Profile cover photo
Profile photo
Potala (Himálajské centrum)
8 followers -
Cílem o.s. Potala je poznávání a zprostředkování informací z historie, kultury a způsobu života tradičních společností tibetské kulturní oblasti a podpora Tibeťanů v Tibetu i exilu
Cílem o.s. Potala je poznávání a zprostředkování informací z historie, kultury a způsobu života tradičních společností tibetské kulturní oblasti a podpora Tibeťanů v Tibetu i exilu

8 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Poslední možnost navštívit festival tibetských filmů v pražském kinu Aero. V pátek 19. dubna promítáme tyto snímky:

Dabži (Drapchi)
Arvind Iyer / IND, 2012
původní znění / české a anglické titulky, 90 min
Od 18:00, vstupné 110,-Kč

Film Dabži, odehrávající se v současném Tibetu, kde modernita vede nelítostnou válku proti tradici a ti, kdo se odváží protestovat, riskují svobodu i život, vypráví příběh Jigy Gjalnang (Namgyal Lhamo), zpěvačky tibetské opery, jež je jednoho krásného letního dne unesena a probouzí se v podzemní vězeňské kobce.

Po dvou letech strávených ve vězení se jí podaří uprchnout a zpěvačka odchází do Nepálu a poté na Západ, kam si s sebou odnáší svou odvahu, svou duchovnost a svou tibetskou píseň...

Film Dabži je založen na skutečném příběhu a některých událostech ze života slavné tibetské zpěvačky Namgyal Lhamo, která ztvárnila hlavní roli.


Potomek Čingischána / Bouře nad Asií (The Heir to Genghis Khan)
Vsevolod Pudovkin / RUS, 1928
bez dialogů, 120 min
Od 20:30, vstupné 110,-Kč

Závěr revoluční trilogie režiséra Vsevoloda Pudovkina (Matka - 1926, Konec Petrohradu - 1927), ve kterém režisér ukazuje přerod mladého mongolského kočovníka v revolucionáře.

Mladý Bair odjíždí z rodné vesnice na příkaz otce prodat kožešiny. Při prodeji dojde k potyčce a mladík prchá na sever, kde se náhodou setká s partyzánskou skupinu. Při jednom z bojů s britskými interventy je zajat a je odsouzen k smrti zastřelením. Ale voják určený k popravě se nad Bairem slituje a propustí ho na svobodu. Zůstane po něm amulet podle kterého Britové zjistí, že by měl být přímým potomkem samotného Čingischána. To by z něho učinilo loutkového vládce, kterého by mohli okupanti dobře využít. Bair se ale vrací k partyzánskému oddílu a pokračuje v boji proti kolonizátorům.

Doprovázeno experimentální hudební improvizací V. Skrepla a V. Kabzana
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Kurz tibetské jógy CA LUNG tradice yundrung bön
13. - 14.4. 2013

Instrukce ke cvičením ca lung tradice yungdrung bön jsou popsány v textech tzv. Mateřské tantry. Je to cvičení tantriků a mistrů meditace.  

Série pěti dynamických meditačních cviků ca lung vychází z pochopení provázanosti tří dimenzí bytí - tělesné, energetické a mentální. Co se děje v mysli, odráží se i v těle či v naší energii. Když se tuto provázanost těla, energie a mysli naučíme vnímat a chápat, můžeme ji využít ve svůj prospěch. Dokážeme harmonizovat své pocity i projevy, naše tělo tělo je méně zatížené emocionálními víry a nalézá vnitřní rovnováhu a klid. 

Každý z cviků se zaměřuje na jednu oblast těla a její energetické centrum, čakru: hlavu a krk, hrudník, břicho a oblast pánve. Zaměřením pozornosti na tato místa sem přivádíme tok prány, který vstupuje do těla s nádechem. Pak při zadržení dechu provádíme pohyb, kterým podporujeme působení prány v daném místě. Cviky  provádmě vsedě, nejlépe v sedu se zkříženýma nohama.

Ca lung pomáhá odstraňovat překážky a bloky na fyzické, energetické i duchovní úrovni . Jeho správné provádění podporuje  jasný vhled do přirozené podstaty mysli. Je branou ke kontemplativní meditaci a je velmi vhodný pro všechny, kteří by chtěli meditovat, ale znemožňuje jim to jejich těkavá a rozptýlená mysl. 

Ca lung není složitý ani fyzicky náročný. Účinky se ale dostavují  při správném postupu na vnitřní, energetické úrovni . Cvičení tedy vyžaduje soustředění a náležité zapojení mysli.  To se také díky ca lungu naučíme postupně rozvíjet a upevňovat.

Časový rozvrh:
Pátek 12.3.  - 18.00 – 20.30 hod. - Úvodní přednáška ke kurzu
Sobota 13.4. - 9.00 – 12.30 / 14.00 – 18.30 hod.
Neděle 14.4. - 9.00 – 12.00 / 13.00 – 15.00 hod.

Místo: Kurz se bude konat v příjemném prostředí nově zrekonstruovaného multifunkčního prostoru v Korunní ulici č. 35 v Praze 2 na Vinohradech. K dispozici nám bude celé studio včetně sprch a kavárny. 

Cena kurzu:  1900 Kč 
Registrace: http://ligmincha.formees.com/f/ca-lung/

O instruktorovi:
Darek Orwat je v současnosti jediným evropským instruktorem jógy trul khor tradice yungdrung bön a jedním z několika instruktorů jógy ca lung. Zároveň je dlouholetým praktikujícím těchto nauk, které se učil od Tenzina Wangyala Rinpočheho a jeho žáka Alejandra Chaoula. Předání získal i od svých dalších učitelů jako Ponlop Trinley Nyima Rinpočhe a Nyima Dakpa Rinpočhe. 

Darek dokáže lehce a srozumitelně sdílet své dlouholeté zkušenosti a precizně popsat  účinky, které se dostavují při správném provádění těchto „magických pohybů”, jak se v tibetštině cviky nazývají. V Praze již v loňském roce vedl s velmi dobrým ohlasem víkendový kurz tibetské jógy trul khor. Trul khor má větší škálu pohybů a vyučuje se v rámci nauk dzogčhenu. Ca lung je pro trul khor výbornou průpravou a také se obvykle cvičí před trul khorem. Další kurz trul khoru plánujeme zorganizovat v návaznosti na tento kurz jógy ca lung, pravděpodobně v červnu, červenci, nebo září. 

Pozvání instruktora:
„Původně tajná cvičení ca lung jsou skvělým prostředkem na cestě seberealizace. Na  kurz zvu srdečně všechny, kteří touží po zlepšení své kondice na úrovni těla, energie i mysli.“

Pokud potřebujete další informace, pište na team@ligmincha.cz
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Z díla celosvětově známé tibetsko-čínské básnířky, bloggerky a esejistky Tsering Woeser budou číst herci divadla Buchty a Loutky, hudební doprovod obstarají Vojtěch a Irena Havlovi.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Panelové diskuze o různých způsobech pomoci Tibetu se zůčastní Ing. Petr Bratský, senátor / Mgr. Zuzana Vokurková, tibetoložžka / Marek Štys, Člověk v tísni, o.p.s. / Ing. Jana Neboráková, občanské sdružení  M.O.S.T. / Nela Boudová / Tibeťané Tenzin Dhondup a Jigme Tenzin

- Jaký mají smysl projekty rozvojové pomoci v Tibetu, když je Tibet součástí momentálně nejdynamičtěji se rozvíjející a bohatnoucí ekonomiky světa?

- Jak si vysvětlujeme to, že média téměř ignorují události v Tibetu, kdy se od roku 2009 pokusilo upálit 107 Tibeťanů.

- Jak si stojí Tibet jako příjemce rozvojové pomoci v kontextu jiných oblastí centrální Asie?

- Co považujeme za důležité pro uchování a rozvoj tibetské kultury a vzdělanosti?

- Michele Obamová udělila významnou cenu International Women of Courage Award v pátek 8.3.2013 tibetské disidentce a básnířce paní Tsering Woeser, která žije v domácím vězení v Pekingu. Může to být inspirací i pro evropské nebo české politiky?

Pořádá M.O.S.T., www.protibet.org
Add a comment...

Post has attachment
V rámci výstavy Free Tibet!? si budeme povídat o pohádkách z Tibetu, Nepálu, Indie a Bhůtánu. Mirek Pošta poví něco o svých dalekých cestách, Lenka Jasanská o ilustracích. Pár pohádek si přečteme. A máme připraveno překvapení!
Add a comment...

Otevřený dopis Petru Nečasovi, předsedovi vlády České republiky

Pane premiére,

chceme reagovat na Vaše prohlášení na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně dne 10. září. Dalajlamismus dosud není politický směr, ani nové náboženství, ale pokud znamená úctu k životu, porozumění, toleranci, soucítění a právo na štěstí pro všechny lidské bytosti bez rozdílu rasy a náboženského vyznání, potom se k tomuto směru hlásíme. 14. dalajlama je jednou z předních osobností světového humanistického myšlení a nejen pro Tibeťany symbolem nenásilného boje za svobodu a demokracii.

14. dalajlama zahájil reformy v Tibetu již před vpádem čínské okupační armády a pokračoval v nich po nuceném odchodu do exilu. Od roku 1987 neusiluje o odtržení od Číny, ale o plnohodnotnou autonomii v rámci ČLR a zaručení základních lidských práv. V roce 2010 demokratizační proces vyvrcholil předáním světské moci řádně zvolenému premiérovi. 14. dalajlama a demokraticky volení zástupci exilové vlády nikdy neusilovali o návrat k polofeudálnímu, teokratickému režimu. 

Hluboce se nás dotklo, že premiér naší demokratické země, která prožila dvě okupace a totalitní vlády, nehorázným způsobem znevažuje utrpení lidí, kteří se nedobrovolně stali součástí komunistického státu, v němž nemají základní lidská a občanská práva. Zoufalství těchto lidí vyústilo v sérii případů sebeupálení. Důvody současných tibetských Palachů či Zajíců, jichž je již více než padesát, jsou obdobné: nejzazším činem upozornit na neúnosnou situaci Tibeťanů, kteří se ve své zemi stali druhořadými občany bez šance na plnohodnotný život.

Soucítění a podporu národu, který je nyní v podobné situaci jako byla naše země před rokem 1989, není možné vyměnit za nejednoznačný růst vzájemného obchodu s Čínou. Udivuje nás, že představitel pravicové strany, před volbami opakovaně varující před komunisty, souzní s čínskou komunistickou propagandou a nepřímo nabádá vlastní občany k autocenzuře.

Vaše slova jsou výsměchem lidským obětem a vězňům svědomí, kteří skončili ve věznicích a pracovních táborech nejen v Číně. Vaše slova jsou výsměchem také všem občanům naší země, kteří alespoň symbolicky uznávají nedělitelnost lidských práv na východní a západní a podporují charitativní, rozvojové a humanitární projekty pro Tibeťany a jiné utlačované národy, protože jim jejich kritická situace není lhostejná.

Pokud podle Vašich slov musí podpora lidských práv zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky, pak své slovo dodržujte a aktivně se zasazujte o jejich prosazování.

Abyste, pane premiére, mohl načerpat více komunisty necenzurovaných informací, předáváme vám základní literaturu k otázce Tibetu – knihu Svoboda v exilu, jejímž autorem je 14. dalajlama, a knihu amerického profesora Kolumbijské univerzity Roberta Thurmana Proč potřebujeme dalajlamu. Kdykoli jsme připraveni poskytnout Vám další faktografické podklady.

Členové a spolupracovníci občanských sdružení Lungta, Potala, M.O.S.T.

Petr Ďásek
Lukáš Eršil
Aneta Horká
Edita Kleckerová
Michal Konvalinka
Petr Kuneš
Zuzana Ondomišiová
Blažena Polahárová
Michal Smolák
Jan Zápotocký
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded