Profile cover photo
Profile photo
PCnet
128 followers -
Türkiye'nin en iyi bilgisayar ve internet dergisi
Türkiye'nin en iyi bilgisayar ve internet dergisi

128 followers
About
Posts

Post has attachment
Public
Koogeek LB1 Apple HomeKit Uyumlu Akıllı Ampül https://buff.ly/2ECEtWy

Şubat ayında incelediğimiz Koogeek P1 Apple HomeKit uyumlu akıllı prizi epey beğenmiş ve sizlere önermiştik. Koogeek firması da durumdan memnun olacak ki Apple HomeKit uyumlu diğer ürünlerinden biri olan LB1EU adlı akıllı ampül modelini de incelemeye gönderdi. E27 olarak geçen ve ülkemizde yaygın olan ampül vidasını kullanan bu akıllı aydınlatma çözümü, önceki P1 prize kıyasla daha sınırlı bir seçenek. Bununla birlikte kolay biçimde mevcut avize ya da masa lambasına takarak kullanmak mümkün.

Beyaz renkli ve net bilgiler içeren bir kutuyla sunulan ürünün iyi biçimde korunduğu söylenebilir çünkü iç kısımda kalın bir sünger tabakası yer alıyor.

Çıkan kullanma kılavuzu sayesinde hızlı kurulum yapılabiliyor. Aynı zamanda sunulan örneğe özel eşleştirme amaçlı seri numarası da etiket olarak yapıştırılmış durumda.

E27 tip vidalı ampülü evdeki herhangi bir duya bağlayarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta buna ait aç/kapa butonu varsa daima açık tutmanız gerekecek ki gelen güç kesilmesin. Çapı 60 mm ve uzunluğu 136.5 mm. Alüminyum gövde sağlam ve şık. Ayrıca radyatör gibi de işliyor. Dış ortamlarda kullanıma uygun değil.

16 milyon renk olanağı veren düşük güç tüketimli LED’lere yer verilmiş. Güç değeri 8 Watt olarak ifade ediliyor. Bunun klasik ampül karşılığı 60W. Parlaklık değeri 500 kandela olarak belirtilmekte. Parlaklık değeri uygulama üzerinden değiştirilebiliyor.

200 derece geniş ışık yayma açısına sahip ampülün kullanım ömrü 25 bin saat olarak biçiliyor yani rahat biçimde on seneyi aşabilir. Seçilen renge göre beyaz tonunu 2700-6000K arasında değiştirmek olası.

Güç aldığı anda 2.4 GHz Wi-Fi üzerinden yayına giriyor ve seri numarasıyla Apple Home uygulamasına eklemeniz birkaç dakika alıyor. Oda adı, cihaz adı, bildirim verme gibi seçenekler yanında seri numarası ve firmware sürümü görülebiliyor.

Apple Home erişimine kolayca alttan çekilen denetim masasından ulaşabiliyoruz. Ardından görüldüğü gibi sisteme ekli olan Koogeek P1 priz ve LB1 ampül karşımıza çıkıyor. İstenene tıklayıp açıp/kapamak çok basit. Uzun basıp parlaklık ayarı ve renklere girilebiliyor.

Parlaklık şiddeti hassas biçimde değiştirilebiliyor. Sol altta renk seçimi ve sağda detaylı ayarlar hazır.

Renk seçenekleri hazır olarak gelen ana tonlarla sınırlı değil. Orta kısımda daha fazla renge izin veren hassas ayar var.

Renk skalasıyla istenen ince ayar yapılabiliyor. Binlerce olanak hazır. Renk dışında renk sıcaklığı da (soğuk/sıcak beyaz) değiştirilebiliyor.

Koogeek Home uygulamasıyla işlem yapmak isterseniz biraz daha farklı seçenekler sunuluyor. Farklı senaryolar, otomasyon gibi seçenekler sayesinde zamanlama, duruma göre renk değiştirme seçenekleri var.

Bu ampüle ait ayarlarda Apple Home gibi parlaklık ve renk seçenekleri var. Apple Home ile gelen bir avantajsa Siri üzerinden sesli komutla kontrol edilebilmesi.

Son derece başarılı ve görevini sorunsuz biçimde yerine getiren bir cihaz. İnceleme sırasında güncel fiyatı yüzde 20 indirimle 36.99 dolar.

The post Koogeek LB1 Apple HomeKit Uyumlu Akıllı Ampül appeared first on PCnet.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Netgear Nighthawk R7000P AC2300 Smart WiFi Router https://buff.ly/2qlJOMJ

Öncelikli olarak ağ ürünleriyle tanınan ve bu alanda deneyimli Netgear’in yüksek hız ve kapsama alanı isteyen kullanıcılar için geliştirdiği Nighthawk R7000P akıllı WiFi router modelini inceleme imkanı bulduk. Önceki hız rekortmeni R7000’in güncellenerek daha iyi hale getirildiğini görebiliyoruz çünkü AC1900 yerine AC2300 iddiası var. Bunun nedeni dual band aktif olarak 2.4 GHz 802.11n ile 5 GHz 802.11ac’yi kombine etmesi. Sonuç olarak ilki 600 Mbps, ikincisi Wave 2, MU-MIMO 1024 QAM sayesinde 1625 Mbps görebiliyor.

Şık görünümlü kutu üzerinde cihaz görüntüsü ve ana özellikler listeleniyor.

Çok dilde hızlı kurulum rehberi, uygulamalar ve rehberleri içeren CD dahil edilmiş. Aynı zamanda firma sitesinden güncel sürümler indirilebiliyor.

Çalıştırmak için gelen DC adaptörünü bağlamak ve RJ45 kablosuyla WAN girişine evdeki internet erişimini sunmak yeterli.

Değiştirilebilir üç güçlü anten kutudan çıkıyor. Açıklamaya göre iç kısımda da antenler var ve dual band için 3×3 geçerli. Güçlü antenler ve anfi sistemiyle geniş kapsama alanı garanti ediliyor.

Nighthawk’ın anlamı çobanaldatan kuşu ve tasarımıyla hem bu kuşu, hem de radara yakalanmayan Lockheed F-117 Nighthawk uçağına benziyor. Üstte istenirse kapatılabilen güçlü beyaz renge sahip durum LED’leri var. Önde USB 3.0 portu hazır ve harici disk, parmak bellek, yazıcı bağlanabiliyor.

1 GHz çift çekirdekli işlemci, 256 MB RAM, 128 MB Flash depolama içeren R7000P’nin dört Gbps LAN portu ve USB 2.0 genişleme portu da bulunmakta.

Kolay bağlantı için WPS butonu, kolayca WiFi aç/kapa butonu da ilgi çekiyor. Smart Connect aktifleştirilince her kablosuz cihaza otomatik olarak en uygun ayarlarda servis sunabiliyor. İstediğiniz an misafirleriniz için bağımsız 2.4 ya da 5 GHz kablosuz ağ açabiliyorsunuz.

Router ilk kez kurulurken Nighthawk uygulamasını Android ya da iOS içeren cihaza kurun. Wi-Fi ayarlarından yeni ağa bağlanın ve adımları izleyin. Kolayca parola, WPA/WPA2-PSK koruma ve diğer ayarlar yapılabiliyor.

Netgear Genie uygulamasıysa router ile ilgili kullanıcı, misafir ağı, ebeveyn kontrolleri (Disney Circle ya da OpenDNS – https://buff.ly/2qlJVrD), kota, medya, USB birimleri paylaşma (ReadySHARE), hızlı kablosuz aktarım (Turbo Transfer) ve daha fazlası mümkün.

Genie uygulamasının PC sürümü de indirilip kurulabiliyor ve daha fazla ayara erişilebiliyor. Örneğin iOS cihazlar, AirPrint üzerinden kablosuz olarak bağlı yazıcıya çıktı gönderebiliyor. Router’a ait arabirime web ile erişim içinse https://buff.ly/2qoy1Nw

ReadySHARE menüsünün bir alt kolu olan ReadySHARE Vault için bilgisayar uygulamasını kurun ve R7000P’ye bağlı USB diske kolayca yedek alın, geri yükleme gerçekleştirin. Bulut depolama gibi verilere her yerden erişebilirsiniz. FTP sunucu da seçilebiliyor.

 

ReadyCLOUD servisine internet üzerinden adresinden erişebilirsiniz. Lokalde erişim içinse \\readyshare ya da router IP adresini girebilirsiniz. Cihazın bir diğer artısı QoS sayesinde oyun ve video gibi içeriğe öncelik ataması yapabilmesi. Hem kablolu, hem de kablosuz bağlantıda çok yüksek hızlar sunabiliyor. Aynı zamanda kapsama alanı büyük evler için bile yeterli.

The post Netgear Nighthawk R7000P AC2300 Smart WiFi Router appeared first on PCnet.
Add a comment...

Post has attachment
Public
cnnturk.com ile “ilk bilen siz olun”

Haber tüketiminin geleneksel medyadan dijital medyaya değişiminin yaşandığı günümüzde cnnturk.com, internet haberciliğinin öncülerinden olmayı başardı. “İlk bilen siz olun” mottosuyla yola çıkan ve haber üretimiyle her kesimden insanı kapsamına alan cnnturk.com, Türkiye ve dünyada yaşanan son gelişmeleri milyonlarca kullanıcıya en doğru şekilde ulaştırmaya devam ediyor.

Bilgi kirliliğine karşı cnnturk.com

Dijitalleşme bir yandan bilgiye ulaşmayı daha kolay ve pratik hale getirirken, diğer yandan bir “bilgi kirliliği” ortamının oluşmasına neden oldu. Bu da kullanıcıların internette gerçek dışı bilgiyle sıkça karşılaşılmasını normalleştirdi. Bu ortamda cnnturk.com doğru kaynaklardan yararlanarak güvenilir bir haber kaynağı olmaya devam ediyor ve sadece internet sitesinden değil, sosyal mecralar üzerinden de kullanıcılarına tarafsız ve güvenilir haberleri sunmayı sürdürüyor.

Anında haberdar olun

Her ay milyonlarca kullanıcının tercih ettiği cnnturk.com; ekonomide yaşanan gelişmeleri, Türkiye ve dünya gündemini etkileyen olayları, spora ve magazine dair en son dakika gelişmeleri, teknoloji, sağlık, yaşam haberlerini kullanıcılarıyla buluşturuyor. Fotoğraflar ve videolar ile zengin bir içerik sunan cnnturk.com, günümüz teknolojisinin tüm imkânlarını doğru haber üretimi için seferber ediyor.

Mobilde de “İlk bilen siz olun”

Mobil cihazların gelişmesi ve ardından Accelerated Mobil Project (AMP) ve Facebook Instant Articles (Facebook IA) gibi mobil entegrasyonuna yönelik uygulamaların devreye girmesi kullanıcıların mobil erişim gücünü arttırdı. Her platformdan kullanıcılara doğru bilgiyi aktarmayı hedefleyen Cnnturk.com da bu değişime ayak uydurdu ve masaüstünde olduğu gibi mobilde de en güvenilir kaynaklardan biri olmayı başardı. Son dakika haberlerin en çok tüketildiği kaynaklardan biri olan cnnturk.com, Reuters Enstitüsü’nün Dijital Haberler Raporu’na göre de Türkiye’de internetten haber okuyanların yüzde 31’i tarafından tercih ediliyor.

Sosyal medyada takip edin

Dijitalleşen haberciliğe entegre olan Cnnturk.com, sadece masaüstü ve mobilde değil, aynı zamanda sosyal medyada da kullanıcıların göz bebeği durumunda. Facebook’tan Twitter’a, YouTube’dan Google Plus’a, Instagram’dan Flipboard’a kadar çok sayıda sosyal mecrada kullanıcılarıyla buluşan cnnturk.com’ün özgün ve kaliteli içerikleri bu mecralardan da takip edilebiliyor.

The post cnnturk.com ile “ilk bilen siz olun” appeared first on PCnet.
Add a comment...

Post has attachment
Public
BlitzWolf FWC3 Qi Kablosuz Şarj Beşiği https://buff.ly/2FNeRIQ

Kablosuz şarj desteği mobil cihazlara seneler önce eklendi ama geçen sene ilan edilen iPhone modellerinden sonra hızlı biçimde yaygınlaşmaya başladı. Hatırlanacağı üzere geçen sene içinde BlitzWolf imzalı BW-FWC1 hızlı kablosuz şarj beşiğini incelemiş ve gerçekten de 5W üstü hızlara izin verecek biçimde QC üzerinden 9V geçişi yaptığını ve 10W sunduğunu görmüştük. Elbette bunun için mobil cihazın hızlı Qi desteği içermesi şart. iOS 11.2 güncellemesinden sonra iPhone 8, 8 Plus ve X modellerine 7.5W kablosuz şarj desteği geldi ve FWC1 sahipleri fark gördü. Daha uygun bir seçenek arayanlar içinse standart 5W kablosuz şarj desteği sunan BW-FWC3 modeli hazır edildi.

Sade görünümlü bir kutu içinde gelen ürünün iyi biçimde korunduğu söylenebilir. Bize gelen kutu posta boyunca kısmen ezilmiş olsa da iç kısımda hasar yoktu.

Kapağı açınca ilk olarak son derece basit ve anlaması kolay bir kullanım kılavuzu çıkıyor.

Aynı zamanda BlitzWolf imzalı ve son derece kalın bir USB kablosu var. İki metre civarı kablo yeterli uzunlukta. En iyi güç aktarımı için mutlaka bunu kullanmalısınız.

Son derece sade görünümlü ve tamamen yuvarlek olan bir beşik bizlerle. Üst kısımda kaymaz tip plastik kaplı ve çerçeve kısmı kaliteli metalden ve bu nedenle 210 gram ağırlığında olup masada sağlam duruyor. 90 mm çaplı ürünün kalınlığı 11 mm ve kolayca cepte bile taşınabilir.

Görüldüğü gibi giriş sadece 5V USB üzerinden 1.5A akımla sınırlı. Çıkış ise en fazla 5V 1A yani 5W ötesine geçemiyor. Bu yüzden standart kablosuz şarj var ama hızlı değil. Sonuç olarak cihazınızda hızlı şarj desteği varsa kablosuza geçince konfor adına daha uzun süre beklemeniz gerekecek.

Kutudan çıkan kabloyu kullanarak yan kısımdaki microUSB portu üzerinden güç verip bu şekilde bırakabilirsiniz. İfade edilen verim değeri yüzde 70-82 arasında. Herhangi bir cihaz konmadığında güç tüketmiyor. Aynı zamanda kısa devre, aşırı voltaj, akım ve güç korumaları var.

Test edilip onaylanan cihazlar:

Samsung Galaxy S8, S8+ S7, S7 Edge, Edge S6, S6, Note 5, Note 5 Edge, Note 8, Note 7, Note 7 Edge

Apple iPhone8, 8 Plus, X

LG G2/G3/G Pro

Google Nexus4/Nexus5/Nexus6/Nexus7

Nokia Lumia 1520/930/928/920/830/735, 950/950XL

HTC 8X (ABD sürümü), Droid DNA, Thunderbolt

Motorola Moto Maxx, Droid Turbo 2/Turbo/Mini, Moto 360 Smart Watch

Sony Xperia Z4v/Z3V

BlackBerry Z30, Classic

Üst kısma cihaz konunca şarj başlıyor ve öndeki durum LED’i nefes efektiyle mavi renk yanıp sönüyor ama çok parlak değil ve gece rahatsız etmiyor. Cihaz uyumsuzsa hızlı biçimde mavi yanıp sönüyor. Şarj işlemi sona erince sabit mavi oluyor. En yüksek mesafe 10 mm yani kullanılan kılıfa dikkat. 3 mm’den kalın olması önerilmiyor ve metal kılıf olursa işlemiyor!

Denemeler sırasında herhangi bir sorun yaşamadık ve sorunsuz biçimde kablosuz şarj gerçekleştirebildik. İşlemin süresi cihazdan cihaza fark gösteriyor. Yüzde 15 indirim kuponu “15FWC3” sonrasında 11.89 dolar değerine alınabiliyor. Kampanya bitmeden BangGood üzerinden almak isterseniz:
Add a comment...

Post has attachment
Public
Koogeek P1 Apple HomeKit Uyumlu Akıllı Priz https://buff.ly/2sYUWnj

Akıllı ev ve akıllı sağlık ürünleri geliştiren Koogeek firması ilk kez test merkezimizin konuğu oluyor. Son zamanlarda popüler olan akıllı ev ürünleri özellikle de Apple HomeKit sayesinde ilerleme gösterdi. Son nesil akıllı hoparlörler evlere girince otomasyon daha da arzulanan bir hal aldı. İnceleme konuğumuz olan P1 akıllı priz son derece pratik çünkü farklı cihazlarınızla kullanabiliyorsunuz. Koogeek ürün gamındaki diğer akıllı ev ürünleri LED lamba, LED şerit, ortam görüntüleme, kapı/pencere alarmı, asma kilit, aç/kapa butonu ve ampül soketi: https://buff.ly/2sY0mit

Beyaz renkli küp biçimli sert kartondan kutu içinde sunulan ürün taşıma sırasında darbelere karşı başarılı biçimde korunuyor. İç kısımda darbe emici kalın süngerler yer alıyor.

Üst kapağı kaldırıp açınca ilk olarak kurulum ve kullanım rehberi çıkıyor. Ön kısımda yer alan eşleştirme anahtarını bilerek gizledik.

Küp biçimli ve son derece sade bir priz şeklinde geliyor. Beyaz renkli ABS sert plastikten üretilen priz çoğu duvar prizi ya da üçlü prizle uyumlu görünümde. Ancak elbette 65 x 65 mm olan en boy değerlerinden ötürü yanda priz varsa kullanımı engellemiş oluyor. Üstte tek bir buton var. Çalışma aralığı -15 ile 55C arasında ve su geçirmez değil!

Alt kısımda bu kez tam tersine prize takmak için fiş var. Giriş üzerinden çıkışa aktarılabilen en yüksek akım 10A yani takılacak cihazın en fazla 2500 Watt güç çekebileceği söyleniyor. 90 mm yükseklikteki ürünün ağırlığı 139 gram. Bundan sonra olay büyük oranda yazılım kısmında gerçekleşiyor.

İlk Kurulum

Koogeek Home uygulamasını ücretsiz olarak Android ya da iOS yüklü cihazınıza indirip kurun. Cihazı prize takın ve sonra ortamdaki 2.4 GHz Wi-Fi ağına bağlanması için kurulum adımlarını izleyin. Koogeek Home uygulamasının iOS sürümünü açtık ve ilk adımda cihaz eklemeye girdik. Kısa bir taramadan sonra cihaz bulundu. Ardından seçip oda adı girmemiz ve türünü seçmemiz istendi.

Donanımı eklediğinizde uygulamanın ana ekranında alt kısımda listeleniyor olacaklar. Artık sadece sembolüne tıklayıp aç/kapa yapabilirsiniz.

Eğer cihazın adına uzun tıklarsanız o zaman özelliklerine giriliyor. Adı, güç tüketimi, aktif güç kullanımı, zamanlı çalışma, Amazon Alexa ve Google Assistant desteği, seçili oda gibi çok sayıda seçenek var. Aynı zamanda firmware güncellemesi de yapılabiliyor.

En ilgi çekici özelliklerden biri yedi ayrı zaman aralığında otomatik olarak açılıp kapanmasını sağlayabiliyor olmanız.

Uygulamanın diğer sekmelerinde sahneler, otomasyon ve kullanıcı seçenekleri var. Kullanıcı kısmına ayarlar da eklenmiş. Uygulama dili, ölçü birimleri, hesap parolası buradan değiştirilebiliyor.

Apple HomeKit

Normal biçimde Koogeek Home uygulamasıyla kurulum yapınca Apple HomeKit içine aksesuar olarak eklenmiş oluyor.

Benzer biçimde aksesuar adına uzun basınca özelliklerine giriliyor ama Koogeek Home uygulaması kadar fazla seçenek yok. Oda türü, cihaz türü, bildirim mesajları düzenlenebiliyor. Ardından artık Siri’ye sesli komut verip oda ve cihaz adını söyleyerek açıp kapatabilir hale geldik.

HomeKit uygulamasında diğer sekmede oda ayarları ve son sekmede otomasyon var ama dikkat edileceği üzere otomasyon için evde sabit duran bir AppleTV dördüncü nesil ve sonrası, iPad ya da HomePod olması gerekiyor, iOS 10 ve üstüne terfi edilmesi isteniyor. Bu olursa çok sayıda cihaz merkezden yönetilebiliyor.

36 Avro olan fiyatına rağmen sunduğu özelliklerin hayli tatmin edici olduğu ve ev otomasyonu konusunda hayatı kolaylaştıran bir seçenek haline geldiği açık. Apple HomeKit özelliğini denemek isteyenler için cazip bir giriş seçeneği ve sayısını arttırıp odalara yayabilirsiniz. 
Add a comment...

Post has attachment
Public
NO.1 F6 Akıllı Saat https://buff.ly/2sZ02jq

Sene başında gerçekleştirdiğimiz NO.1 F5 akıllı saat incelemesinin üzerinden fazla geçmeden bu kez yeni nesil F6 modeli bizlerin konuğu oldu. Bu yeni modelle birlikte numara yükseliyor olsa da özellik anlamında F5’in gerisinde ve uygun olarak daha ucuz. En büyük eksiklikse GPS alıcısının olmaması yani spor sırasında izlenen rota harita üzerinde görüntülenemiyor. Çok şart değilse F6 cazip gelebilir.

Daha önceki NO.1 akıllı saatler gibi küp biçimli ve sert kartondan yapılmış sağlam bir kutu içinde geliyor. Aynı zamanda iç kısımdaki kalın sünger sayesinde başarılı biçimde korunuyor.

Kutuyu açar açmaz üst kısımda kullanma kılavuzu karşınıza çıkıyor. Aksesuar olaraksa söylenebilecek tek unsur şarj için gerekli USB kablosu. Adaptör yok ve herhangi bir USB kaynakla şarj edebilirsiniz. Zaten şarj sırasında yüksek güç çekmiyor.

Saat gövdesi epey büyük ve tasarım anlamında Casio G-Shock havasında. IP68 koruması olan saat için 50 metre su geçirmez deniliyor. 2 cm kalınlıklı gövde epey sağlam duruyor. Ne de olsa büyük oranda çelik ve silikon kullanılarak üretilmiş. Kadran çapı 36 mm.

Önceki model NO.1 F5 ile yan yana getirince ne kadar büyük ve kalın olduğu fark edilebiliyor. Bayanlar için cazip denemez. Aynı zamanda uyku analizi desteği olsa da çoğu kullanıcı bu derece büyük saatle yatağa girmez diye düşünüyoruz. F6 ağırlığıysa 376 gram civarında.

Arka kısımda nabız ölçer ve manyetik şarj delikleri var. Sadece tek yönde bağlantı yapılabiliyor. Ardından iki saatte şarj oluyor. 350 mAh kapasiteli lityum polimer bataryayla 120 gün bekleme ve 50 gün kullanım süresi vaat ediliyor. Kapak altında düşük güç tüketimli Nordic NRF51822 yonga var. İçinde Bluetooth 4.0 alıcı, 256K RAM ve 32K ROM barındırıyor. Kayış değiştirmek gerekirse bulmak biraz zor olabilir.

Öndeki 0.96 inç OLED ekran kare biçimli yani kadranın yanlarını kullanamıyor. Bu sayede güç tüketimi düşük ve her açıdan bakınca net olarak okunabiliyor. Parlaklık değeri yüksek ve sıkıntı yok. Önde görülen saat ekranı dört ayrı biçimden biri olarak seçilebiliyor. Analog kadran da var ama ekranı dolduramıyor!

Fundo Pro uygulamasının iOS ya da Android sürümünü ücretsiz olarak indirin ve kurun. Ardından cihazdaki Bluetooth bağlantısını açın. Sol üstteki mavi butonla saat eşleştirmesi yapılıyor. İlk aşamada cihazları tarayıp buluyor olacak ve onay isteyecek. Ana ekranda spor, adım, uyku ve nabız özetleri var. Aynı zamanda günlük hedef belirlenebiliyor. Hava durumu da eklenmiş.

En sol sekmede doğum tarihi, boy, kilo gibi kişisel bilgiler giriliyor. İkinci sekmeden spor dalı seçip başlanabiliyor ve buna özel kayıt ekleniyor. Dördüncü sekmede tüm önceki kayıtlara ait detaylı raporlar var ve kıyaslama yapılabiliyor.

Son sekmede uygulama bildirim, çağrı/SMS bildirimi, uzaktan fotoğraf çektirme, saati bulma, telefonu bulma, hareket ve su hatırlatıcısı, alarm, el kaldırınca otomatik açılan ekran, rahatsız etmeme saatleri, firmware güncelleme ve ölçü birimleri seçenekleri yer alıyor. Alarm sırasında sesli, titreşimli ya da sesli titreşimli modlar seçilebiliyor.

Spor modunda yürüyüş, koşu, futbol, basketbol, yüzme gibi çeşitli seçenekler bulunuyor. F5 aksine barometre, termometre ve GPS alıcıları olmadığından ve tek renkli daha ufak ekrandan ötürü fiyatı daha cazip. İnceleme sırasında güncel fiyatı 33.41 dolar civarındaydı.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Akıllı Evlere Netgear Arlo Pro Kameralar https://buff.ly/2EXkVgz

Evinizi akıllı hale getirmek adına kurulumunu gerçekleştirebileceğiniz çok sayıda yeni nesil set var. Ev içindeyken dış ortamda olup bitenleri görebilmek size güven verebilir ve hayatınızı kolaylaştırabilir. Ev dışındayken de benzer biçimde hem ev içinde, hem ev dışında olanları görmek ve herhangi bir durumdan haberdar olmak isteyebilirsiniz. İşte bu yüzden tek kamera içeren sistemler yerine çok kamera içeren özel setler daha iyi bir yatırım olabilir.

Ağ konusunda uzman firmalardan Netgear imzalı Arlo serisi kameralar farklı modeller şeklinde sunuluyor. Kısa süre önce incelemesini yaptığımız Arlo Pro serisi hem iç, hem de dış ortamlarda kullanıma uygun su ve toz koruması yanında -20 ile 45C arasında sıcaklıklarda çalışabiliyor. Setin en düşük versiyonunda baz ünite ve iki kablosuz kamera var. Kameralar Wi-Fi üzerinden baz üniteye, bu üniteyse evdeki kablosuz ağ üzerinden internete erişiyor.

En büyük konforsa elbette birlikte gelen şarjlı bataryayla haftalarca şarj etmeden kullanabilmek ve kablo çekme, kurulum derdi olmadan hizmete alabilmek. Sistem basit biçimde elde ettiği görüntüyü Netgear imzalı bulut depolama ortamına gönderiyor. İlk kurulum son derece basit ve sadece kamera üzerindeki eşleştirme butonunu kullanıp bir kereye mahsus bağlantı yapmak yetiyor. Ardından arlo.netgear.com adresinden HD 720p kalitesinde görüntü ve ses alınıyor.

Bir saat sürmeyen kurulum işlemi sırasında eşleştirmeden sonra kameraları istediğiniz yerlere sabitleyin. Kutudan çıkan mıknatıslı ayakları ya da ayrı olarak satılan gelişmiş montaj kollarını kullanın. Ardından internet tarayıcı olan herhangi bir bilgisayar ya da cihazla, Android ya da iOS yüklü mobil cihazla ücretsiz Arlo yazılımı üzerinden görüntü ve ses alabilir, iki yönde sesli görüşme de yapabilirsiniz. Sistem aynı zamanda video kayıtlarını bulutta saklıyor.

Sistemi takip moduna aldığınızda herhangi bir hareket tespit edince size bildirim gönderiyor ve istediğiniz süre kayıt alıp bulutta saklıyor. İzleme, paylaşma, silme gibi çok sayıda seçenek var. Sadece belirli saat aralığında çalışmasını isteyebilir, hassasiyet ayarı yapabilir, görüntü kalitesini düşürüp batarya süresini daha da uzatabilirsiniz. Üstelik kızılötesi LED’lerle gece de görüntü almaya devam ediyor! İsterseniz ana ünitedeki güçlü alarm sesiyle de uyanmanızı sağlayabiliyor. Son derece kolay ve pratik bir sistem.

Benzer setlerden daha pahalı olabilir ama satın almadan önce tahmin edemeyeceğiniz sorunlar yaşamanıza neden olmuyor ve tam kapsamlı bir kullanıcı deneyimini en iyi biçimde sunuyor. İki kameralı setle başlayıp daha sonra kamera sayısını arttırarak ilerletme şansınız da var. Daha fazla bilgi içinse: 
Add a comment...

Post has attachment
Public
Cosa, Yeni Nesil Ürününü Duyurdu

Yenilenen tasarımı ve özellikleriyle Yeni Nesil Cosa, evlerde enerji yönetimini çok daha akıllı ve kolay hale getiriyor.

Evlerde akıllı enerji yönetimi sağlamak ve sürdürülebilir bir yaşama katkıda bulunabilmek amacıyla yaratıcı çözümler sunan Cosa, yeni nesil akıllı oda termostatı ürününü çok yakın zamanda kullanıcılar ile buluşturacağını duyurdu. Türkiye’nin ilk akıllı oda termostatını geliştiren Cosa, ev, uyku, dışarı modları, lokasyon bazlı ve haftalık programlama özellikleri ile klasik bir oda termostatının tüm zorluklarından arındırılmış, akıllı ve konforlu bir kullanım deneyimi sunuyor.

Yeni Cosa, yepyeni tasarımı ve geliştirilmiş özellikleri ile, ev sıcaklığının hem akıllı telefonlar üzerinden hem de internete gerek duymadan termostatın dokunmatik ekranı üzerinden kolaylıkla kontrol edilmesini sağlıyor. Böylelikle kullanıcıların hayatını daha da kolaylaştırmayı, enerji yönetimini daha akıllı ve tasarruflu hale getirmeyi amaçlıyor. Tercihe göre hem duvara asılı, hem de masa üzerinde kullanılabilen ve pilli kullanım özelliği ile odadan odaya da taşınabilen Yeni Cosa, ilk kez 7-10 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek ISK-SODEX fuarında kullanıcıyla buluşacak.

%100 Yerli Üretim

Cosa’nın Kurucu Ortağı ve aynı zamanda İTÜ Enerji Planlaması ve Yönetimi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Dr. Emre Erkin: “İTÜ Enerji Teknokenti’nde geliştirilen, tasarımından üretimine kadar %100 yerli olan ve bundan yaklaşık üç yıl önce ilk kez kullanıcıları ile buluşan Cosa Akıllı Oda Termostatı, kombi kullanıcıları için faydalı bir deneyim sunmuştu. Öyle ki, dış hava sıcaklığı ne olursa olsun evlerinin sıcaklığını hep konforlu hissettikleri sıcaklıkta sabit koruyabilmiş ve faturalarında %30’lara varan tasarruf sağlamışlardı. İlerleyen zamanda Cosa, kombilerimizi akıllandırmanın ötesine geçerek, yazları da serinlememizi sağlayarak klimalarımızı da akıllandırdı. Böylece, sadece kışın kullanılan akıllı bir oda termostatı olmaktan çıkıp, aynı cihaz ile klimalarımızı da yöneterek dünyada bir ilke imza atmış yeni nesil bir ürün halini aldı.

Bu üç yılda edindiğimiz bilgi birikimi, piyasa ihtiyaçları ve değerli kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimler bizlere müşterilerimize daha da iyi bir müşteri deneyimi yaşatma motivasyonu verdi ve yeni nesil ürünümüzü geliştirmeye karar verdik. Yeni Cosa, pilli çalışacak şekilde geliştirildi. Yani, ister pille, ister adaptör ile çalıştırma seçenekleri mevcut. Öte yandan, klimalarımızı kontrol edebilme altyapısına da sahip olan Cosa, dört mevsim kullanılabilen tasarruf dostu akıllı bir ev cihazı oldu. Şunu mutlulukla söyleyebilirim ki, Türkiye satış rakamlarımız 20.000’e yaklaştı. Şimdi bu yeni ürünümüz ile yurt dışı operasyonlarımızı genişleterek daha da büyümeyi hedefliyoruz” dedi.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Netgear Arlo Pro VMS4230 Kablosuz HD Kamera Seti

Hayli başarılı ağ ürünlerine imza atan ve sonrasında NAS yani ağ bağlantılı depolama cihazlarıyla da kalitesini koruyan Netgear, bir süre kadar önce Arlo serisi üst seviye görüntüleme sistemlerini tanıtmıştı. Firmanın ilk nesil Arlo kameraları güncellendi ve Arlo Pro serisi ortaya çıktı. Çeşitli sitelerdeki övgü dolu incelemeleri gördükten sonra firmayla bağlantıya geçip iki kamera ve bir baz istasyonundan oluşan Arlo Pro setini (VMS4230) inceleme merkezimizde konuk ettik. Bu setin özelliği kablosuz kurulum ve HD görüntü kalitesi yani yerleştireceğiniz yerlere kablo çekmekle uğraşmıyorsunuz. Seti daha fazla kamerayla almak ya da sonradan kamera eklemek de mümkün.

Bize gelen örnekte iki kamera net biçimde kendini gözler önüne seriyordu. Üst kısımdaki şeffaf kafes alanında kameralar güvenli biçimde sabitlenmiş duruyor. Kutunun alt kısmında baz istasyonu ve diğer parçalar yer alıyor.

Çok dilde hızlı kurulum rehberi, güvenlik kuralları, kamera varlığını belli etme imkanı veren uyarı etiketi de sunuluyor.

Baz istasyonu görüntü olarak kablosuz router şeklinde ve zaten öyle işliyor. 802.11n Wi-Fi bağlantısını 2.4 GHz üzerinden yayacak biçimde dahili antenlere ve 900 MHz ARM Cortex A7 işlemciye sahip olan baz istasyonun ön kısmında üç durum LED’i var. Bunlar güç, firmware güncelleme, internet erişimi, kamera eşleştirme ve bağlantı durumlarını gösteriyor.

58.6 x 174.5 x 126.5 mm boyutlu ve 316 gram gelen baz istasyonunun arkasında büyük bir hoparlör çıkışı var çünkü siren içeriyor. Siren çalmasını durdurmak için alarmlı saat misali üstteki butona basabilirsiniz. Alt kısımdaysa güç girişi ve butonu, ağ bağlantı portu, depolama için USB portları, Reset butonu var. 100 db üstü siren sesi kulak zarı patlatacak kadar güçlü!

Tamamen sessiz işleyen baz istasonunu kullanmak için USB bellek ya da disk eklemek şart değil. Sadece internet kesilirse yedek depo alanı olarak devreye giriyorlar. İstasyonu kameralara uzaklık ideal ve eşit olacak ve fazla kalın duvar arkasında kalmayacak biçimde konumlandırmalısınız.

Kutudan çıkan RJ45 uçlu ağ bağlantısını ortamdaki router, switch ya da modeme bağlamalısınız. Bu sayede DHCP üzerinden otomatik olarak IP almaya ve internete erişmeye çalışacak çünkü sistemin işlemesi için bulut depolama kullanılıyor. Bu yüzden ortamdaki internet bağlantısının en az 1 Mbps yükleme (upload) yapabilmesi gerekiyor.

Kutudan çıkan baz istasyona özel DC güç adaptörü 12V DC çıkışa sahip ve kendi ucu ABD, diğer uçlar İngiltere ve Avrupa uyumlu hazırlanıp dahil edilmiş. Ağ kablosunu bağladıktan sonra DC adaptörle güç verin. Soldaki durum LED’ininin turuncudan yeşile dönmesi iki dakika kadar sürecek.

Üst kısımdaki kablosuz Arlo Pro kameralarda yuvarlak hatlı yumurta görünümlü tasarım ön planda ve parlak beyaz plastik kaplamada kalite, sağlamlık en üst seviyede ancak maalesef tozları ciddi anlamda üzerine çeken bir malzeme. Öndeki kamera alıcısına ek olarak hareket alıcısı, ışık alıcısı, durum LED’i, gece görüş LED’leri yer alıyor. 850nm kızılötesi LED’ler 7.5 metreye kadar etkili. Alt kısımda hoparlör ve mikrofon deliği görülüyor.

90 metre mesafeye kadar kablosuz bağlantı kurabilen kameraların üzerinde iki buton var ve öne yakın olan baz istasyona eklemek için kullanılıyor ve bir kere bağlanması yetiyor. Ön kısımdaki lensle 130 derece geniş açı çekim desteği var. Kamera boyutları 79.3 x 48.6 x 70.5 mm ve ağırlığı 136 gram.

Arka kısımda konkav yüzeyde mıknatıs var ve montaja yardımcı oluyor. Altındaki delikse tripod civatasıyla uyumlu ve montaj kolu için hazır. Daha alttaysa microUSB şarj portu var.

İşte bu konkav yüzeye uyumlu konveks tip metal montaj kiti, vidalar ve dübel pakete dahil. Herhangi bir yere tek delik açıp sabitleyin ve kamera montajına geçin.

Bu durumda istenen biçimde açı vermek mümkün oluyor ama dış ortamlarda yüksek rüzgar ve darbe riski varsa, tripod vidalı diğer sistemi kullanmak daha mantıklı olacak. Aksi taktirde düşmese bile açısı değişebilir.

Elbette gerekli şarjlı bataryalar da çıkıyor. Li-ion 2S batarya kapasitesi 2440 mAh ve nominal voltajı 7.2V. Batarya kullanım süresi 6 aya kadar deniliyor ama dış ortam şartları, hareket alıcı tetikleme sıklığı, gece görüşü LED’leri kullanımı, baz istasyona mesafe ve Wi-Fi ağ yoğunluğu gibi çok sayıda faktörden ötürü kısalabiliyor. Örneğin soğukta batarya verimi düşüyor.

Kamera üstündeki arka butona basıp kapağı açın ve bataryayı yerleştirin. Demek oluyor ki montajla sabit olsa da değiştirmek kolay. Diğer yandan normalde şarj için çıkarmıyor, arkadaki microUSB portunu kullanıyoruz. Elinizde yedek batarya varsa ve bir şarj istasyonu kullanarak önceden şarj etmişseniz hemen değiştirip kullanmaya devam edebilirsiniz. Su girişini engelleyen conta hazır ama iç kısmın ıslanmamasına özen göstermelisiniz!

Şarj için gerekli microUSB kablosu kutudan çıkıyor ve tek kablo bulunuyor. Klasik tip kablolardan farkı düz olan tasarımı. Kaybolursa bir diğer kabloyla değiştirmek kola…
Add a comment...

Post has attachment
Public
NO.1 F5 Akıllı Saat https://buff.ly/2GfouQ5

Akıllı saat modellerine kanalize olan ve çok sayıda modele imza atan NO.1 bir kez daha bizlerle. Firmanın bazı akıllı saatlerde sadece akıllı telefon aksesuarı olmayı denediğini, bazı modellerde ileri gidip SIM yuvası ekleyerek telefondan bağımsız yapıyı sunduğunu görmüştük. Aksine basit takılanlar içinse akıllı bileklikler var. Bu tür bir ürün olan F5 modeli akıllı saat formatında olsa da aslında özellikler olarak akıllı bileklik gibi işliyor çünkü güç tüketimini düşüren ve şarj aralığını azaltan donanımlara odaklanıyor.

Daha önceki modeller gibi beyaz renkli küp biçimli bir kutuyla karşımıza çıkıyor. Sert kartondan üretilmiş olan kutu kaya gibi sağlam ve iç kısımdaki kalın sünger sayesinde saat başarılı biçimde korunuyor.

Kutu içinden hayli kalın bir kullanma kılavuzu çıkıyor. Çok dil destekli rehberi kullanarak saatin nasıl işlediğini net biçimde öğrenebilirsiniz.

Son olaraksa şarj için gerekli olan bir USB kablosu da çıkıyor. Alt kısmında mıknatıslı yapı olan fiş sayesinde yerine sabitleniyor ve sadece 5V güç verdiği için iki pin yetiyor.

Ön kısımda yer alan saat kadranı yuvarlak tip Corning cam kaplı olsa da altta yer alan ekran kare ve sadece 0.95 inç. Saatin sağında iki buton var. Üstteki onaylama tuşu. Alttakiyse geri tuşu ve uzun basınca ana ekrana dönüyor. Ana ekranda uzun basınca on/off görevi yapıyor. Daha dikkatli bakınca saat 12’yi işaret eden kırmızı okta dokunmatik buton olduğu anlaşılabilir. Bu ise menü içinde gezinti görevi yapıyor. Uzun basınca bir önceki menüye geri dönüyor.

Bize gelen örnekte son derece yumuşak silikon kayış kırmızı ve siyah renk ama farklı versiyonlar da var. Karbon fiber gövde hafif ve sağlam. İki sağ buton arasındaki delik mikrofon değil, basınç/sıcaklık alıcısı için olsa gerek. Her ne kadar IP67 koruması denilse de bu delikten ötürü emin olamıyoruz yani ıslanabilir ama yüzmeyin ya da duş almayın deriz. Gövde kalınlığı 13 mm ve ağırlık 180 gram.

Arkadan bakınca 20 mm genişlikli kayışların kolayca değiştirilebileceği görülüyor. Ortadaki nabız ölçer yanında Bluetooth 4.0 bağlantı ve GPS alıcısı vurgulanıyor. Nordic Semi imzalı nRF52832 yonga içine 64K RAM ve 512K ROM depolama dahil. Saatte hareket alıcısı da var ve böylece adım sayma, uyku analizi, eli kaldırınca otomatik açılan ekran, uzun süre hareketsiz kalınca uyarma sistemleri işleyebiliyor.

Şarj kablosunun fişini sabitlemek kolay ve ani kesinti olmuyor. 350 mAh kapasiteli batarya 170 mA akım çekerek yaklaşık iki saatte şarj oluyor. Saat içinde hoparlör yok ama titreşim motoru var ve bildirimleri bu şekilde veriyor. Alttaki nabız ölçerin periyodik ölçüm yapıp geçmiş tutması istenebiliyor. Bu ayarlara bağlı olarak batarya süresi 3 hafta ile 12 saat arasında değişiyor. GPS açılmazsa uzun süre sıkıntı yok.

96 x 64 piksel OLED ekran renkli ama son derece basit. Maalesef Türkçe desteği yok ve saat kadranı görüntüsü değiştirilemiyor. Zaten bu sayede batarya ömrü 3 aya çıkabiliyor ama elbette eli kaldırınca otomatik aydınlanma ve uyku modu sürelerini doğru seçmeniz şart. Başta ekran uyuma süresi sadece 5 saniye ama 30 saniyeye kadar çıkabiliyor. Bluetooth bağlantısı, tarih, saat, batarya durumu, nabız, adım sayısı ve yakılan kalori bilgileri bir arada yani sağlık ve spor odaklı.

Bluetooth 4.0 ve üstü olan Android ya da iOS yüklü cihazla bağlantıya geçmek için markette yer alan HPlus adlı ücretsiz uygulamayı kurmanız gerekiyor. Ardından işlevler artıyor ve telefona gelen bildirimler alınıp okunabiliyor. Uygulamayı iOS 11 içeren iPhone 6s’e kurduk ve sorunsuz bağlandık. Kesinti gibi bir sorun olmadı. Ana ekranda günlük rapor var: adım sayısı, kalori, mesafe ve hedefiniz.

Ana ekranın üst kısmında sağa kaydırınca uyku analizi geliyor ve hedefle kıyaslanıyor. Buna göre uyanık kalma, hafif ve derin uyku süreleri geliyor. Grafik çok detaylı ve önceki günleri görme şansı da var.

Bir kez daha sağa kaydırınca son nabız ölçüm değeri, kaydedilen en düşük ve en yüksek değerler geliyor. Ölçüm sayısı arttıkça analiz detayı artıyor. Aynı zamanda sürekli periyodik ölçüm seçeneği ve uyarı sistemi de var. Örneğin 120’yi aşarsa ya da 50 altına inerse uyarı vermesi istenebiliyor!

İkinci sekmede girdiğiniz spor kayıtları var. Saatteki menüyü seçip yürüyüş, koşu, koşu bandı, futbol vb herhangi bir spor başlatıp sonra bitince kaydet demişseniz burada geliyorlar. Seçilen spor sokakta geçiyorsa GPS açılarak kayıtlara koordinatları da giriyor ve sonucunu harita üzerinde rota şeklinde görebiliyorsunuz ama bu durumda GPS yüzünden güç tüketimi epey artıyor.

Takvim sekmesi kolayca önceki günlerdeki kayıtları görme imkanı veriyor. Dördüncü sekmede saat ekleme, yönetim maddeleri var. Bağlı saatin bataryasının yüzde olarak görülmesini isterdik. Bildirim alma açık, metrik birim seçili, kesintisiz nabız kapalı, bilek hareketi algılama açık.

Sabah için titreşimli…
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded