Nový rok - do skonu G+ jen krok

V září jsem tu psal, že G+ sice končí, ale není třeba zmatkovat, neboť zbývá jedenáct měsíců času na hledání co nejlepší náhrady. Mezitím uplynuly 3 měsíce, a Google původní termín nedávno překvapivě zkrátil o pět měsíců, takže teď už do vypnutí zbývají jen tři měsíce, takže je pomalu čas jednat.

Nelenil jsem a v mezičase testoval různé alternativy, jmenovitě:
1) Mastodon.social (originální Mastodon, který má za peníze hostovaný třeba Franta Fuka na www.kompost.cz)
2) Pleroma.social (alternativu Mastodonu napsanou jednodušším způsobem, kterou si doma rozjel +Miroslav Prýmek)
3) modifikovanou instanci Mastodonu na www.qoto.org, která řeší největší omezení Mastodonu (délka příspěvku)
4) nějakou další federovanou síť, jejíž jméno jsem už zapomněl (doporučil mi to @sesivany na Twitteru)
5) a nakonec jsem díky tipům druhých objevil i Friendicu

Friendica je také otevřená federovaná síť, podobně jako Mastodon a ta už zapomenutá z bodu 4. Výhodou Friendicy je, že federuje se všemi ostatními z bodů 1-4 (což u ostatních softů vůbec není samozřejmostí!). Tudíž kdo používá Friendicu, je zároveň propojen se všemi lidmi z ostatních výše jmenovaných sítí, což je pro mě velmi důležité. Nechci totiž mít extra účet třeba na Mastodonu, jen abych mohl číst věci od Franty Fuky. Podobně nechci nutit nikoho, kdo by mě chtěl sledovat na nové síti, aby si musel na ní dělat účet, pokud už náhodou má účet třeba na Kompostu či jinde.

Dále Friendica jako jediný soft z mnou testovaných dokáže vkládat fotky linkované z photos.google.com. To je pro mě další velmi důležitá věc, neboť všechno fotím mobilem a než se otočím na židli, už je fotka připravena na internetu - stačí ji jen nalinkovat do příspěvku. Nechci fotky stahovat z Internetu do PC a pak je z PC nahrávat zpátky na Internet, jen na jiné místo. To je práce, čas a data navíc.

Nakonec má Friendica zdaleka nejlepší možnosti formátování textu. Zatímco ty ostatní sítě neumějí vůbec nic, tak Friendica má mnohem lepší formátování než Google+. Například umí i odrážky, což bych zrovna v tomto příspěvku s chutí využil.

Asi jste už pochopili, že software/síť mám už vybraný. Teď zbývá druhý důležitý krok, a to vybrat server z dané sítě. Ony jsou totiž všechny propojeny, takže je na první pohled jedno, kde si účet založíte, ale vzhledem k tomu, že adresa má formát mailu, je pro mě z jakéhosi důvodu důležitá i část za zavináčem, tedy doména. Prostě chci nějakou pěknou adresu, krátkou, nejlépe bez přídomku social a nebo národní domény jiné země než mé rodné. Je to čistě subjektivní a neumím to dost dobře vysvětlit, ale zkrátka hledám pěknou budoucí adresu.

Na Friendica webu jsem našel prvních pár doporučených veřejných serverů. Jedním z nich je www.libranet.de. Admin Steffen je fajn, vyměnili jsme si pár mailů, server dobrý, dokonce přímo propojený s Twitterem, prostě všechno dobré, ale nepřekousl jsem to .de. Tak jsem mu napsal, jestli by nebyl ochoten hostovat další instanci pro nás uprchlíky z G+, že bych koupil a platil za nějakou pěknou neutrální doménu (nebyl jsem dost upřímný, abych mu natvrdo napsal, že nechci mít německou doménu). To Steffen logicky odmítl, protože je to spousta práce navíc, a místo toho mi poslal odkazy na další servery sítě Friendica, že si snad vyberu:

Server directories:
https://dir.libranet.de/servers (Directory v2)
https://dir.friendica.social/servers (Directory v1)
https://the-federation.info/friendica (sort the view by 'version' to get
a better list)

My personal suggestions:
squeet.me (Admin: Michael Vogel, main developer)
nerdica.net (Admin: Ingo Jürgensmann)
mordor.social (Admin: Sauron - well, that's me :-) )
opensocial.at (Admin: Phillipp Holzer)
social.isurf.ca (Admin: Adam Clark)
snarl.de (Admin: Tobias, developer and maintainer)
socialmatrix.us (Admin: Adam Zero, developer)
libranet.de (Admin: Steffen K9)

Z jeho osobních doporučení pro mě není přijatelná ani jedna doména, ale v těch "Directory" jsem našel spousty velmi pěkných domén, z nichž nejvíc mě zaujala www.friendica.cz! Hned jsem napsal tamnímu adminovi (to bylo 14. prosince), ale ještě mi neodpověděl. To mi velmi kalí radost - jak admin nekomunikuje po mailu, tak to smrdí nespolehlivostí. Ale jinak moc pěkná doména!

Jsem tak prakticky pořád rozpolcen: ona tu totiž celou dobu je ještě možnost, že si rozjedu vlastní server s instancí Friendicy, na doméně přesně dle mého gusta. Ovšem budu lepší admin (=budu mít dost času) než třeba admin friendicy.cz?

Mezitím mi napsal Steffen, že teda rozjel další server s další doménou, když se mi nelíbila ta libranet.de. Jako novou doménu vybral www.venera.social. To mám za to, že jsem mu předtím nenapsal, že nic končícího na "social" nechci taky :-)

No, zkrátka řeším hovadiny, protože to hlavní už mám vybráno a mám z toho dobrý pocit. Pokud souzníte s mým žebříčkem a výběrem, tak si už dnes můžete založit účet na některé ze sítí Friendicy, třeba u Steffena, nebo zkusit ten český server www.friendica.cz. Určitě se potom propojíme, až si konečně vyberu, jestli rozjedu vlastní server na nějaké své doméně, nebo jestli zvítězí lenost nad obavami a vezmu zavděk některým z cizích serverů. Asi bych to v takovém případě riskl a zkusil tu českou síť - vždyť toho admina musí někdo z vás znát i osobně, Česko je malý rybníček :-)

Tak přeji všem mým 800 sledujícím krásný Nový i celý nový rok a věřím, že se budeme nadále vídat a řešit nejen technické záludnosti :-)

P.S. nepište mi do komentářů o www.mewe.com - to je natvrdo uzavřená síť, která je zvenčí neviditelná a má různé další omezení. To bych svým sledujícím neudělal, abych tam odešel, neboť bych je tím nutil tam jít taky. Takový klasický vendor-lockin podporovat nebudu.
Shared publiclyView activity