Profile cover photo
Profile photo
Přátelé přírody z. s. / Friends of Nature Czechia
29 followers -
přátelé přírody naturefriends volný čas životní prostředí
přátelé přírody naturefriends volný čas životní prostředí

29 followers
About
Posts

Post has attachment
Ve čtvrtek odjíždíme do Rýchorských hor na šesté celostátní setkání členů a příznivců našeho spolku.

Post has attachment
Nakupujete na internetu? Zkuste do svého oblíbeného eshopu jít o jeden klik "déle", přes odkaz, který nám z vašeho nákupu zajistí drobný příspěvek od prodejce. Tím podpoříte naši činnost a vás to nebude stát ani korunu navíc. Děkujeme.

https://givt.cz/pratele-prirody-cr
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Na sobotu 3. června připadá svátek českých Přátel přírody. Pomozte jim slavit!

Post has attachment

Post has attachment
JABLONEČTÍ PŘÁTELÉ PŘÍRODY V BAD MUSKAU

Týden po Velikonocích se 30 jabloneckých přátel přírody vydalo do Bad Muskau. Pro tuto cestu jsme využili jízdenky Euro-Neisse-Ticket pro 2-5 osob, která platí celý den pro vlaky a autobusy v oblasti Liberecka a vymezených částí Saska a Polska za velmi výhodnou cenu 320 Kč.
Vyjeli jsme brzy ráno z Jablonce a přes Liberec, Žitavu a Weisswasser do Bad Muskau. V Goerlitz se k nám připojil kamarád Siegfried z Loebau, který nám připravil program a provázel nás.
V Bad Muskau jsme navštívili zámecký park, který je od roku 2004 na seznamu UNESCO a je největším anglickým parkem ve střední Evropě. Jedna třetina leží na německém území, dvě třetiny na polském území kolem hraniční řeky Nisy.
Park založil a budoval kníže Hermann von Pueckler – Muskau v letech 1815-1844. Pro nedostatek financí musel panství prodat, ale jeho nástupci pokračovali v budování a údržbě parku. Rozloha parku je 830 ha, je tu vybudována i umělá řeka, která zásobuje několik vodních ploch. Ročně navštíví park 300 000 lidí.
Ze staveb se zachoval starý zámek, nový zámek po válce vyhořel a byl vystavěn znovu. Dále je zde oranžerie a památník knížete Puecklera.
Siegfried nás vedl po parku, nejdříve na polské straně, která je spíše chráněnou krajinou. Z této strany je vidět nádhernými průhledy přes řeku na německou část parku. Tu jsme si prohlédli také, je udržovaná v parkové úpravě, jsou tu nejen krásné stromy, některé snad ještě z doby zakladatele parku.
ale i záhony s květinami. Navštívili jsme i nový zámek, kde je informační středisko a výstava na téma kníže Pueckler. Počasí bylo hodně chladné, a i když většinou svítilo slunce, rádi jsme se ohřáli v zámecké kavárně nebo v restauraci v parku. Někteří přešli hraniční most do Polska a prošli se po velkém tržišti, kde ochutnali i místní polské speciality. Odpoledne jsme se vrátili vlakem domů, s novými zážitky a poznatky.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
23.04.17
5 Photos - View album

Post has attachment
V červenci pořádala naše místní skupina Javory z Nového Města na Moravě týdenní aktivní pobyt pro děti a mládež na Slovensku - v Pieninách.

Kromě kilometrů, které jsme našlapali, jsme navštívili také hrad ve Staré Lubovni, kde jsme shlédli také vystoupení s dravými ptáky - mimochodem kdopak z okruhu našich Přátel přírody ví, že na Slovensku v této oblasti existuje základní škola, kde se vyučuje sokolnictví jako povinný předmět? Také jsme navštívili skanzen oravské vesnice, vyjeli do Polska k Mořskému oku, do Zakopaného a lanovkou na Kasprowy vrch.

V celkovém počtu 18, z toho 14 dětí, jsme tam prožili moc pěkný týden.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
29.09.16
8 Photos - View album

Post has attachment
Po Brexitu: Green 10 vyzývá k zaměření EU, na udržitelný rozvoj

Před neformálním summitem Evropské unie v Bratislavě poslala platforma největších evropských environmentálních organizací Green 10 otevřený dopis představitelům EU, kterým reaguje na vývoj po Brexitu. Dle platformy se Unie musí po britském referendu pustit do programu transformačních změn. Ty by měly mít jako prioritu zdravý a kvalitní život lidí a dobrou kondici planety, řídit se globálními cíli 2030 a závěry Pařížské klimatické dohody.

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že témata týkající se životního prostředí, lidských práv a právního státu mají u občanů Unie širokou podporu. Dle platformy by se Unie měla v nejbližší době profilovat právě v nich.

Otevřený dopis, který podporují i Přátelé přírody, čtěte zde: http://goo.gl/SDMzxP
Photo

Post has attachment
NĚMECKO: NA NEJKRÁSNĚJŠÍ TURISTICKÉ TRASE ROKU LEŽÍ DŮM PŘÁTEL PŘÍRODY

Působivé vodopády, nádherné výhledy, cesta přes nivní louky, odpočinkové lavičky a spousta rozcestníků, s nimiž se turista neztratí. Není divu, že v anketě pořádané časopisem německých turistů byla trasa Wasserfallsteig (Výstup k vodopádu) v jihoněmeckém Bad Urachu vyhlášena za nejkrásnější německou turistickou stezku roku 2016 v kategorii denních výletů.

A právě na této stezce se nachází Rohrauerova chata (Rohrauerhütte) provozovaná místními Přáteli přírody. Při objevování vrchů a údolí Švábského Jury ji můžete vyzkoušet i vy - a členové našeho spolku navíc se slevou na ubytování.

Celý článek: http://goo.gl/8bDk21
Photo
Wait while more posts are being loaded