Chystáme se na stěhování z Google+, zachovejme spojení!

Jak jsem psal před pár dny, po delším zkoumání jsem jako pro sebe nejlepší náhradu vybral software/síť Friendica. Od té doby jsem se už také rozhodl, že můj nový výchozí server bude www.nerdica.net. S jeho adminem jsem si psal, vypadá to, že by to mělo být stabilní místo minimálně na nejbližší pětiletku. Kdyby se to ale přecejen začalo někdy v budoucnu kazit, vždycky je možné vyexportovat celou historii, kontakty atd. a odejít na jiný podobný server (dokonce by se měly automaticky aktualizovat kontakty vašich přátel).

Friendica je z mnou testovaných řešení to nejbližší Google+. Mohl bych se o tom rozepsat velice detailně, ale teď to není důležité. Pokud mi uvěříte a budete Friendicu testovat, vězte, že na různých serverech můžou běžet různé verze (někde novější s lepšími fíčurami či opravenými nebo novými chybami). Aktuální verze je 2018.09, některé servery už testují 2018.12RC. Jak vidíte, software je v aktivním vývoji, tj. na první pohled může být syrový či s chybami, ale do budoucna je naděje, že bude jen lepší.

Důležitá věc je, že Friendica má (minimálně na serveru www.nerdica.net) mnoho různých vzhledů, ze kterých si můžete vybrat podle libosti. Navíc má velmi detailní nastavení toho, co v proudu příspěvků a komentářů uvidíte a co zůstane skryto, takže si to můžete vyladit k "obrazu svému" (tj. jak vám to bude nejvíc vyhovovat).

Nejcennější na sociální síti jsou existující vazby a kontakty

Jsem na více sociálních sítích a tak dobře vím, že nejcennější jsou existující kontakty. Například na Facebooku mám "v přátelích" pouze spolužačky ze základky a bývalé spolustraníky z Pirátů. Tam bych Arduina opravdu řešit nechtěl :-) Podobně na Twitteru mám kontakty, které jsem nasbíral porůznu na konferencích - šikovní kluci (holku tam myslím nemám žádnou?), ale Twitter je na diskuse či delší myšlenky naprosto nevhodný (se mi zdá). Proto mi úplně nejvíc vyhovuje Google+. Mám tu stovky lidí, se kterými můžu diskutovat o technických věcech, můžu se od vás naučit spousty věcí, jste mnohem zkušenější a znalejší než já a vždycky mi v komentářích poradíte. Toho si nejvíc cením!

Co ale dělat, když nás odsud hostinský vyhazuje s tím, že se už podnik bude zavírat (nadobro)? Byl bych moc rád, kdyby jste se mi nepoztráceli někde ve světě, ale zůstali jsme dál v kontaktu. Proto vám navrhuji, ať vyzkoušíte některou ze sítí propojených do velké společné federace - sítě Friendica, diaspora, Mastodon, Pleroma či Hubzilla - nebo můžete použít svůj domácí NextCloud server, ten už se připojit do federace umí taky! Můžete zkusit kterýkoliv server kterékoliv sítě, založit si tam účet ve tvaru jmeno@domena_serveru, a když/až se tam zabydlíte, dejte nám ostatním vědět, kde jste skončili, abychom se mohli zase propojit.

Já budu zřejmě bydlet na adrese joy@nerdica.net (to není e-mail, jen to tak vypadá). Kdo si založí účet na stejném serveru, nebo na některém ze serverů sítě Friendica, či na serveru v některé z propojených sítí, tak se se mnou může propojit a bude nám to fungovat úplně stejně jako tady na G+ (doufám). Kdo se do těchto otevřených sítí pouštět nebude a zůstane v uzavřených sítích typu Facebook či MeWe, pořád mě může sledovat ručně normálně přes web, protože Friendica je plně otevřená síť:

https://nerdica.net/profile/joy

A kdo vzdal sociální sítě úplně a spolehne se jen na RSS čtečku (Kamile?), tak i to by neměl být žádný problém - pod mou ikonou na výše uvedeném URL vidím Atom feed, takže by to mělo automaticky hlásit lidem do čteček mé nové příspěvky.

Takže pokud si zřídíte účet kdekoliv v otevřených sítích, uveďte své nové kontakty do komentářů pod tento příspěvek, prosím.

Mimochodem, na www.nerdica.net je možno v nastavení zapnout automatické zrcadlení vašich příspěvků z Google+ - stačí to tam najít, povolit a uvést své dlouhatánské číslo, které vidíte v URL, když jdete na svůj vlastní profil Google+. Díky tomu je možné založit si účet dnes, rozhlásit ho a přitom ještě pár dní dál žít na Google+, přičemž už se vám automaticky tvoří "historie" příspěvků i na nové síti. Skvělá věc!

Na Google+ tak ještě pár dní zůstanu, ale dlouhodobě takovou schizofrenii nemá cenu udržovat, takže je možné, že poslechnu rčení Na Tři krále o krok dále a půjdu o krok dále už tuto neděli... Napsal bych pak o tom článek ještě i na můj blog, s novým kontaktem a dalšími informacemi.

P.S. mám účet i na MeWe, možná tam budu chodit dívat se do "konference/místnosti/sbírky" (nebo jak se tam ta elektrikářská skupina jmenuje), ale nebudu tam primárně publikovat, protože je to zvenčí neviditelné a to mi vadí. Podobně funguju i na Facebooku (čtu, ale nepíšu). Na Twitteru občas napíšu nějakou krátkou věc, nejčastěji odkaz na jiný zdroj, třeba sem do Google+, nebo do budoucna na můj profil na Nerdica.net.

P.P.S. připomínám český server www.friendica.cz a vůbec celý adresář všech Friendica serverů, kdybyste chtěli zkoušet, jestli je to někde lepší:
https://dir.libranet.de/servers
https://dir.friendica.social/servers
https://the-federation.info/friendica
Shared publiclyView activity