.
با هدف معرّفی جاذبه‌های گردشگری، هویتی و تاریخی پایتخت به علاقه‌مندان در دویست و سی‌امین سال‌گشت پایتختی تهران؛ همایش «طهران۲۳۰» با همکاری شهرداری‌های مناطق پهنه‌ی مرکزی، در ۱۳ مرداد برگزار می‌شود. به گزارش دبیرخانه‌ی همایش «طهران۲۳۰»؛ این همایش با معرّفی جاذبه‌های گردشگری #طهران قدیم و حصار ناصری که مناطق پهنه‌ی مرکزی در آن قرار دارند؛ فرصتی به دست می‌دهد تا شهروندان با این اماکن آشنا شوند. آگاهی از تاریخ قدیم تهران و جاذبه‌های معماری، هنری و گردشگری، هویت‌بخشی به محلّه‌های پایتخت و ایجاد تعلّق خاطر بین ساکنین تهران از اهداف همایش #طهران۲۳۰ است. با توجه به این که حصار ناصری (شهر تهران در دوران قاجار) در مناطق ۱۱ و ۱۲ قرار دارد و موزه‌ها، کوچه‌ها، اماکن و خانه‌های تاریخی ارزشمند در این محدوده فراوان است؛ این همایش می‌تواند برای رونق گردشگری ارزان و اقتصاد محلّه‌ای نیز حائز اهمیت باشد. همایش «طهران۲۳۰» با همکاری مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران، روابط عمومی مناطق پهنه‌ی مرکزی شهر تهران شامل مناطق ۱۷،۱۶،۱۲،۱۱،۶ و سازمان فنّاوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در ۱۳مرداد برگزار میشود. در این همایش ضمن سخنرانی و تقدیر از اساتید برجسته‌ی تهران‌شناس؛ حال و هوای تهران قدیم همراه با پوشش قاجاری، نمایش سیاه‌بازی، بازدید رایگان شهروندان از موزه‌ها، معرّفی تاریخ تهران در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها، همچنین برگزاری مسابقه عکاسی «طهران قدیم» برگزار خواهد شد.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Reyhaneh Vahidian

Shared publicly  - 
 
 
#طهران۲۳۰
(عکس: میدان ارگ در دوره‌ی قاجار)
جمعیت تهران در دوره‌ی شاه‌طهماسب صفوی در حدود ده هزار تن بوده است. سرتوماس هربرت ـ سیّاح انگلیسی ـ که به ایران نیز سفر کرده‌است، جمعیت تهران در آن دوره را تا سی‌هزار تن نیز تخمین زده. امّا بیشتر منابع تاریخی، جمعیت تهران در زمان آقامحمّدخان قاجار را ۱۵ هزارتن و در زمان فتحعلی‌شاه قاجار، ۴۵ هزار تن نقل کرده‌اند.
در عصر انتخاب پایتختی تهران، نیمی از جمعیت دارای پیشه‌های روستایی و نیمی دیگر نظامیان طرف‌دار سلسله‌های زندیه و قاجاریه بوده‌اند. شهر در اوان پایتختی، بیشتر جنبه‌ی نظامی داشته و پس از آن موج مهاجرت‌ها از دیگر بلاد و شهرها به تهران آغاز شده است. در بخشی از شهر، دیوانیان (مستوفیان و منشیان) قاجاریه سکونت کردند و در بخشی دیگر، طبقات متوسّط و تجّار و کسبه ساکن شدند.
به مرور تهران بزرگ شد و ساختمان‌های زیاد در سرزمین‌های بایر شهر پدید آمد و گاه در باغ‌ها و بوستان‌ها، عمارت‌های زیبا بنا گردید. به گونه‌ای که در زمان فتحعلی‌شاه، زین‌العابدین شیروانی نوشته است: «اکنون که سنه‌ی ۱۲۳۷ هجرت است، قریب چه سال است که دارالملک سلاطین قاجار است. آن‌شهر در زمینی هموار اتّفاق افتاده. سمت‌های شمال فی‌الجمله گرفته و مشتمل است بر قرب پانزده‌هزار سرای و چندین اسواق. امرای آن دولت، عمارت نیکو ساخته‌اند. (ریاض‌السیاحه)
از دوره‌ی فتحعلی‌شاه در محلّه‌های تهران (عودلاجان، چالمیدان، سنگلج، بازار و محلّ بازار) ساختمان‌ها و عمارات جدیدی پدید آمدند و در عهد محمّدشاه، توسعه‌ی بیشتر یافتند. به طوری که در اوایل سلطنت ناصرالدین‌شاه، تهرانِ شاه‌طهماسبی، مملو از جمعیت شد و بناهای جدید خارج از برج و بارو ساخته شدند و در سال ۱۲۷۴ قمری (1867 میلادی) مقرّر گردید که بنای شهر صفوی از میان برداشته شود و محیط شهر جدید به سه فرسنگ و نیم برسد و دروازه‌های شهر از چهار به دوازده درآید و به قول اعتماد السّلطنه، از این روز شهر تهران موسوم به دارالخلافه‌ی ناصری گردید. (تاریخ منتظم ناصری)
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...
People
Have her in circles
234 people
Saman Salari's profile photo
MR T's profile photo
Koroshe h's profile photo
saba ghasemizadeh's profile photo
RealEconMarketing's profile photo
David Argueta's profile photo
Araz Amiri's profile photo
Shahro Manzar's profile photo
‫مژگان مرادی‬‎'s profile photo
Collections Reyhaneh is following
View all
Links
Other profiles
Story
Tagline
Urbanist
Bragging rights
Creative Mind!
Basic Information
Gender
Female
Other names
Ryhan