Profile

Cover photo
Petr Štědrý
Works at MSD / Merck
Lives in Lesany, Nelahozeves
202 followers|146,403 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
„Cena podpory webu byla neuvěřitelně vysoká,“ konstatoval člen komise pro ICT Ondřej Profant (piráti). Na základní správu portálu praha.eu totiž podle něj stačí dva až tři úředníci.
 ·  Translate
Pražský magistrát si už několik dní spravuje sám své internetové stránky. Ušetří tím miliony ročně, které roky posílal externí firmě. Problém magistrátního IT je ale obrovský, zbylé průšvihy zatím město jen „látá“.
5 comments on original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Smorgasbord!
 
Update: Based on feedback from readers, it looks like this may still be the earliest Apple home page, but is more likely from 1993 or early 1994. Last week I happened across a blog post showing the history of Apple.com over the past 17 years,... | Kevin Fox | I fight for the users.
View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
Just uncovered a scamming service! They picked the wrong person... (tl;dr... Patriot Protection Shield is looking for suckers, beware). I would love to be wrong here, but I've dug too deep to think otherwise.

Background: for several months, a company billing itself as extended warranty coverage for Toyota has been calling me offering their services. Initially, I would decline, but after a while and their persistence, I figured I would hear them out. After confirming my vehicle, mileage, and address, I would be put on hold and eventually connected with the "Toyota Specialist". They would confirm the facts again, but I had some suspicions, so I would ask for their company's address. No one would give me this answer and would reply "that is against company policy". Today, they called me at 4:56pm (est). Same spiel, different person. The gentleman said, "I hear frustration in your voice, I will put you on our Do Not Call List." "Ok!" I figured, finally this is over. Then at 6:31pm, another call, another spiel, same outcome... Both numbers had my local area code. So I tried calling the first one back, disconnected number... Ok. but calling the second number back lead to some results. The line immediately picked up, no ring, but the person on other side waited a few seconds to say,"Hi Patrick! I'm calling today to offer you an extended warranty... Blah blah blah". Weird. I called them, but ok, lets see where this goes. I reconfirmed my mileage, etc, got put on hold for specialist, only to be greeted by a "supervisor" with a confrontational tone and obvious annoyance at my request for the companies address. I finally did get the "Patriot Protection Shield" company name. BBB reveals formed in 2013, no reviews, not accredited, Irving CA. Ok, something. So I kept calling back, like 40 or so times. Each time, a new phone monkey, each time, the same spiel, until after 4 times or so, then I would hear in the background, presumably a 'supervisor', say something like "don't talk to him, he keeps asking about our address"... When I would call, I'd get 2-5 seconds of "office chatter" before the phone person would greet meet me. I would hear a male voice say my name and instructions on how to handle me. Eventually, i'd get various replies of "we will put you on do not call", "goodbye", etc... I started messing with them, offering them extended warranties, which lead to fun role playing improv, and a few of them played along, not privy to my 'blacklisted' account. I spoke to 4 supervisors, each one more hostile than the last. Sometimes, the initial phone person would take a minute to read the 'blacklisted' portion on their computer screen, so I would get the whole friendly, helpful spiel, only to hear a 'supervisor' in the background give instructions and hang up on me. But the number i had kept working, and I was on to something.... At one point, i heard in the stealthy preamble, "I want Patrick!" Apparently I became a quick legend and some phone people sought my entertainment. This was fun, but only lasted an hour or so until they disconnected the line.

So after researching, I found the proclaimed CEO (one of the 'supervisors' intorduced himself as Brandon, but may be someone else). and his COO. Here are their profiles from LinkedIn for your pleasure:

Brandon Morris
CEO at the following: Patriot Protection Shield, DataZation, Serendipity Student Loan Relief, New Paradigm Saints
Orange County, California Area Executive Office

Jennifer Morris
Patriot Protection Shield FKA Liberty Protection Group
Orange County, California Area Insurance

This is a call to action. They picked the wrong dude to mess with and I know their strategy is to poach elders and the susceptible. Scum like this hurt our society. Let's take them down. If there is any chance that this is a total miscommunication and they are a legit company, I beg them to come forward with ANY proof. The fact that the phone numbers were a local area code (not California) and their reluctance to give a company address raises more red flags. Investigation runs deep in my blood and people preying on the susceptible makes my adrenaline boil. Wish me luck and any help would be appreciated.

http://www.bbb.org/sdoc/business-reviews/extended-warranty-contract-service-companies/patriot-protection-shield-in-irvine-ca-1022082

View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
Stojí za přečtení
 ·  Translate
Hybridní války podle Valerije Gerasimova
6 comments on original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Fajn reklama na antikvariát. Mile analogová. 
 ·  Translate
2
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Jít proti dohodám. Hmm...
 ·  Translate
 
Vrať se tam sám!
Nechápu, jak může někdo uvažovat o tom, že by chtěl zlepšovat obchodní vztahy s agresorem, který porušuje mezinárodní právo a na kterého jsme uvalili sankce.
Symptom toho, co je jednou ze skutečných příčin našich problémů - naprostý morální relativismus. Neúcta k hodnotám, které nejdou vyjádřit penězi a proto se jim (mylně) přikládá nulová hodnota.
 ·  Translate
Materiál, který mají HN k dispozici, mimo jiné navrhuje vyslání dalších diplomatů do Moskvy, posílení spolupráce s ruskými regiony nebo založení nové kanceláře CzechTrade v Kazani. Dokument zmiňuje i lepší práci s médii a vyzdvihování pozitivních témat o Rusku.
1
Add a comment...
Have him in circles
202 people
Jason Stovall's profile photo
Jakub Španihel's profile photo
Kateřina Fixová's profile photo
Jana Ammon's profile photo
Michael Johansonn's profile photo
UX Circus's profile photo
Matej Bacovsky's profile photo
Mája Štědrá's profile photo
Pavel Šindelka's profile photo

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Parádní čtení. A super datové vizualizace.
 ·  Translate
 
Úžasné demografické dataporno na stránkách Českého rozhlasu, o Rusku. Takhle si představuju analytickou žurnalistiku na (nepřeháním) světové úrovni.

http://www.rozhlas.cz/zpravy/data/_zprava/rusove-proti-rusum-zeme-v-nevyhlasene-obcanske-valce--1484099

Pokud pro dobrý #longread  nepotřebujete paralaxy, gify, gigantické full-width obrázky a onscroll animace (jako bývá obvyklé na nytimes.com apod.), ale naopak vás zajímají nové vhledy a možnost se samostatně podívat na data, vřele doporučuji přečíst.

Poklona směrem k +Jan Boček a +Petr Kočí

(via +Adam Javůrek na Twitteru)
 ·  Translate
19 comments on original post
2
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
„Co jsem v cizině, jsem na domov hrdý. Žil jsem ve třech zemích a všude viděli Čechy jako nadané lidi, co dřou jako ďasi a nejsou namyšlení. Já vím, že když doma čtete noviny, tak to vypadá jako takový hůř řízený Mordor. Ale věřte mi, je i jiné Česko, paradoxně nejlíp je to vidět zvenčí.“
 ·  Translate
Český reklamní expert žijící v Kataru začíná psát pravidelné sloupky pro magazín Reportér.
1 comment on original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
 
Pirátský zastupitel Mikuláš Ferjenčík vyhrál soudní spor se společností Marbes, která ho žalovala za větu: „Princip socializace nákladů a privatizace zisků se projevuje například tak, že Praha zaplatí vývoj informačního systému Proxio a firma Marbes ho následně prodává po celé republice.“
Soud zjevně na boji s vendor lock-in, závislostí na jediném dodavateli, neshledal nic špatného.
 ·  Translate
Mikuláš Ferjenčík v roce 2012 uvedl ve svém textu větu, kvůli které se s ním i s Deníkem Referendum soudila firma Marbes Consulting s.r.o. Jak to celé nakonec dopadlo?
View original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Smutná fakta o konfliktu na Ukrajině. Ještě smutnější je to, že když takovouhle analýzu udělají obyčejní novináři, pak vojenské zpravodajské služby to musely vědět s jistotou už dávno.
 ·  Translate
 
Pro ty, kteří si myslí, že jsou pochybnosti o tom, jestli Rusko útočí na Ukrajinu
Ne, já vím, že ty nepřesvědčí ani tohle, ale dávám si to sem pro budoucí odkazování.

#ukrajina   #rusko  
 ·  Translate
Konflikt na Ukrajině je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení armády Ruské federace. Autoři tohoto článku se do této debaty pokusili přispět analýzou dostupných informací o přítomnosti ruské techniky ve veřejně dostupných zdrojích. Výsledky jsou jednoznačné.
2 comments on original post
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Smutná pravda. Rozhodně stojí za přečtení.
 ·  Translate
 
„Současná doba překonala všechny vzdálenosti, ale nevytvořila žádnou blízkost.“
 ·  Translate
Všechny společnosti v dějinách, které se ocitly na prahu kolapsu, měly společné to, že se v nich vyšinuly mezilidské vztahy a přestaly fungovat na přirozených principech. Hlavní otázka dnešního dílu tedy zní: Co dává tušit současný stav našich mezilidských vztahů o jejich vývoji do budoucna? Do jakých podob se bude vyvíjet naše rodina?
1
Add a comment...

Petr Štědrý

Shared publicly  - 
 
Užitečná věcička. Zvlášť když už to stejně dělám.
 ·  Translate
 
Spolu s +Honza Štěrba sme vyrobili Get It Later (http://getitlater.com/). Je to bratranec Punkového konzumenta a podobných rozšírení, ktoré som robil. Umožňuje ľuďom monitorovať cenu produktu a upozorní ich, keď klesne na očakávanú výšku. Ideálne na veci typu počítačové hry, móda, elektronika, knihy... proste čokoľvek, kde ceny časom padajú, občas až na zlomok pôvodnej ceny.

Oproti iným podobným projektom (watchdogom) sa Get It Later líši tým, že dokáže párovať produkty medzi rôznymi zdrojmi. Takže napríklad ak si čítate recenziu na Gamespot-e, stačí kliknúť na ikonu Get It Later a nastaviť očakávanú cenu. Get It Later si sám zistí, že daná hra je k dispozícii na Amazone a Steame a dá vám vedieť, keď na ňu bude niekde zľava.

Dúfam, že vám bude dobre slúžiť:
http://getitlater.com/
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have him in circles
202 people
Jason Stovall's profile photo
Jakub Španihel's profile photo
Kateřina Fixová's profile photo
Jana Ammon's profile photo
Michael Johansonn's profile photo
UX Circus's profile photo
Matej Bacovsky's profile photo
Mája Štědrá's profile photo
Pavel Šindelka's profile photo
Basic Information
Gender
Male
Work
Employment
 • MSD / Merck
  Senior User Experience Designer, 2014 - present
 • GoodData
  User Experience Designer, 2012 - 2013
 • Dobrý Web
  Specialista na použitelnost a návrh webu, 2011 - 2012
 • Hewlett-Packard
  Interaction Designer, 2006 - 2011
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Lesany, Nelahozeves
Previously
Ceske Budejovice, Prague, Mlada Boleslav
Links
Other profiles
Contributor to