Profile cover photo
Profile photo
‫مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات پرستا‬‎
331 followers -
انتشارات پرستا در حوزه‌های ادبیات، علوم انسانی و ورزش برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان کتاب منتشر می‌کند.
انتشارات پرستا در حوزه‌های ادبیات، علوم انسانی و ورزش برای مخاطبان بزرگسال و کودک و نوجوان کتاب منتشر می‌کند.

331 followers
About
Posts

انتشارات پرستا در بیست و هفتمین نمایشگاه کتاب تهران حضور دارد:
شبستان، راهرو 11، غرفه 2

قدمتان روی چشم

Post has shared content
نمایشگاه مجموعه کتابهای ادبیات داستانی مقاومت اسلامی  لبنان (قلم رصاص) در حاشیه مراسم، برقرار است.
تشریف بیاورید به مجلس ذکر شهید عماد مغنیه
به لطف خداوند و کوری چشم دشمنان مقاومت، هفتمین «روضه رضوان» ویژه بزرگداشت سرداران شهید مقاومت اسلامی برگزار می‌شود.
قرار است مراسم با سخنرانی سردار دهقان (وزیر دفاع)، استاد پناهیان و صدای آسمانی میثم مطیعی برگزار شود. جمع دوستداران مقاومت اسلامی هم که جمع است!

زمان و مکان: پنجشنبه یکم اسفند، ساعت 19، تهران، خیابان ولیعصر(عج)، نرسیده به میدان منیریه، ابتدای خیابان فرهنگ، حسینیه قهرودیها
Photo

Post has attachment
انتشارات پرستا، کتاب خاطرات شهدای لبنانی مدافع حرم حضرت زینب(س) را، منتشر خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی انتشارات پرستا، با پایان ترجمه و ویرایش کتاب «مدافعان حرم حضرت زینب(س)»، مراحل آماده‌سازی هنری این اثر آغاز شده است.
کتاب مدافعان حرم، برای نخستین بار، خاطراتی را از جوانان و پیران لبنانی بازگو می‌کند که با ذکر «کلنا عباسک یا زینب»، به سوریه شتافتند تا مانع اسارت حرم آن بانوی بزرگوار شوند.
در این کتاب، به شهدای بزرگواری پرداخته شده که در فاصله فروردین تا مرداد ماه سال جاری، در کشور سوریه، به دست تروریست‌های تکفیری یا شورشیان مسلح، به شهادت رسیده‌اند. همچنین با ارایه گزیده‌ای از بیانات رهبر مقاومت اسلامی لبنان، حجت‌الاسلام سید حسن نصرا…، تاریخچه پیدایش فتنه شام، دلایل مداخله حزب ا… در این فتنه و ابعاد مختلف آن، تشریح شده است.
علاقمندان به دریافت این کتاب می‌توانند با ثبت‌نام در خبرنامه پایگاه اینترنتی انتشارات پرستا به نشانی www.parasta.ir، از انتشار این اثر، مطلع گردند.
انتشارات پرستا پیش از این، مجموعه هشت جلدی «قلم رصاص» را که شامل داستان‌های کوتاه و بلندی از ادبیات داستانی مقاومت اسلامی لبنان می‌شود، به زبان فارسی منتشر کرده است.

Post has attachment
مقاله «نشانه ـ معنا شناسی ساختار روایی داستان «شما نخواهید خواست» بر اساس نظریه گریماس»

دوفصلنامه علمی پژوهشی نقد ادب معاصر عربی،در شماره سوم خود (پاییز و زمستان ۱۳۹۱)، اقدام به انتشار مقاله‌ای علمی پژوهشی در نقد کتاب «شما نخواهید خواست» مجموعه ادبیات مقاومت اسلامی لبنان کرده است.
چکیده مقاله
گریماس، معناشناس فرانسوی، کوشیده است الگویی منسجم جهت مطالعه روایت ارائه نماید. بر اساس آنچه از نظر وی و نشانه معناشناسی نوین دریافت میشود، شناخت متون ادبی دیگر مبتنی بر تحلیل مکانیکی و شناخت فرستنده و گیرنده نیست. بلکه مهم شناخت سیر تولید متن تا انتقال و دریافت است که شامل عناصر کنشی و شَوِشی و رخدادی می شود. این مقاله به بررسی شرایط تولید و دریافت معنا در نظام گفتمانی روایی داستان »وما تشاؤون « می پردازد. نظامهای گفتمانی یا مبتنی بر کنش هستند که نظامهای گفتمانی شناختی را میسازند یا مبتنی بر شَوِش که نظامهای گفتمانی احساسی را میسازند.
داستان پایداری «و ما تشاؤون» به دلیل منطق روایی حاکم بر آن، قابلیت تحلیل و بررسی از دیدگاه نظامهای گفتمانی کنشی (و بعضا شَوِشی) را دارد. هادی، کنشگر اصلی، تابع برنامه است و توانش روحی و جسمی او، موتور اصلی کنش او را به وجود میآورد. کنشگر با کمک کنشیارها بر نیروهای
مخالف پیروز میشود و کنش را انجام میدهد و به ترتیب مراحل آمادهسازی و آزمون اصلی را پشت سر میگذارد و به آزمون سرفرازی میرسد. در این مرحله به پایان فرایند روایی کلام (یا ارزیابی ) و ارزش میرسد. گفتمان غالب آن، هوشمند (یا کنشی) بوده و روند شکلگیری ارزش به گونه‌ای است که گفتمان اخلاق مدار میشود. البته در این داستان با گفتمان رخدادی و کنش متکی برابر حضور هم رو به رو هستیم. بدین ترتیب هدف این نوشتار واکاوی فرایند نشانه معناشناسی داستان مذکور بر اساس الگوی مطالعاتی گریماس است تا نشان دهد چگونه کنش و شَوِش باعث شکل گیری گفتمان «و ما
تشاؤون» شده و انواع نظامهای هوشمند و احساسی و رخدادی را به وجود آورده است.

متن کامل را در نشانی پیوست بخوانید

Post has attachment
روزنامه فرهیختگان ـ یوسف نیکفام: کتاب«ریسمانی از جنس دل» نوشته عبدالقدوس الامین مجموعه ده داستان کوتاه است که در سال 1390 به شمارگان 2500 نسخه برای اولین بار با ترجمه فاطمه پرچگانی و ویراستاری اقدس ارطایفه به همت انتشارات پرستا  در قطع پالتویی منتشر شده است.کتاب شماره اول مجموعه ادبیات مقاومت اسلامی لبنان است و  متن عربی آن در سال 1389 برنده جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران شده است. این اثر اولین مجموعه داستان نویسنده آن است. این کتاب اثری است که می­تواند پاسخگوی علاقه­مندانی باشد که نسبت به رزمندگان مقاومت اسلامی لبنان می­خواهند اطلاعات بیشتری به دست آورند و از روحیات و چگونگی مبارزات آنها بیشتر بدانند. داستانهای این مجموعه از نوع داستانهای واقع­گرا هستند.

* آنان همه مردان­اند*
شخصیت اصلی داستان فراس است. مشکل داستانی به معنای فنی آن وجود ندارد و داستان ساختار خاطره­ای دارد. زاویه دید دانای کل محدود به فراس است و داستان به صورت ریزبافت روایت شده است و تنها در بخش انتهایی است که روایی می­شود. نویسنده تلاش کرده است وقایع مرتبط در داستان را با وقایع کربلا به نوعی از دید فراس نظیره­سازی کند. شخصیتها به اندازه کافی پرداخت نشده­اند و خواننده نسبت به سرنوشت آنها خیلی علاقه پیدا نمی­کند.

رویا را باور کردم
یکی از داستانهای تأثیرگذار و عاطفی مجموعه است. زاویه دید دانای کل محدود به مرد موتورسیکلت سوار و مرد مجروح است. داستان در سه بخش طراحی شده است و به روحیه ایثار و از خودگذشتگی می­پردازد. شخصیت اصلی در بخشی از داستان مرد موتورسیکلت سوار است و در بخش دیگری مرد مجروح است و از این روی داستان دوپاره شده است. نویسنده در تغییر زاویه دید نیز به شکل منطقی عمل نمی­کند. این تغییر باید با شروع بخش جدید صورت می­گرفت در حالی که نویسنده چنین عمل نکرده است.نویسنده در انتهای داستان سعی می­کند تا به نوعی به نظیره­سازی داستان حضرت ابراهیم علیه السلام بپردازد و از زبان مرد مجروح عمل مرد موتورسیکلت سوار  را نوعی قربانی کردن فرزند به حساب آورد. استفاده از چنین رویکردی در داستان به نوعی به غنای درونمایه­ای اثر می­افزاید.

هیولا و خانه­های روستایم
داستان دیگری از مبارزات نیروهای مقاومت اسلامی بر علیه ارتش اسرائیل. داستان برشی کوتاه از یک صحنه نبرد است. زاویه دید من راوی(اول شخص) است. شخصیت اصلی داستان راوی آن است و مشکل او از کار انداختن بلدوزر دشمن است. داستان پیرنگ بسیار ساده و خطی دارد و مشکل داستانی به اندازه کافی فزاینده نیست و مانع خاصی جلوی خواسته شخصیت اصلی(انهدام بلدوزر) گذاشته نشده است. خیلی سریع شخصیت اصلی مشکل را حل می­کند. قصه­های فرعی­تر می­توانست پیرنگ را پیچیده­تر کند.

ریسمانی از جنس دل
این داستان از طولانی­ترین داستانهای مجموعه است و مسعود اطیابی کارگردان ایرانی فیلم سینمایی «ریسمانی نزدیکتر از رگ» را با اقتباس از این داستان کوتاه ساخته است. با آمدن سه جوان مبارز و شنیدن حرفهای آنها توسط ابوهانی تازه داستان به شکل فنی آن آغاز شده است و 22 صفحه قبل از آن مقدمه­چینی داستان است که برای داستانی با 55 صفحه بسیار طولانی است؛ هر چند در این بخشها نویسنده اطلاعاتی از شخصیت اصلی و خانواده­اش به خواننده می­دهد. ضعف دیگر داستان در روایی بودن آن است. نویسنده به صورت درشت­بافت زمان زیادی از زندگی ابوهانی و خانواده­اش را روایت می­کند و با شروع قصه اصلی است که داستان از روایی شدن خلاص می­یابد و پرداختی ریزبافت پیدا می­کند. زاویه دید داستان دانای کل محدود به ابوهانی است نویسنده در پرداخت شخصیت ابوهانی موفق عمل کرده است و به خوبی می­توان او را شناخت و با او آشنا شد. نویسنده به خوبی توانسته احساسات و عواطف ابوهانی را نمایان کند و لحظات زیبایی را در ارتباط با او خلق کند.

یسعور
برش کوتاه دیگری از یک ماجرای واقعی در نبرد بر علیه هواپیماهای اسرائیلی. زاویه دید دانای کل محدود به رزمنده است و داستان در یک بخش روایت شده است. پیرنگی ساده و خطی دارد و بر جنبه­های حماسی تأکید دارد. داستان ساختاری خاطره­ای دارد. نویسنده به اندازه کافی به شخصیت اصلی داستان(مرد رزمنده) نمی­پردازد و خواننده خیلی به او نزدیک نمی­شود.

پنجره­ای در جنگ
نثری شاعرانه از روزهای جنگی و شرایط سخت زندگی مردم بی­دفاع لبنان. به نظر می­رسد با توجه به ساختار بقیه داستانها انتخاب آن به دلیل نداشتن ساختار داستانی امر پسندیده­ای نبوده باشد.

وفای سرسختانه
داستان در پنج بخش طراحی شده است.  زاویه دید دانای کل است. سرنوشت و عاقبت شخصیت اصلی داستان( راغب) تعلیق و کشش داستانی است که تا پایان ادامه می­یابد. مشکل اصلی داستان از زمانی که راغب تیر می­خورد آغاز می­شود و تا قبل از این صحنه- از صفحه 1 تا صفحه 4- مقدمه­چینی است که برای چنین داستان کوتاهی طولانی است. اشکال دیگر داستان وجود بخشهای زیاد داستان است که موجب شده پیرنگ از یکپارچگی خارج شود. داستان پرداخت خوبی دارد و ریزبافت و لحظه­پردازانه است هر چند در بخشهایی روایی می­شود. داستان حادثه محور است و نویسنده شناسنامه مشخصی از شخصیتها ارائه نمی­دهد.

دو راه
زاویه دید دانای کل محدود به سعید است. شخصیت اصلی نیز سعید است و مشکل اصلی تلاش او برای پیدا کردن چرایی افسردگی­اش است. گره اصلی داستان با رفتن سعید بر سر مزار یک شهید باز می­شود و افسردگی از وجودش رخت برمی­بندد. این تحول از زمینه­های لازم برخوردار نیست و منطقی به نظر نمی­رسد. داستان ساختاری خاطره­ای دارد و پایان آن نتیجه تلاشهای شخصیت اصلی نیست.

نان گرانقیمت
داستانی با پیرنگ بسیار ساده و خطی. هنگامی که رزمنده در حال درست کردن خمیر است از تداعی بهره گرفته شده که بسیار به جا و و درست استفاده شده است. تداعی­ها کوتاهند و تأثیرگزار. زاویه دید دانای کل محدود به رزمنده است. نویسنده در کنار لحظه­های نبرد به زیبایی به لحظات چگونگی نان پختن در آن لحظات سخت می­پردازد. داستان ساختار خاطره­ای دارد و مشکل داستانی به شکل فنی آن وجود ندارد.

بهترین مونس، برای بهترین همنشین
در این داستان کوتاه مشکل داستانی به صورت فنی آن دیده نمی­شود و از این روی داستان ساختار خاطره­ای پیدا کرده است. زاویه دید دانای کل محدود به رزمنده است. نویسنده لحظات زیبایی از زندگی یک پیرزن تنها را تصویر کرده است.

منبع: روزنامه فرهیختگان ـ پنجشنبه ۱ دی ۱۳۹۲ ـ ص ۶.

Post has shared content
Originally shared by ****
شهید حسان اللقیس با دخترش که دیگر یتیم شد.
#شهید #حسان #اللقیس
Photo

Post has shared content
شهیدی عزیز و ناشناخته

 امروز صبح جلسه ای خوب و پربار با یکی از نزدیکان شهید""حسان اللقیس" داشتم. اطلاعات خوبی از ایشون و خدماتش داشت. متاسفانه باز  هم یک مهره کلیدی و البته بسیار ناشناخته و کتوم در حزب الله رو از دست دادیم. مخ کامپیوتر و فناوری های ارتباطی حزب الله بود این شهید و از سابقون این تشکیلات.
نوع عملیات هم بسیار حرفه ای و دقیق بوده( بر خلاف حمله به سفارت) و این نشون می ده که قطعا موساد در طراحی اون و احتمالا اجراش نقش داشته.
اما به قول سید نصرالله (بعد از شهادت حاج عماد) اگر چه او رفت اما هزاران نفر همچون خودش رو تربیت کرد که راهش را ادامه خواهند داد، انشالله
#حزب_الله  
Photo

Post has shared content
سید حسن نصرالله در گفتگوی اختصاصی با شبکه او تی وی لبنان:
" تصویری که سال گذشته در ایام جنگ القصیر از بنده و آیت الله خامنه ای منتشر شد مربوط به دو سال قبل بوده است و حزب الله در مسئله سوریه از ایران اجازه نمیگیرد. "
Photo

Post has attachment
مقاومت تا پیروزی
Photo

Post has shared content
ساعاتی پیش محمد المقداد ( ابو امير ) از رزمندگان حزب الله لبنان در راه دفاع از حرم حضرت زینب (س) به فیض شهادت نائل آمد.
يا شعب المقاومة يا شعب تعود على الفداء و الاباء ... 
و رفع كربلاء عنوان للحياة ...
يا شعب المقاومة الوفي ...
يا اهلنا الشرفاء ... 
نزف اليكم فارسا من فوارسنا الاشداء ... 
و لكي يصون المقاومة ... 
و زودا عن غريبة كربلاء و الشام ...
زينب الحوراء عليها السلام ...
الشهيد المجاهد محمد المقداد ( ابو امير )
Photo
Wait while more posts are being loaded