Profile

Cover photo
Orhan Kamit
36 followers|819,270 views
AboutPostsPhotos

Stream

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
         İNSANIN GERÇEĞİ; "Kendini Bilmek"

     Adından da anlaşılacağı gibi insana insanı anlatıyor...  Kitaptaki konular idrak edilmeye başlandığındaysa insanın ne çeşit bir "uykuda" olduğu, bu uykudan ve kendinden!(ego) nasıl kurtulacağıyla ilgili alternatif yollar sunuluyor. Roman, kişisel gelişim yada anlaşılmaz spiritüel türü ıvır-zıvır konular yok... Mevzular tatmin edici, hatta "kayış attıran" türden.. 
     Bende, öğütleri dinlenen kişinin aydınlanmış birisi olabileceği kanaati uyandı.. Yazar da konuyu anlaşılır şekilde iyi ifade etmiş ve olabildiğince konuya odaklanarak bir parça gerçeğe yaklaşabilmiş gibi..  

     "Ben"likten özgürleşmeye, sanaldan hakikate gitmeye şiddetle niyetli olanlara; aynen tavsiye  :-)
     
 ·  Translate
1
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
                  ARKADAŞ PEYGAMBER..  !
  Hımmm...    :-)    
      Resmiyetten uzak, sıcak, samimi ve candan. Böyle bir tarif kulağa daha hoş geliyor sanki.
      Ayrıca; özellikle kontrol ettim, Kuran meallerinin hiç birinde; "Hz.", "S.A.S" ve Allah ifadesinin yanında da "Celle Celalu-hu" diye bir şeye rastlamadım..!
      Kuran'da yoksa, yoktur. İnsanlar ne çok şey monte etmişler İslamiyete?
      Allah bilmez, biz daha iyi biliriz demek istemişler sanırım. :-(
 ·  Translate
1
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
            OXFORD ANTİKÇAĞ SÖZLÜĞÜ
     Kitap, lise-1. sınıf öğrencisinin seviyesinden itibaren, herkesin anlayabileceği şekilde hazırlanmış. Bazı maddeler biraz daha detaylandırılmış, resimsiz, sonda; Antik dönemi gösteren beş harita mevcut. 
     Sayfalar; ince, kaliteli ve açık sarı renkte.. Ayrıca 1029 sayfa olmasına rağmen fazla hacimli gibi görünmüyor, hatta olduğundan küçük ve hafif…  
     İçerdiği bilgi, boyundan büyük..!  
                Aynen tavsiye..   :-)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
HAKİKATLE YÜZLEŞMEK YADA YÜZLEŞ(E)MEMEK..!

      Tarihi hakikatler, okunarak birazda üzerinde düşünerek idrak edilebilir... Zaten Kuran'ın ilk ayeti "oku..!" ile başlamıyor mu?  Tarihi öğrenmek için, illa tarih profesörü olmak gerekmiyor...
      Yıllarca okullarda bize öğretilmiş olanlar hakkında, şüphe etme noktasına geliyor insan. Bundan dolayı insanların içinde bir korku var. Hakikatle yüzleşememenin verdiği korku...  Sosyal hayatın hangi alanıyla ilgili olursa olsun bir vak'aya ait hakikatin bilerek görmezden gelinmesi hep tekrar ediyor...

      "İnsan, yalansız yaşayamaz..!"    F. Nietzsche   

      Bilen birinin bu alanı kurcalamasıyla rahatsızlanmak.. "Acaba gerçekten olay bu mu? Olabilir mi? Tarihi vak'aları sahiplenenlerin de okumadıkları için bir şey bilmedikleri.. Okuma araştırma sonucu, malum gerçekle karşılaşılması ve övündüğü şeylerin hepsinin dökülüp gitmesi gibi bir durum söz konusu.. Kuran; cahiliye devrinden kalma soy-sopla övünmeyi, iyi bir davranış olarak görmüyor.
      Güzel davranış, güzel ahlak, güzel insan(takva sahibi) olabilmeyi amaç edinmek. Kişisel olarak bu durumun fevkine ulaşmış birisi, içinin güzelliğinden dolayı zaten övünmez, böyle bir insanı bizzat Allah över...


    Kulların değil, Allah'ın övdüklerine selam olsun.
                                                      Orhan Kamit
 ·  Translate
1
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
         SAĞLIKLI YAŞAMA SANATI; AYURVEDA
      (Benim kanaatim; tıbbın alternatifi gibi, hatta gerçek tıp ikincil olabilir...  Ayurveda, Hindistan'ın kültürel malıdır. Dünyanın Hindistan'dan öğreneceği çok şey var...  Sadece, "Batı tıbbı" ve astronomik rakamlarda ürün satışı yapan "ilaç sektörü" hariç, çünkü Ayurveda tedavisi bu haliyle onların işlerine çomak sokuyor durumda. Ne diyordu Guru; "doğa her şeyden daha bilgedir". Doğa bilgeliğini bir nebzede olsa Ayurveda adı verilen metot ile gün yüzüne çıkarmış durumda...)

          ............................................
     Ayurvedik tıbbın önceliği hastalığı önleme, sağlığı koruma ve tedavi şeklindedir. Ayurvedik tıpta hastalığın, bedenin hastalığa yönelik dayanıklılığını azaltan bedensel ve zihinsel unsurlardaki dengesizlikten kaynaklandığına inanıldığından, bu dengesizliğin düzeltilmesi amacıyla bitkisel formüller, hayat stili değiştirilmesi ve diyet gibi yöntemlerle bedene hastalığı yok edecek şekilde denge kazandırılır.                                      (Kaynak: Vikipedi)
        ……………………………......

      Esasında Ayurveda; Guru(Mürşit veya Aydınlanmış)lar tarafından meditasyon yoluyla, ruhani dünyadan ortaya çıkarılan ve derlenen reçetelerdir denilebilir. Bu yüzden ruhani tarafı anlamak kafa karışıklığı yaratsa da, özünde; insanın evrenle bir bütünlük ve uyum içerisinde olduğudur. İnsanda; ruhi bunalımlar, bunlar kısmen psikolojik de olabilir (nefsani yönde yaşam tarzı sürme sonucu vb..) dengenin bozulmasına sebep olması ve arzulara ulaşamamanın verdiği tatminsizlik sonucu dengenin korunamaması yada bedenin kendi kendini cezalandırması, yani hastalanması. 
     Sosyal yaşam koşulları zor olsa da, mecburen önlemi baştan almak gerekiyor. Niyet; basit ve sade yaşamak yönünde olmalı. Zihni gereksiz, mantıken olmayacak arzulardan temizlemek. 
     Zihin ne kadar çok istek ve arzu ile doluysa, libido(yaşam enerjisi) aşağı düşmekte. Beden zihin olmadan yaşayamayacağına göre, zihinde ne tür niyet varsa beden o niyete ulaşmak için çırpınacak. Hem ömür boşa geçecek, hem de yaşam enerjisi düşmesi sonucu hastalıklara yakalanmış olacak…  
    Sağlığın kıymetini anlamak için illa kanser mi olmak gerekiyor? Belkide bazı kalın kafalılar için gerekli olabilir..    
    Hz. Peygamberin; “sıhhat için, midenin üçte birini yiyecekle doldurmak yeterlidir” hadisi var. Mideyi ve kafayı lüzumsuz yere fullemenin sonucu malum.
    Ayurveda da, dıştan içe doğru(bitkisel ilaçlarla, bedenden-zihne) bedenin bozulan dengesinin yerine getirilmesi, ardından zihindeki düzensizliğin giderilmesi amaçlanmaktadır. Meditasyonda durum içten dışa doğrudur(zihinden-bedene).
          

   Temel ihtiyaçtan fazlası para kazanma arzusundan vazgeçip, kendini kazananlara selam olsun.   :-)
                                                       Orhan Kamit
 ·  Translate
1
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
         MUTLAK ÖZGÜRLÜĞÜN BEDELİ
                        NEYLE ÖDENİR?

       Doğru öğrenme, cahilliğin farkında olmakla başlar.  
       Gandhi; yaşamında öğrendiği önemli şeylerin çoğunu çocuklardan öğrendiğini ifade etmiş.  Çocukların zekadan çok sezgiye dayanan kendiliğinden kavrayışları vardır. Bu nedenle onlar sezgisel bilgiye ve gerçek doğalarına yetişkinlerden daha yakındırlar. Bizler, bu çocuk zihni niteliğe ulaşmak için çabalamalıyız.
       Gerçek doğamızı kavramak için bilip anlamamız gereken kendimiziz.. 

       Bedenimizin bütününün zihnimizin içinde olduğunu, fakat zihnimizin bütününün bedenimizin içinde olmadığını hatırlamalıyız.
                     .     .      .      .      .       .      .
       İnsanlar için; cenneti de cehennemi de yapan zihindir. 
                     .     .      .      .      .       .      .
       Yaşamdaki her engel, aynı zamanda bir özgürleşme aracı olabilir. Size acı veren, aynı zamanda size özgürleştirici bilgiyi de verebilir...!

       Bize zevk ya da acı veren dünyanın nesneleri değil, bizim onlara karşı tavrımızdır.
                            (Karma Bağından Özgürleşmek)
       . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  . Özgürleşme yolunda kendini aşanlara, selam olsun..!
                                                            Orhan Kamit
 ·  Translate
2
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
KOLEKTİF BİLİNCİN EKSANTRİKLİĞİ... 
     EKSANTRİKLİĞİN, HAKİKAT GİBİ ALGILANMASI. 

      Eğer çoğunluğun davrandığı gibi davranmazsan, onların gözünde "anormalsin" demektir. Senin mantığına ne kadar ters gelse de, kural pek değişmez; "çoğunluğun dediği olur.."  
      Demokrasi; halkın, kendi kendini yönetmesiymiş(derler). Anarşist ruhluysan ve kendin olma özgürlüğün hissi baskın gelse de, kendine ait fikirlerini halkın karşısında görmezden gelme mecburiyeti hissedersin içinde. İnsanlarla olan bu çatışmayı ne zamana kadar sürdürebilirsin, onlara ne kadar dayanabilirsin? Er, geç "sürünün" içine dahil olacaksın, onlar seni hazmedecek sindirecek ve sonuçta kendi ezber kurallarıyla "seni de yönetecek".. 
   Hatırı sayılır bir "diploma" yada paran varsa, insanlar belki sana azıcık saygı duyabilir. Söylediklerin otoritenin algısıyla çelişirse, sırf itibar kazandıran şeyler yüzünden belki sana ses çıkarmayabilir. Yine de insanlarla aynı frekansta olmayacağın garantidir... Varlıklı değilsen veya halkın değer verdiği ölçütlere uyan bir şeye sahip değilsen, işte o zaman seni kendi haline bırakmazlar. Onlara uymayan fikirleri dile getirdiğinde alay konusu olursun. İraden sağlamsa mücadele edebilir, belki onlara hakikati gösterebilirsin.. yada, yavaş yavaş onlarla aynı mod'a girmeye başlarsın..
 
      Ya, senin hakikatin halkın hakikati olur veya halkın gerçeği senin sanal hakikatin...!

      Kolektif bilinç(sürü zihin), Hakikati hiç bir zaman  kabul etmeyecek. Onların gözünde tek hissedilen gerçek vardır "para"..  Üst bilinçte paraya önem verilmiyormuş gibi lakırdı edilse de alt bilinçte durum her zaman tam tersidir.
      Kolektif bilinçte fikir farklılıkları zenginlik, birleştiricilik olarak onaylanıp insanlığın maneviyat ve refah düzeyini yükseltme olarak kabul edilmesi gerekirken, tam tersi insanların seni ötekileştirmesi kaçınılmazdır.. 
   
Yavaş yavaş, içten içe kendilerine uymaya mecbur hissettirirler seni...

          Ya sürüye dahil olmalısın, ...ya çoban, ...ya da oyun bozanlık edip kendin olmalısın..

  

Sürüden ayrılana, kurda da yem olmayana selam olsun.
                                                          Orhan Kamit
 ·  Translate
3
Add a comment...
Have him in circles
36 people
Sevil İnci's profile photo
sema özer's profile photo
Servet Haciaydin's profile photo
Cihan Damgaci's profile photo
BAŞAR ÖZKAN's profile photo
Emir Beskisiz's profile photo
ahmet sahin's profile photo
Gülünur 5440's profile photo
Seval Nazlı's profile photo

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
      Dindar..  Ebu Cehil(ler)...    !!
                     Mis kokulu, Hacı Abiler...     :-))    
 ·  Translate
2
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
          YAPILAN (ŞEKLİ) İBADETLERİN, 
                                  ÇÖPE GİTMESİ Mİ DEMEK ?
           Emevi zihni, tarih ötesinden etkilerini sürdürmeye hâlâ devam ediyor.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
   
                "     . . . . . . . . . . . . . .  ! !     "   
 ·  Translate
1
1
Sevil İnci's profile photo
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
  Her zamanki sloganım; 
                  Merhaba Dünya(m)..!

Her insan, ayrı bir dünya ve ya evren,
      Aslında; bazıları dünya, bazısı evren...
Kendini arayanın, kendi sınırsızlığını hissetmesi,
Daha çok aralaması, içeri açılan pencereleri... 
  
   Ama..,  Kendimi "buldum - buldum" diye,
   Bağırmak ne güzel olurdu, Arşimet Herakleitos gibi..
   
         Heh  hee..   :-)

       .......................................................
"Çizdiğim her resim, kendi yaşamıma sorduğum bir soruydu."                        (Leonardo Da Vinci)
            ...............................................              Selam verecek birini bulamadığında,
kendine selam verenlere selam olsun..!
                                                        Orhan Kamit
 ·  Translate
2
Sevil İnci's profile photoOrhan Kamit's profile photo
2 comments
 
      Sağ olun.   :-)
 Takdir edilmek, sevindirici bir şey.. 
 ·  Translate
Add a comment...

Orhan Kamit

Shared publicly  - 
 
           
              Hint Kutsal Kitabı olan Upanişad'dan bir Mantra(ayet)    :-)


               Fehm edebilenlere, selam olsun.  :-))
                                                          Orhan Kamit
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have him in circles
36 people
Sevil İnci's profile photo
sema özer's profile photo
Servet Haciaydin's profile photo
Cihan Damgaci's profile photo
BAŞAR ÖZKAN's profile photo
Emir Beskisiz's profile photo
ahmet sahin's profile photo
Gülünur 5440's profile photo
Seval Nazlı's profile photo
Work
Employment
  • Öğretmen, « Görsel Sanatlar »
Links
Story
Tagline
Özgürlük; manifestomdur..! Orhan Kamit
Basic Information
Gender
Male
Relationship
Single