Profile

Cover photo
Verified local business
Václav Havel Airport Prague
Airport
441 followers|36,969,185 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

1
Add a comment...
1
Add a comment...
 
Navštivte Kyjevskou operu, Zlatou bránu a další zajímavé památky v Kyjevě. Se zimním letovým řádem až 10x týdně s Ukraine International Airlines přímo z Prahy.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Dnešní přílet Boeingu 747-8 v barvách letecké společnosti Silk Way Airlines. Na Letišti Václava Havla Praha jde o první přílet tohoto typu letounu v cargo provedení.
 ·  Translate
19
1
Dan Malhocký's profile photodagmar V's profile photo
3 comments
 
Pekny:-)
Add a comment...
 
Dnes ráno Česká televize živě vysílala z pražského letiště o zimní údržbě ploch. Pokud jste reportáž neviděli, můžete ji zhlédnout zde: http://bit.ly/2iZlfQj
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Včerejším dnem jsme zahájili provoz podle zimního letového řádu. Ten obsahuje pravidelná spojení do 105 míst ve 39 zemích světa. Během zimní sezóny plánuje na Letišti Václava Havla Praha operovat 58 leteckých společností, z toho 53 na linkách pro cestující a 5 cargo dopravců. http://bit.ly/2fm582D
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
K video magazínu přidáváme i časopis! Letiště Praha přináší pro cestující a návštěvníky letištních salónků novinku v podobě tištěného magazínu se stejnojmenným názvem Terminál. Na dvaceti stránkách se dočtete o zajímavých produktech a službách z naší nabídky, nahlédnete do zákulisí letištního provozu a poznáte nové letecké linky. Nechybí ani zajímavé rozhovory. Magazín Terminál si můžete přečíst i na našem webu: www.prg.aero/cs/sluzby-cestujicim/magazin-terminal #MenimeLetiste
 ·  Translate
Letiště Václava Havla Praha, Ruzyně - Levné parkování přímo na letišti, přílety/odlety z/do celého světa
2
Add a comment...
Contact Information
Map of the business location
Aviatická 161 08 Praha 6 Czechia
AviatickáCZPraha 6161 08
+420 220 111 888prg.aero
Airport, International Airport
Google+ URL
Your Activity
Write a review
Review Summary
4.0
1,077 reviews
5 star
488 reviews
4 star
368 reviews
3 star
132 reviews
2 star
25 reviews
1 star
63 reviews
Airport for domestic & international flights, plus an express bus to Prague train station.- Google
Photos
Scrapbook photo 2
Scrapbook photo 3
Scrapbook photo 4
Scrapbook photo 5
Scrapbook photo 6
Upload public photo
All reviews
Disc Changer's profile photo
Disc Changer
a month ago
Common airport, quite modern. There is no direct access to the city, but the bus 119 and the metro will take you in about 30 minutes to the center. The announcement of the exact gate was very late, even though google knew it hours before.
glowish1993's profile photo
glowish1993
2 months ago
I don't usually do ratings but service here is professional. I was late for check in and unable to get my boarding pass but I approached booth 233 of Czech Airlines and the staff promptly contacted the relevant authorities and printed a boarding pass for me without fuss, hence I was able to board my flight without buying a new ticket. The check in is a lot earlier here, I came 45mins early and they do not accept check in any more so it is important to take note, I think about 1.5hrs before. Very good service and crew in aircraft is friendly as well. Although this airline is not well known for super good service but I am very satisfied with their help.
• • •
Omar Khan's profile photo
Omar Khan
a month ago
Friendly, Secure,Clean, & Smooth! All officials smile at you! Layout makes for a very relaxing atmosphere! We were even greeted with welcome chocolate! All shops and services available from Vodafone to Supermarket! Really nice experience!
Tropical Bounty's profile photo
Tropical Bounty
a week ago
Stupid system where you go through security at the gate. Means you can't get a drink in duty free without sealing it in a bag. You cannot take an empty bottle of water through security and fill it up in the departure lounge.
Ruud Mobile's profile photo
Ruud Mobile
in the last week
Efficient main Airport of the Czech Republic. Easy coming and going. be aware of bad taxi drivers. Taxis can be reserved in advance or better by you host.
Gessell .Wolitski's profile photo
Gessell .Wolitski
3 weeks ago
Love that this airport has a baby room. Every airport should do this. Nice gift shop. I only wish they had a better restaurant selection.
Zbynek Regner's profile photo
Zbynek Regner
2 weeks ago
My domestic airport. Clean and modern. I love Prague. I appreciate Billa supermarket. Low prices:-)
Richard Smith's profile photo
Richard Smith
2 months ago
Fine for arrivals - yes there's no train or metro link to the city, but the airport express (AE) bus is only 60czk each and reasonably quick without needing to work out the more complicated arrangements for general public transport or play taxi roulette. Less good on the departures side. We had an early flight and virtually nothing was open until 0700. At least in Terminal 1, it seems that the security checks are all done at the gate and once you're through security, there's no access to anything other than a couple of vending machines (one of which ate my money with nothing given in return) and no toilets. It did at least seem to be reasonably efficient. Not the best airport experience but far from the worst, and definitely not a reason to be out off from visiting Prague.
• • •