Profile cover photo
Profile photo
PetsinLife Pet Ürünleri Mağazası
8 followers -
Sevimli dostlarımız ile ilgili herşey...
Sevimli dostlarımız ile ilgili herşey...

8 followers
About
Posts

Post has attachment
Kalp krizi, kan akışının kalp kasının bir bölümüne erişmesi engellediğinde oluşur ve kalıcı olarak kalbe zarar verir. Kalp krizi tipik olarak koroner arterlerin iç duvarlarında plak oluşumuyla gelişen koroner arter hastalığından kaynaklanır. Koroner arterler kalbe kan ve besin öğeleri sağlar. Bir kedinin kalbinin çevresindeki damarların yayılımı bir insanınkinden farklıdır. Kediler nadiren (belki de hiç) gerçek bir kalp krizi geçirir. Ancak kalp hastalığına yakalanabilir ve bu nedenle ölebilirler.

Kardiyomiyopati

Eğer bir evcil hayvan sahibine kedisinin kalp krizi geçirdiği ya da kalp krizinden öldüğü söylenirse, bu çoğu kez kardiyomiyopatiye sahip bir hayvan için veterinerlik mesleğinden olmayan birinin kullandığı ifadedir. Kardiyomiyopati tam olarak “kalp kası bozukluğu” olarak ifade edilir. Bu otoimmün hastalık kalp kasını iltihaplandırır ve normal bir şekilde kasılmasını engelleyerek ve pompalama kalitesini etkiler.

Kardiyomiyopati Türleri

Kardiyomiyopatinin üç ana türü vardır: dilate, hipertrofik ve restriktif. Kedilerde en yaygın olarak hipertrofik kardiyomiyopati görülür.

Hipertrofik kardiyomiyopati kalp kasında anormal bir kalınlaşmaya neden olur. Bu da kalbin vücuda kan pompalamasına engel olur. Ayrıca elektriksel aktiviteyi de etkileyerek aritmiye neden olabilir.

Dilate kardiyomiyopati kalp odacıklarının genişlemesini kapsar ve kalbin pompalama kapasitesini etkiler.

Restriktif kardiyomiyopatide ise kalp duvarları skar dokusu nedeniyle sertleşir, kasın esnemesini ve kanla dolmasını engeller.

Belirtiler

Klinik belirtiler bazen kalp hırıltısını ve 200’den fazla nabız sayısını içerir. Kalp hırıltısı kalp atışı sırasındaki ekstra ya da olağandışı seslerdir. Kedinizin sahip olduğu kardiyomiyopati türü mevcut olabilecek diğer semptomları belirleyecektir.

Dilate kardiyomiyopati belirtileri, ödeme bağlı karın şişkinliği, öksürük, kesik kesik nefes alma ya da solunum güçlüğü, kilo kaybı ve yorgunluk olabilir.

Hipertrofik kardiyomiyopatili kedilerin çoğunda semptom görülmez ya da hafif semptomlar görülür. Eğer kedide semptomlar görülüyorsa, dispne(solunum güçlüğü, kesik kesik nefes alma, ağzı açık nefes alma), iştah azalması, kusma, egzersiz intoleransı, kan pıhtıları nedeniyle arka bacaklarda görülen aşırı acıya neden olan felç bu semptomlar arasında yer alabilir. Bazı kedilerde ise tek semptom ani kardiyak ölümdür.

Restriktif kardiyomiyopatili kediler ise tembellik ve dispne yaşayabilir.

Nedenleri

Kalp hastalıkları kedilerde 3 aylıkken görülebileceği gibi 19 yaşındayken de görülebilir. 5-7 yaşında orta yaşlı bir erkek kedi riske en fazla sahip gruptadır. Genellikle genetiktir. Ancak kalp hastalıklarının edinilmiş formları da mevcuttur. Örneğin, hipertrofik kardiyomiyopati genellikle hipotiroidizm (tiroid fonksiyonu yavaşlaması) ile bağlantılıdır. Taurin eksikliği, dilate kardiyomiyopatinin ana nedeni olarak kabul edilir. Günümüzde ticari kedi mamalarına taurin eklendiğinden, dilate kardiyomiyopati seyrektir ve sadece yaşlı erkek kedilerde görülür. Restriktif kardiyomiyopati çoğunlukla yaşlı erkek kedilerde görülmektedir (10 yaş civarı).

Prognoz

Kalp hastalığına sahip kediler için prognoz çeşitlilik gösterir. Hangi tür kalp hastalığı olduğuna ve teşhis edildiğinde hangi seviyede olduğuna bağlıdır. Bununla birlikte, kedilerde kalp hastalıklarını teşhis etmek zordur çünkü kediler belirtileri maskelemek için alışkanlıklarını değiştirmeye meyillidirler. Bazı durumlarda, hiçbir belirti görülmeyebilir. Bazı kediler teşhis edilmemiş kalp hastalığıyla 6 yıla kadar yaşayabilirler. Çoğu zaman, kedi sahipleri ani kardiyak ölümü meydana gelene kadar ve bu durum ölüm sonrası keşfedilene kadar kedilerinin kalp hastası olduğunu bilmezler.

Dilate kardiyomiyopati ciddi bir hastalıktır ve tedavi edilmiş vakalarda bile ölüm oranı oldukça yüksektir. Taurin eksikliğine bağlı olmayan durumlarda hayatta kalma oranı ortalama olarak yaklaşık iki haftadır. Bununla birlikte, taurin eksikliğine bağlı dilate kardiyomiyopati için, eğer kedi taurin takviyelerinin etkili olabilmesi için gerekli sürede sağ kalabilirse (iki ya da üç hafta), prognoz daha iyi olacaktır.

Eğer kedinizde, kedilerde görülen kalp hastalıklarının tüm formlarıyla ilişkili genel bir komplikasyon olan aortik tromboembolizm gelişirse, ortalama hayatta kalma süresi 61 gündür. Tromboz kan pıhtılaşmasıdır. Pıhtı, damar içinde kalırsa embolizm meydana gelir. Kalp hastalığına sahip kediler için ortalama hayatta kalma süresi 92 gündür. Dinlenikken kalp atış hızı 200’den az olan kediler, 200’den fazla olan kedilerden daha uzun yaşarlar.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Köpeklerimizin uzun yıllar boyunca bizimle hayatı paylaşmalarını isteriz. Bu, büyük ölçüde iyi beslenme ve veteriner bakımları gibi faktörlere bağlı olsa da (araba çarpması gibi kazalardan korumadan bahsetmeye gerek bile yok), genetik de köpeklerin uzun ömürlü olmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bazı ırkların daha uzun yaşamak için yaratıldığı görülmektedir. Sizler için listelediğimiz bu ırklardan bir köpek edinirseniz, muhtemelen sizinle uzun bir ömür geçirecektir:

1. Chihuahua (Şivava): Şımarık ve zeki olan bu ırk aynı zamanda korkusuz bir doğaya sahiptir. Bu minik köpekler 1800-2750 gram ağırlığındadır, bazıları daha fazla kiloya sahip olabilmektedir ve 20 yıldan fazla yaşayabilmektedir. Yaşasın Chihuahua!

2. Dakhund: Sadece uzun gövdeleri ve kısa bacakları için değil aynı zamanda zekâları, sadakatleri ve uzun ömürlülükleri için de tercih edilmektedir. 12 ila 17 yıl arası yaşarlar, bazen daha bile fazla. Fırça tüylü bir Dakhund köpeğinin tam 21 yıl yaşadığı bilinmektedir. Bu ırkı standart ya da minyatür boyutlarda görebiliriz. Dakhundların tüyleri düz, uzun ya da fırça gibi olabilir. Ve çeşitli renk ve desende olabilirler, tek renk, benekli ve çizgili gibi…

3. Pomeranian: Bu ışıl ışıl gözlere sahip ırk boy pos açısından küçük olsa da, hafife alınmamalı. Cesur ve aktiftir. Ufak tefek Pomeranian köpeğinizle 15 yıldan fazla sürecek, eğlenceli bir birliktelik yaşama şansına sahip olabilirsiniz.

4. Lhasa Apso: Tibet kökenli olan Lhasa Apso inatçı, güvenilir ve sadıktır. İşitme duyuları üst düzeydedir. İsmi kutsal bir kent olan Lhasa’dan gelmektedir. Bu ırk 12 ila 15 yıl kadar yaşamaktadır, nadiren 20 yıl ya da daha fazla kadar da yaşayabilirler.

5. Toy Poodle: Çok zeki ve bir o kadar da sevimli olan Toy Poodle ırkı her daim popülerdir. Çünkü hem sadık hem de eğitilmesi kolaydır. Tabii ki uzun ömürlü oluşlarının da etkisi büyüktür. Bir Toy Poodle 14 ila 18 yıl kadar yaşayabilmektedir. Hatta içlerinde 20 yıla kadar yaşayanları bile vardır.

6. Shih Tzu: Çin hükümdarlarına eşlik etmesi için yetiştirilmiş olmalarına rağmen, Shih Tzu ırkı tüm dünyada ilgi görmüştür. Shih Tzu köpeğiniz size 18 yıl kadar haylaz bir oyun arkadaşı olabilir.

7. Avustralya Sığır Çobanı Köpeği: Guiness Rekorlar Kitabı’na en uzun yaşayan köpek olarak giren köpek bir Avustralya Sığır Çobanı köpeğiydi. Bluey isimli köpek tam 29 sene yaşamıştı. Harika değil mi? Bu rekora ulaşan bu ırka ait başka bir köpek var mı bilmiyoruz ancak bu ırkın 12 ila 15 yıla kadar yaşamaktadır. Birlikte geçireceğiniz yılların keyifli ancak biraz da zorlu olacağını bilmelisiniz. Çünkü korkunç derecede zeki olan bu köpekler bazen yüksek enerji seviyesine sahip inatçı köpeklere dönüşebilmektedir.

8. Cardigan Welsh Corgi: Aktif ve iyi huylu bir ırk olan Cardigan’ın çalışmaya güçlü bir isteği vardır. Belki de bu karakteri yola devam etmesini sağlamaktadır. Genellikle 12 ila 14 yıl kadar yaşarlar. Ancak 17 yıl kadar yaşayanlar da bilinmektedir.

9. Pembroke Welsh Corgi: Cardigan ırkının akrabasıdır. Kuyruksuz bir Corgi türüdür. Cardigan’a göre daha fazla tilki görünümüne sahiptir. Küçük bir ırk olmasına rağmen 12-14 yıl hatta daha bile fazla ömre sahiptir.

10. Podengo Pequeno: Merak etmeyin; biz de bu ırkın ismini telaffuz ederken biraz zorlanıyoruz. Bu küçük Portekiz köpeği kolay adapte olabilen, enerjik ve öğrenmeye açıktır. Daha da iyisi: 12 ila 16 yıl yaşama potansiyeline sahiptir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kedilerin de bizi, bizim onları sevdiğimiz kadar sevdiğine şüphe yok. Tüylü bir kedinin sevgisine nail olamamış insanlar, buna inanmakta güçlük çekebilir, çünkü kediler sevgilerini biz insanlardan çok daha farklı şekillerde ifade eder. Aslında kedilerin kafa karıştıran, sinir eden hatta rahatsızlık veren bazı davranışları, sonsuz sevgilerini gösterebilmelerinin bir yolu.

1. Kedi mırıltıları: Kedinizin mırıltıları memnuniyetten tutun da kaygı ifadesine kadar çok fazla şey anlatabilir. Kedi mırıltılarının şiddetine göre verdiği mesajlar değişmektedir. Sizin yanınızda mırıldadığında, size olan sevgisini ifade ettiğinden emin olabilirsiniz.

2. Kedi yuvarlanmaları: Kediniz kendini yere atıp yuvarlanmaya başladığında, bunu sevgi gösterisi ve ilgi beklentisi olarak kabul edin. Yuvarlanma anında kediniz savunmasız bir pozisyonda olacaktır. Bu nedenle, kediler genellikle gerçekten sevdikleri insanların yanında yuvarlanırlar.

3. Kedilerde Tos Vurma: Kediniz size yanaklarını sürüyorsa, kafasını tosluyorsa ya da size abanıyorsa, sizin üzerinize kokusunu bırakıyor demektir. Bu davranışlar, kedilerin diğer kedilere, en sevdikleri insanlara sevgi gösterme ifadeleridir.

4. Kedi Tırmalaması: Koku bırakma gibi, tırmalama da sahiplik belirten kokulu ve görsel işaretlerdir. Kedinizin en çok nereleri tırmaladığına dikkat edin. Kediler için en önemli alanlar sahipleriyle birlikte oldukları alanlardır. Örneğin, oturduğunuz favori koltuğunuz…

5. Kedilerde Yoğurma Hareketi: Ön ayaklarıyla yaptıkları bu çiğneme hareketi kedilerin yavruluk dönemlerine ait bir harekettir. Kediler, daha fazla süt salgılanabilmesi için patileriyle annelerinin göğsünü yoğurur. Yetişkin kediler bu davranışa kendilerini çok rahat, çok mutlu ve çok sevilmiş hissettiklerinde devam ederler. Genellikle sahiplerinin kucaklarında sevildiklerinde bu hareketi yaparlar. Yoğurma hareketi açık bir sevgi ifadesidir.

6. Kedilerin hediye getirmesi: İddialı avcılar olan kediler oyuncaktan tutun böcek, fare ya da kurbağaya kadar her şeyi yakalarlar. Genellikle bu ödüllerini sevdikleriyle paylaşırlar. Size böyle bir ödül sunan kedi övgüye layıktır. Sizi çok sevmese bu özel hediyeleri size getirmezdi.

7. Kedilerin Oyun Oynaması: Kediler saf bir eğlenceyle oyun oynarlar. Çoğu kedi oyun zamanına sığamaz. Kedilerin en favori oyun arkadaşları en güvendikleri ve en sevdikleri kişilerdir.

8. Kedilerin Uyuması: Konu uyku olunca, kedilerin günde 16 saate kadar uyuduğunu belirtmek isteriz. Uyku esnasında oldukça savunmasız olduklarından, kedinizin uyumak için seçeceği yer en güvenli gördüğü yer olmalıdır. Kedinizin uyumak için sizin kucağınızı tercih etmesinden daha büyük bir sevgi gösterisi olamaz.

9.Kedi Gözleri: Kedilerin gözleri orantısal açıdan oldukça büyüktür—eğer insanların gözleri de yüzüne göre aynı orantıda olsaydı, 20 cm’i bulurdu! Hayatta kalmak için önemli bir varlık olan gözleri aynı zamanda çok savunmasızdır. Kedilerin bir insan yanında gözlerini kocaman açmaları güven ve sevgi göstergesidir. Yavaşça göz kırpmalarını ise kedi öpücüğü olarak kabul edebilirsiniz.

10. Kedilerin Kuyrukları: Kedinizin dikleştirdiği kuyruğu sizi özel ilgi göstermeye çağırıyor demektir. Kediler size dik kuyruklarıyla yaklaştığında, bunu sevgi ifadesi olarak kabul edebilirsiniz. Yavru kediler bu hareketi annelerini selamlamak için kullanırlar—yetişkin kediler ise bir anne gibi sevdikleri favori kişilerde bu hareketi devam ettirirler.

11. Kedi Miyavlaması: Kediler genellikle diğer kedilerle değil insanlarla iletişim kurmak için miyavlarlar. Sevmediğiniz insanlarla konuşur musunuz? Kediler konuşmazlar! Eğer kediniz miyavlamalarıyla sizi bunaltıyorsa bilin ki size sevgisini göstermek istiyor.

12. Kedilerde Yalanma: Kediler vakitlerinin çoğunu kendilerini yalayarak geçirirler. Ayrıca birbirlerini de yalarlar ama bunu sadece sevdikleri kedilere yaparlar. Teninizi ya da saçlarınızı yalayan hatta giysilerinizi emen bir kedi size büyük bir sevgi gösteriyor demektir. Bu yolla size kokusunu bırakıyor ve sizi ailesinin önemli bir parçası olarak işaretliyordur.

13. Kedilerin İdrar Püskürtmesi: Olamaz dediğinizi duyar gibiyiz! Ama bu doğru bir bilgi—eğer kediniz yatağınızı ya da diğer eşyalarınızı idrarıyla işaretlemek isterse, bunu kinayeli bir sevgi ifadesi olarak kabul edebilirsiniz. Kediler kokularını kendilerini sakinleştirmek için kullanırlar. Ayrılık endişesi ya da diğer sorunların yarattığı üzüntü sonucunda, kediler sahiplerinin kokusuna en fazla sahip olan yerleri hedef alırlar… mesela yataklarını.

14. Kedinin Arkasını Dönmesi: Bu da başka bir sevgi ifadesidir. Kediler bunu en güvendikleri ve en sevdikleri insanlara yaparlar. Kediler birbirlerini kokularından tanırlar, birbirlerinin popolarını koklamaları insanlardaki el sıkışmaya eş değerdir. Kediniz kucağınıza atlayıp size poposunu döndüğünde, gösterdiği çağrı açıktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kediler nispeten daha kısa ömre sahiptir ve kedisini kaybeden çoğu insan başka bir kedi edinmeyeceğini söyler. Ama eninde sonunda yeni bir kedi almaya karar verilir. Yeni kedinin mümkün olduğunca uzun yaşaması istenir. Bu nedenle en uzun yaşayan kedi ırklarının araştırılması çok doğaldır. Tabii ki, bir kedinin uzun bir ömür süreceğinin garantisi yoktur. Kazalar ya da beklenmedik hastalıklar bir hayvanın yaşamına son verebilir. Ancak bazı kedi ırkları diğerlerine göre daha uzun yaşamaktadır. Peki, bu kedi ırkları hangileri? İşte çoğu uzmana göre en uzun yaşayan kedi ırkları:

1. Birman Kedisi

Söz konusu uzun ömre geldiği zaman güzel Birman kedileri listenin başında yer alır. En uzun yaşayan kedi rekorunu 35 yaşındaki bir Birman kedisi kırmıştır. Çoğu bu kadar uzun yaşamaz ancak ortalama yaşam sürelerinin 18 ila 20 sene olduğu söylenir. Bu süre de çoğu kedi ırklarının yaşam süresine göre bir hayli fazladır. Eğer bu arkadaş canlısı, duygusal kedi ırkını seviyorsanız, büyük ihtimalle sizinle uzun bir zaman birlikte olacaktır.

2. Siyam Kedisi

Siyam kedileri de 16 ila 20 yıl arası belki de daha fazla yaşam süreleri ile listenin ikinci sırasında yer alıyorlar. Aşırı derecede sosyal ve gürültülü olduklarından herkes için uygun değillerdir. Yalnız kalmaktan nefret ederler bu nedenle onunla çok fazla zaman geçiremeyecekseniz, tek kedi olarak yaşamaya da uygun değillerdir. Ancak şartlarda anlaşırsanız, uzun yıllar yanınızda olabilecek bir kedi ırkıdır.

3. Manks Kedisi

Man Adası’nın milli sembolü olan bu kediler de uzun yaşam süreleri ile bilinmektedir. 15 yıldan fazla yaşayabilirler. Sessiz ve sevecenlerdir, evde beslenmeye uygunlardır. Ayrıca yalnız kaldıklarında da mutludurlar. Ancak Manks kedisi almaya karar verirseniz, bilinen ve kaliteli bir yerden almaya özen gösterin. Çünkü Manks kedileri, oldukça kısa kuyruklarının da sebebi olan bir genin yarattığı iskelet problemleri yaşayabilirler. Ancak sağlıklı bir Manks kedisi ile başladıysanız, sizinle uzun yıllar birlikte olacaktır.

4. Savannah Kedisi

Afrikan Serval ile Siyam kedilerinin çiftleştirilmeleri ile oluşmuş melez bir ırktır. Bu kedi ırkı çok nadir bulunur ve oldukça yabanî görünür. Ancak 17 ila 20 yıl yaşadıkları söylenir. Ve yaşamaya meyilli oldukları bazı sağlık problemleri vardır. Aynı zamanda güzel, atletik ve zekilerdir. Eğer Savannah kedisi alırsanız, uzun yıllar sürecek bir ilişkiniz olabilir.

5. Bombay Kedisi

Bombay kedisi genellikle 15 ila 20 yıl arası yaşamaktadır. Hatta bu süreden daha uzun bile yaşayabilirler. Bu simsiyah kediler karakter olarak Birman kedilerine çok benzerler. Arkadaş canlısı ve sosyal kedilerdir. Ancak çok nadir bir türdür ve bir tane bulup almanız zor olabilir.

6. Nebelung Kedisi

Bu güzel gümüş grisi renge sahip ırk yeni bir ırktır. Bulmanız zor olabilir. Ancak eğer bulursanız, uzun yıllar yanınızda olacaktır. Çünkü 15 ila 18 sene arası bir yaşam süresine sahip oldukları söylenmektedir. Nebelung ırkının daha içe dönük olduğu söylenir ve herkesin sevdiği bir kedi olmak yerine kendisini bir ya da iki kişiye adamaya meyillidirler. Yani tek kişiye bağlı, güzel ve uzun ömürlü bir kedi istiyorsanız, bu ırk tam size göre.

7. Mısır Mausu

Bir diğer nadir bulunan kedi ırkı ise Mısır Mausudur. 15 ila 20 sene kadar yaşarlar, içten, sağlıklı kedilerdir. Bilinen bir genetik sağlık problemleri yoktur. Sevecen bir karaktere sahip olan bu kediler aynı zamanda mükemmel avcılardır. Eğer bahçeye salıp bir fare yakalamasını isteyeceğiniz bir kedi istiyorsanız, Mısır Mausunu tercih etmeniz ideal olacaktır.

8. Ragdoll Kedisi

Tüylü bir oyuncağa benzese de, Ragdoll dayanıklı ve sağlıklı bir ırktır ve 15 ila 20 sene yaşamasıyla bilinir. Arkadaş canlısı, sakin ve soğukkanlıdır. Çoğu insan Ragdoll kedisinin dışarıya bırakılmamasını, sadece evde beslenmesini tavsiye etmektedir. Eğer Ragdoll sizin aradığınız kediyse, uzun sürecek bir arkadaşlığa hazır olun!

9. Sfenks Kedisi

Tüysüz olmasına ve bazılarına tuhaf görünmesine rağmen, Sfenks kedisi 15 ila 20 yıl kadar yaşayabilmektedir. Tüysüz oluşlarından dolayı, kışın soğuğa, yazın da güneşe karşı hassastır. Bu nedenle en iyisi evde beslenmesidir. Doğru bir bakımla, uzun yıllar sizinle yaşayabilir. Ünlü bir Sfenks kedisi 34 sene yaşamıştır!

10. İran Kedisi

Bu şirin tüylü Fars kedileri uzun seneler yaşar—15- 20 sene kadar. Uzun tüyleri düzenli tımarlama gerektirir ancak sakin, arkadaş canlısı bir ırktır.

Uzun yaşam söz konusu olduğunda kedi ırkı başlı başına bir şey ifade etmez. Bazen yaban kedileri uzun seneler yaşayabilir. Uzun yaşayan kediler olarak tanımladığımız ırkların ise yaşam süreleri kısa olabilir. Yaşam süresi farklılık göstermektedir. Ev kedileri dışarıdaki kedilerden ortalama olarak daha uzun yaşarlar. Çünkü trafik, hastalık ve diğer dış tehlikelere karşı daha az riske sahiplerdir. Ayrıca ev kedileri iyi bir şekilde beslenirler. Sahipleri onların ne yediklerini kontrol edebilir. Ancak dışarıdaki kediler için bu söz konusu değildir. Kedinizle ilgilenmek, onu düzenli olarak veterinere götürmek, aşılarını yaptırmak, hastalıklarını erken evrede tedavi ettirmek kedinizin yaşam süresinde büyük farklılıklar yaratabilir. Kedinize evde bakın ya da kapalı bir bahçeye çıkmasına izin verin, onunla iyi bir şekilde ilgilenin. Umarız ki kediniz uzun yıllar sizinle olacaktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Bir köpeğin vücudunda kaç tane kemik olduğunu ya da kaç çift kromozoma sahip olduklarını biliyor musunuz?

Köpekler güzel ve eğlenceli yaratıklardır ancak tüylü kürkleri ve sevimli yüzlerinden fazlası vardır. Bunlar neler mi? Yazımıza bir göz atın!

1. Köpeklerin dillerinin ucunda yaklaşık 1700 adet tat alma tomurcuğu yer almaktadır. Bu özel yapılar, köpeğin tatlı, acı, ekşi ve tuzlu tatları almasını sağlar (İnsan dilinin tamamında 10.000 tat alma tomurcuğu bulunur).

2. Köpeklerde kırmızı ve yeşil körlüğü mevcuttur ancak tamamen renk körü değillerdir.

3. Köpeklerin sadece pati yastıklarında ve burunlarında ter bezi bulunur.

4. Bir köpeğin ortalama vücut sıcaklığı 38°C-39°C arasındadır.

5. Köpeklerin vücutlarında 320 tane kemik vardır (kuyruğa ve arka ayaktaki tırnağa bağlı olarak)

6. Köpeklerde 39 çift kromozom vardır (insanlarda ise 23 çift)

7. Köpeklerin sindirim sistemi organının uzunluğu kendi uzunluklarından 3 kat fazladır.

8. Köpekler 250 derecelik bir görüş alanına sahiptir (insanlarda ise görüş alanı 180 derecedir)

9. Büyük köpek ırklarının kalp atış hızı 60 ila 100 arasındadır, küçük köpek ırklarının ise 100 ila 140’ı bulmaktadır.

10. Dünyada yaklaşık 171 milyon tane köpek var.

11. Bir köpeğin ortalama yaşam süresi 12-13 yıldır.

12. Köpeklerin günde yaklaşık 12 saat uykuya ihtiyacı vardır.

13. Köpeklerde hamilelik 63 gün sürer.

14. Yetişkin bir köpek 42 tane dişe sahiptir.

15. Vibrissae olarak da adlandırılan köpek bıyıkları hassas duyu organlarıdır ve hava akımındaki hafif değişiklikleri bile hissederler.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dünyada milyonlarca evsiz köpek var ve şuanda bunların büyük bir kısmı barınaklarda iki seçenek için bekliyor: Birincisi kalıcı bir yuva, ikincisi ise ölüm. Genellikle, insanlar, bazı peşin hükümler nedeniyle barınak köpeklerini sahiplenme konusunda gönülsüz oluyorlar. Şimdi biz, barınak hayvanlarıyla ilgili yanlış bilinen 5 yaygın efsaneyi çürüteceğiz:

1. Barınaktalar, çünkü bir sorunları var

Genel algı şudur: köpekler hayvan barınağında yaşarlar çünkü başıboş köpeklerdir, polis baskınlarında ele geçirilmişlerdir ya da agresiflerdir. Bu nedenle de, kaçmaya meyillidirler, onlara karşı gösterilen davranışlardan ötürü duygusal problemleri mevcuttur ya da hırçınlardır.

Ama gerçekte, köpeklerin hayvan barınağına mahkûm olmasının en büyük nedenlerinden biri, sahiplerinin onlardan vazgeçmesidir. Ailelerin çoğu köpeklerinden vazgeçer, çünkü artık onlara tahammül edememeye başlar ya da köpek beslemenin izin verilmediği başka bir yere taşınmak zorunda kalırlar.

Ayrıca, köpekler beklentilerle gerçekler birbiriyle uyuşmadığında da barınaklara mahkûm kalırlar. Sevgi dışında bir şey verilmeyen köpekler zamanla hiçbir kuralı, hiçbir sınırlandırmayı bilmeyeceklerdir. Bu da onun hareketleriyle başa çıkılamamasına ve barınağa verilmesine neden olacaktır.

2. Hikâyesini asla bilemeyeceksiniz

Bu doğru olabilir, ama bu kötü bir şey değil, çünkü o barınak köpeği de kendi hikâyesini bilmeyecek aslında. Köpekler geçmişte yaşamazlar ve söz konusu köpekler olduğunda, biz de geçmişte yaşamamalıyız.

Köpeğin hikayesi hakkında kısaca bilgi veren barınaklar vardır, ancak bu mantıken iyi bir şey değildir, yineliyoruz, insanlar geçmişte yaşamayı tercih ederler. Çocukların kötü muamelelerine maruz kaldı, bir arabadan aşağıya atıldı, köpek dövüşü ringinden kurtarıldı ya da herhangi bir travmatik olay geçirdi. Bu artık geçmişte kaldı. Köpekler bugünü yaşarlar.

Eğer sürekli, köpeğinizin barınaktan önce neler yaşadığını kurcalayıp duruyorsanız, köpeğinizin geçmişi sadece bir problem olacaktır. En iyisi köpeğinize önceki travmasını tetikleyecek şekilde davranmayarak, ona yaşadığı tüm kötülükleri unutturmanız olacaktır.

3. Belki bir hastalığı var

Evet, bu mümkündür. En yaygın görülen hastalık da barınak hastalığıdır. Ancak, bugün çoğu barınak size bir makbuz ile birlikte, sübvansiyonlu bir fiyatla ya da ücretsiz olarak ilk veteriner ziyareti temin edecektir. Daha yıkıcı hastalıklar için ise barınak tarafından rutin olarak sağlanan aşılar vardır (Distemper, Hepatit, Parvovirüs, Parainfluenza, kuduz aşıları gibi). Ayrıca barınaklar köpeklerde pire ve kurtların olup olmadığını kontrol eder ve köpek sahiplenme sürecinin bir parçası olarak kısırlaştırma hizmetini sağlar.

4. Safkan değiller

Yani…? Eğer bir hayvan yetiştiricisi değilseniz ya da profesyonel bir gösteri köpeği aramıyorsanız, karma ırka sahip bir köpeğe sahip olmanız çok daha iyi olacaktır. Genellikle, bazı safkan ırklarda tipik olan genetik ve davranışsal problemler yaşamazlar (Alman shepherdlerinde görülen kalça displazisi ya da terrierlerde görülen durmak bilmez eşeleme davranışı gibi).

Ayrıca, karma köpek ırkları daha ilginç bir görünüme sahiptir. Çünkü safkanlar için gerekli olan katı kuralları takip etmezler. Sonuç olarak, Pitbull ya da Rottweiler gibi bazı köpek türlerinin yasaklandığı bir yerde yaşıyorsanız, karma bir köpek ırkı besleyerek, köpeğinizin yasadışı olması ile ilgili sorunları engellemiş olursunuz.

5. Çok yaşlılar

Yavru bir köpek sahiplenmek çok cazip bir fikir gibi görünür. Yavru bir dört ayaklıyla temiz bir sayfa açacaksınız ve onu yetiştireceksiniz. Ancak, genellikle insanlar köpeklerin “şirin” tarafına odaklanırlar ve yavru bir köpek yetiştirme gerçeğini unuturlar. Aslında köpek yetiştirmek bir çocuk yetiştirmek kadar sıkı ve güç olabilir ve tam zamanlı bir iştir.

Tabii ki, çocuklar için on sekiz ya da daha fazla sene gerekirken, köpeğinizin yetişmesi bir buçuk yıl alacaktır. Ama bu bir buçuk sene çiğnenmiş ve üzerine çiş yapılmış nesnelerle, sürekli test edilen kurallarınızla ve evin içinde koşturan ve her gün büyüyen bir enerji topuyla dolu olacaktır.

Ayrıca, yavru köpeğinizin yetiştin bir köpek olduğunda neye dönüşeceğinden asla emin olamazsınız.

Özellikle, eğitim için harcayacak çok fazla vaktiniz yoksa, 1 ya da 2 yaşındaki yetişkin bir köpek ideal olacaktır. Genellikle bu köpekler bazı yararlı özellikleri öğrenmiş olarak geleceklerdir:

Tuvalet eğitimli, bazı oyunları bilen, insanlara alışmış köpekler olurlar. Davranışsal problemler yaşarsanız, bu noktada düzeltilmesi çok daha kolay olacaktır.

Ve 7 yaş ve üzeri yaşlı köpekleri göz ardı etmeyin. Yaşlı köpekler ev içerisindeki düşük enerjileriyle ideal olacaktır. Ya da köpek bakımında on ya da on beş senelik bir süre için söz veremeyecek bir durumdaysanız ama yine de sevimli bir dost istiyorsanız, yaşlı köpekler sizin için uygun olacaktır.

Ailenize bir köpek katmak istiyorsanız, köpeğinizi pet shoptan değil barınaktan sahiplenin. Hem bir hayat kurtarın, hem de sadık bir arkadaş edinin. Emin olun ki, bir barınak köpeğinin minnetini ve sadakatini gösterecek başka hiçbir canlı yoktur.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Çoğu kişi evcil hayvanlarını bir çocuk gibi eğitirler. Ancak, hayvan evcilleştirmeyi bir üst seviyeye taşıyan küçük bir azınlık, kedi kumu kabını tercih etmeyerek tuvaletlerini hayvanlarıyla paylaşmaktadır. Klozet eğitimli kediler şaşırtıcı derecede mümkündür ve bu durumun faydaları muhteşemdir: Kedi kumu kabında oluşan kötü kokulara son! Ayakaltındaki kedi kumu taneciklerine son! Kedi kumu kabı içinden pislik toplamaya son!

Kedilerini klozete dışkı yapma konusunda eğiten kitle büyüyor mu? Kimse kedilerin klozet kullanmasını desteklemiyor demek mümkün değil. Kedi klozet eğitimi kitlerini temin eden yeterli sayıda market mevcuttur ve bu konuda iki yeni kitap vardır. İlki, Paul Kunkel’in “Kedinize Nasıl Klozet Eğitimi Verirsiniz” kitabıdır. Kunkel, bu kitabında 21 günde başarı vaat etmektedir. İkincisi ise, Clifford Brooks’un, sürecin üç ay alacağını ve fazla sabır gerektirdiğini ancak buna değeceğini belirttiği “Sade ve Basit Bir Şekilde Kedinizin Klozet Eğitimi” kitabıdır.

“Bizler, kedilerini klozet kullanmak için eğiten elit bir grubuz”, diyor şuanda kedi yürüyüşü ve meditasyon üzerine bir kitap yazmakta olan 56 yaşındaki Brooks. “Çoğu insan ‘Benim kedim bunu yapamaz’ diyor. Ve ben tüm kedilerin bunu yapabileceğini söylemek için buradayım.”

Kitaplarda ve kitlerde yer alan detaylı metotlar nispeten birbirine benzemektedir ve küçük çocuğunu tuvalete alıştıran herkese aşina gelecektir. Küçük adımlar, mama ya da övgü gibi ödüller, ara sıra meydana gelecek kazalar ve azarlamadan kaçınma bu metotlar arasında yer almaktadır. Kedilerde işlem aynı zamanda şunu da içermektedir: klozete kum dolu bir kedi klozet aparatı entegre etmek. Bu aşamadan sonra, kedi kumunun ve atıkların suya düşmesini sağlayan, aparatta bulunan deliği genişleterek aparattaki kumun yavaş yavaş azalmasını sağlamak gerekiyor.

Klozeti kullanan 2 yaşında Hanuri isimli tekir bir kediye sahip olan, Washington’da yaşayan muhabir Jee Lee, “Kedimin klozeti ilk kullanışını hatırlıyorum da, onunla ne kadar da gurur duymuştum, diyor.

Lee kedisi için CitiKitty isimli bir ürün kullandığını ve bu ürünle kedisini iki sefer eğitime tabi tuttuğunu dile getirmiştir. Ama şimdi, Hanuri hatasız bir şekilde tuvalet ihtiyacını klozette gideriyor. Bu durum arkadaşlarını şaşkına çevirse de, Lee, tüm bunları kedi kumu kabına tercih edeceğini de ekliyor.

“Kedilerini sevseler bile, tuvaletlerini kedileriyle paylaşmak istemiyorlar. Ama biz tuvaletimizi paylaşıyoruz. Her şeyimizi paylaşıyoruz,” diyor Lee.

Klozet eğitiminin kediler için iyi ve eğlenceli olup olmadığı belirsizdir. Kedi davranış bilimcisi ve “Eğitilebilir Kedi” kitabının eş yazarı Sarah Ellis bir e-postada bunun asla öğretmek istemediği bir beceri olduğunu dile getirmiştir. Dışkı gömmenin kediler için normal bir davranış olduğunu da eklemiştir. Bir başka görüşü de şudur: “Eğer dışkılarını klozete isabet ettiremezlerse, ailenin tüm üyelerinin kullandığı tuvaletimde kedi dışkısı görmek istemem.”

Klozet eğitimli kediye sahip kişilere yapılan ankette, kedi sahiplerinin hiçbiri bu komplikasyonu yaşadığını dile getirmese de, bir kediyle aynı tuvaleti paylaşmanın zor anları da beraberinde getireceğini kabul etmek gerekir. Örneğin, banyoyu kullanan misafirler, kedi klozet aparatıyla ya da klozetin içinde kedi dışkısıyla karşılaşabilirler.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Köpeklerin, doğaları gereği havlamaları herkes tarafından bilinen bir durumdur. Fakat bazı köpekler çok fazla havlamaktadır. Eğer bu durum evinizde bir problem haline geldiyse, ilk olarak köpeğinizin neden aşırı havladığını tespit etmeniz gerekir. Neden fazla havladığını çözdüğünüz zaman, havlama sorununu tedavi etmeye başlayabilirsiniz.

Köpekler Neden Havlar?

Havlamak köpeklerin kullandığı sesli iletişimin bir türüdür ve duruma bağlı olarak farklı anlamlara gelebilir. Köpeklerin havlamalarının nedenlerinin bazıları şunlardır:

Bölgesel/Koruyucu: Bir hayvan veya insan köpeğinizin bulunduğu bölgeye yaklaştığında, genellikle aşırı havlamayı tetikler. Tehdit yaklaştıkça havlama daha da yüksek sesli bir hal alır. Köpeğiniz tetikte olup; bu havlama esnasında çok daha saldırgan olacaktır.

Alarm/Korku: Bazı köpekler dikkatlerini çeken veya onları ürküten herhangi bir sese ya da nesneye havlarlar. Bu sadece kendi bölgelerinde değil herhangi bir yerde olabilir.

Can Sıkıntısı/Yalnızlık: Köpekler evde veya bahçede uzun süre yalnız bırakılırsa, canları sıkılır ve üzgün olurlar, dolayısıyla genellikle havlarlar.

Tebrik/Oyun: Köpekler diğer hayvanlarla ya da insanlarla karşılaştıkları zaman genellikle havlarlar. Bu çoğu zaman mutluluk ifade eden bir havlamadır ve bunun göstergesi olarak da kuyruklarını sallarlar ve bazen de zıplarlar.

İlgi Arayışı: Köpekler genellikle bir şey istedikleri zaman havlarlar, örneğin; dışarı çıkmak, oyun oynamak veya dikkat çekmek için.

Ayrılık Endişesi/ Dürtü: Ayrılık endişesi yüzünden havlama, genellikle köpek yalnız başına kaldığında meydana gelmektedir. Bununla birlikte, volta atma, zarar verme, depresyon gibi semptomlar da kaygı havlamasına eşlik edebilmektedir. Dürtüsel havlamalar kendi seslerini işitmek için havlamaya benzemektedir. Ayrıca dürtüsel havlamalarda, köpekler, bir oraya bir buraya koşuşturma ya da çit boyunca koşma gibi tekrar edici davranışlarda bulunabilirler.

Aşırı Havlama Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin daha az havlamasını sağlamak zaman, emek, uygulama ve ısrar gerektirecektir. Uygun teknikleri uygulayarak ve biraz zamanla gelişmeyi göreceksiniz.

Köpeğinizin havlamasını kontrol altına alacak birkaç tavsiyeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

Bağırmak, köpeğinizi daha fazla havlamaya teşvik edecektir. Çünkü köpeğiniz, ona bağırdığınızda ona katıldığınızı sanacaktır. İlk kural, köpeğinizle sakin ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmaktır.
Köpeklere “Sus” diye bağırıldığında, çoğu köpek onlardan ne istenildiğini anlamaz. Bu nedenle, köpeğinize “sakin ol” komutunu anlaması için eğitim vermelisiniz. Bunun için iki yöntemden bahsedebiliriz:
Köpeğiniz havladığında, ona sakin ve kararlı bir ses tonuyla “Sakin ol” deyin. Havlamayı kesene kadar bekleyin. Bu duraksama sadece soluklanmak için olsa bile. Daha sonra onu övün ve bir ödül verin. Onu havlarken asla ödüllendirmemeye dikkat edin. Eğer “Sakin ol” komutu ile havlamayı keserse ödül alacağını anlayacaktır.

Alternatif olarak; köpeğiniz havlarken, onu “sakin ol” gibi farklı bir komutla, parmağınızı dudaklarınıza götürerek havlamayı kesmesi için uyarın (köpekler beden komutlarını sesli komutlardan daha hızlı kavrarlar). Bu komutları, köpeğiniz sakinken uygulayın, bir şeye havlamak istese bile zamanla komutunuzla havlamayı kesmeyi öğrenecektir.

Yorgun köpek sakin köpektir. Eğer köpeğiniz yalnızken havlıyorsa, onu yalnız bırakmadan önce iyice yorulmasını sağlayın. Bu uzun bir yürüyüş ile, top oynamak ile ya da park gezintisi ile olabilir.
Sorunların devam etmesine izin vermeyin. Köpeğinizin uyguladığı yanlış bir davranış ne kadar uzun süre devam ederse, o kadar kökleşecektir. Havlama köpeklerde adrenalin yükselmesine neden olabilir. Bu durum da havlamayı onlar için zevkli hale getirmeye başlayacaktır. Ayrıca köpeğinizin, postacı geldiğinde ya da buna benzer durumlarda havlamasına izin vermeniz bu durumlarda köpeğinizin agresifleşmesine neden olacaktır. Havlama problemlerini mümkün olabildiğince çabuk bir şekilde çözüme kavuşturmanız gerekmektedir.
Arı sokmasından beyin hastalıklarına kadar çeşitli sağlık problemleri de aşırı havlamaya neden olabilmektedir. Yaşlı köpekler, aşırı havlamaya neden olan bir yaşlılık formu geliştirebilir. Problem teşkil edecek tıbbi bir neden olup olmadığını öğrenmek için köpeğinizi veterinere götürmek iyi bir fikir olacaktır.
Köpeğinizin neden havladığını bilirseniz, bu can sıkıcı alışkanlığını azaltma yolları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Köpeklerin havlamasına neden olabilecek bazı özel nedenleri ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilecek tavsiyeleri size şu şekilde sıralayabiliriz:

Bölge/Koruma/Uyarı/Korku: Bu havlama çeşidinde, bölgelerini ve sahiplerini algılanan bir tehdide karşı koruma içgüdüsü vardır. Bu havlamalar, köpeğinizin gördüklerini sınırlandırarak azaltılabilir. Eğer köpeğiniz çit ile çevrili bahçede barınıyorsa, tel örgü yerine sert ahşap kullanın. Eğer köpeğiniz ev içerisinde barınıyorsa, pencere ve kapılara erişimini sınırlandırarak ya da bunları opak filmle kaplayarak çözüm bulabilirsiniz.

Sıkıntı/Yalnızlık: Köpeğiniz, siz gittiğinizde aşırı bir şekilde havlıyorsa, onu sıkıntı ve yalnızlıktan uzak tutmak için daha fazla arkadaşlık ve aktivite sağlamanız gerekecektir.

Dışarıda barınan köpeğinizi evin içerisinde tutmak, komşular üzerindeki gürültü etkisini azaltacak ve eviniz için daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca bu durum daha güvenilir olacaktır. Çünkü köpeğiniz dışarıda yalnız kaldığında, hırsızlık, kaçma, zehirlenme, rahatsız edilme ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalabilecektir.

Ancak köpeğiniz sıkıldıysa, evin içerisinde de havlamaya devam edebilir. Siz işteyken, köpeğiniz bütün gün havlıyorsa, bir yakınınızdan en azından günde bir saat onu yürüyüşe çıkarmasını ya da onunla oynamasını isteyebilirsiniz.

Köpeğinize gün içerisinde yapacağı bir şeyler temin etmek faydalı olacaktır. Farklı şekil ve boyutlarda olan, ödül dağıtıcı oyuncaklardan evin birkaç köşesine bırakabilirsiniz. Bu, onu birkaç saat meşgul edecek ve daha sonra şekerleme yapmasını sağlayacaktır.

Ayrıca köpeğinizi haftanın 2 ya da 3 günü, köpek merkezlerine bırakabilir ya da köpeğinize eğitim vermeye başlayabilirsiniz.

Kutlama/Oyun: Köpeğinizi, eve her geldiğinizde ya da her kapı çaldığında çılgınca havlamaktan alıkoymak için ona başka davranışlar öğretmeniz gerekecektir. Birincisi, köpeğinize kapı açıldığında bir noktaya gidip orada kalmasını öğretmektir. Bu noktanın, kapıyı görebilecekleri ancak kapıya çok yakın olmayacakları bir yer olması en iyisidir. Bunu eğlenceli hale getirebilmek için ödül ve övgülerden faydalanın.

Bu eğitim biraz zaman alacaktır. Ancak zamanla, kapı açıldığında havlamamayı öğrenecektir. Bu süreçte, eve geldiğinizde ya da kapı açıldığında havlamaya başlarsa, havlaması kesilene kadar onu asla ödüllendirmeyin, okşamayın, hatta onunla göz teması bile kurmayın. Havlamayı bırakıp sakince oturduğunda onu ödüllendirebilirsiniz.

İlgi arayışı: Havlamayı asla ödüllendirmeyin. Eğer köpeğiniz su istediğinde havladıysa ve siz bunun sonucunda ona su dolu bir kap verdiyseniz, ona istediği şeyi almak için havlamayı öğretmişsiniz demektir. Dışarı çıkmak için havlaması da aynı şeydir. Bu durumda, kapı koluna bir çan bağlayarak, dışarı çıkmak istediğinde bu çanı çalması gerektiğini köpeğinize öğretebilirsiniz. Köpeğinizle havlamadan iletişim kurma yolları bulun.

Köpeğiniz havlıyorsa ve su kabı boşsa, birkaç dakika bekleyin. Başka bir şeyler yapmaya gidin. Daha sonra kabı doldurun. Bu sayede, havlamasının etkili olmadığını anlayacaktır.

Köpeğinizi asla azarlamamanız gerektiğini unutmayın. Kilit nokta, havlamayı kesene kadar köpeğinizi ve istediği şeyi görmezden gelmektir.

Ayrılık Endişesi/ Dürtü: Ayrılık endişesi ve dürtü kaynaklı havlamaların ikisinin de tedavisi zordur ve bu havlamalar bir hayvan davranış bilimcisi tarafından ele alınmalıdır. Bu problemlere sahip köpekler için genellikle ilaç tedavisi gerekli olmaktadır.

Havlama Tasması Kullanmalı mıyım?

Havlamayı hemen kesme vaadinde bulunan birçok ürün piyasada yer almaktadır. Tasmalar, köpeğinize sesli ya da ultrasonik uyarılar vermektedir ancak bunlar her köpekte etkili olmamaktadır. Citronella spreyli tasmalar genellikle işe yaramaktadır ama bazı köpekler için bunlar da yeterli olmamaktadır.

Elektrik şoku veren tasmalar köpeğinize zarar verebilmektedir. Ayrıca bu tasmalar köpeğinizi agresifleştirecektir.

Tasmasız diğer araçlar da işe yarayabilmektedir. Havlamayla aktifleşen su spreyleri ya da köpeğinize su atan ya da irrite edici ses yayan cihazlar da mevcuttur. Ancak, eğer evdeyseniz, en iyisi köpeğinizi ödüllendirme yöntemiyle eğitmek olacaktır. Bu, köpeğinizin yapmasını istediğiniz şeylerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Yapılmaması Gerekenler:

Köpeğinizi bazı seslere havlamaya teşvik etmeyin (kapı çarpması, insan yürümesi vb.)ve bu konuda ısrarcı olun.
Gözlem altında olmadıkları zamanlarda, köpeğinizin uzun süre sessiz kalması için ağızlık ya da başka araçlar kullanmayın. Bu, köpeğiniz için tehlikeli olabilir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Tabiatları gereği kediler son derece titizlerdir. Hiç şüphesiz sevimli kedinizin gün içerisinde defalarca kendini temizlediğini görüyorsunuzdur. Çoğu zaman kendi başlarının çaresine gayet iyi bir şekilde bakabilirler, ama bazen sizden biraz yardım almaları gerekebilir.

Tarama işlemini, her ikiniz için de, mümkün olduğunca eğlenceli hale getirin.

Tarama seansları hem sizin, hem de kediniz için eğlenceli olmalı. Bu yüzden planlamalarınızı kediniz yemek yedikten ya da egzersiz yapıp rahatladıktan sonraki zamanlar için yapmanız çok daha doğru olacaktır. Evcil hayvanınızın bakım seanslarını güzel hatırlamasını istiyorsanız eğer, sakinliğinizi daima korumanız gerekir. Stresli bir günü geride bıraktıysanız ya da moraliniz bozuksa, muhtemelen bakım için uygun bir zaman değildir.

İlk tarama seansınızı 5 ila 10 dakika kadar kısa tutunuz. Kediniz bu rutine ayak uydurdukça süreyi yavaş yavaş uzatmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda evcil hayvanınızı sevilmeye de alıştırmalısınız. Kedinizin her noktasını sevmeyi alışkanlık haline getirin, kulaklarını, kuyruğunu, karnını ve özellikle de patilerini.

Unutmayın, biraz sabır uzun bir yol almanızı sağlayabilir. Kediniz fazlasıyla stresliyse, seansı kısa kesin ve sakin olduğunda tekrar deneyin. Ne yazık ki birçok kedi banyo yapmayı hiç sevmez, bu nedenle bu iş için bir yardımcıya ihtiyacınız olabilir. Seans bittiğinde kedinizi şımartmayı unutmayın!

Fırçalama

Tarak ya da fırça ile yapılan düzenli tarama seansları, evcil hayvanınızın tüylerini iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, fırçalama sayesinde, tüyleri kirlerden arınacak, doğal yağlar tüylerinin her noktasına yayılacak, tüylerinde düğümlenmeler oluşması engellenecek, bu sayede derisi temiz ve ferah kalacaktır.

Eğer kedinizin tüyleri kısaysa, haftada bir kere taramanız gerekir:

İlk olarak, metal bir fırça kullanın ve kürkünü başından kuyruğuna doğru tarayın.
Daha sonra, dökülmüş tüyleri kürkünden ayırmak için kauçuk veya kıl yapılı fırça kullanın.
Göğsüne ve karnına yakın yerlere ekstra nazik davranın.
Eğer kedinizin tüyleri uzunsa, her gün taramanız gerekir:

Karnını ve bacaklarını tarayarak başlayın, düğümlenen yerlerini çözmeye çalışın.
Daha sonra, kauçuk veya kıl yapılı bir fırça ile yukarı doğru hareketle kürkünü tarayın.
Kuyruğunu taramak için, tüyleri ortadan ikiye ayırın ve her bir tarafı dışarıya doğru tarayın.
Banyo

Kedinizin tüyleri yağlandıysa ya da yapışkan ya da kötü kokulu bir şeylerin içine girdiyse, kedinizin banyonun nimetlerinden faydalanması gerekecektir. Kedilerde kullanımı güvenli olan hafif bir şampuan kullanın ve şu adımları izleyin:

Öncelikle, kedinizin kürkünden ölü tüyleri ve düğümlenmeleri gidermek için güzel bir tarama işlemi gerçekleştirin.
Güvenli bir şekilde ayak basması için, küvet ya da lavabonun içine plastik bir banyo matı yerleştirin.
3-4 inç miktarında ılık suyla dolu bir küvete ya da lavaboya kedinizi yerleştirin.
Kedinizin her yerini sprey kullanarak ıslatın ancak kulaklarına, gözlerine ya da burnuna direkt su sıkmamaya özen gösterin. Eğer spreyiniz yoksa plastik bir maşrapa ya da kırılmayacak bir kupa da işinizi görecektir.
Şampuanlarken, başından kuyruğuna doğru nazikçe masaj yapın.
Yine gözlerini, kulaklarını ve burnunu sudan koruyarak, spreyle ya da maşrapayla kedinizi iyice durulayın.
Büyük bir havluyla kedinizi kurulayın.
Tırnak Kesme

İş tırnak kesmeye gelene kadar, çoğu insan kedisinin ayaklarını ellemez. Sonrası malum… Bazı hayvanlar, bu yabancı his karşısında mutsuz olurlar. Bu nedenle, tırnak kesme girişiminde bulunmadan önce, kedinizin ayaklarına dokunulmasına alışması iyi bir fikir olacaktır. Kedinizin bacaklarına aşağı ve yukarı yönlerde masaj yapın, her bir ayakucuna nazikçe baskılar uygulayın. Ve bunu yaparken ona bol bol övgü yağdırmayı ve ödül mamalar vermeyi unutmayın. Her hayvan farklıdır ancak büyük olasılıkla, bir hafta içerisinde ya da birkaç günlük ayak masajından sonra, kediniz çok fazla öfkelenmeden tırnak kesimini kabullenecektir. Tırnak kesimini nasıl uygulayacağınızı şu şekilde sıralayabiliriz:

Kedinizin ayaklarının üst kısmına ve pati yastıklarına nazik baskılar uygulayarak başlayın. Bu pençelerinin gevşemesine neden olacaktır.
Her bir tırnağın beyaz ucunu, tırnağın kıvrılmaya başladığı noktanın hemen aşağısından kesmek için, kediler için özel olarak üretilmiş, keskin ve kaliteli bir tırnak makası kullanın.
Kan damarlarının bulunduğu noktaya dikkat edin. Tırnağa bakıldığında bu pembe bölge görülebilir.
Eğer kazara pembe bölgeyi keserseniz, kanama meydana gelebilir. Bu durumda kanama durdurucu pudra kullanarak kanamayı kesebilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Köpeklerde mide rahatsızlıklıkları, genelde kusma ile sonuçlanır. Kusma, mide içeriklerinin ağız yoluyla kuvvetli bir şekilde çıkarılmasıdır.

Kusma ile yiyeceklerin ağza geri gelmesi arasındaki fark nedir?

Yiyeceklerin ağza geri gelmesinde, yiyecek mideden değil, ağız ya da özofagustan gelir. Kusma, karın kaslarının kuvvetli bir şekilde kasılmasını içerir; ancak yiyeceklerin ağza geri gelmesinde bu durum söz konusu değildir. Hem kusma hem de yiyeceklerin ağza geri gelmesi, yeme ya da içme eyleminin hemen sonrasında ya da birkaç sonrasında oluşur.

Köpeğim kusuyorsa, veterinerimle ne zaman iletişime geçmeliyim?

Köpeğiniz neşeliyse ve sağlıklı görünüyorsa ve sadece bir kez kustuysa, muhtemelen veterinerinizle iletişim kurmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Örneğin, çoğu köpek çimen yedikten sonra kusacaktır. Köpeğiniz bir kereden fazla kusmuşsa ya da hasta görünüyorsa, veterinerinizle irtibat kurun. Veterineriniz, kusmanın şiddetini belirleyebilmek için size bir dizi soru yöneltecektir. Kusmanın ne zaman başladığını, köpeğinizin kaç kez kustuğunu, kusmuğun nasıl göründüğünü ve köpeğinizin kusarken rahatsız hissedip hissetmediğini bilmek veterinerinize oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca aşağıda listelenen nedenlerden dolayı veterinerinizle iletişime geçmeniz özellikle önem taşımaktadır:

Kusmukta kan görülmesi,
Köpeğinizin kusmak ister gibi davranması ancak bir şey çıkaramaması,
Köpeğinizin karnında şişkinlik olması,
Köpeğinizin zehirli bir şey yemiş olduğundan şüphe etmeniz,
Köpeğinizin ateşinin olması ya da depresif olması,
Köpeğinizin dişetinin soluk ya da sarımsı olması,
Köpeğiniz yavruysa ya da tüm aşıları yapılmamış olması,
Köpeğinizin acı çekiyor gibi görünmesi,
Köpeğinizin aynı zamanda ishal olması.
Ayrıca veterineriniz tarafından tavsiye edilmediği sürece, insanlara yönelik üretilmiş olan ve reçetesiz satılan ilaçlar da dâhil olmak üzere köpeğinize hiçbir şekilde ilaç vermeyin.

Kusmanın nedeni nasıl teşhis edilir?

Kusmanın çok sayıda nedeni vardır (Tablo 1: Köpeklerde Kusmanın Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi’ni inceleyin). Uygun tedavinin uygulanabilmesi için, nedeni belirlemek önemlidir. Veterineriniz sizden aldığı bilgileri, fiziksel muayene, laboratuar ve diğer test sonuçlarını kombinleyerek kusmanın temel nedenini belirleyecektir.

Köpekler ve kediler kustuğunda, yiyecekler ağızdan tam olarak çıkarılana kadar, karın kasları defalarca çok şiddetli bir şekilde kasılır. Bu kasılmalar esnasında tüm vücut efor halinde gibi görünebilir. Genellikle bu süreci art arda birkaç kez yaşayabilirler.

Semptomların Başlangıcı: Semptomlar ne kadar ani ortaya çıkarsa, teşhisin konulması o kadar kolay olacaktır. Eğer semptomlar aniden ortaya çıkarsa, kusma “ akut” olarak adlandırılır. Eğer semptomlar uzun bir süreç içerisinde gelişiyorsa, “kronik” olarak adlandırılır.

Kusmuğun Görünümü: Kusmuğu yiyeceklerin ağza geri gelmesinden ayırmada, kusmuğun yiyecek içermesi ya da sadece sıvı olması, kusmuğun rengi, kusmukta kan ya da safranın varlığı önemlidir.

Bulantının Derecesi: Dudakları yalama ya da şapırdatma, salya artışı ve yutkunma bulantının derecesini belirlemede etkili olan işaretlerdir. Yeme ve içme saatlerine bağlı olarak kusmanın vakti de not alınmalıdır.

Şiddeti: Kusmanın ne sıklıkta meydana geldiği kusmanın şiddetini belirlemede önem taşımaktadır.

Diğer belirtilerin varlığı: Ateş, ağrı, vücudun susuz kalması, idrarda değişiklikler, depresyon, zayıflık, ishal ya da kilo kaybı. Kusma, sindirim sistemi bozuklukları haricinde farklı hastalıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Hepatit, pankreatit, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklar kusmaya neden olabilmektedir.

Hastalık Geçmişi: Veterineriniz aşı, diğer köpeklerle iletişim, diyet, herhangi bir zehirli maddeye maruz kalma ve kullanılan ilaçlar hakkında size sorular sorarak köpeğinizin hastalık geçmişiyle ilgili bilgi edinir. Siz veterinerinize ne kadar bilgi verebilirseniz, tanı koymak o kadar kolaylaşacaktır.

Fiziksel Muayene: Köpeğinizin kilosunu ve ateşini ölçerek, kalp ve nefes alımını kontrol ederek, ağız içini muayene ederek, karnını elle muayene ederek, vücudunun susuz kalıp kalmadığını kontrol ederek ve rektal muayene yaparak veterineriniz köpeğinize kapsamlı bir fiziksel muayene uygulayacaktır.

Laboratuar ve Tanı Testleri: Bazı kusma durumlarında, veterineriniz köpeğinizin dışkısının yüzdürme metoduyla parazitolojik olarak incelenmesini isteyebilir. Bu test, bağırsak kurtlarının ya da Giardia hastalığının tanısında kullanılmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, dışkı kültürü ve duyarlılık testi uygulanır. Parvovirüs gibi bazı viral hastalıklarda ise, dışkı üzerinde uygulanacak başka testler tanı koymada etkili olabilmektedir.

Köpeğiniz hastalık belirtileri gösteriyorsa, kapsamlı bir kan tahlili önerilir. Eğer bazı hastalıklardan şüphe ediliyorsa, özel kan testleri de gerçekleştirilebilir.

Tümör, yabancı cisimler ya da anatomik problemler gibi durumlarda radyolojik incelemeler uygun olmaktadır.

Baryumlu grafiler ya da ultrason gibi diğer görüntüleme yöntemleri de etkili olabilmektedir. Endoskopi ya da kolonoskopi de teşhis koymada başvurulan yöntemler arasındadır.

Bazı hastalıklarda ise, tanı koymanın tek yolu cerrahi biyopsidir.

Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Kusmanın çok sayıda nedeni olabildiğinden, tedavi de çeşitlilik göstermektedir.

Çoğu kusma vakasında, en az 24 saat köpeğinize yemek vermemeniz ve az miktarda su vermeniz önerilir. Pişirilmiş kıyma ve pirinç gibi hafif yemekler tavsiye edilir. Kusma tekrarlamazsa, köpeğinizi yavaş yavaş normal beslenme düzenine döndürmeniz istenir.

Bazı kusma vakalarında, diyet üzerinde kalıcı değişiklikler yapmak gerekebilir. Bazı içeriklerden kaçınmak için köpeğinize özel besinler temin etmeniz, diyete lifli gıdalar eklemeniz, yağ alımını azaltmanız ya da sindirilebilirliği arttırmanız gerekebilir.

Bağırsak kurtları mevcutsa, kurtlar için uygun ilaç yazılacaktır. Kurtlar için üretilmiş ilaçların birkaç tanesi bağırsak kurtlarının her türünü öldürebilmede etkilidir. Bu nedenle uygun ilacın seçilmesi önemlidir. Çoğu durumda, birkaç hafta ya da birkaç aydan sonra kurt ilaçlarının tekrarlanması gerekir. Ayrıca kurt yumurtalarının ortamdan uzaklaştırılması da çok önemlidir. Dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesinde kurt yumurtalarının varlığı araştırılır. Eğer yumurta mevcut değilse, yetişkin kurtlar ya da larvalar mevcut olsa bile, test negatif olabilir. Bu nedenle, bazı durumlarda, dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesinin sonucu negatif olsa bile, kurtlar için üretilmiş ilaçlar yine de reçete edilebilir.

Susuz kalma durumu söz konusu ise, genellikle köpeğe damar içi ya da deri altı sıvı verilmesi gerekir. Kusma ya da ishal süresince oral sıvılar yetersiz kalmaktadır.

Kusmanın nedeni bakteriyse antibiyotik tedavisi uygulanır. Mide ya da bağırsak zarar gördüyse de antibiyotik verilebilir (dışkı ya da kusmukta görülen kan, zarar görmüş mideyi ya da bağırsağı işaret ediyor olabilir) ve mide ya da bağırsağın gördüğü bu zarar bakterinin sindirim kanalından kan dolaşımına geçmesine izin verebilir.

Bazı durumlarda, ilaçlar kusmayı azaltmak için verilebilir. Genellikle, köpek zehirlenmişse ya da bakteriyel enfeksiyon kapmışsa bu ilaçlar verilmez. Ayrıca, bu ilaçlar verilmeden önce kesin tanının konmuş olması oldukça önemlidir.

Tablo 1: Köpeklerde Kusmanın Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi
Neden Örnek Riske En Fazla Sahip Köpekler Semptomlar Teşhis Tedavi
Mide Dilatasyonu ve Bağırsak Düğümlenmesi Derin göğüslü, iri köpek ırkları Kusma, Öğürme, Şişmiş karın Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, radyolojik tetkikler Cerrahi operasyon, destekleyici bakım; bu acil bir durumdur ve acil müdahale gerektirir.
Benign Mide Çıkış Yolu Obstrüksiyonu Pilorik Stenoz, polipler Boxer, Buldog, Boston Terrier, genç köpekler Aralıklı kusma, kilo kaybı, dehidrasyon Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, radyolojik tetkikler, endoskopi Çıkış yolu obstrüksiyonunu düzeltmek için cerrahi operasyon, antasitler
Diyet Değişimi Köpeğin mama markasını değiştirmek ya da yüksek yağ oranına sahip yiyecekler yedirmek Mevcut diyeti değişen köpekler Genellikle hasta olduğuna dair belirti görülmez Hastalık geçmişi ve fiziksel muayene, diğer nedenlerin ortaya çıkarılması için testler Gerekirse yemek vermemek, daha sonra hafif bir beslenme programı uygulamak ve yavaş yavaş normal diyete geçmek
Gıda Hassasiyeti ya da Duyarlılığı Sindirme hassasiyeti ya da sindirememe ya da süt ya da gluten gibi gıdaları sindirememe Gluten aşırı duyarlılığı: İrlanda Seteri ve yumuşak tüylü Wheaten teriyer Bazen gaz ile seyreden ani ishal başlangıcı Diyetten kaldırılan içeriklere gösterilen tepkinin kontrol edilmesi, daha sonra içeriğin diyete tekrar eklenmesi Gerekirse yemek vermemek, sorun yaratan içeriklerin bulunmadığı bir diyete geçiş yapmak
İntestinal Parazitler Kancalı Kurtlar Genç köpekler İshal, kusma, zayıflık,soluk renkli dişetleri, dehidrasyon, anemi, şişkin karın, siyah ve kanlı dışkılama Dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesi Uygun kurt ilacı ile çeşitli tedaviler, ortamın temizlenmesi, destekleyici tedaviler
Giyardiya Genellikle genç köpekler ya da immünsüprese köpekler Orta seviyeden şiddetli seviyeye kadar mukuslu ve kötü kokulu isha; kilo kaybı, genellikle kesintili karın ağrısı
Dışkıya ELISA testi, yüzdürme metoduyla dışkı incelenmesi ya da dışkının mikroskobik incelenmesi.

Teşhisi zordur;

- genellikle birkaç gün sonra örneklerin alınmasını gerektirir.

Metronidazol, albendazol ya da Giyardiyanın tüylerden ve ortamdan arındırılması için banyo ya da sanitasyon, enfeksiyonun tekrarlaması yaygın bir şekilde görülmektedir.
Gıda zehirlenmesi İhmal edilmiş ya da gözlenmemiş köpekler İshal, kusma Hastalık ve fiziksel muayene Gerekirse yemek vermemek, daha sonra hafif bir beslenme programı uygulamak ve yavaş yavaş normal diyete geçmek
Bakteriyel Enfeksiyonlar Salmonella, E. coli, Clostridia Kulübede yaşayan genç köpekler ya da immünsüprese köpekler Orta seviyeden şiddetli seviyeye kadar kanlı ishal, ishale eşlik eden iştah kaybı, depresyon, ateş ve kusma Dışkı kültürü, dışkıya mikroskobik inceleme Antibiyotikler, damar içi sıvılar ve daha ciddi durumlarda destekleyici bakım
Viral Enfeksiyonlar Parvovirüs Parvovirüs aşı serisi tamamlanmamış genç köpekler İştah kaybı, ateş, depresyon, kusma, ishal, dehidrasyon, karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, parvovirüs araştırması için dışkı testi, beyaz kan hücresi sayımı Damar içi sıvılar, ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler, yemek vermemek ve suyu azaltmak
Distemper Distemper aşı serisi tamamlanmamış genç köpekler İştah kaybı, ateş, depresyon, öksürük, kusma, ishal, ileri safhalarda nörolojik semptomlar görülür Hastalık geçmişi ve fiziksel muayene, diğer nedenlerin teşhisi için testler, viral kan testleri, idrar ya da başka vücut sıvılarının tahlili Dehidrasyon varsa damar içi sıvı; ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler, prognoz kötüdür
Koronavirüs Genç köpeklerde özellikle de başka intestinal hastalığa sahip köpeklerde daha şiddetlidir, hayvan barınaklarında ya da çok sayıda stresli köpeğin olduğu yerlerde daha fazla problem teşkil eder. İshal, iştah azlığı, letarji, bazen kusma Virüs izolasyonu ya da elektron mikroskobi Dehidrasyon varsa damar içi sıvı, ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler
Toksinler Striknin, etilen, glikol, kurşun, çinko İhmal edilmiş ya da gözlenmemiş köpekler İştah kaybı, depresyon, kusma, dehidrasyon, karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, diğer nedenlerin teşhisi için testler, kan testleri, toksin tespiti için kusmuk ve dışkı testleri, röntgen Toksinine göre değişmektedir
İdiyopatik Hemorajik Gastroenterit Küçük köpek ırkları Ani kanlı kusma ve ishal başlangıcı, depresyon, karın ağrısı, siyah ve kanlı dışkılama, şok Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kapsamlı kan sayımı, diğer nedenlerin teşhisi için testler Damar içi sıvı,ikincil bakteriyel enfeksiyonları önlemek için antibiyotikler, gerekirse su ve yemek kısıtlaması
İnce bağırsakta aşırı bakteri çoğalması (antibiyotiğe direnç gösteren ishal olarak da adlandırılır) Alman Çoban Köpeği, diğer intestinal hastalıklara sahip köpekler Aralıklı seyreden sulu ishal, gelişme zayıflığı ya da kilo kaybı, gaz artışı, bazen kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, intestinal biyopsi, diğer nedenlerin teşhisi için testler, ultrason, kan testleri Antibiyotik (en az 4-6 hafta); diyet değişimi
Tümörler
Lenfoma,

Adenokarsinom

Orta yaşlı ya da yaşlı köpekler Kronik ishal, kilo kaybı, iştah azlığı; kusma ve koyu renkli, kanlı dışkılama da görülebilir Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, intestinal biyopsi Kemoterapi ya da tümörün türüne bağlı olarak cerrahi operasyon
İdiyopatik inflamatuvar bağırsak hastalığı Crohn hastalığı, eozinofilik gastro enterokolit ya da lenfositik/ plazmositik enterit Orta yaş köpekler: Alman Çoban Köpeği ve Basenjilerde lenfositik/ plazmositik enterit Kan ve/veya mukuslu olması muhtemel kronik kusma ve ishal: bazen ıkınma, hafif kilo kaybı ve/veya siyah ve kanlı dışkılama Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, intestinal biyopsi, diğer nedenlerin teşhisi için testler Diyet değişimi, gizli enfeksiyonları önlemek ya da tedavi etmek için kurt ilaçları ya da antibiyotikler, probiyotikler, anti inflamatuvar ilaçlar, diğer tedavilere cevap yoksa immunsupresif ilaçlar
Histoplazma enterit ya da kolit US merkezinde, Missisipi, Ohio ve Missouri kıyılarında yaşayan köpekler İştah kaybı, hafif ateş, depresyon, ciddi kilo kaybı, kusma, dışkıda kan, ıkınma, ayrıca solunum problemleri de görülebilir Endoskopi ve biyopsi Itrakonazol, ketokonazol ya da amfoterisin B
Obstrüksiyon Yabancı cisim, intususepsiyon, pilor stenozu, dalak torsiyonu İshal, kusma, iştah kaybı, ileri safhalarda depresyon ve/veya karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, röntgen, baryumlu film, ultrason, araştırma amaçlı cerrahi müdahale Cerrahi müdahale
Pankreatit Yüksek oranda yağ içeren yiyecekler yiyen köpekler, Schnauzer ve Yorkshire Teriyeri, orta yaşlı köpekler Kusma, dehidrasyon, karın ağrısı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri Gerekirse oral alımın kısıtlanması, sıvı yönetimi, ağrı kontrolünün sağlanması ve diğer destekleyici tedaviler, kusmayı kontrol altına alacak ilaçlar, yağ oranı düşük diyetin sürdürülmesi
Karaciğer ve Safra Hastalıkları Hepatit, safra obstrüksiyonu Kusma, dişetlerinde sararma, gözlerde beyazlaşma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, diğer kan testleri, röntgen ve/veya ultrason,biyopsi Kusma ve karaciğer hastalığının etkilerini kontrol etmek için ilaçlar ve sıvılar, nedene bağlı olarak muhtemel cerrahi operasyon
Böbrek Hastalıkları Pyelonefrit, glomerülonefrit, üriner obstrüksiyon Yaşlı köpekler Kusma, aşırı susama ve idrara çıkma,obstrüksiyon mevcutsa idrara çıkmada azalma ya da idrara çıkamama Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, idrar analizi, röntgen ve/ veya ultrason Diyet değişimi, kusmanın ve böbrek hastalıklarının etkilerini kontrol altına almak için ilaçlar ya da sıvılar, obstrüksiyonun giderilmesi
Peritonit Delinmiş bağırsak Kusma, karın ağrısı, bazen ateş Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, kapsamlı kan sayımı, röntgen ve/veya ultrason Kusmayı kontrol altına almak için ilaçlar, antibiyotikler, sıvılar, nedene bağlı olarak olası cerrahi müdahale
Piyometra (Uterus enfeksiyonu) Yeni kızışma dönemi geçirmiş olan kısırlaştırılmamış köpekler Kusma, aşırı susama ve idrara çıkma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kapsamlı kan sayımı, röntgen ve/veya ultrason Uterusun cerrahi operasyonla alınması, ilaç tedavisi
Diyabet Yaşlı ve dişi köpekler, Schnauzer ve Poddle ırkları Kusma, aşırı susama ve idrara çıkma, bazen depresyon Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri,idrar analizi Insülin terapisi, diyet yönetimi; destekleyici bakım
Vestibüler hastalıklar ya da beyin hastalıkları Yaşlı köpekler İnkoordinasyon, kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, emar Kusmanın kontrol edilmesi için ilaçlar, tedavi koşullara bağlı olmaktadır
İlaçlar Digoxin, eritromisin, kemoterapi Kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, ilaç seviyeleri Kusmanın kontrol edilmesi için ilaçlar, kullanılan ilaçların değiştirilmesi
Septisemi (kan zehirlenmesi) Kusma, ateş Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan kültürü Antibiyotikler, destekleyici bakım
Böbrek üstü bezi yetmezliği (Addison hastalığı) Genç ve orta yaş arasındaki dişi köpekler Kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, kan tahlilleri, kapsamlı kan sayımı Böbrek üstü bezi yetmezliğinin etkilerini kontrol altına almak için ilaçlar
Gastrit Helikobakter enfeksiyon, kan üre nitrojen yüksekliği, şerit kurdu Kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi Kusmayı kontrol etmek ve mideyi korumak için ilaçlar, altta yatan nedeni tedavi etmek, gerekirse sıvı.
Ülser Kusma, kusmukta kan, siyah ve kanlı dışkı Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi, baryumlu film Kusmayı kontrol etmek ve mide ve bağırsak astarını korumak için ilaçlar, altta yatan nedeni tedavi etmek, gerekirse sıvı.
Gastroözofajiyal Reflü Buldog gibi kısa kafalı köpek ırklarında daha sık görülür Salya artışı, dudak yalama, kusma ya da yiyeceklerin ağza geri gelmesi, kötü kokulu nefes Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi, baryumlu film Az miktarda ve az yağlı yiyecekler verilmesi, özofagusu korumaya yardımcı olacak ilaçlar, mide asidinin azaltılması ve yiyeceklerin mide dışı hareketlerinin artırılması
Safralı kusma sendromu Giyardiya enfeksiyonuna ya da inflamatuvar bağırsak hastalığına sahip köpeklerde daha sık görülür Mide boşken safralı kusma (genellikle gecenin geç saatlerinde ya da sabahın erken saatlerinde) Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, endoskopi, baryumlu film Gecenin geç saatlerinde yemek yedirme, midenin korunması için ilaçlar ve yiyeceklerin mide dışı hareketlerinin artırılması
Araba tutması Salya artışı, araç içindeyken kusma Hastalık geçmişi, fiziksel muayene, Kusmayı kontrol altına almak için ilaçlar
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded