A teď se můžou rasoví čistotníci zvencnout... V posledním čísle Nature vyšel článek o srovnání kompletního neandertálského genomu s tím naším. V tomto článku je asi nejsympatičtější výcuc toho nejzajímavějšího. A zde je pak můj tradiční komentovaný výcuc z výcucu ;-) :

* Ano, křížili jsme se s Neandertálci i Denisovany
* Pozor, chyba - správně tam má být napsáno, že až 2,1% neandertálského genomu lze najít u všech ne-Afričanů (a ne u 2,1% Evropanů) - toho se měl dožít Adolf!
* Nejenom že se nepotvrdila teorie o jediné migraci z Afriky jak se píše v článku - ono se také potvrdilo, že původní Papuánci a Aboriginci asi opravdu pocházejí z nejstarší a samostatné migrační vlny, která se někde na východní Sibiři potkala (a smísila) s Denisovany - jejich genom obsahuje až 6 procent denisovanského kódu (připomínám "našich" 1,5-2,1 neandertálského)
* Podle všeho jsme se my a Neandertálci rozdělili s Denisovany už někde před miliónem let (s Neandertálci před pouhými 350 000)
* Teď je dost pravděpodobné, že možná oba naše souputníky vyhubila nějaká nemoc (hlavní rozdíly se ukázaly v té části kódu, která zodpovídá za imunitní systém a nervovou soustavu)
* A možná za to můžou kulturní rozdíly: ta kost, ze které se povedlo vyloupnout kompletní neandertálský genom, patřila ženě, kterou spolu měli nevlastní bratr a sestra (měli stejnou matku) - u takto starých Homo Sapiens se nám něco podobného nepovedlo zatím vůbec doložit

No a jedna poznámka za mě: dle mého tím asi dostane na frak i teorie o vzniku řeči (pouze Homo Sapiens). Ne že by si člověk neuměl představit křížení bez vzájemného vykecávání se... ;-) Ale v takovémto měřítku asi k nějaké komunikaci přeci jenom docházelo. A nejnovější anatomické studie spekulují, že Neandertálci možná přeci jenom mluvit mohli...
Shared publiclyView activity