Shared publicly  - 
 
Tak jsem se dokopal k tomu, sepsat výsledky pokusu s prodejem elektronické knihy ...
Translate
51
7
Vlad Kuzba's profile photoR. Gregar's profile photoRichard Lastovecki's profile photoRob Slama's profile photo
15 comments
 
děkuju, tohle bylo úžasné čtení. Přidám jeden drobný postřeh - na twitru ani tady jsem nezaznamenal, o čem vlastně knížka je. To je probém, prootže název mě nezaujal, a tak jsem se ani dál nepídil. A tay je podle mě spousta ztracených prodejů. nebo možná ne, netuším, ale e-knihy kupuju
Translate
 
Můj názor je ten, že by se měli autoři spojit a vyrobit si svůj shop a tvořit si cenu sami. Elektronická kniha není tak složitá na úpravu a korekturu než kniha tištěná. Knížky by se měly prodávat stylem android market apod. Za sebe můžu říct, že promně cena pod 50kč není podezřelá a přijde mi to spíš jako blud. Každopádně dobře sepsaný članek a díky za něj.
Translate
 
+David Růžička Elektronická kniha je na přípravu stejně náročná jako tištěná, jen odpadá samotný tisk a logistika... nebo by měla, protože tištěná kniha vzniká až do okamžiku odeslání do tiskárny stejně jako kniha elektronická.

A spojení autorů a vytvoření shopu je přímo v rozporu s tím doporučením, že to má fungovat jako android market/Google Play - Google Play provozuje Google a a bere si 30% podíl z tržeb.
Translate
 
+Otakar Schön Ale když si ten "market" budou provozovat sami tak tyhle prachy nemusí zhabat, nakladatel/vydavatel. Nevím jsem jen laik, ale křičet, že mě každý škube a nedělat s tím nic je celkem pohodlné. Ale je to jen můj názor, nejsem autor a ani takové ambice nemám, jen mám zhruba přehled které položky činí cenu knihy a vím, že v této situaci jsou na tom autoři asi jako zemědelci.
Translate
 
+1 pro +Otakar Schön, chtěl jsem zrovna napsat to samé. Když ani podle autora, ani podle názvu, ani podle obalu nevím, proč bych si tu knihu měl kupovat, tak si jí nekoupím a ani ji neotevřu, abych si přečetl o čem je. Ale fakt je, že já elektronické knihy nečtu (poslouchám radiové verze knih, jinak čtu jen papírové), takže bych asi stejně zatím nebyl kupcem.
Jinak pěkný článek, co je třeba zapracovat je právě práce s komunitou, která taková kniha může vybudovat, tj. když pak na FB zdi zpropaguji následující knihu, kolik si jí koupí, plus samozřejmě nějaká přidaná hodnota pro čtenáře, když se stanou fanoušky (dodatky, více detailů k nějakým tématům, velké verze ilustrací či fotografií, videa, slevy na další knihy atp.) - mimochodem zde bych právě očekával největší přínos elektronických prodejů, tedy fakt, že můžete mít kontakt na čtenáře, a chápu to jako velký nedostatek současných elektronických knihkupectví - nemusí nutně autorům posílat mailing list, ale měli by umožnit jim je jednou za čas (podle prodejnosti) kontaktovat přes nějaké vlastní rozhraní - i pro ně by to mělo velký marketingový potenciál.
Právě největší problém nejen eknih, ale elektronického prodeje jako takového je to, že "staré hlavy" se snaží naroubovat starý prodej na internet a prostě jen nahradí klasický košík elektronickým. Dokud se nezapojí lidi s out of the box thinking, tak to bude stále na pikaču.
Translate
 
Na druhou stranu si myslím, že tím "zanedbáním" propagace na sociálních sítích se to trochu přiblížilo realitě. Patrika má tady na G+ skoro 6 tisíc lidí v kruzích. Na twitteru má přes 4000 followerů. Což si myslím, že by málokterý autor měl a tudíž by jeho sociální vliv nebyl až takový jako Patrikův.
Translate
 
+Přemek Kohout Elektronické knihy se musí propagovat elektronicky a využívat právě výhod elektronických médií, stejně tak jako papírové knihy využívají výhod papírových katalogů atd.
Ale je třeba i přemýšlet realisticky - nikdo si nemůže myslet, že se stane slavným a úspěšným ze dne na den, takže když někdo, koho nikdo nezná, napíše jakkoliv geniální knihu, tak prostě musí zapojit nějakou formu marketingu (třeba tak, že jí pošle někomu s hodně fanoušky, kdo ji přečte a doporučí, stejně jako to udělá vydavatel u svých knih).
Navíc já jsem psal spíš o následném využívání získaných fanoušků, nikoliv o dopředném. Komunitní sítě jsou úžasným nástrojem pro propagaci, když se umí řádně využít, díky jejich virálnímu šíření stačí oslovit vhodné opinion leadery. A právě u elektronických výrobků a služeb je jejich obchodní potenciál mnohem silnější než u těch klasických.
Dnešní eshopy, nakladatelé a vydavatelé ale neskutečně podceňují možnosti, které jim elektronický svět dává, u těch menších je samozřejmě i na vině malý zisk (pro kvalitní řešení by bylo třeba tak 200-500 tisíc Kč na vývoj), ale o to víc to překvapuje u těch velkých, kteří jsou myslím strašně zkostnatělí a dokáží jen reagovat tak, že jednou za čas udělají nový web aby dohnali a silou značky zašlapali ty malé progresivní.
Translate
 
+Tomáš Kapler S tvrzením, že elektronické je třeba propagovat elektronicky samozřejmě souhlasím. Stejně tak s vlivem a silou sociálních sítí. Jen jsem chtěl nastínit úhel pohledu, který je specifický právě proto, že to Patrik bral jako pokus.
Translate
 
Knížku jsem si koupil 28.3.2011, o čemž svědčí tento post na Twitteru: "Právě jsem zakoupil Zandlovu Pětiletku na Smashwords.com. PalmKnihy.cz mě odradily neskutečnou byrokracií. Knížku samotnou doporučuji!" http://bit.ly/IYv0uH Nevzpomínám si přesně, kde jsem na zmínku o ní narazil poprvé, ale řekl bych, že to bylo na http://amazon-kindle.cz. Na důvod koupě si pamatuji přesně - bylo to právě kvůli té "volné ceně". Chtěl jsem tenhle způsob placení podpořit. A jak jsem psal už v úvodním tweetu, knížka se mi líbila.
Co se cen knížek a eknížek obecně týče, jsem zastáncem toho, že ebooky by měly být levnější než tištěné a bez DRM. Když si koupím eknížku na Amazonu, přečte si ji kromě mě i žena i dcera, protože máme tři Kindly navázané na jeden účet. Když si koupím knížku papírovou, můžu ji půjčit komukoliv a nakladatelům ani autorům to, zdá se, nevadí - soudě podle toho, že se nikde nemluví o tom, že by půjčování knížek bylo pirátstvím.
Když byl v ČR Robert Fulghum, šli jsme na jeho autogramiádu spojenou s Listováním v budějovickém divadle. Koupili si výtisk jeho poslední knížky za 305 kč a byli šťastni, že ji máme. Když jsem ji po asi měsíci našel na Kosmas.cz za 80 Kč se sociálním DRM, koupil jsem si ji i pro Kindle.
Proč by součástí tištěné knihy nemohl být třeba nějaký kód, který by mi umožnil si ten samý titul přečíst i ve čtečce - buď zdarma,nebo za menší poplatek. Třeba Oxford Univerzity Press už něco podobného dělá.
Translate
 
Na Palmknihách kupuji, nezdá se mi, že by byla nějaká byrokracie, pokud se nepočítá to první dopisové ověření, myslím ale, že už tam není. Vyberu knihu, zaplatím kartou a za dvě minuty čtu (+-). Jen ta jejich propagace, proč tam například není zasílání novinek nebo rss? Jinak článek perfektní!
Translate
 
pěkný článek ... s tou propagací si myslím, že je částečně chyba i na straně prodávajících serverů, málo kdy narazím na nějakou pěknou grafickou reklamu na knížku (vlastně si nejsem jistý jestli jsem na nějakou někdy narazil), přece jen za 30% by měli mít snahu knihy prodávat :-)
Translate
Translate
 
cituji PZ odpověď RH, protože líbí:
"To je jako s tím anglickým trávníkem: prostě ho jen kropíš a stříháš. Asi tak 50 let, pak je parádní. S psaním je to totéž. Píšeš dvacet let, vypíšeš se, lidi už tě za tu dobu znají a pak se prodává dobře. Nebo jsi Jágr a pak se to prodá taky dobře, zvláště, když za tebe dílo napíše ghostwritter. Nebo jsi ucho, které nikdy nepsalo, psát neumí a jen si myslí, že ano a pak máš smůlu a budeš brečet nad nespravedlností světa.

Zaručený recept je psát, zlepšovat se a nepsat do šuplíku :)"
Translate
 
Inu, pěkné a zajímavé, jako skoro všechno, co pan Zandl napíše. Nejzajímavější je uvědomění, jak malý knižní trh v češtině efektivně sabotuje procesy, které na těch velkých trzích celkem přirozeně vznikají samy. Dobrovský, Jungmanne, to jste nám neměli dělat.
Translate
 
Ked je Koncernova petiletka len z dvoch tretin tak dobra ako Flotila Zeme tak su to dobre investovane financie za kupu... a to Flotila Zeme vobec nepatri medzi moje oblubene zanre
Translate
Add a comment...