Profile cover photo
Profile photo
Rasim BATIRBEK
50 followers -
kendi dünyasında bir adem
kendi dünyasında bir adem

50 followers
About
Rasim's posts

Post has attachment
KADINLAR NE İSTER?

Beğenilmek ister,
İltifat ister,
Sevildiğini bilmek ister,
Hepsinin kelimelerle ifade ister.

Baygın bakışlar,
Ürkek dokunuşlar,
İçten sarılışlar,
Öncelikle, kelimeler ile ifade ister.

Harika görünüyorsun,
Canımsın,
Hayatımsın,
SENİ ÇOK SEVİYORUM, kelimelerini duymak ister.

R.BATIRBEK
Photo

Post has attachment
  Aslında kibarlık, misafirperverlik göstergesidir, ikramda bulunmak. Her ne kadar gelenek göreneklerimiz dahilin de eve çağırdığımız ustaya ikramda bulunsak da. El emeğiydi, yedek parçasıydı derken bütçemizi darmaduman etmesin diye içten içe ona bir şeyler ikram ederek şirinlik yapmaya da çalışırız. 
  Genel olarak o da "bir bardak soğuk suyunuz varsa" der. Girdiği evin mahremiyetine helal gelmesin, yanlış anlaşılmayayım mantığı ile davranır. Kendisine getirilen bir bardak soğuk suyu maksimum iki dikişte içer ve çalışmasına döner. Bardaktaki dudak ve tombik parmak izlerinden, suyu içiş süresinin kısalığından indirim yapmayacağını anlar, yüreğimiz burkulur. 
  Bizdeki ustalara bu hareketlerinden dolayı kızayım mı? Onlara hayran olup sevineyim mi karar veremem. Elin ecnebisi gündüz demez gece demez teklif edilen ne varsa talep eder. Bizimkilerde hep bir utangaçlık. Çok ısrarcı olursanız en çılgın tercihleri cola veya çay. Onları da suyu içtikleri hızda içiyorlar zaten. "Çok zevklisiniz, evi harika döşemişsiniz" gibi sohbet ortamı olmuyor. Ciddiyetinden taviz vermez görüntüsü biraz ticari kaygıdan olsa gerek. Ah be ustam; varsa yoksa "bir bardak soğuk su", başka da bir şey yok. Al sana, al. Al sana evdeki tüm sular feda olsun, al iç benim yiğit ustam. Al hortum hortum, damacana damacana iç, ama lütfen evdeki eşyaları bakıp fiyat biçme. Artık her şey taksitle alınabiliyor. 
  Ucuzu pahalısı bu evde gördüğün eşyalar var ya; Öncelikle eşe dosta mahcup olmamak adına ne zorluklarla alındı biliyorsun. Eve döndüğünde eşinin misafirler için ayırdığı oda, koltuk, kanepe, tabak, çanak, bardak vesaire vesaire aklına gelsin. Fiyat biçmeden empati yap usta, artık her şey taksitle alınabiliyor.    
Photo

Post has attachment
KADINLAR NE İSTER

Kadınlar ne ister? Sorusunu,
İzin verilen mutfakta,
Sigara dumanını serbest bırakırken düşünüyorum.

Tavana ulaşmadan rengini kaybeden,
Perdelere kokusu sinen,
Benim için yanan tek varlık,
Kendileri kullanmadıkça seni istemiyorlar,
Bunu biliyorum.

Zili çalan komşunun burun direğini kıran,
Oda spreyleriyle kaybolmayan,
Ev sahibi gibi her ay cüzdanıma ortak olan,
Her nefes de sağlığımı alan sigara.
Kullanmıyorlarsa seni sevmiyorlar,
Bunu biliyorum.

Onu, bunu biliyorum da
Kadınlar siz ne istiyorsunuz?
Bunu bilmiyorum.

Musalla taşıma köprü olan sigara,
Ateş, duman, kül sonrası kaybolan sigara,
Seninle arama girmek,
Bizim olanları da almak istiyorlar,
Bak bunu biliyorum. 

R.BATIRBEK
Photo

Post has attachment
ATEŞ GİBİYİM

Eylül gelip de,
Sararmış otlara düşünce.
Güneşi özlemiş, 
Nefes alamayan,
Yeni filizlere can verir ateş.

Ne kadar sakınılsa,
Kutularda, tüplerde saklansa,
Bir kıvılcım ile ortaya çıktığında
Yakar yıkar, yok eder ateş.

Yüzleri güldüren, 
Engelleri kaldıran mı?.
Elini uzatanı bile kavuran,
Yaralar açan, kahreden ateş mi olacağım.

Zaaflarım var, arama bulma.
Kontrol edilmeye,
Yönlendirilmeye karşı duran yapım var.
Kıvılcım yapma,
Duman çıkaran,
Kül yapan zararlarım var.

R.BATIRBEK
Photo

Post has attachment
Marca-Medikal baston, koltuk değneği lastiğini tanıtabilmek, özelliklerini anlatabilmek için tasarlanmış web sitemizin altında oluşturduğumuz blok sayfası ile sizlerin fikirlerini almayı hedefledik. Anketler marifeti ile yapılan yoklamalarda sınırlı kalıplar içinde kalındığını, bireylerin fikirlerini ifade edemediklerini düşündüğümüzden blog sayfası yolunu seçtik.

Post has attachment
5 Temmuz 2013 tarihinde yazılı ve görsel medyaya düşen habere göre Yalova Valisi Esengül CİVELEK Gazipaşa Caddesi'nde yürürken dengesini kaybederek yere düştü. İlk müdahalesi Özel Yalova Hastanesinde yapılan CİVELEK omzundan ameliyat oldu.
  Mevki, makam, ekonomik gelirimiz ne olursa olsun kaderimizi yaşamak zorundayız. Bir vesile ile koltuk değneği, baston gibi yardımcı malzemeleri kullanmak kaderimiz olmuş ise, yaşam kalitemizi yükseltmek için çaba sarf etmekten uzak duramayız. Uzuvlarında sorun olmayan bireyler bile tökezlemek, kaymak, düşmek korkusu yaşarlar. Bir yerden bir yere gidebilmek için koltuk altı değneği veya baston kullanmak mecburiyetinde olan kardeşlerimiz için kayma, düşme korkusu kat be kat güçlüdür. Hele birde sayın vali Esengül CİVELEK gibi omuzda oluşabilecek hasarlar engelli arkadaşımızı uzun süre ev hapsine mahkûm edebilir. Takdir edersiniz ki; omzunu askıya alan kişi yürümeye yardımcı malzemeleri kullanamayacaktır.

Post has attachment
Hayata dair bir yazı okuttular bu akşam, şiir sitelerinde dolaşırken buldum kendimi. Duygularını, yaşanmışlıkları, yaşayamadıklarını anlatmış insanlar. Elmas TOPAL’IN Hayat Güzel şiiri pek bir anlamlı geldi bana. Acısıyla tatlısıyla bir bütündür hayat, Gülse de ağlasa da yaşıyor her insan. Mısralarına katılmamak elde değil. Bu akşamki ruh halimi özetleyen bu şiiri sizlerle paylaşmak istedim. HAYAT GÜZELDİRDİR, YAŞAMASINI BİLİRSEN EGER. diyen Elmas TOPAL'IN dizelerini okuduğunuzda eminim ki sizde kendinizden çok şey bulacaksınız.

Post has attachment
Temizlik firması ile anlaşma uyarınca hizmet veren personel, titreyen sesi, göz pınarlarında hazır kıt’a bekleyen damlacıklarla meramını anlatmaya çalışıyordu.
  “Yaptığım her şeye karışıyor, hiçbir şeyi beğenmiyor, canımdan bezdim artık, çalışmamayı bile düşünebilirim, istenmiyorsam açıkça söylenmeli. ” kelimeleri alelacele ağzından döküldüğünde, iki kocaman gözyaşı damlası, önündeki bendi yıkmışçasına hareketle yanağının burnuna yakın kısmından süzülerek üst dudaklarına kadar ulaşmıştı.

Post has attachment
Pastadan payına düşeni artırma savaşları

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded