Profile cover photo
Profile photo
Povilas Poderskis
687 followers -
Programuotojas, atvirų duomenų ir efektyvaus viešojo sektoriaus entuziastas
Programuotojas, atvirų duomenų ir efektyvaus viešojo sektoriaus entuziastas

687 followers
About
Posts

Post has attachment
Šiandien pirma antrojo modernios valstybės šimtmečio diena. Koks jis bus ir ką per jį sukursime - visų mūsų darbai ir nulems.

Praeitų metų rudenį, svajodamas apie ateitį, parašiau tokį tekstą. Draugai jau matė jo necenzūruotą pilną versiją, na, o čia toks labiau humanizuotas variantas. Tai žinoma nieko bendro neturi su VMS oficialia pozicija, bet beskaitant buvo įdomu pastebėti, kiek toli nueita jau vien nuo praeitų metų rudens.

Šis šimtmetis prasideda su moto “go hard or go home”, pažiūrėsim kaip toli su tuo nueisim :)
Add a comment...

Post has attachment
prieš metus ar tai pusantrų +Mark Adam Harold sako man, o kodėl tarybos posėdžio transliacija yra kaip filmuojant su tapke? Išties, puikus klausimas.
Tuomet po truputį pradėjome vertinti kaip padaryti gerą ir kokybišką vaizdo ir garso perdavimą iš tarybos posėdžių salės.
Man pradėjus dirbti, šios sistemos modernizaciją pilnai įgyvendinome ir jau kelis posėdžius transliavome full HD.

Akivaizdu, kad diegimo metu ir bandant naują įrangą pritaikyti prie salės akustikos ne viskas gavosi iš karto. Apskritai yra daug techninių ir procesinių problemų, o IT skyriui jų visų laiku ir tinkamai suvaldyti neišeina, tad jau kelintas tarybos posėdis vyksta su šiokiais tokiais trukdžiais, bet tai sprendžiama.

Vienas iš šios sistemos modernizavimo punktų buvo foniniai mikrofonai, kurie transliuotų garsą, kuris šiaip girdimas sėdint viešoje vietoje - tarybos posėdžių salėje. Taigi, ne tik tai, kas įkalbama į mikrofoną, bet ir tai kas rėkiama, replikuojama iš vietos, kokia vyraujanti kultūra, kaip protestuoja gyventojai atėję ir kas šiaip vyksta. Kad barjeras tarp virtualios ir realios erdvės truputį pranyktų ir miestiečiai geriau galėtų susipažinti su tuo kas vyksta. Visiškai taip kaip tai yra realizuota Didžiosios Britanijos parlamente, nuo kurio šitą idėją ir nusikopijavome.

Visa tai buvo iškomunikuota - ne taip aišku išraiškingai kaip čia rašau, nes darbus darė ir įgyvendino techniniai žmonės, bet visa informacija apie tai visoms frakcijoms per seniūnų sueigą perduota.

Deja, ideas are cheap, execution is gold, kaip aš mėgstu sakyti ir iš pradžių šie mikrofonai į garso įrašą buvo ištransliuoti per garsiai (garsiau nei pranešėjo mikrofonas). Taip pat blogai parinktos mikrofonų vietos, kurios yra ant stalo - taip kyla noras jais piktnaudžiauti (nepaisant to, kad sėdi ten solidūs politikai) - galėtų būti pvz. pakabinti nuo lubų ir taip pat jų sagos forma bei turbūt atskiras ryškus naujovės nepažymėjimas pakišo koją. Vis tas operational transparency.

Kliedesių dėl slapto pasiklausymo net nesiimsiu komentuoti. Kažkas tikrai pervertina savo įdomumą, mano laiko resursus ir, nu kamon, patikėkit, jeigu jau tikrai slaptai kažką reikėtų sekti, tai tą ir daryti turbūt sugebėtume kažkaip slapčiau. Gaila, kad ir teisėsaugos laikas gaišinamas, na, o tarybos narių, už technines problemas visgi atsiprašau.

https://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/del-galimo-slapto-pokalbiu-klausymosi-kreipimasis-i-generaline-prokuratura.d?id=76937517
Photo
Add a comment...

Post has attachment
pateikiu savo vertinimą SPIS sistemos klausimais. Gero savaitgalio
Add a comment...

Post has attachment
Nuotraukoje matote, kaip nuo šiandien pradėjo dirbti visi Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojai, nes nuo šiandien jie turi tokią išskirtinę teisę dirbti iš namų.

Jeigu rimčiau, tai šiandien įsigaliojo galimybė savivaldybės darbuotojui dirbti iš namų. Kaip suprantu iš politikų, naujienų portalų, radijų ir televizijų susidomėjimo - didelis tabu. Įtariu, kad visi patys savo darbą iš namų įsivaizduoja, kaip gulėjimą lovoje ir nieko neveikimą. Kaip sakė radijo klausytojas "nu baikit valstybės tarnautojas PRIVALO ATSĖDĖT savo darbo valandas" ir "čia gal nebent tik Grybauskaitė telefonu vadovaut kažkam iš Briuselio gali" (šitas gal ne prie ko, bet šiaip juokingas). Visas įrašas čia: https://www.ziniuradijas.lt/laidos/dienos-klausimas/ar-greitai-dirbsime-is-namu-ir-nereikes-eiti-i-darba?video=1, o čia privalumai https://www.ziniuradijas.lt/laidos/dienos-klausimas/darbas-is-namu-privalumai-ir-trukumai?video=1

Labai trikdo, kad nei privatus sektorius nei visuomenė šito per daug nesupranta, kad ne sėdėjimas pastate, o nuveiktas darbas ir pasiektas rezultatas yra tai, ko iš darbuotojo reikia. Na, tai teks valstybiniam sektoriui tuomet patempti šiek tiek parodyt pavyzdį.

Kas labiausiai keista tai, kad man tas kažkaip labai įprasta atrodo. Tiek darbas iš namų, tiek lankstus darbo pradžios/pabaigos laikas, tiek visokie kitokie moderniose organizacijose esantys dalykai. Visiška smulkmė, kurios net nelabai stengiamės kažkam papasakot ar paskelbt. Šiaip net norėtųsi žengti dar toliau, radikaliau, kaip Londono savivaldybėje: jokių priskirtų darbo vietų, ateini, sėdi, dirbi, o kartą per mėnesį pareikalauti, kad būtų dirbama iš namų. Bet akivaizdu, kad Lietuva tam dar nepasiruošus :)

Aišku, yra visokių rizikų ir išimčių. Sako, "o tai kas bus jeigu piktnaudžiaus", nu tai kas bus - neleisim tiem, kas piktnaudžiaus, o ir šiaip dar papildomų priemonių imsimės.

Čia galima paskaityti projekto esmines gaires: https://www.slideshare.net/PovilasPoderskis/nuotolinio-darbo-tvarkos-projektas
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ekstremalios situacijos komisijos pirmininkas, operacijos vadovas ir jų kolegos tarpinstitucinį bendradarbiavimą perkėlė į naują lygį ir neprisidėjo prie Vilniaus kamščių per patį piką :)

Gal ateis laikas ir visą komisiją taip paleisim.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Gynėjų gatvėje yra daromas pilotinis parkavimo vietų monitoringo projektas. Kas iš to miestiečiui, paprastam žmogui? Bus žinoma, kur ir kiek laisvos vietos yra. Tuomet nereikės sukti ratų, teršti miesto, gadintis nervų ir kažkur vėluoti.

Kas iš to miestui? Miestui yra gerai, kai jo neteršia ir kai parkingo vietos išnaudojamos optimaliai. Tuomet mažiau piktų žmonių skundžiasi, kad nėra kur parkuoti, o tie brangūs plotai išnaudojami efektyviai.

