Profile cover photo
Profile photo
Petr Stehlík
803 followers -
Freelance programmer, system and network admin, DIY fan etc.
Freelance programmer, system and network admin, DIY fan etc.

803 followers
About
Posts

Post has attachment
Vosy - neverending story

Před více než 100 dny jsem zahájil boj s vosami ve stropě koupelny. Postupně jsem ucpal všechny možné i nemožné otvory, a průběžně je zasypával jedy a spreji. Jak se jim po takové době daří? Jak na ně působí smrtící prostředek Biotoll, který je do pěti dnů všechny v hnízdě zabije? Aktuální video (točeno před pěti minutami) lepší jak tisíc slov...
Add a comment...

Post has attachment
iOS developer?

Ještě, než se mi rozprchnete po všech čertech - není tu někdo s možností nahrávat aplikace do obchodu pro iOS zařízení, prosím?

Dokážu si představit, že bych se pokusil programovat multiplatformní mobilní aplikace třeba pomocí https://flutter.io/, ale neměl bych jak výsledek pro Apple ani otestovat, ani nahrát někam ke stažení pro ostatní. Na to bych asi potřeboval nějakého pomocníka/prostředníka...
Add a comment...

Post has attachment
3D Monstrum

Původně jsem plánoval krásnou nerezovou trubku, ale přehnal jsem trochu výpočty a byla moc krátká, tak jsem utrhl násadu z mopu (snad si toho doma nikdo nevšimne?). Překvapivě špatně a neochotně se ta těžká cívka na mopu otáčí - spíš se smýká a nutí odvalovat tu trubku v mých plastových držácích. Asi musím něco namazat nebo někam přidat nějaká aspoň pseudo-ložiska.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Lepidlo se v prach obrátí

Před ani ne 10 lety jsem si dělal dlažbu kolem bazénu. Použil jsem drahé a kvalitní flexibilní mrazuvzdorné lepidlo a drahou a kvalitní flexibilní mrazuvzdornou spárovací hmotu s hydrofobní úpravou. Loni některé spáry popraskaly. Dělal jsem, že to nevidím. Letos jich popraskalo mnohem víc, velká část se jich vyloupala a některé dlaždičky se začaly mírně pohupovat (= přestaly být přilepené k podkladnímu betonu).

Tak jsem si k tomu klekl a zjistil, že místo lepidla je tam jen písek. Asi se to nějak mrazovými cykly - vlastně nevím, co se tam stalo, nechápu to. Ptal jsem se odborníků, jak to spravit - prý všechno vykopat a začít úplně znovu, hydroizolací a pak lepit nikoliv cementovým, ale polyuretanovým lepidlem samozřejmě novou dlažbu. To bych odhadl tak na akcičku za 150-200 tisíc Kč, spíš víc, jestli bude nutné spravovat i podkladní beton (brousit a dávat nějakou stěrku).

Takže teď ze zoufalství čistím spáry a tlačím tam polyuretanové lepidlo z kartuší, abych to před nastávající zimou trochu zalepil. A nepište mi, že to stejně nevydrží a nepomůže, nechci to slyšet.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Věšák na filamenty

Jak jsem koupil tu dvoukilovku PETG, tak přišla na tak obrovské cívce, že ji na tiskárnu nedám a stavím držák do rohu místnosti, asi se záclonovou nebo jinou tyčí. Takže jsem dneska docela rychle načrtl a vytiskl tyto držáky tyče.

Bohužel dnes poprvé na mě i3 MK3 vycenila zuby - zapípala uprostřed tisku, že mám vytáhnout filament, a pak ho zase vložit. Hmm, nechápu. Nikdy se mi to předtím nestalo. Tisk pak jakoby v pořádku pokračoval, ale mám obavu, aby takovéto přerušení nevytvořilo slabinu ve výrobku - přecejen potřebuju, aby to udrželo i slona.. :)
Photo
Add a comment...

Koncem G+ nic nekončí

Jen informace pro sledující, aby si nikdo nemyslel, že včera ohlášený konec Google+ nějak ignoruju, že emigruju nebo že se vypařím. Mám tu přesně 800 sledujících, z nichž mnoho je moc chytrých a zkušených lidí, o které bych nerad přišel. Mám(e) 10 měsíců na to vymyslet, kam se přesunout, a jsem si jistý, že něco vymyslím(e). Do té doby tu budu psát normálně, a až teprve bude jasné, kam přejít, tak řeknu a přejdu.

Zároveň se budu maximálně snažit vytěžit veškeré informace, které jsem kdy na můj G+ profil napsal, a přesunout je někam jinam, protože především ve vašich komentářích pod mými výjevy byly často velmi zásadní informace, o které bych nerad přišel. Počítám, že to bude jen statický obraz historie, ale když v tom půjde vyhledávat, budu šťastný.

Samozřejmě nemůžu přehlížet, jak Google popravuje jednu užitečnou službu za druhou, takže se nejspíš do budoucna budu snažit hostovat své věci u sebe, na vlastním serveru, kde nebudu mít obavu, kdy mě zas kdo nečekaně ukončí, protože mu dost nevydělávám...
Add a comment...

Post has attachment
LinuxDays už tento víkend

Zvu všechny na moji přednášku, abych tam nestál sám jako kool v plotě.

NodeMCU/Lua nevyšlo, tak budu mluvit o pokročilých bootloaderech s šifrováním pro Arduino/AVR.
Add a comment...

Post has attachment
Tisknu z posledních sil, teda spíš z posledního filamentu :-)
i3 MK3 má sice detekci konce filamentu, ale obávám se, že když tisknu přes OctoPrint, tak že to nezafunguje správně... A navíc jsem zjistil, že doma nemám další černý PETG, že jsem na mizině. Musím přikoupit... :-)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Elektromobil Nissan Leaf

Mám od kamaráda na pár dní půjčený starší Leaf (r.v. tuším 2014?). Logicky jsem odjakživa věděl, že elektromobil musí být tak 100x lepší než auto se spalovacím motorem, ale vlastní zkušenost při řízení tohoto starého a na dnešní elektromobilní poměry mimořádně omezeného stroje je ještě mnohem lepší, než mé představy. Už naprosto chápu, proč lidé, kteří si koupili novou Teslu Model 3, se při jízdě musí pořád usmívat (jak často čtu na Twitteru).

Jo, a nikdy jsem nebyl příznivcem bezcílných projížděk autem, i když řídím rád. Ale teď s tím elektromobilem mě to úplně nutí jen tak si sednout a někam jet, kamkoliv - nejspíš proto, že je to tak čisté, tiché, okamžité a naprosto zadarmo :-) (síť rychlonabíječek tuším E.ONu jede už několik měsíců bez placení).

Doporučuji vyzkoušet, je to nesmírně pohodové, zábavné a návykové.
Add a comment...

Post has attachment
ESP32 s IPEX konektorem

Na tohle jsem čekal doslova roky:
https://www.seeedstudio.com/ESP32-S-Wi-Fi-BT-SoC-Module-IPEX-block-outpu-p-3151.html?utm_source=mailchimp&utm_medium=edm&utm_campaign=bazaar_0925

Dnes to přišlo spamem ze Seeedu, za super cenu $3.90. Ale hned vedle za ještě neuvěřitelnější cenu mnohem větší bomba:

https://www.seeedstudio.com/ESP32-A1S-Wi-Fi-BT-SoC-Audio-Module-IPEX-block-outpu-p-3152.html?utm_source=mailchimp&utm_medium=edm&utm_campaign=bazaar_0925

Nemůžu tomu uvěřit: ESP32, navíc 4 MB externí RAM a ještě audio čip, to celé za $5.10? Kde je zakopaný pes? Asi zase v poštovném, jak znám Seeed...
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded