Profile cover photo
Profile photo
Przegląd Bałtycki
11 followers -
Bałtyk, Estonia, Łotwa, Litwa, Morze Bałtyckie
Bałtyk, Estonia, Łotwa, Litwa, Morze Bałtyckie

11 followers
About
Posts

Post has attachment
Estoński rząd w czwartek dopuścił możliwość testowania samochodów autonomicznych (samochodów bezzałogowych) na drogach publicznych. Samosterujące się miniautobusy wyjadą na ulice Tallinna w drugiej połowie roku, w czasie prezydencji kraju w UE.
Add a comment...

Post has attachment
Wiedza o regionie Warmii i Mazur czy szerzej – Prus Wschodnich stale się poprawia. Jeszcze kilkanaście lat temu większość ludzi uważało, że Prusowie to byli „tacy inni Niemcy, tacy lokalni”. Dziś oczywistością staje się, że Prus i Prusak to nie jest do końca to samo pojęcie, choć w pewien sposób, rzecz jasna, ze sobą spokrewnione. Niewielu jednak wie, że język pruski miał swoją formę pisaną i że wymarł dopiero na początku XVIII wieku. Ale o tym, że język pruski powstał z umarłych wie już tylko garstka.
Add a comment...

Post has attachment
Żadne z plemion bałtyjskich nie miało historii tak burzliwej, bogatej w znaczące wydarzenia i tragicznej jak Prusowie. Zniknęli w wyniku konfliktów między dwoma średniowiecznymi kulturami europejskimi – chrześcijańskiej i pogańskiej – zostali wyniszczeni fizycznie lub zasymilowani. Zapraszamy do lektury artykułu o Prusach: ich kulturze, wierzeniach i historii.
Add a comment...

Post has attachment
Co roku Bałtyk wydziera Łotwie od kilku do kilkunastu hektarów terytorium. Po silniejszych sztormach wybrzeże może się cofnąć o kilkanaście metrów. W czasie wyjątkowo niszczycielskiego sztormu w 1999 roku wybrzeże miejscami przesunęło się aż o 35 metrów. Czy jest sens walczyć z niszczycielską siłą morza? Jakie skutki przynosi ta walka? Zapraszamy do lektury artykułu.
Add a comment...

Post has attachment
Nie ma na Łotwie drugiego takiego miasta, które byłoby jak Krasław tak mocno związane z polskością i stanowiło doskonały przykład koegzystencji tak wielu narodów, wyznań i kultur. Pomimo 244 lat oderwania od Rzeczypospolitej, krasławscy Polacy dbają do dziś o ojczystą kulturę, język i pamięć o znamienitym rodzie Platerów.
Add a comment...

Post has attachment
Krasław jest najbardziej polskim ośrodkiem we wschodniej Łotwie, ale w tym roku może utracić wiele z tej polskości. Na styczniowym posiedzeniu rady okręgowej Krasławia zapadła decyzja o likwidacji polskiej szkoły. Polacy na Łotwie są zdeterminowani, by walczyć o placówkę. Czy uda się uratować szkołę polską w Krasławiu?
Add a comment...

Post has attachment
W swojej najnowszej książce „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” Max Cegielski przypomina postać polskiego szlachcica z Kresów, który stał się jednym z ważniejszych aktorów w pojedynku imperialnych potęg. Biografia Bronisława Grąbczewskiego jest punktem wyjścia do opowieści o tym, jak „Wielka Gra” ukształtowała peryferia wielkich mocarstw i jakie są jej współczesne konsekwencje.
Add a comment...

Post has attachment
Na Łotwie mija właśnie rocznica czasu barykad. Dwadzieścia pięć lat temu Łotysze zmobilizowali się, by bronić świeżo uzyskanej niepodległości, stając i budując barykady przed najważniejszymi gmachami państwowymi. Choć w tym roku w mediach rocznicę ważnego wydarzenia przyćmiły kłopoty z formowaniem nowego rządu i choroba prezydenta, to Łotwa pamięta o tym, jak trudne było w 1991 roku "wybicie się na niepodległość". I docenia walczących na barykadach.
Add a comment...

Post has attachment
„Przewodnik. Bliski nieznajomy w podróży. Gdańsk, Kaliningrad, Kłajpeda” nie poprowadzi za rękę od zabytku do zabytku, jak przyzwyczaiły nas przewodniki turystyczne. Co prawda opisuje on trzy tytułowe miasta i regiony – z dużą asymetrią na korzyść Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego – ale autorzy w swoich historiach, rozważaniach i esejach sięgają do tego co znajduje się za fasadami, do tego czego nie widać, do tego co niezrozumiałe i dziwne, by poznać bliskiego nieznajomego. Zapraszamy do lektury recenzji.
Add a comment...

Post has attachment
Litwa jest obecnie liderem realizacji międzynarodowego połączenia kolejowego Rail Baltica. W ubiegłym roku Litwini oddali do użytku odcinek łączący Kowno z polską granicą. Na jakim etapie obecnie znajduje się litewski odcinek Rail Baltiki? Na pytania Przeglądu Bałtyckiego odpowiedział Dainius Budrys, dyrektor spółki „Rail Baltica statyba”.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded