Profile

Cover photo
Petr Štědrý
Works at MSD / Merck
Lives in Lesany, Nelahozeves
220 followers|195,854 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
Nothing to say except, this world sucks.
Louis Rossmann teaches people how to fix stuff—and he could have all his YouTube videos pulled down because of it.
View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Sounds interesting :)
How should you learn Mandarin? The best way to learn Chinese is not to just simply spend hours rote memorizing characters, but to learn smart. Read advice from 10 language learning experts around the world.
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
and we are live! i just finnished my talk about animating interfaces for android and our little surprise is the lobsterpicker is alive, and available on github as library https://github.com/LarsWerkman/Lobsterpicker
+Lars Werkman and i worked for this so we are able to launch this today. he is an amazing colleague and developer. Thank you so much everyone for listening to my talk at the #babbq15 it is a big honor and special thanks to Natalie. womantechmakers.com made it possible to be here today! And +Chiu-Ki Chan lightened up my experience a lot!

Lobsterpicker is a library for android material design made to support apps...
View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Great scientists bloggers to watch.
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
„Cena podpory webu byla neuvěřitelně vysoká,“ konstatoval člen komise pro ICT Ondřej Profant (piráti). Na základní správu portálu praha.eu totiž podle něj stačí dva až tři úředníci.
 ·  Translate
Pražský magistrát si už několik dní spravuje sám své internetové stránky. Ušetří tím miliony ročně, které roky posílal externí firmě. Problém magistrátního IT je ale obrovský, zbylé průšvihy zatím město jen „látá“.
5 comments on original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Smorgasbord!
 
Update: Based on feedback from readers, it looks like this may still be the earliest Apple home page, but is more likely from 1993 or early 1994. Last week I happened across a blog post showing the history of Apple.com over the past 17 years,... | Kevin Fox | I fight for the users.
View original post
1
Add a comment...
In his circles
213 people
Have him in circles
220 people
Pavel Kolesnikov's profile photo
Martin Hakl's profile photo
Luboš Plotěný's profile photo
Alexandr Fabin's profile photo
Pavel Šindelka's profile photo
Jakub Šíp's profile photo
Ricardo Monagas's profile photo
Lukáš Koňařík's profile photo
Petr Šmíd's profile photo

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
... "vomit comet" 😉
 
I am really worried about priorities..

❖ On a recent science post about the evolution of land plants, a community member worried: "what about poverty?? people are dying in hunger, lack of medical support, clean water and other simple things which can be fixed... but without fixing something for them we are trying to find water in Mars. I'm really worried about the priorities.."

❖ A similar comment lamented the cost of curiosity in the search for earth-like planets (http://goo.gl/9OUM0D). Physics professor Robert McNees had an awesome response:

❝ You posted your comment using technology that exists only because of a chain of discoveries and insights that began with fascination-driven research in the late 19th century.❞

❝ If Balmer hadn't studied spectral lines, Planck may not have proposed the quantum. Then Bohr may not have conceived his model of the atom, which means Heisenberg and Schrödinger wouldn't have developed their formulations of quantum mechanics. That would have left Bloch without the tools he needed to understand the nature of conduction in metals, and then how would Schottky have figured out semiconductors? It's hard to imagine, then, how Bardeen, Brattain, and Schockley would have developed transistors. And without transistors, Noyce and Kilbey couldn't have produced integrated circuits.❞

❝ Almost every major technological advance of the 20th and 21st centuries originated with basic research that presented no obvious or immediate economic benefit. That means no profit motive, and hence no reason for the private sector to adequately fund it. Basic research isn't a waste of tax dollars; it's a more reliable long-term investment than anything else in the Federal government's portfolio.❞

GIF: Johns Hopkins professor Andy Feinberg spent several days on NASA's zero gravity aircraft (known as "vomit comet") trying out different pipetting techniques for future experiments in space. It wasn't that easy with flying pipet tips and tubes! Andy did eventually figure out the best technique (using positive displacement pipets, seen in the second video in this link http://goo.gl/AFpnJq). Feinberg is leading one of ten experiments in NASA's Twin Study to examine epigenetics and other biological changes that affect astronauts in space. Samples from Scott Kelly, who is spending a year onboard the ISS, will be compared with those from his twin on earth, Mark. Feinberg credits NASA for funding this study. He says, “They're very curious people. They really want to know.”

Who knows, one day we may even grow potatoes on Mars! :)

Share your favorite example of the unexpected benefits of basic research! 

Shout out to +Gnotic Pasta  who made the GIF. Thanks, Dan! 
92 comments on original post
1
Rajini Rao's profile photoPetr Štědrý's profile photo
2 comments
 
In the name of science! :-D
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
Výstava "Digitální design" bude!
Jak jsem avizoval v únoru letošního roku v článku: Výstava o digitálním designu , tak se také děje. Výstava bude a bude se jmenovat: Digitální design Pohled za pixely Výstava se uskuteční v galerii CZECHDESIGN od 18. září do 30. října 2015 (a pak je stále v...
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Čas s tím pohnout?
 ·  Translate
 
Zaujímavý náhľad do toho, prečo sú štátne IT projekty vždy taká katastrofa. Clay Johnson (to je taký americký +Jano Suchal​) vysvetľuje, ako to chodí:

Firmy, ktoré sa chcú podieľať na takých projektoch, sa musia registrovať do rôznych databáz. Čo je administratívne hrozne náročné a zaberie to spústu času. To kvalitné technologické firmy, zvyknuté hýbať sa rýchlo vpred, totálne odfiltruje. Takže v hre ostávajú iba firmy, ktoré síce o IT nevedia ani prd, ale majú zmáknuté tie procesy.

Ďalší seriózny problém je, že tieto projekty trvajú hrozne dlho a pritom neustále mutujú. Takže napríklad katastrofálne Health.gov vzniklo tak, že niekto dostal kontrakt na všetky IT projekty ohľadne zdravotníctva na nasledujúcich 10 rokov. Ten kontrakt podpisoval ešte Bush. Keď o 8 rokov neskôr chcel Obama spustiť ten web, nesmel to robiť nikto iný, než kontraktor, ktorý nemal kapacitu ani know-how na to, aby taký projekt zvládol.

Už to samo o sebe je peklo. A do toho si predstavte, že vás celú cestu k zemi strhávajú smečky právnikov kvôli rôznym obskurnám zákonom a nariadeniam. Napríklad že každý nový formulár, v ktorom sa občanov na niečo pýtate, musí prejsť schvaľovacím konaním trvajúcim 6 mesiacov.

Takže všetci ajťáci, ktorí tvrdia, že tie štátne projekty by zvládli za zlomok ceny a času: Áno, v normálnom prostredí by ste to fakt zmákli za dva víkendy. Ale v štátnom prostredí by ste hneď prvý deň uviazli v hustom tŕní byrokracie. A to je práve ten problém. Kvalitným vývojárom, ktorí by to zmákli kvalitne naprogramovať ľavou zadnou, proste nestojí za to, aby sa do toho púšťali. Ani všetky tie nazlodejené miliardy, ktoré sa na tom dajú nahrabať, za tie nervy nestoja.

Mimochodom, ak hľadáte niečo, na čom si ten podcast prehrať, vrelo odporúčam Podcasts To Go (https://podcasts-to-go.com/). Robí ho český vývojár +Tomáš Hubálek​ a fakt stojí za to. Len vďaka tejto appke som konečne začal počúvať podcasty.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Parádní čtení. A super datové vizualizace.
 ·  Translate
 
Úžasné demografické dataporno na stránkách Českého rozhlasu, o Rusku. Takhle si představuju analytickou žurnalistiku na (nepřeháním) světové úrovni.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/data/_zprava/rusove-proti-rusum-zeme-v-nevyhlasene-obcanske-valce--1484099

Pokud pro dobrý #longread  nepotřebujete paralaxy, gify, gigantické full-width obrázky a onscroll animace (jako bývá obvyklé na nytimes.com apod.), ale naopak vás zajímají nové vhledy a možnost se samostatně podívat na data, vřele doporučuji přečíst.

Poklona směrem k +Jan Boček a +Petr Kočí

(via +Adam Javůrek na Twitteru)
 ·  Translate
17 comments on original post
3
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
„Co jsem v cizině, jsem na domov hrdý. Žil jsem ve třech zemích a všude viděli Čechy jako nadané lidi, co dřou jako ďasi a nejsou namyšlení. Já vím, že když doma čtete noviny, tak to vypadá jako takový hůř řízený Mordor. Ale věřte mi, je i jiné Česko, paradoxně nejlíp je to vidět zvenčí.“
 ·  Translate
Český reklamní expert žijící v Kataru začíná psát pravidelné sloupky pro magazín Reportér.
1 comment on original post
1
Add a comment...
People
In his circles
213 people
Have him in circles
220 people
Pavel Kolesnikov's profile photo
Martin Hakl's profile photo
Luboš Plotěný's profile photo
Alexandr Fabin's profile photo
Pavel Šindelka's profile photo
Jakub Šíp's profile photo
Ricardo Monagas's profile photo
Lukáš Koňařík's profile photo
Petr Šmíd's profile photo
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Lesany, Nelahozeves
Previously
Ceske Budejovice, Prague, Mlada Boleslav
Links
Other profiles
Work
Employment
 • MSD / Merck
  Senior User Experience Designer, 2014 - present
 • GoodData
  User Experience Designer, 2012 - 2013
 • Dobrý Web
  Specialista na použitelnost a návrh webu, 2011 - 2012
 • Hewlett-Packard
  Interaction Designer, 2006 - 2011
Collections Petr is following
Basic Information
Gender
Male