Profile cover photo
Profile photo
Przegląd Bałtycki
11 followers -
Bałtyk, Estonia, Łotwa, Litwa, Morze Bałtyckie
Bałtyk, Estonia, Łotwa, Litwa, Morze Bałtyckie

11 followers
About
Przegląd Bałtycki's posts

Post has attachment
Estoński rząd w czwartek dopuścił możliwość testowania samochodów autonomicznych (samochodów bezzałogowych) na drogach publicznych. Samosterujące się miniautobusy wyjadą na ulice Tallinna w drugiej połowie roku, w czasie prezydencji kraju w UE.

Post has attachment
Wiedza o regionie Warmii i Mazur czy szerzej – Prus Wschodnich stale się poprawia. Jeszcze kilkanaście lat temu większość ludzi uważało, że Prusowie to byli „tacy inni Niemcy, tacy lokalni”. Dziś oczywistością staje się, że Prus i Prusak to nie jest do końca to samo pojęcie, choć w pewien sposób, rzecz jasna, ze sobą spokrewnione. Niewielu jednak wie, że język pruski miał swoją formę pisaną i że wymarł dopiero na początku XVIII wieku. Ale o tym, że język pruski powstał z umarłych wie już tylko garstka. 

Post has attachment
Żadne z plemion bałtyjskich nie miało historii tak burzliwej, bogatej w znaczące wydarzenia i tragicznej jak Prusowie. Zniknęli w wyniku konfliktów między dwoma średniowiecznymi kulturami europejskimi – chrześcijańskiej i pogańskiej – zostali wyniszczeni fizycznie lub zasymilowani. Zapraszamy do lektury artykułu o Prusach: ich kulturze, wierzeniach i historii.

Post has attachment
Co roku Bałtyk wydziera Łotwie od kilku do kilkunastu hektarów terytorium. Po silniejszych sztormach wybrzeże może się cofnąć o kilkanaście metrów. W czasie wyjątkowo niszczycielskiego sztormu w 1999 roku wybrzeże miejscami przesunęło się aż o 35 metrów. Czy jest sens walczyć z niszczycielską siłą morza? Jakie skutki przynosi ta walka? Zapraszamy do lektury artykułu.

Post has attachment
Nie ma na Łotwie drugiego takiego miasta, które byłoby jak Krasław tak mocno związane z polskością i stanowiło doskonały przykład koegzystencji tak wielu narodów, wyznań i kultur. Pomimo 244 lat oderwania od Rzeczypospolitej, krasławscy Polacy dbają do dziś o ojczystą kulturę, język i pamięć o znamienitym rodzie Platerów.

Post has attachment
Krasław jest najbardziej polskim ośrodkiem we wschodniej Łotwie, ale w tym roku może utracić wiele z tej polskości. Na styczniowym posiedzeniu rady okręgowej Krasławia zapadła decyzja o likwidacji polskiej szkoły. Polacy na Łotwie są zdeterminowani, by walczyć o placówkę. Czy uda się uratować szkołę polską w Krasławiu?

Post has attachment
W swojej najnowszej książce „Wielki Gracz. Ze Żmudzi na Dach Świata” Max Cegielski przypomina postać polskiego szlachcica z Kresów, który stał się jednym z ważniejszych aktorów w pojedynku imperialnych potęg. Biografia Bronisława Grąbczewskiego jest punktem wyjścia do opowieści o tym, jak „Wielka Gra” ukształtowała peryferia wielkich mocarstw i jakie są jej współczesne konsekwencje.

Post has attachment
Na Łotwie mija właśnie rocznica czasu barykad. Dwadzieścia pięć lat temu Łotysze zmobilizowali się, by bronić świeżo uzyskanej niepodległości, stając i budując barykady przed najważniejszymi gmachami państwowymi. Choć w tym roku w mediach rocznicę ważnego wydarzenia przyćmiły kłopoty z formowaniem nowego rządu i choroba prezydenta, to Łotwa pamięta o tym, jak trudne było w 1991 roku "wybicie się na niepodległość". I docenia walczących na barykadach.

Post has attachment
„Przewodnik. Bliski nieznajomy w podróży. Gdańsk, Kaliningrad, Kłajpeda” nie poprowadzi za rękę od zabytku do zabytku, jak przyzwyczaiły nas przewodniki turystyczne. Co prawda opisuje on trzy tytułowe miasta i regiony – z dużą asymetrią na korzyść Kaliningradu i obwodu kaliningradzkiego – ale autorzy w swoich historiach, rozważaniach i esejach sięgają do tego co znajduje się za fasadami, do tego czego nie widać, do tego co niezrozumiałe i dziwne, by poznać bliskiego nieznajomego. Zapraszamy do lektury recenzji.

Post has attachment
Litwa jest obecnie liderem realizacji międzynarodowego połączenia kolejowego Rail Baltica. W ubiegłym roku Litwini oddali do użytku odcinek łączący Kowno z polską granicą. Na jakim etapie obecnie znajduje się litewski odcinek Rail Baltiki? Na pytania Przeglądu Bałtyckiego odpowiedział Dainius Budrys, dyrektor spółki „Rail Baltica statyba”.
Wait while more posts are being loaded