Profile cover photo
Profile photo
Polskie Centrum NVDA
3 followers -
NVDA - Zupełnie darmowy screen reader rozwijany na licencji Open Source.
NVDA - Zupełnie darmowy screen reader rozwijany na licencji Open Source.

3 followers
About
Posts

Post has attachment
NV Access z przyjemnością ogłasza wydanie wersji NVDA 2018.3.1, darmowego czytnika ekranu dla Microsoft Windows.

Aktualizacja ta jest wersją drugorzędną, która rozwiązuje problem zawieszania się 32-bitowej wersji przeglądarki Mozilla Firefox.

Uwaga na temat dodatku NVDARemote:
NVDA 2018.3 nie jest kompatybilny z NVDARemote 2.1 z powodu koniecznej aktualizacji WXPython (naszej biblioteki graficznego interfejsu użytkownika). Oczekujemy jednak, że nowa wersja NVDARemote kompatybilna z NVDA 2018.3 zostanie wydana w najbliższych dniach.

Jeśli korzystasz z NVDARemote, sugerujemy, do czasu pojawienia się aktualizacji dodatku nie aktualizowania do NVDA 2018.3, dopóki nowa wersja NVDARemote nie zostanie wydana.

https://www.nvaccess.org/post/announcing-the-release-of-nvda-2018-3/

http://www.nvda.pl/pobierz/

Post has attachment
Gotowi na nową odsłonę czytnika ekranu NVDA?
Wersja 2018.3 jest już gotowa i czeka tylko na instalację :) Najważniejsze zmiany w tej wersji to automatyczne wykrywanie wielu linijek brajlowskich, obsługa nowych funkcji Windows 10 (w tym panel wprowadzania EMOI) i wiele poprawek błędów. Zachęcamy do odkrycia wszystkich nowości w tej edycji programu.

Przypominamy, że wersję programu NVDA powyżej 2017.3 nie zadziałają na przestarzałych wersjach systemu Windows. Minimalny wymagany system operacyjny dla NVDA to Windows 7 z Service Pack 1.

Jak zawsze zachęcamy do wspierania projektu. Nowa aktualizacja to najlepsza okazja ku temu. Z góry wielkie podziękowania.

http://www.nvda.pl/pobierz

Czytnik ekranu NVDA 2018.2 właśnie został udostępniony dla społeczności.

Najważniejsze zmiany w tej wersji to: obsługa tabel w Kindle dla PC, wsparcie linijek brajlowskich Humanware BrailleNote Touch i BI14 Braille, poprawki obsługi głosów mobilnych i syntezatorów Sapi5, poprawki w Microsoft Outlook i wiele więcej.

Przypominamy, że ta wersja NVDA nie zadziała na przestarzałych wersjach systemu Windows. Minimalny wymagany system operacyjny dla NVDA to Windows 7 z Service Pack 1.

Jak zawsze, zachęcamy do wspierania projektu.

https://www.nvda.pl/co-nowego-w-nvda/55-nvda-2018-2

https://www.nvda.pl/pobierz

Post has attachment
NV Access wydał niewielką aktualizację dla NVDA 2018.1, aby dostosować czytnik ekranu do zmian dla syntezy mowy Windows OneCore w Windows 10.

Te osoby, które korzystają z wersji Windows Insider, być może zauważyły ostatnio, że głosy Windows OneCore zaczęły mówić trochę jak wiewiórka. Wynika to ze zmiany częstotliwości ich próbkowania w najnowszej wersji systemu Windows. NVDA 2018.1.1 usprawnia obsługę syntezy mowy Windows OneCore, dzięki czemu obecnie obsługiwana jest dowolna częstotliwość próbkowania, dlatego też NVDA może ponownie poprawnie mówić tymi głosami.

Microsoft wkrótce wyda kolejną stabilną wersję systemu Windows 10 (Redstone 4, 1803), dlatego ważne jest, aby użytkownicy NVDA korzystający z Windows 10 uaktualnili czytnik ekranu do NVDA 2018.1.1, aby nadal używać syntezy mowy Windows OneCore.

https://www.nvaccess.org/post/nvda-2018-1-1-released-to-handle-onecore-speech-changes-in-win10/

Już jest :) NVDA 2018.1.

Najważniejsze zmiany w tej wersji to: obsługa wykresów w Microsoft Word i Powerpoint, nowe obsługiwane monitory brajlowskie: Eurobraille i Optelec Protocol Converter, poprawiona obsługa monitorów brajlowskich Hims i Optelec, poprawki wydajności przy współpracy z Mozilla Firefox 58 i nowszymi, oraz wiele więcej.

Przypominamy, że ta wersja NVDA nie zadziała na przestarzałych wersjach systemu Windows. Minimalny wymagany system operacyjny dla NVDA to od teraz Windows 7 z Service Pack 1.

Jak zawsze, zachęcamy do wspierania projektu.

https://www.nvda.pl/co-nowego-w-nvda/54-nvda-2018-1

https://www.nvda.pl/pobierz

Post has attachment
Cześć wszystkim,
Lubicie statystyki? Mamy kilka informacji mogących Was zainteresować :)

Statystyka

TOP 10 krajów z największą liczbą pobrań NVDA wygląda następująco: Indie, Stany Zjednoczone, Brazylia, Rosja, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Polska, Kanada, Argentyna.

NVDA v2017.3 został pobrany ponad 162 000 razy z czego 66% w wyniku aktualizacji, czyli wygląda to na około 107 000 aktywnych użytkowników.

Serwer aktualizacji wykrywa dziennie, podłączonych do Internetu około 34 000 użytkowników korzystających z NVDA. Nie dotyczy to firm i osób, które wyłączyły sprawdzanie aktualizacji lub nie mają dostępu do Internetu.

Ostatnio na rynku czytników ekranu pojawiło się wiele zmian, które spowodowały wzrost popytu na NVDA. Nasi użytkownicy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania, tworząc poradnik "Przesiadka z Window-Eyes na NVDA" obok znanego już przewodnika "Przesiadka z JAWS na NVDA".

W ostatniej ankiecie użytkowników czytników ekranu WebAIM, NVDA ponad dwukrotnie zwiększył odsetek użytkowników, którzy używają go jako głównego czytnika ekranu, w porównaniu do ubiegłorocznej ankiety, awansując na drugie miejsce.

uwzględniając wszystkich użytkowników czytników ekranów to prawie 2/3 respondentów często korzysta z NVDA.

Szacuje się, że na całym świecie jest 39 milionów osób niewidomych, a około 285 milionów osób niewidomych i niedowidzących, ale tylko 400 000 użytkowników korzysta z czytników ekranu. Przed NVDA jeszcze długa droga. NVDA wypełnia większą lukę niż kiedykolwiek wcześniej.

To wszystko na dzisiaj. Życzymy udanego weekendu.
Więcej na: https://www.nvaccess.org/post/in-process-23rd-february-2018/

Post has attachment
NVDA: Wolne oprogramowanie wzmacniające pozycję ludzi niewidomych na całym świecie

https://www.youtube.com/watch?v=Ks7AwV_uxO0

Oprogramowanie NVDA (czytnik ekranu) umożliwia osobom niewidomym i niedowidzącym na całym świecie korzystać z komputerów w sposób niezależny. W tym filmie można usłyszeć od użytkowników i kluczowych członków społeczności niewidomych o tym, jakie znaczenie ma to oprogramowanie dla osób niewidomych.

Pomóż nam zapewnić kompatybilność NVDA z dzisiejszą szybko zmieniającą się technologią. Przekaż darowiznę już dzisiaj na: https://www.nvaccess.org/donate

Czwarta odsłona NVDA w roku 2017 została właśnie opublikowana. Najważniejsze zmiany w tej wersji to liczne ulepszenia aplikacji sieci web w tym domyślne włączenie trybu czytania dla okien dialogowych stron www, lepszy odczyt grup pól w trybie czytania, obsługa nowych technologii Windows 10 takich jak strażnik aplikacji Windows Defender oraz Windows 10 na ARM64, automatyczny odczyt orientacji ekranu i stanu baterii.

Proszę zauważyć, że ta wersja NVDA nie obsługuje Windows XP ani Windows Vista. Minimalny wymagany system operacyjny dla NVDA to od teraz Windows 7 z Service Pack 1.

Zachęcamy do wspierania projektu.

Post has attachment
Garść informacji od Mozilla w temacie dostępności dla Firefox 57.

Czy mogę używać mojego czytnika ekranu z nową przeglądarką Firefox?

Modernizacja przeglądarki Firefox wymagała nowego wewnętrznego wyglądu funkcji ułatwień dla Firefoksa. Pracowaliśmy bardzo ciężko, aby użytkownicy technologii asystujących mogli nadal korzystać z Firefoksa, ale spodziewamy się pewnych problemów. Pomóż nam ulepszyć Firefoksa, zgłaszając nam wszelkie problemy.

Czy mogę zaktualizować do nowej przeglądarki Firefox?

Jeśli korzystasz z czytnika ekranu JAWS Freedom Scientific w wersji 18 lub niższej, zachęcamy do przejścia na Rozszerzoną wersję pomocy technicznej dla Firefoksa. Firefox 57 i nowsze wersje nie są uznawane za zgodne z tymi wersjami JAWS i monitują o przejście na ESR. Aby uniknąć migracji do niewspieranej przez czytnik ekranu wersji przeglądarki, jeśli używasz JAWS w wersji 18 lub niższej, nie otrzymasz automatycznej aktualizacji Firefoksa 56 do Firefoksa 57. Pracujemy nad rozwiązaniami, które pomogą użytkownikom wrócić do aktualnej wersji przeglądarki Firefox w przyszłości.

Dla wszystkich pozostałych programów odczytu ekranu Firefox zainstaluje się i będzie działał normalnie. W razie problemów skorzystaj z poniższych informacji.

Co powinienem zrobić, jeśli mój czytnik ekranu nie działa dobrze?

Nieustannie staramy się ulepszać Firefox z Twoją pomocą. Jeśli występują problemy, spróbuj wykonać następujące czynności:

- Skorzystaj z wersji Firefox ESR (Extended Support Release).
- Korzystaj z wspieranej przeglądarki lub nowszego czytnika ekranu.
- Zgłaszaj problemy z dostępnością przez Mozilla Developer Network.

https://support.mozilla.org/en-US/kb/can-i-use-my-screen-reader-new-firefox#main-content

Na jednej z list dyskusyjnej pewien użytkownik zadał pytania "A po co zakładać konto? Co oferujecie po jego założeniu?". Poniżej moja odpowiedź.

Polskie Centrum NVDA to miejsce mające integrować użytkowników programu NVDA. Udostępniamy platformę wzajemnej pomocy oraz komunikacji i współpracy użytkowników NVDA. To miejsce gdzie można uzyskać pomoc w rozwiązaniu swojego problemu z czytnikiem ekranu. Zalogowani użytkownicy mogą uczestniczyć w dyskusjach na forum dyskusyjnym, komunikować się z innymi użytkownikami serwisu przez prywatne wiadomości. Można tworzyć własny krąg znajomych. Serwis umożliwia publikację różnego typu materiałów. Udostępnia możliwości promocji projektu. Już za chwilę umożliwi dostęp do Akademii Dostępności NVDA i grywalizację między użytkownikami etc. Zapraszam do odkrywania wszystkich możliwości serwisu NVDA.PL i aktywnego udziału w życiu naszej małej społeczności.

Polskie Centrum NVDA to społeczność skupiona wokół wolnego czytnika ekranu NVDA. Czytnika ekranu Open Source, którego jakość, możliwości (między innymi i lokalizacje językowe) są tak dobre jak dobra i zaangażowana w projekt jest społeczność skupiona w otoczeniu projektu. Serwis NVDA.PL ma sprzyjać dobrej atmosferze dla dalszych perspektyw rozwoju czytnika ekranu NVDA i jego popularyzacji w Polsce. Zakładając konto otrzymujesz sporo możliwości. Jednak proszę nie pytaj co dajemy po założeniu konta w serwisie. Pomyśl co Ty jesteś w stanie dać społeczności NVDA. Jak będziesz to wiedział, to NVDA.PL będzie dobrym miejscem gdzie będziesz mógł się wykazać. Możesz od siebie zaoferować całkiem sporo. Poświęć swój czas: pomagaj na forum, wzbogacaj dokumentację, tłumacz program i dodatki. Dziel się swoim doświadczeniem. Wszystko dla przyszłości wolnego screen readera NVDA.

Dla wolności i niezależności na licencji Open Source.
Wait while more posts are being loaded