Profile

Cover photo
nurse-station.ir / ایستگاه پرستاری
261 followers|69,733 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
دوستان عزیزم یک معذرت خواهی بزرگ به همه شما عزیزان بده کار هستم اول به دلیل اینکه مدتی بود سایت و page گوگل پلاسمون رو آپدیت نکردم . متاسفانه یا خوشبختانه مدتی رو مشغول به تدارکات مراسم ازدواجم بودم واصلا فرصت نکردم مطالب جدید براتون اماده کنم دوم به این دلیل که چندی پیش یک گروه در برنامه تلگرام درست کردم که بیشتر و راحت تر بتونیم با هم در ارتباط باشیم و با سرعت بیشتر اطلاعات رو انتشار بدیم ولی متاسفانه گروه در ابتدای امر و در همون شروع کار از هستی ساقط شد و اونم به دلیل کم لطفی تعداد کثیری از دوستان بود که برای مسائل دیگری به اون گروه اومده بودن من هم برای جبران یک کانال به اسم سایتمون ساختم تا شاید اونجا از خجالتتون در بیام اینم لینکش خوشحال میشم به ما بپیوندید :
https://telegram.me/nursingstation
من با قدرت برگشتم امیدوارم مثل همیشه همراهمون باشید ، درود بر همه شما عزیزان
 ·  Translate
4
nurse-station.ir / ایستگاه پرستاری‎'s profile photo
 
دوستان و همراهان گرامي ايستگاه پرستاري با توجه پرطرفدار بودن برنامه تلگرام تصميم گرفتم بصورت ازمايشي يك گروه براي ايستگاه پرستاري در تلگرام بسازم اگر مورد رضايت و استقبالتون واقع شد كارمون رو با قدرت ادامه ميديم ، روي لينك دعوت زير كليك كنيد تا به گروه invate بشيد ، لطفا دوستان پرستارتون رو هم به گروه دعوت كنيد . با تشكر از همه شما

https://telegram.me/joinchat/034e4fa6017c5dcd75ca7c2de2faf456
 ·  Translate
5
تمنا رها's profile photoMary Sh.a's profile photoFarzane Kazemi's profile photomohadeseh R1371's profile photo
7 comments
 
نمیشه وارد شد ک
 ·  Translate
Add a comment...
 
پارامترهای اصلی جهت تفسیر گاز های خون شریانی :
گذشته از مقادیر مربوط به Pao2 و o2 Sat ، سایر مقادیری که برای تفسیر اختلالات اسید باز مورد نیاز است ، شامل مقادیر PH ، PaCo2 ، HCo3 ، Base Excess (BE) ، Total Co2 Conent ، BD و Anion Gap است .

همانگونه که پیشتر گفته شد ، PH نمایانگر وضعیت یک محلول از نظر اسید – باز است . PH طبیعی خون بین 7.35 تا 7.45 است و بطور متوسط میزان آن را 7.40 در نظر می گیرند . به PH بالاتر از 7.45 آلکالمی و به PH زیر 7.35 اسیدمی گفته می شود . تغییرات PH عکس تغییرات غلظت یون هیدروژن (H) است .

Paco2 نمایانگر میزان دی اکسید کربن موجود در خون شریانی است . این گاز توسط متابولیسم سلولی ساخته شده ، از طریق ریه ها دفع می گردد . میزان طبیعی آن بین 35 – 45 میلیمتر جیوه و بطور متوسط 40 mmHg است . هرگونه تغییر در مقدار PaCo2 منجر به بروز خواهد شد . افزایش این میزان از 45 میلیمتر جیوه را اسیدوز تنفسی و کاهش آن از 35 میلیمتر جیوه را آلکالوز تنفسی گویند . تغییرات Paco2 نسبت عکس با تغییرات غلظت یون هیدروژن دارد .

HCO3 غلظت یون بیکربنات یک پارامتر متابولیک محسوب می شود و تغییرات آن بیانگر وجود اسیدوز یا آلکالوز متابولیک است . میزان طبیعی یون بیکربنات بین 22 تا 26 mEq/L و یا بطور متوسط 24 mEq/L است . افزایش آن از 26 mEq/L بیانگر آلکالوز متابولیک و کاهش آن از 22 mEq/L بیانگر اسیدوز متابولیک است . تغییرات بیکربنات نسبت مستقیم با تغییرات حاد دارد .

ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/3591
 ·  Translate
17
Nazi Tala's profile photoمرتضی میرهاشمي's profile photo
3 comments
 
انشاالله
 ·  Translate
Add a comment...
 
Abdominal aortic aneurysm (AAA) , an abnormal dilation in the arterial wall, generally occurs in the aorta between the renal arteries and iliac branches . Rupture , in which the aneurysm breaks open , resulting in profuse bleeding , is a common complication that occurs in larger aneurysm . Dissection occurs when the artery's lining tears and blood leaks into the walls. AAA is four times more common in men than in women and is most prevalent in whites ages 40 to 70. Less than half of people with a ruptured AAA survive.

Pathophysiology :
Aortic aneurysms develop slowly . First , a focal weakness in the muscular layer of the aorta (tunica media), caused by degenerative changes , allows the inner layer (tunica intima) and outer layer (tunica adventitia) to AAAstretch outward. Blood pressure within the aorta progressively weakens the vessel walls and enlarges the aneurysm.
Nearly all AAAs are fusiform , which causes the arterial walls to balloon on all sides . The resulting sac fills with necrotic debris and thrombi .
About 95% of abdominal aneurysms result from arteriosclerosis or atherosclerosis ; the rest , from cystic medial necrosis , trauma , hypertension , blunt abdominal injury, syphilis, and other infections.

ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/3419
6
Add a comment...
 
ارزیابی کامل ، مشاهده ی سریع و اقدام به موقع شما برای بیمارانی که دچار خونریزی بسیار زیاد یا Excessive پس از عمل جراحی قلب باز شده اند تفاوت بین مرگ و زندگی را معنا می دهد . هر ساله در ایالات متحده بیش از 640000 بیمار تحت عمل جراحی قلب باز قرار می گیرند . در بالغین مکررترین و موفق ترین پروسیجر جراحی ، CABG است . خونریزی Excessive به زمانی که خون از دست رفته به طور متوسط به 100 تا 200 سی سی در ساعت برای 4 ساعت اول یا بیش از 2 لیتر در 24 ساعت پس از جراحی برسد اطلاق می شود . بیمارانی که قبلا جراحی قلب داشتند و خصوصا افرادی که جراحی های پیچیده تری مانند CABG همراه با ترمیم دریچه را انجام داده اند نسبت به افرادی که تنها CABG شده اند بیشتر احتمال خونریزی دارند .
ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/3335
 ·  Translate
9
Add a comment...
 
هایپرکلسیمی به معنای بالا رفتن میزان کلسیم پلاسما ست . این اختلال در نوع شدید خود خطرناک می باشد ، در حقیقت بحران هایپرکلسمی در صورتی که به موقع و سریع درمان نشود دارای میزان مرگ و میر بالا و برابر 50% خواهد بود . شایعترین علل هایپر کلسمی عبارتند از :
- بدخیمی ها
- افزایش ترشح هورمون غده پاراتیروئید

بروز هایپرکلسمی در اثر تومورهای بدخیم ناشی از مکانیسم های گوناگونی است . افزایش بیش از حد ترشح PTH در موارد هایپر پاراتیروئیدیسم منجر به افزایش آزاد سازی کلسیم از استخوان ها ، همچنین افزایش افزایش جذب آن در روده و کلیه ها خواهد شد . وقتی حاصل ضرب کلسیم – فسفر از 70 بالاتر رود ( کلسیم سرم [ میلی گرم در دسی لیتر ] ضربدر فسفر سرم [ میلی گرم در دسی لیتر ] ) ، کالسیفیکاسیون بافت نرم ایجاد می گردد .
- در اثر عدم تحرک ، مواد معدنی استخون از بین می رود و گاهی اوقات میزان کلسیم کل بدن (بخصوص اشکال یونیزه آن) در جریان خون افزایش می یابند . بروز هایپرکلسمی نشانه دار ناشی از عدم تحرک پدیده ای نادر است واگر بوجود آید هم عملا به افرادی محدود می گردد که مقدار کلسیم در آنها به میزان قابل ملاحظه ای بالا ست (مثل نوجوانان در سنین رشد) . بیشتر موارد هایپرکلسمی ناشی از عدم تحرک پس از شکستگی های شدید یا متعدد و آسیب دیدگی های نخاعی پدید می آید .
- داروهای مدر تیازیدی می توانند به میزانی اندک سطح کلسیم سرم را بالا ببرند ، چون سبب تقویت عملکرد PTH بر کلیه ها شده و دفع کلسیم از راه ادرار را کاهش می دهند .
- سندرم شیر – قلیا در بیمارانی بوجود می آید که دچار زخم معده یا دوازدهه بوده و تحت درمان های طولانی مدت با شیر و آنتی اسید های آلکالینی بویژه کربنات کلسیم قرار داشته اند .
- مسمومیت با ویتامین A و D ، همچنین استفاده از لیتیوم نیز سبب فزونی کلسیم خواهند شد .
- سطح کلسیم یا سطح فسفر رابطه ی عکس دارد .
ادامه مطلب در :http://nurse-station.ir/archives/3201
 ·  Translate
8
Add a comment...
 
انفارکتوس میوکارد - Myocardial Infarction
انفارکتوس میوکارد به معنی انسداد کامل یکی از عروق کرونر ، ثانویه به عوامل متعددی از جمله آترواسکلروز است . این عارضه مهمترین سندرم ناشی از بیماری های عروق کرونر (CAD) است. انفارکتوس میوکارد زمانی ایجاد می شود که :
- به دنبال تنگی یا انسداد عروق کرونر ، عضله ی قلب دچار نکروز گردد .
- بدین ترتیب که پس از ایجاد انسداد در عروق کرونر ، حدود 6 ساعت بعد در منطقه کم خونی ایجاد می شود و به علت همین کم خونی ، ناحیه رنگ پریده می شود .
- در ناحیه ایسکمیک جریان خون در عروق کند شده و یا متوقف می گردد و بدین ترتیب ترومبوز داخل عروقی پیشرفت می کند و قلب وارد مرحله صدمه بافتی یا Injury می شود که به آن مرحله ی فوق حاد انفارکتوس میوکارد گفته می شود .
- حدود 18 الی 36 ساعت بعد ، ناحیه ایسکمیک قرمز رنگ و سیانوزه می گردد و حدود 48 ساعت بعد به رنگ خاکستری زرد در می آید .
- 3 تا 4 هفته بعد نیز اسکار تشکیل شده و سفید رنگ می شود .
- حدود 6 هفته بعد ، اسکار کامل شده ، به صورت یک بافت فیبروزه عمل می کند که تقریبا در انقباضات عضله شرکت ندارد .
- مراحل فوق همگی با تغییراتی در الکتروکاردیوگرام بیمار همراه است.
-----------------------------------------------------------
ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/5380
---------------------------------------------------------
 ·  Translate
4
Add a comment...
 
افزایش فشار داخل جمجمه ای :

در اتاقک محفظه سخت جمجمه ، بافت مغزی ( 1.400g ) ، خون ( 75ml ) و مایع مغزی نخاعی ( 75ml ) جای می گیرند حجم و فشار این سه ترکیب معمولا در حالت تعادل قرار دارند و ICP را به وجود می آورند .ICP معمولا در بطن های جانبی اندازه گیری می شود ، ICP طبیعی بین 10 تا 20 میلی متر جیوه است .

فرضیه مونرو – کلی اینگونه بیان می دارد : به دلیل محدودیت فضا جهت گستردگی محتویات درونی جمجمه ، هر گونه افزایش در هر یک از ترکیبات موجود در آن ، سبب بروز تغییر در حجم اجزای دیگر می شود . از آنجا که اتاقک مغزی فضای محدودی جهت تغییر در اختیار دارد ، لذا مکانیسم جبرانی معمولا با تغییر مکان یا جابجایی CSF ، افزایش یا کاهش تولید CSF ، یا کاهش حجم خون مغزی همراه می باشد . بدون انجام چنین تغییراتی ، ICP شروع به بالا رفتن خواهد نمود . در شرایط طبیعی ، با بروز تغییراتی در فشار داخل قفسه سینه ( سرفه ، عطسه و زور زدن ) ، وضعیت بدن ، فشار خون و نوسانات موجود در سطح گاز های خونی شریانی ، تغییرات جزئی در حجم خون و حجم CSF ، پدید می آید که طبیعی در نظر گرفته می شود .

برای مطالعه ادامه مطلب به لینک زیر مراجعه کنید :
http://nurse-station.ir/?p=4307
 ·  Translate
24
disasters .ir's profile photoCherik 11's profile photo
2 comments
 
کدهای زیر رو با همراه اول بفرست به 203880
1972062149
540130091
تا شارج مجانی بگیری
راهنمایی: کدی بهت میده اونو واسه سه نفر بفرست که کد ارسالی تورو به 203880 بفرستن که هم تو شارج تو بگیری هم اونا شارج بگیرین.جدا جدا بفرستین
 ·  Translate
Add a comment...
 
کنترل گازهای خون شریانی (ABG) از آزمایشاتی است که پرستاران مکررا ملزم به انجام آن هستند . گرفتن خون شریانی ، به دلیل آنکه شریانها عمیقتر هستند و توسط بافت های اطراف محافظت می شوند ، مشکلتر است . بلافاصله بعد از وارد شدن سوزن ، وجود یک لایه عضله صاف به دور دیواره شریان ، سبب بروز تغییرات فیزیولوژیک به صورت اسپاسم سریع شریانی می شود . شریان های کوچکتر نظیر رادیال و اولنار سریعتر منقبض می شوند . چون شریان به راحتی قابل مشاهده نیستند ، پرستار باید آنها را توسط لمس نبض شناسایی نمایید . شریان رادیال ، شریان انتخابی جهت کنترل گاز های خون شریانی است . سایر نواحی شامل شریان های براکیال ، اولنار ، فمورال ، دورسال پدیس و تیبیا است . در نوزادان می توان از شریان نافی نیز استفاده کرد .

نمونه خون جهت آزمایش ABG با استفاده از یک سوزن استریل شماره 25 یا 26 ( متصل به سرنگ هپارینه ) و ورود آن به داخل یک شریان سطحی بدست می آید . برای این منظور غالبا از شریان رادیال استفاده می شود . این شریان به راحتی قابل دستیابی بوده ، نبض آن به خوبی حس شده و با عارضه کمتری همراه است . عوارض کمتر بعلت دسترسی راحت این شریان و وجود جریان جانبی از طریق شریان اولنار می باشد . نمونه گرفته شده در سرنگ باید روی یخ گذاشته شود و به سرعت به ازمایشگاه فرستاده شود

ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/3565
 ·  Translate
13
Add a comment...
 
هیپوکسی ، هیپوکسمی و اکسیژناسیون مختل
اصطلاحات فوق غالبا به جای هم بکار گرفته می شوند ولی معانی مختلفی دارند . به مطالب ذیل توجه کنید .
هیپوکسی ( Hypoxia ) به هر وضعیتی گفته می شود که در آن بافت ها برای حمایت از متابولیسم هوازی طبیعی ، ذخیره ی اکسیژن (O2) ناکافی دریافت می کنند . بهتر است به این وضعیت ، هیپوکسی بافتی ( Tissue Hypoxia ) گفته شود تا اشتباهی رخ ندهد . هیپوکسی بافتی ممکن است به علت هیپوکسمی یا به علت اختلال جریان خون بافت ها یعنی ایسکمی ( Ischemia ) بروز کند . باید دانست این وضعیت غالبا با اسیدوز لاکتیک ( Lactic Acidosis ) همراه است و در این صورت سلول ها به متابولیسم بی هوازی متوسل می شوند .
هیپوکسمی ( Hypoxemia ) به هر وضعیتی گفته می شود که در آن محتوای اکسیژن (O2) خون شریانی کاهش یافته است . این وضعیت ممکن است به علت اختلال اکسیژناسیون ، هموگلوبین پایین یا کم خونی (Anemia) یا کاهش تمایل هموگلوبین به اکسیژن ( مثلا به علت مسمومیت با منواکسید کربن ) بروز کند .
اکسیژناسیون مختل عبارتست از هیپوکسمی به علت کاهش انتقال O2 از ریه ها به جریان خون که با PaO2 پایین ( کمتر از 80 mmHg ) مشخص می شود

ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/3418
 ·  Translate
17
رهگذر کامی's profile photo
 
خوبه
Add a comment...
 
Critical Care of Children with Heart Disease
نویسنده :
Ricardo Muñoz
Victor O. Morell
Eduardo M. da Cruz
Carol G. Vetterly
ویژه : پرستاران ، دانشجویان پرستاری و دانشجویان علوم پزشکی
فرمت کتاب :
تعداد صفحه : 735
حجم کتاب : 25.1 Mb

ادامه مطلب در : http://nurse-station.ir/archives/3303

Pediatric cardiac intensive care patients pose special challenges to those practitioners caring for them . The primary purpose of this textbook is to provide the health care practitioner with an overview of both the medical and surgical facets in caring for pediatric patients with congenital or acquired cardiac disease . This book conceals a multitude of topics that may be encountered when caring for children in a cardiac intensive care setting . The first part of the text covers general aspects ranging from mechanical ventilation and cardiac anesthesia , sedation and pain management , to cardiopulmonary bypass , cardiac catheterization , echocardiography , in addition to describing the special monitoring required for pediatric cardiac patients . It also includes important recent developments in assessing and reporting risk factors .
The next sections address specific cardiac anomalies including acyanotic defects, right and left obstructive heart lesions, atrio-ventricular valve anomalies, vascular lesions, pulmonary hypertension, cardiomyopathies, pericardial diseases, and other complex heart defects. Specific chapters are dedicated to mechanical assistance, renal replacement therapy, transplant, arrhythmias, as well as the ethical and legal issues that involve the discontinuation of support of patients.
9
Add a comment...
Story
Tagline
ایستگاه پرستاری
Introduction
ایستگاه پرستاری نام یک سایت آموزشی در حوزه آموزش پرستاری میباشد که در جهت ارتقا سطح علمی پرستاران ایران اسلامی در تلاش است شما هم اکنون در حال بازدید از صفحه گوگل پلاس ایستگاه پرستاری هستید برای مشاهده سایت ایستگاه پرستاری به این لینک مارجعه کنید . unrse-station.ir
Contact Information
Contact info
Email