Taip pat SĮ "Susisiekimo paslaugos" gaus vertingą realią informaciją apie vietų panaudojimą - kiek smarkiai viena ar kita gatvė užpildyta. Tokiu būdu bus galima priimti duomenimis grįstus sprendimus dėl parkavimo zonų plėtimo, keitimo, įvedimo.

Davikliai bus sumontuoti ir draudžiamo parkavimo vietose, o inspektoriai esantys šalia gaus pranešimus apie pažeidimus ir galės greičiau į juos sureaguoti. Griežtesnė ir greitesnės kontrolė - tikslingiau dirbantys inspektoriai - daugiau pamokas išmokusių vairuotojų - daugiau parkingo geriems vairuotojams.

Yra ir daugiau panaudojimo būdų: pvz. galima sekti neįgaliųjų parkavimo vietas, rodyti jas žemėlapyje ir taip reaguoti kai jos užimamos, patikrinant ar žmogus tam turi tinkamą leidimą. Truputį svajojant toliau - būtų galima išduoti leidimus, kuriuose būtų speciali mikroschema. Ją aptikęs daviklis nepraneštų apie užimtą vietą inspektoriui, nes žinotų, kad pasiparkavęs žmogus turi tam leidimą.

Kaip viskas realizuota? Ant žemės yra geltoni kvadračiukai - tai davikliai. Jie aptinka kai mašina yra virš jų. Jie veikia magnetiniu principu, todėl sniegas ar pliurzė jiems nė motais. Viską jie perduoda į kolektorius, kurie kabo ant stulpų ir yra maitinami saulės baterijų. Pastarieji viską perduoda į debesį. Čia gali kilti klausimas - kodėl tiesiog nepajungti elektros iš apšvietimo stulpo. Vat neišeis. Dienos metu ten elektros nėra ir būti negali (apribota įstatymo).

Realizacija šiuo metu yra tik pilotinė. Įdiegtas Izraelio kompanijos MyCity360 sprendimas, kuris pasirodė įdomus ir kurį surado Go Vilnius komanda - ačiū jiems. Mums reikia atviros architektūros sistemos, į kurią galėtume paduoti informaciją iš daugelio skirtingų šaltinių. Yra vietų, kur grežioti daviklius nėra prasminga - pvz. park'n'ride aikštelėse informaciją būtų geriau surinkti naudojantis vaizdo kamera ir machine learningo būdu apmokomo algoritmo. Yra jau dabar vietų, kuriose informaciją kažkaip kaupiame - Tilto g. ir Kudirkos aikštės parkavimo aikštelės, kurias manau mieliau rinktųsi žmonės jeigu geriau apie jas žinotų ir nesigrūstų į Gedimino pr. apylinkes. Taip pat atviros architektūros, kad galėtume ištraukti duomenis ir pateikti webservisus 3iųjų šalių gamintojams norintiems tokią integraciją integruoti į savo appsus. Viešojo transporto ir m.ticket paslaugos sėkmingai integruojamos į Trafi - su parkingu gali atsitikti lygiai taip pat gražiai.

Yra žmonių manančių, kad reikia pasirinkti vieną kažkokį būdą ir technologiją, o dar geriau vieną gamintoją ir su juo sėdėti ir tipo vystytis. Deja, technologijos vystosi greičiau nei dideli korporatyviniai vendoriai mėgstantys vendor-lockint savo klientus ir užtai reikia ieškoti lankstesnių, sumanesnių, atviro kodo, atviros architektūros sprendimų tiek kas susiję su parkingu tiek su kitom ITS sprendimų sritimis.

Todėl tokių pilotų transporto srityje bus ir daugiau, kol bus pereita prie konkrečių sprendimų. Jeigu turite ar žinote kitų technologijų, būdų ar kompanijų, kurias tam turime išbandyti - prašau parašykit atviras@vilnius.lt - susitinkam pasikalbėti ir pasinagrinėjame visus galimus scenarijus.

Beje, Gynėjų gatvė pasirinkta neatsitiktinai. Ten vienoje vietoje yra visi testavimui reikalingi scenarijai - įprasta parkavimo vieta, draudžiamas parkingas, neįgaliųjų parkingas, rezervuotos vietos. Beje rezervuotos vietos suteikiamos visiškai nemokamai įvairioms valstybinėms įstaigoms, ką manau, neišvengiamai reikėtų peržiūrėti (atviri duomenys http://opendata.lt/dataset/rezervuotos-parkavimo-vietos). Daugelis tų vietų neišnaudojamos ir už jas miestas negauna pajamų.
PhotoPhotoPhoto
8/18/17
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Drėverna. Kurortu bandantis tapti buvęs žvejų miestelis. Šiltas ankstyvos vasaros oras ir kraustymosi nuotaika. Mat uždarė miestelio mokyklą - tiesiog vaikų nebeliko, žmonių irgi ten mažokai. Tiesa, vaikai keli yra - nemaža gauja įvairaus amžiaus, kažkeliolika. Dienas jie leidžia besitrindami vietoje, kuri kažkada buvo stadionas.
Ten važiavo meškėnų laboratorija, o aš taip pat norėjau savaitgalį padaryt biški įdomesnį. Nuvažiavom su šeima padėt jiems įsikurti. Meškėnų laboratorija yra mūsų kompiuteriukų draugai. Iš burning man'o parsivarė 300 dviračių ir važiavo į drėverną juos konstruoti: https://www.facebook.com/savivaldybe/posts/1422066441196168

O aš ten dar spėjau pratęstuoti, kartu su Gerūta Griniūte sukurtą, muzikos pamoką su kompiuteriuku. Žodžiu, trumpai esmė tokia: išsilupi iš kur nors garsiakalbį, prijungi jį su laidais prie microbito ir gali labai nesunkiai pagroti įvairias melodijas. Tai vaikai per 45 minutes išmoksta biški apie tai kaip micro:bitas gali skleist garsus, biški programavimo pagrindų, suprogramuot garsus, muzikos teorijos - kas yra natos, ketvirtinės, pusinės, pilnos, aštuntinės, biški muzikos istorijos - pasižiūrim kelis kompozitorius, kas ten per įdomybės pas juos gyvenime buvo, pasiklausom jų žymių kūrinių tada vieną jų išsirenkam, o galiausiai išeina vaikiai susiprogramavę tą kuris jiems labiausiai patiko, pvz. Bach'o https://www.youtube.com/watch?v=llZxwf8Dq4w šitą

Tie, kas išsėdi iki galo - kompiuteriukus gauna išsineš. Išsėdi 6 iš 10.
Vaikai skiriasi nuo Vilniaus vaikų, ne tik dėl to, kad kai kurie vis išbėga parūkyt, bet ir dėl to, kad nu jie nelabai ką mato, girdi, turi ir nelabai yra kas veikt. Prošvaistė miglota. Išėjo niūnuodami klasikines melodijas. Ar kažkas nuo to geriau? Galbūt kažkas nuo to geriau.

Nesu joks mokytojas ar edukatorius, bandau darau kažką kažkaip, ir išeina. Bet man regis ateiname į įgudžių ekonomiką, kur žmogus bus vertinamas pagal tai ką jis sugeba. Programavimas, techninė kūryba, gebėjimas spręsti kompleksines problemas, komandinis darbas, algoritmai bus tai, kas daugybos lentelė yra šiandien. Jeigu mes nežengsim žingsnio šiandien, kad tuos įgudžius įgauti, tai pasmerksime ateities kartas gyvenimo nežiniai.

Taigi, tam kad tai išspręsti ir padaryti šiokį tokį moonshotą edukacijoje, darome projektą Kompiuteriukai vaikams. Bene pagrindinis skeptikų klausimas yra - kaip mes padarysime, kad kompiuteriukai nerinks dulkių ir bus panaudoti. Ir tam mes esame numatę didelę krūvą priemonių:

Generalinio mūsų remėjo, kurio dar čia neminėsiu kol kas, salonuose kompiuteriukai bus išdalinti, papasakojant apie jų galimybes, mūsų projektą, idėjas, kurias galima sukurti su micro:bit. Taip pat tai bus viena iš daugelio vietų, kurioje vaikai galės ateiti pasitarti, gauti pagalbos ir patarimų jeigu kas nors nepavyks arba norėsis, kad pavyktų smarkiau. Taigi, tiesiog dar viena vieta šalia mokyklos, skaityklos, bibliotekos, dienos centro, namų, kad padengimas būtų kuo platesnis.

Mokomoji medžiaga mokytojams – kartu su leidykla „Šviesa“ rengiame mokomąją medžiagą, kuri bus integruota į jų platformą Eduka.lt. Jau dabar mokytojai ten randa medžiagą, kuri skirta kitoms pamokoms. Ji bus papildyta profesionaliai parengtu turiniu apimančiu mikrokompiuterių panaudojimą ne tik technologijų ar informatikos pamokose, bet ir daugelyje kitų disciplinų. Čia labai svarbus Šviesos vaidmuo - jie yra argumentas iš autoriteto mokytojams, be to - padės mums suformuoti medžiagą taip, kaip mokytojams įprasta. Mes nenorim sujaukt jiems gyvenimo, norim padėti kai kuriuos dalykus išaiškinti paprasčiau. Išties kai mokėme mokytojus Lietuvos Technologijos mokytojų asociacijos renginyje, kolega pastebėjo labai įdomų dalyką. Kai jie supranta, kad čia nėra kažkoks ministerinis dalykas, dlė kurio jiems reikės pildyt dar 20 lapų ataskaitų, jie atsipalaiduoja. Pasidaro ramiau ir smagiau - galės be susirūpinimo eksperimentuoti ir kurti.

Šviesa taip pat padės surengti mokytojų apmokymus, kurie pirmiausia vyks Vilniaus regione, o vėliau persikels per visas šalį ir pakvies mokytojus artimiau, išsamiau susipažinti su kompiuteriukais, jų galimybėmis mokymą padaryti įdomesniu.

Keli mūsų rėmėjai rengs konkursus, kurių metu pakviesime mokyklas ir moksleivius kurti ir dokumentuoti savo projektus su micro:bitais. Taip pat rengsime varžybas tarp mokyklų ir mokinių, kviesime juos į renginius, konferencijas pristatyti tai, kas pavyko, o ką dar reikėtų patobulinti. Daugelis žmonių man sako, kad va būtent šita dalis bus svarbiausia ir geriausiai sudomins vaikus. O kiti sako, kad pvz. be mokytojų jūs nieko nepadarysit. Nu tai gerai. Darom viską, nematau problemos.

Vieni geriausių mūsų draugų – bit&byte akademiją, kurie nori plėsti savo būrelių tinklą. Žinodami, kad regione yra micro:bitų ir jais susidomėjusių vaikų – jie įtraukia šį regioną į savo plėtros planus, o esant stipriam vietos bendruomenės palaikymui, būrelis ten gali atsirasti dar šiemet.

Daugelis rėmėjų į kuriuos kreipėmės nori prisidėti ne tik finansiškai, tačiau ir važiuodami mokyti vaikų į mokyklas, parodyti jiems praktiškai mikrokompiuterių galimybes, papasakoti apie savo dirbamus darbus ir platųjį techninės kūrybos pasaulį. Prie šios iniciatyvos jau dabar prisidės Barclays ir Nasdaq darbuotojai, bet kelias atviras ir kitiems. Kalbamės ir matom, kad rasime įdomių jungčių su IT bendruomene. Praktinė nauda paprasta: yra daug darbuotojų, kurie norėtų vienaip ar kitaip savanoriaut, bet pvz. tikrai ne kiekvienam duota koherentiškai papasakoti apie savo darbą ar įmonę ir pravesti kokią nors pamoką. Tačiau daug daugiau žmonių gali pagelbėti workshopo metu.

O šiaip mes tikime SOLE (Self-Organised Learning Environment). Čia toks dalykas, kai nėra per daug gerų mokytojų - ir išties, jeigu norėtume visus vaikus išmokyti to, ką norime išmokyti, tiesiog nėra pakankamai daug gerų mokytojų ir mes jų nepakepsime va taip tiesiog. Dar blogiau - dėka demografijos ir mokytojo profesijos nepatrauklumo mokytojų mažta, o bet kas, kas moka "kažką su kompiuteriais", randa vietą ir nemokykloje. Beto, mes žinom, kad vaikams suteikus galimybę ir paskatinimą, tinkamas priemones ir, bene svarbiausia, netrukdant veikti, įvyks daug gražių dalykų. Pilotinio projekto bandymai pas mus ir kitur parodė, kad suteikiant daugiau atsakomybės vaikams, jie patys ieško informacijos, eksperimentuoja, organizuojasi į grupeles, kuriose drauge bendraudami ieško sprendimų.

Ar turėtume daryti ką nors daugiau? Turbūt taip, sunku pasakyti dar tiksliai. Projektas nuolat keičiasi, koreguojasi, klausomės ir girdime ką mums sako protingi žmonės iš švietimo, IT bei IT švietimo. Kartais reikia priimti vienokius ar kitokius sprendimus, o jų kokybę galės patikrinti tik laikas. Tad mokomės kartu.

Na, o dabar jau pradedam rūpintis ir logistika. Mat aiškiai matom, kad rugsėjo 1 dieną turėsime maždaug 50% visiems penktokams reikalingų pinigų. Su tiekėju atsimušta, kainos, sąlygos išsiderėtos, kompiuteriukai jau važiuoja. Didžioji dalis išsiskirstys per generalinio remėjo salonus, taip pat savivaldybes, o kai kurie tiesiai - laukia nemažas uždavinys. Kažkiek gal ironiška, bet šito uždavinio aš neišspręsčiau ir kažin ar būčiau ką nors padaręs jeigu pats neturėčiau pakankamai stiprių techninių skillsų duomenų analitikoj, web developmente ir t.t. Na, pvz. paprašė kažkas, kad būtų galima remti Bitcoinais. OK, no problem, atsisėdau, susiradau providerį, suintegravau, sučekinau su VMI, viskas ok. Šiąnakt kažkas įmetė 1 BTC paramos! 3400 eurų! :)

Daugiau apie paramos rezultatus galite susižinoti čia http://www.kompiuteriukai.lt/parama/rezultatai/

o nuotraukose aš su Gerūta, kur darėm muzikos pamokos workshopą Genio progimnazijos moksleiviams ir aš Drėvernoj, kur dariau workshopą vietiniam gang'ui (čia mes juos taip švelniai praminėm) :)
Photo
Photo
8/14/17
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Kompiuteriukai vaikams!

Niekaip nebespėju palaikyti gyvybės savo Google+ paskyroje anei net perkopijuot tekstų nesugebu. Bet apie jį vis primena, kas patagina mane, pvz. +Skirmantas Tumelis, po +Aurelijus Katkevičius pasidalijimu apie kompiuteriukus.

Ūmai susipratau, kad Google+iusui nieko apie kompiuteriukus nepasakojau, už ką +Dainius G. pyktelėjo, nes greitas surašymas atrodė kaip atsikalbinėjimas.

Taigi papasakosiu ekstensyviai dabar, jums ir paskui dar perkelsiu į blog'ą (mano blog'as dabar medium'e).

Už kompiuteriukus reikia padėkoti Ramūnui Karbauskiui. Mat būtent jo sumanymas padovanoti visiems vaikams įžiebė diskusijas ir toks jau dabar nebestudentas Kristijonas Leipus feisbuko komentaruose sako, o davai gal po Raspberry PI Zero kompiuteriuką visiems jiems? Gera mintis. Bet niekur jinai toliau nekeliauja, kol aš jos vieną šeštadienio rytą sėdėdamas kavinėje neprisimenu. Tada surašau gražiai ir išplėtoju.

Tai padalinti vaikams programuojamus mini kompiuterius Raspberry PI. Kartu paruošti medžiagą, kuri būtų skirta švietimui — išmokti su tais kompiuteriais dirbti, programuoti bei išmokti su jais mokyti. Ant kiek tai yra nuostabu aš net sunkiai suvokiu. Tai būtų realus stiprūs spyris inovacijoms į priekį, kuris kainuotų maždaug 3% KTU Santakos slėnio ir 100% garantuotų jo perpildymą po 10 metų. Tai būtų smulkmena kelių didesnių kompanijų rinkodaros biudžete. Bet kartu tai būtų realus paskatinimas mokytis programuoti ir drąsiai žengti į naujojo pasaulio iššūkius. Tai užpildytų regionų bibliotekas, vaikai dar daugiau rastų veiklos mokyklose.
Ką jie sukurtų? Nuo nieko iki kažko. Bet tai visai nesvarbu — jie susipažintų, pradėtų domėtis, regos ir įgudžių laukas pasipildytų nauja sritimi. Turėtume viltį neprapulti ketvirtosios industrinės revoliucijos aušroje.

Mintis labai daug kam patinka, tad prieš kalėdas susirenkame Mažvydo bibliotekoje su visais šį projektą palaikančiais, spontaniškai susiformuoja projekto komanda, apsitariam už prieš, pratransliuojam ir pradedam daryt.

Key klausimas tame - kokį kompiuteriuką išsirinkti? Darom atranką vieninteliu man žinomu būdu - hackatonu. Susitempiam krūvą įvairių kompiuteriukų ir hackinam. Raspberry PI Zero atkrenta gan greitai nes ką benorėtum su juo padaryt, praktiškai iškart turėsi lituot. Plius nors jis pats pigus, bet vien miniHDMI <-> HDMI adapteris jau stukteli kainą, ką jau bekalbėt apie visą kitą. Raspberry 3 atkrenta nes tiesiog per sudėtingas. Ką vaikas su juo veiks - instaliuos linuxą dvi valandas? Dar atkrenta banana, codebug, makeymakey. Lieka Arduino UNO versus micro:bit. Pasirenkam pastarąjį dėl kelių priežasčių. Pradėti su juo daryti ką nors yra super paprasta, nes jis būtent tam ir projektuotas - greitai pradžiai, kaip dėvimas, lengvai programuojamas įrenginukas. Ne paskutinę rolę žaidžia ir tai, kad yra micro:bit foundation, remiamas BBC ir jie panašų projektą daro Didžiojoje Britanijoje. Ten viso išdalinta apie 1 mln. įrenginukų, vaikai su jais kuria ir yra labai patenkinti http://www.bbc.co.uk/mediacentre/latestnews/2017/microbit-first-year

Kaip pagrindinį trūkumą tuomet identifikuojam tai, kad micro:bitas nesijungia su scratchu. Beeet, nuo šios vasaros - trūkumas pašalintas, jungiasi pilnai.
http://it.lrytas.lt/ismanyk/2017/02/06/news/nuspresta-koki-mikrokompiuteri-gaus-kiekvienas-lietuvos-vaikas-647602/

Apsisprendus ką kiekvienas vaikas gaus toliau gryninam sąvokas.
Kiekvienas vaikas patampa kiekvienu penktoku, mat jie jau turi informatiką, tad ir informatikos mokytoją. Taip pat technologijų pamokas, kur nuo šiol galės ne tik kiaušinius tekint ir varžtus sriegt, bet ir pakonstruoti elektronikos.

Padarom pilotinį projektą - paprašom tiesiog nupirkti kompiuteriukų, duoti juos mums, surenkame penkias klases, kurios nori tai išbandyti. Visaginas, Alytus, Vilnius, Kazlų Rūda ir Molėtai. Siunčiame jiem surinktus kompiuteriukus su vienu lapu informacijos - kas čia yra, ką su tuo daryt + 3 pamokėlės.

Daugiau nieko nepasakojam, nes mums patiems įdomu, ką vaikai su tuo padarys. Žinot čia yra esmė ir labai dažnai nucrashina protus. Vaikai yra geresni ir kūrybiškesni už mus. Jiems reikia duoti atsakomybę, juos reikia skatinti, o mokytojai turi netrukdyti, kai gali ir sugeba - turi padėti. Tada pamatome labai įdomių rezultatų. Bet iškart atsakau - mokytojo vaidmuo taip pat gali ir turi būti labai svarbus. Tam organizuosime mokytojų mokymus su Leidykla Šviesa.

Davę jiems mėnesį laiko, atidarom savivaldybėje 6 darbo vietas ir padarom mažą renginį - papasakojam kaip čia bus. Savivaldybių vaidmuo labai svarbus - jos yra daugelio švietimo įstaigų steigėjos, jos gali įgalinti mokyklas tapti atviresnėm, mažiau biurokratiškom ir leisti vaikams kurti. Čia reikia papildomo paaiškinimo. Yra labai gerų mokyklų, bet yra ir nelabai gerų mokyklų. Pvz. true story iš Vilniaus. Naujai įrengta, kažkokių remėjų pagalba iMac'ų klasė, per maždaug 2 metus niekada nebuvo panaudota - net plėvelės nenuluptos nuo ekranų, nes suprantat vaikai gi sulaužys nu. Tai ir laiko užrakinę.
http://it.lrytas.lt/techno/2017/03/17/news/penktoko-isvada-kiekvienam-reiketu-ismokti-programuoti--593255/

Pilotinio projekto mokyklas pakviečiam susitikti į Vilnius Tech Park.
Suvažiavę vaikai papasakoja ką jie nuveikė su micro:bitais. Visiškai nuostabio istorijos ir idėjos, kurias jie realizavo: http://it.lrytas.lt/ismanyk/atsakas-i-tautinius-kostiumus-ideja-pasiteisino.htm

Tuomet ruošiamės ir darome kartu su Žinių Ekonomikos Forumu ir Vyriausybe švietimo inovacijų forumą Vyriausybėje. Susirenka labai nemažai įvairių švietimo bendruomenės atstovų, kurių tokių entuziastiškų dar neteko matyt :) į šį forumą pasikviečiam micro:bit foundation žmones, kurie atvyksta papasakot kaip ką jie daro, susipažįstam, pasitariam, pasiklausom patarimų.
http://it.lrytas.lt/ismanyk/2017/05/26/news/mikrokompiuteriu-kurejai-mokyklos-mikrobitus-siuncia-ir-i-kosmosa--1403270/

Vėliau tą pat savaitgalį vyksta Vilnius Mini Maker Faire, ten mūsų nedaug bet aš atstovauju savivaldybę kaip miesto CTO, lol

Vėliau pradedame fundraisinti ir dėlioti pyragą veiklų, kurios užtikrins, kad kompiuteriukai bus panaudoti ir naudojami. Tą darom iki šiol bet man atrodo, kad aš per daug išsiplėčiau jau - jeigu bus norinčių padarysiu part 2. +1 for part 2 :D

Daug informacijos taip pat galite rasti www.kompiuteriukai.lt
Ramūno Zilnio nuotraukoje biški pavargęs ir nupušęs įrašo autorius
Photo
Add a comment...

Post has attachment
labas googlepliusai! senai bendravom!

Vilniuj šiandien lijo. Ir šiandien Vilniuje dar lis!

žymėkit potvynio bėdas http://arcg.is/2ul3OzD žemėlapyje, o kam patogiau su mobiliu, galit Waze programėlėje.
Visus duomenis sukramtysim ir ruošim sisteminių problemų sisteminius sprendimus bei analizes, tokias kaip čia http://atviras.vilnius.lt/lyja

iliustracija asociatyvinė, o Vilnius yra Gothamas! Jau laukiu, kas bus toliau!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Šią savaitę turėjom smagių darbų su grinda, tai, kaip jau tapo tradicija, kai pasninga reik ir parašyt.
#shalta
#shalta
medium.com
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded