Profile cover photo
Profile photo
Pooria Asteraky
1,236 followers
1,236 followers
About
Pooria's posts

Post has attachment
‌موضوع ضعف ایران و تعداد اندک ایرانی‌ها در #توییتر   و تحرکات گسترده نیروهای ضد‌ایرانی به‌خصوص سعودی‌ها در توییتر در روزهای اخیر خبرساز شده و بحث رفع‌ فیلتر از این رسانه‌ تأثیرگذار را بار دیگر به موضوعی مهم تبدیل کرده‌ است.
توييتر از 7سال پيش در ايران فيلتر شده، اما دلايل زيادي وجود دارد كه نشان مي‌دهند معايب فيلترشدن اين شبكه بر محاسنش سنگيني كند. در اين مقاله سعي مي‌شود ماهيت، كاركرد و اهميت توييتر در فضاي رسانه‌اي بازگو شود و ايرادات فيلتر بودن اين شبكه براي منافع ملي ايران مورد تحليل قرار بگيرد.
رفع‌فیلتر توییتر را با این هشتگ پیگیر باشید: #TwitterForIran  

Post has shared content
#ترابردپذیری  چیست؟
ترابردپذیری این امکان را به مشترکین تلفن همراه می دهد که بتوانند با همان شماره، سیم کارت خود را به اپراتور دیگری انتقال دهند چون ممکن است مثلا یک اپراتور پوشش ضعیف‌تری داشته باشد و در شهر و محله یک مشترک آنتن‌دهی خوب نباشد پس مشترک می‌تواند شماره خود را حفظ کرده اما از اپراتور با پوشش بهتر بهره‌مند شود . این کار از سالها قبل در بسیاری از کشورهای انجام شده و در ایران هم – با تاخیر – انجام می‌شود.

Post has shared content
همزمان با آغاز آزمایشی طرح #ترابردپذیری   و البته همان‌طور که پیشبینی می‌شد مشکلات عدیده فنی گریبانگیر مشترکینی شده است که باعجله دست به ترابردپذیری زده‌اند.

Post has shared content
اطلاعات طرح ترابردپذیری شماره تلفن همراه
پاسخ به مهمترین پرسش‌ها در رابطه با #ترابردپذیری  شماره‌های تلفن همراه و طرح ترابرد پذیری در #ایران  
#همراه_اول   #ایرانسل   #رایتل  

Post has attachment
نشرچشمه بیش از شش ماه است که با هدف تولید کتاب‌های سبک‌تر به جامعه‌ی دوستداران محیط زیست پیوسته و کتاب‌های خود را با کاغذ «بالک» (Bulky Book Paper ) منتشر می‌کند.
#کتاب   #چاپ   #محیط_زیست  

Post has attachment
امروز در #همشهری این مقاله از من منتشر شده که به وضعیت #انتخابات پیش‌رو بر بستر رسانه‌های اجتماعی می‌پردازد.
شاهد انتخاباتی هستیم که برای نخستین بار اکثر رای‌دهندگانش کاربران اینترنت و دارندگان تلفن‌های هوشمند هستند.
شاخص کاربری یا میزان استفاده ایرانیان از اینترنت از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ بیش از ۳۰ برابر شده است و در دوسال اخیر تعداد کاربران تلفن‌های هوشمند از دو میلیون به نزدیک ۴۰ میلیون نفر رسیده است.
در این میان فیلتر بودن بعضی از رسانه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر که امکان انتشار سریع اطلاعات درست را دارند از یک سو و بازبودن و فراگیری تلگرام از سوی دیگر فضای خاصی را در این انتخابات ایجاد کرده است.
توییتر به عنوان مثال دارای خصوصیات ذاتی و بافت کاربری خاصی است که آن‌را به رسانه‌ای بی‌بدیل و موثر در انتخابات تبدیل می کند. توییتر از سویی رسانه‌ترین رسانه است یعنی سرعت گردش اطلاعات در آن، و بازبودن ارتباط کاربران با یکدیگر باعث شده به یکی از موثرترین رسانه‌های خبری دنیا تبدیل شود. به نسبت سایر شبکه‌ها، چگالی منابع‌ خبری و تعداد نسبی خبرنگاران و فعالین سیاسی و اجتماعی در توییتر از هر شبکه‌‌ی دیگری بیشتر است و معمولا اخبار صحیح و دست‌اول را در توییتر می‌توان یافت.
مزیت دیگر توییتر امکان راستی‌آزمایی اطلاعات و پیشگیری از انتشار شایعات است. کافی است یک شایعه توییت شود تا در طول چند دقیقه باتوجه به واکنش های کاربران مشخص شود این خبر درست است یا نادرست. با این‌همه بدلیل فیلتر بودن، #توییتر نسبتا تعداد کمی کاربر دارد و هرچند در انتخابات پیش‌رو نیز مورد استفاده رسانه‌ها، احزاب و شهروندان قرار خواهد گرفت می‌توان آن‌را رسانه‌ای تاثیرگذار و سازنده اما دارای فراگیری پایین دانست.
تلگرام از سوی دیگر یک رسانه یا شبکه تمام عیار اجتماعی نیست و بصورت ذاتی یک پیام‌رسان است، پیام‌رسان‌ها برای ارتباطات خصوصی و محدود طراحی شده‌اند از این‌جهت #تلگرام هرچند برای چت و پچ پچ کردن ابزار خوبی است، در انتشار گسترده اخبار موثق، ابزار خیلی موثری نیست و چون محتوا در کانال‌های فاقد نظردهی و یا گروه‌های بسته منتشر می‌شود امکان راستی‌آزمایی اطلاعات و اخبار در آن بسیار محدود است که ظرفیت بالایی برای شایعه‌سازی را بوجود می‌آورد.
برخلاف توییتر، فیسبوک و اغلب شبکه‌ها که کاربر با نگاهی به فید اخبار و تایم‌لاین خود به محتوای صفحاتی که دنبال می‌کند دسترسی پیدا می‌کند در تلگرام کاربر برای چک کردن همه پست‌های گروه‌ها و کانال‌هایی که دنبال می‌کند باید مدام و مکرر از یکی به دیگری برود و این باعث می‌شود اکثر کاربران هرچند در کانال‌های زیادی عضو باشند عملا هیچ‌وقت نتوانند تمام محتوای کانال‌ها و گروه‌هایی که عضو هستند را دنبال کنند و درعمل تاثیرگذاری کانال‌های تلگرام به نسبت تعداد اعضایشان بسیار محدود می‌شود.
بی‌راه نیست که بگوییم اگر رسانه‌ای مثل توییتر فیلتر نبود تلگرام هیچ‌گاه کارکرد وسیع رسانه‌ای پیدا نمی‌کرد و در ایران دچار این رشد حباب‌گونه در تعداد کاربران و تنوع کانال ها نمی‌شد.


#IranElection #IranElection94

Post has attachment

Post has attachment
United Nations: Remove/suspend Saudi Arabia from the UN human rights council.

Status: 10K signers. Let's reach 20K
https://t.co/C4hY7cuaPS

‏در این سایت نقشه ⁧‫#آلودگی_هوا‬⁩ برای مناطق مختلف شهر ⁧‫#تهران‬⁩ و سایر شهرهای جهان قابل مشاهده است
‏نقشه مرتب به‌روز می‌شود
‏⁦‪aqicn.org/city/tehran/‬⁩

Post has attachment
آیا فیلتر کردن #تلگرام معضلاتی را که به آن نسبت می‌دهند برطرف می‌کند؟
تلگرام برای شما چه کاربردی در دسترسی به اخبار و اطلاعات دارد؟
این دوسوالی است که «دنیای اقتصاد» امروز در ضمیمه آخرهفته خود پرسیده است، پاسخ‌های من هم در پی می‌آیند:
پاسخ اول؛ قبل‌از انجام #فیلترینگ بیشتر بهتر است در حالت کلی پرسید آیا فیلترینگ رسانه‌های اجتماعی اصلا تاثیر مثبتی داشته است؟ در حوزه اطلاع‌رسانی فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی باعث شد رسانه‌های ایرانی از این ابزارهای اساسی برای ایجاد ارتباط و تاثیرگذاری بر کاربران آنلاین محروم شوند عدم دسترسی رسانه‌های ایرانی به اکوسیستم خبری در رسانه‌های اجتماعی باعث شد ده‌ها میلیون کاربر این رسانه‌ها بصورت انحصاری در تور نفوذ رسانه‌های خارج از ایران بیافتند که بعضا گرایشات شدید ضدایرانی دارند در این میان آمار و مستنداتی موجود است که نفوذ رسانه‌های آنلاین ایرانی به تدریج در جامعه کاهش یافته است و حتی آمار بازدید سایت‌ها هم‌زمان با رشدکاربران اینترنت رشد نکرده، در حوزه‌ای نظیر بهداشت و سلامت ۶۲٪ و در حوزه نفت و انرژی ۵۸٪ از کل نفوذ خبری تنها در اختیار یکی از رسانه‌های فارسی بیگانه است دلایل زیاد دیگری نیز وجود دارد که نشان می‌دهند فیلترینگ در حوزه رسانه‌های اجتماعی تاثیرات فاجعه‌باری داشته است هرچند در باره علل افول رسانه‌های داخلی دلایل دیگری نیز مفروض هستند ونمی‌توان فیلترینگ را تنها علت دانست اما یکی از علت‌های مهم است. الذا هر تصمیمی برای فیلترینگ پیش از بررسی علمی و عالمانه نتایج حاصل از موارد گذشته اقدامی خام و نادرست است.
پاسخ دوم؛ من از تلگرام برای دسترسی به اخبار و اطلاعات مورد علاقه استفاده نمی‌کنم و بیشتر از خبرخوان‌ها و توییتر به اخبار و اطلاعات دسترسی دارم البته این رفتار من به عنوان یک کاربر است و افراد مختلف بصورت طبیعی رفتار متفاوتی دارند، اما استفاده از تلگرام به عنوان یک رسانه خبری-و نه فقط یک پیام‌رسان- موضوع جالب توجهی است، کانتکست و امکانات تلگرام به عنوان یک رسانه در جای خود باید بصورت دقیق مورد تحلیل قرار بگیرد به عنوان یک ایراد گفته می‌شود تلگرام ابزاری برای درج شایعه است. خوب ما می‌‌دانیم کانتکست رسانه‌های اجتماعی بر رفتار کاربران تاثیر می‌گذارد بطور معمول رفتار یک کاربر و حتی ادبیات او در فیس‌بوک و توییتر متفاوت است به همین قرینه تلگرام هم به عنوان یک پیام‌رسان ظرفیت‌های خاص خود را دارد که نتیجه‌اش ممکن است نشر اطلاعات غیر موثق باشد چاره‌جویی برای این مشکل لزوما فیلترینگ نیست بلکه می‌توان با برداشتن فیلتر از رسانه‌ای مثل توییتر بصورت ریشه‌ای با شایعه‌سازی مقابله کرد چون می‌دانیم که کانتکست توییتر اصولا مجال فراگیر شدن به اخبار دروغ و شایعات را نمی‌دهد.
Photo
Photo
11/5/15
2 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded