Profile cover photo
Profile photo
Petr Mazak (Sirien)
sirien (/maelstrom/gamecon/d20.cz/MUVS...)
sirien (/maelstrom/gamecon/d20.cz/MUVS...)
About
Petr's posts

+Piráti právě sem byl zaúkolován tátou, že vám mám vzkázat velký a zásadní černý puntík.

Ve svém důchodovém stáří se odhodlal k zásadnímu kroku překonat své konzervativní předsudky a volit jemu přirozeně podezřelou Pirátskou stranu a s překvapením zjistil, že Piráti na Praze 6 nepostavili žádného svého kandidáta.

Teď mi brečel do telefonu, že te mu tím podrazili nohy a chudák nemá koho volit a nejspíš skončí z trucu u jakési "strany živnostníků" nebo jak si řikaj.

c-c-c... 

Question about Duel (Toolkit p. 168-9) rules

What are the effects of full defense (you give up your turn and take +2 for defense action for the rest of the exchange) on Duel?

I mostly hope for answers from players who actually are using (or at least used) Duel rules so they have personal experience or from players who are very good "system analysts" (mumly true gamers&power players mumly), but I will welcome everyone's opinion really.

My concern is: The whole point of the Duel is, that only one side has the upper hand, so the second is forced to do other actions then attack. As such it forces one side of the duel to employ different actions than just Attack / Defend.

But if the side without upper hand gives up on her turn and takes full defense (to get the advantage and to increase her chances for success with style and overtaking the upper hand), than it will work in completely opposite direction - Duel will encourage only Attack/Defense actions.

On the other hand, the side with upper hand can take advantage on other side's passivity and create an advantage before performing attack. If defender will continue with his passivity, the side with upper hand can actually stack several CA actions (thus several free invokes) before going for attack. That would be boring on its own, but it would in result force defender into some other action since full defense turns to be inferior tactics.

I need to know which of this is going to be true in actual game, because I'm writing 1th version of my specific rules and right now I do not have much chances to test it on my own on more players (and I want to get it right on first attempt). I'm thinking about writing a rule which prohibits success with style from full defense to overtake upper hand, but I'm very hesitant if it is a good or very bad idea.

Thanks for opinions. 

Post has shared content
Kdysi dávno se RPG překládaly "komunitně" ve smyslu toho, že si parta lidí sedla a společně něco přeložila. Ty časy jsou pryč, ale je hrozně hezké vidět, že překlady jako takové nezmizely, jen místo party lidí naráz je dělají převážně jednotlivci sami a komunita je "jen" podporuje popř. jim radí s místy, kde si o pomoc řeknou.

Zajímavé je, že zatímco tím původním způsobem vznikaly překlady krátkých příruček (desítky stran), dnes jako jednotlivci dokáží lidé na Kostce dělat překlady "velkých" her (stovky stran), navíc troufám si říct ve výrazně lepší kvalitě (věcně, jazykově a v neposlední řadě graficky).

Máme DnD 5e a Fate Core - na cestě je Dungeon world a v různém stavu rozpracování jsou GURPS 4e, Burning wheel a Pathfinder.

Budoucnost RPG u nás zjevně rozhodně není nijak zvlášť černá :)
Překlad Dungeon World

...od Artena. Resp. jeho první část - celá "příručka hráče". Zbylé jsou přislíbeny a budou následovat :)

(prozatím v PDF exportu z Wordu, ale s tím pak nakonec ještě něco uděláme, žádný strach)

Post has shared content
...a DnD je komplet :)
Kompletní preklad Dungeons and Dragons 5e MONSTER MANUAL

...čímž je ShadoWWWův epický quest u konce a poprvé v historii máme DnD v češtině v kompletní podobě všech tří základních příruček!

(Příručka hráče a Příručka DMa při té příležitosti prošly další vlnou drobných korekcí)

Post has shared content
...a tak jsme Kostku konečně přenesli i na sociální sítě, abyste jí měli ještě víc poruce. Ostatně, stejně půlku informací a novinek berete jen z nich, tak proč vám nevyjít vstříc, že?

Tak nás prosím prosím followněte a hlavně sharujte, ať se to dostane k co nejvíc lidem, které to může zajímat :)
Bylo načase se tu konečně ukázat, že? Takže, tady jsme :)

A prosíme, dejte vědět všem okolo, koho to může zajímat, že tu jsme :) (Gurney spustil nějakou vyděračskou kampaň s koťátkama, ale ta je kvůli FB, tady na G+ jsme v civilizovanější společnosti, že?)

Co sem budeme dávat? Zejména nově publikované články. Sem tam možná i nějaké ty novinky ze scény, akce atp. nebo tematické fun věci, možná i nějaké sbírky starších článků... prostě tak nějak to, co se u nás děje.

Ale ne všechno, co se u nás děje :) Určitě bude mít smysl dál chodit i přímo k nám, ať už kvůli diskusím, komunitě nebo dalším věcem.

PS - pokud by G+ profil Kostky dostal víc +1 a follow než dostane lajků a friendů na FB, tak by to bylo naprosto awesome!

Let's have some fun!

Fate System Toolkit p. 104-5:

target of a spell is the person ... it’s being cast on. ... subject, a person which will be the focus of the spell’s effect on the target. For example, a love spell to make Jake fall for Andy would be cast on Jake (the target) focused on Andy (the subject).

Annoyance: The target rubs people the wrong way. If the spell has a subject, then the target of the spell is more easily annoyed by that subject.

So, how does this spell works?

Let the fight begins...

Post has attachment
Core / FAE stunt conversion issue

+Fred Hicks new publication: http://www.rpgnow.com/product/177639/Fate-Accelerated-Core-Conversion-Guide says:

Stunts created in Accelerated could be dropped into Core and vice-versa, after making modifications respective to how the circumstances of application are defined (the points of attachment to skills or approaches) because at the end of the day their method of construction is identical—it’s just laid more bare in gearhead-friendly Core, while elided behind convenient templates in Accelerated.

Well... I dare to disagree. A lot.

I was making some F-Core example characters for our Czech community where I was showing some edgy things you can do with basic rules and I played with stunts a lot, of course (=I wasn't using just bonuses, but I was creating stunts targeting/triggering consequences and so on)

Then I wanted to convert these characters into FAE to show the same. And I found, that it is nearly impossible - simple conversion was simply out of table. To keep the character itself, I would have to remake them again from a scratch, mostly because of stunts, which required complete remake into different stunts to get the same result / impression.


Do you have any experience with this? Anyone tried that as well with the same / different result as I had?

Thanks for sharing

Post has attachment
Video
Photo
September 30, 2013
2 Photos - View album

*FATE SYSTEM TOOLKIT*

*Errata - please help*

p. 121: "Fair (+1)"
p. 122: "Good (+2)"
p. 123: "Good (+2)"
p. 124: "Great (+3)"

Those are summoning difficulties for Void Calling; following pages are correct (Poor -1, Good +3)

So... Q is obvious - which difficulty applies? Fair is +2, +1 is Average. Good is +3, +2 is Fair. Great is +4, +3 is Good...

(this is not mentioned in "Living errata" linked from Evil Hat web and the same mistake is written in SRD)

+Rob Donoghue, +Fred Hicks,


+Fred Hicks - Hey. Fast Q regarding System Toolkit layout if I may.

Sometimes, Fate Core, Fate Accelerated Edition and Fate System Toolkit are written with low letters (first capitalize, "Fate Core"), sometimes with caps ("FATE CORE", using small caps, distinguishing first letter as large cap).

Is this an intention or just mistake?

If it is some intention, what is the logic behind it?
If it is a mistake, should it be low or CAPS?

Cheers :)
Wait while more posts are being loaded