Profile cover photo
Profile photo
M C
www.mcandan.com
www.mcandan.com
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Bilgisayarınız uzun süredir ağır mı çalışıyor? Aldığınız performans çok mu düşük? Aşağıda anlatacağım şey belki de tam bilgisayarınızın ihtiyacı olan şeydir.
Add a comment...

Post has attachment
mustafa candan
mustafa candan
mcandan.com
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Girişimciliği Etkileyen 4 Faktör

Bu faktörler genetik, bireysel, demografik ve çevresel olarak 4 grupta incelebilir.

Genetik: Ailede iletişim becerileri yüksek, risk alma ve azim gibi özellikler olumlu etkide bulunacaktır.

Bireysel: Bilgi birikimi ve yaşanan olumlu tecrübeler olumlu yönlendirme yaparken; gerekli bilgiden yoksun, olumsuz tecrübeler edinmiş bir girişimci adayına bu deneyim olumsuz etki edecektir.

Demografik: Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi ve gelir gibi faktörler de belirleyici etkiye sahiptir.
Her dönemin üstün ve zayıf yönleri ardır: Genç yaşlarda tecrübe konusunda yeterliliğe sahip olunmayabilir fakat enerjik, yenilik ve risk alabilen bir yapıda olunur, geç yaşlarda ise tecrübe olur fakat; dinamizme risk alma arzusu azalır. Erkekler kadılara nazaran daha rasyonel, fizik olarak daha güçlü; kadınlar ise hislerini daha iyi kullanabilmekte, hırs ve azimleri yüksek olmakta ve empati kurabilmektedir. İyi eğitim almış kişiler her türlü riske karşı altyapılı oldukları için başarı elde edebilmektedirler. Kişisel geliri yüksek olan kişiler riske sıcak bakabilmekte, sınırlı kaynağa sahip olanlar ise karlı işlerden bile uzak durmak zorunda kalmaktadırlar.

Çevresel: Bireylerin aile çevresinde ya da yakın çevrede okumuş kamu görevlileri ise girişimcilik eğilimi düşük, ticaretle uğraşan ve özellikle de başarılı olmuş kişiler varsa eğilim yüksek olmaktadır.
Add a comment...

Post has attachment
Rekabet Üstünlüğü Oluşturmanın 22 Etkili Yolu

1-Eğer B2b(business to business) markanıza rekabet üstünlüğü sağlamak istiyorsanız karmaşıklıktan uzak durmalısınız. Anlaşılır, sade ve abartısız olmalısınız. 

2-Müşterilerin farkında olmadığı ancak ihtiyaç duyabilecekleri, ihtiyaç yaratan bir ürün veya hizmet geliştirmelisiniz. (Örneğin makine üreticisi bir firmada satış yaparken makinenin temizlenmesi için gerekli ürünleri de beraberinde satmak vs) 

3-Reklamlarınızı doğru yerlere ve doğru biçimde vermelisiniz. (B2b markanız için sektör dergileri, fuarlar, çeşitli sektörel tv programalrı vs) 

4-İnternet siteniz kolay ve anlaşılır olmalıdır. (Sitenize giren müşteri derhal ve kolaylıkla sizin daha önceki işlerinizi görebilmeli, rahatlıkla ulaşım sağlayabilmelidir.) 

5-Çalışanlarınız dürüst ve ahlaklı olmalıdır. (Aynı zamanda prezentabl ve eğitimli olması da şarttır.) 

6-Satış ekibinin iletişim yönünün kuvvetli olması gerekir. (Müşteri ile bire-bir iletişim sağlayacak ekibin düzenli, eğitimli, tecrübeli, kişisel diyaloğu kuvvetli olması gerekir.) 

7-Size değer katacak müşterilere kişiselleştirilmiş deneyim sunmalısınız. (Sürekli çalıştığınız müşterilere daha uygun fiyat, taksit seçenekleri ve belki indirimli başka bir ürün sunmak.) 

8-Müşteriler ile itibatı özellikle satış sonrasında sıkı tutmalısınız. (Çünkü müşteri herşeyden önce güven duymak ister bir yada bir kaç ayda bir satış yaptıktan sonra dahi müşteriyi arayıp, memnuniyetini sorgulamak müşteriye güven verecek ve bu ürünü başkalarının da alması adına çevresini bilgilendirmek isteyecektir. 

9-''Her zaman yeni müşteri kazanmak, eski müşterinizi elde tutmaktan daha maliyetlidir.'' sözünü unutmamak. (Eski müşterilerinizi yeterince tatmin ettiyseniz onlar size zaten yenilerini getirecektir. WOM'un etkisini unutmayın.) 

10-Yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılım sağlamak. (Fuara firma bazında katılım sağlayamıyorsanız dahi, yine de sektörel bazda çevre edinmek adına ziyaretçi olarak dahi uğramalısınız.) 

11-Yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip etmek. (Sektörel her yenilik, haber, makale, buluş vs gibi bilgileri günü gününe takip etmelisiniz. Müşterinizle birebir konuşurken ''Evet efendim bir kaç gün önce edindiğim bir bilgiye göre şu ve şunun gibi bir ürün daha geliştirilmesi planlanıyor ancak şu anda bizdeki ürün zaten şu şu özellikleri içeriyor vs gibi) 

12-Müşteriyi sık boğaz etmemek. (Eğer müşteriye ürünü ilgi çekici bir biçimde sunar ve o'Nun size yaklaşmasını isterseniz 1-0 önde satışa başlarsınız.) 

13-İlk soruyu siz sorduktan sonra (Merhaba efendim, nasıl yardımcı olabilirim?), ikinci soruyu müşterinin sormasını bekleyin. Merak etmek, satışı kolaylaştırır. 

14-Kendinizi müşteri yerine koyun ve bu ürünü gerçekten de ben alır mıydım diye düşünerek hareket edin. (Bir an için satış yaptığınızı unutun ve kebndinizi sizin müşterinizmiş gibi hayal edin, gerçekten o ürünün alır mıydınız? Dürüst olun) 

15-Rakiplerinizin adını kullanmadan, muadillerinizden farklı olduğunuz yönleri açıkça ve abartmadan vurgulayın. (Fiyat, kalite, malzeme, dayanıklılık vs) 

16-Eğer müşterinizin gerçekten o ürüne ihtiyacı var ve satış gerçekleşmiyorsa, hatalı bir şey söz konusudur. Bu sıkıntının parasal mı, kalite mi, yoksa başka bir şey mi olduğunu öğrenmek yine satıcının kabiliyetine bağlıdır. Eğer bu sıkıntıyı öğrenebilir ve çözerseniz, satış gerçekleşecektir. 

17-Müşterilerinize karşı anlayışlı olun. (Eğer satışı neden yapamadığınızı çözemiyorsanız sessizliğinizi ve anlayışlı tavrınızı koruyun. İlk konuşan kaybeder unutmayın.) 

18-Giyiminize ve davranışlarınıza dikkat edin. (Çok ilgi çekici ve frapan renklerden kaçının, aksesuarlarınızı müşterinizin gözüne sokmayın.) 

19-Zengin bir ifade çizmeyin, kaliteli ve mütevazi olun. (Bırakın öncelik müşterinizin olsun.) 

20-Sürekli markanızdan, köklü geçmişinizden ve ürünlerinizden bahsedip müşteriyi sıkmayın, araya günlük konuları da sıkıştırın. (Örn: Ekonomi, yapı, haberler, borsa) Böylelikle ikna çabanız belli olmayacaktır. Daha samimi bir ifadeye bürüneceksiniz. 

21-Müşterinizin davetlerine icabet edin. (İlla satış gerçekleşmesi gerekmez, samimi ilişkiler kurulması ileride atılacak imzaların önsözü niteliğinde olabilir.) 

22-Kendinize güvenin. (En önemli unsur rahatlık, samimiyet, mütevazilik ve kendine güvendir. Çünkü daha çok kendine güveni olan kişilere saygı duyulur.)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Başarılı Girişimin Sırrı: Güçlü Takım

Başarılı bir işletme kurmanın sırrını mı merak ediyorsunuz?
Basit: Doğru takımı bulmak.
Her girişimcinin bildiği gibi, yeni bir işletme kurmak zor bir iştir. Elbette ki, harika bir fikriniz var ancak risk sermayedarları da sizinle aynı fikirde mi? Gerekli araştırmayı yaptınız ya da pazardaki gerçek bir ihtiyacı belirlediniz mi? Ürününüzü pazara çıkarmak konusunda bir saldırı planınız var mı? Değerlendirmeniz gereken pek çok etmen varken ve araştırmalar yeni kurulan teknoloji işletmelerinin yüzde 90’ının başarısız olduğunu gösterirken, siz nasıl başarılı olacaksınız?
Başlamak için iyi bir nokta, etrafınızı insanlarla çevrelemektir. Bir şeyleri harekete geçirmek için bir katalizör harika bir fikir olabilir. Ancak günün sonunda şirketinizin başarılı mı başarısız mı olacağını belirleyen sizinle çalışması için işe aldığınız ekip olacaktır.
Bunun için alışıla gelmiş bir formül yok ancak, işe alım sürecinde aşağıda belirttiğimiz beş ipucunu aklınızda bulundurursanız, hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olacak ekibi bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Zayıf yönlerinizi bilin.
İster şirketin tek kurucusu olun ister ortaklarınız olsun, zayıf yönlerinizi belirlemek önemlidir. İşinizi gerçekleştirmek için gerekli olan yetenekleriniz dahilindeki boşluk ve eksiklikleri hesaplayın ve ilk olarak hangi pozisyonlar için işe alım yapmanız gerektiğinin önceliğini belirleyin.
Örneğin, siz (ya da kurucu ortaklarınız) teknoloji konusunda bilgili ve deneyimliyseniz ancak bir ürünü satmak için gereken becerilere sahip değilseniz, hızlı bir şekilde bu konuda yetenek sahibi birini bulmak istersiniz. Daha başlangıçta bu ihtiyaçların farkında olmak, yolda ilerlerken zaman kaybetmemenize olanak sağlayacaktır.
Aynı zamanda, sektörünüz için en önemli pozisyonların hangileri olduğunu bildiğinizden emin olun. Hayaliniz bundan sonra çıkacak en büyük mobil uygulamayı oluşturmaksa, bir redaktör sizin için iyi bir seçim olmazken, kod yazmayı bilen biri harika bir seçenek olabilir. Eğer nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, alanınızda ekip oluşturma sürecinden geçmiş olan liderlerin tavsiyelerini alın.

İletişim ağınıza güvenin.
İşinizin büyümesi için çok önemli olan sadece işletmenizin duvarları içinde bulunan insanlar değildir, aynı zamanda dışarıdan getirdiğiniz insanlar da büyük önem taşır.
Danışmanlar, mentörler ve yönetim kurulu üyeleri de sadece göstermelik bir şekilde orada bulunmuyorlar – onlar size hem kişisel hem de profesyonel olarak rehber olmak konusunda önemli bir rol oynarlar.
Size bazı konularda, daha önce bu yoldan geçmiş birinin geçmiş deneyimleri hakkında tavsiye verebilecek sektör uzmanları ve kıdemli kişiler bulmak için bireysel iletişim ağlarınızı kullanın.
Zamanınızı kullanın, pek çok adayla buluşun ve unutmayın: Muhtemelen mükemmel adayı hemen bulamayacaksınız.
Başlangıçta haftada 12 ile 15 arasında toplantı yapıyor ve her birinin ardından gelenlerden beni en azından iki kişi ile tanıştırmalarını istiyordum. Bu çok yorucu olabilir ancak bunun yapılması gerektiğini biliyordum. Uzun vadede bu toplantılar, daha başlangıçtan doğru insanlarla çalışmayı garanti altına almamı sağlamış oldu.

İşe alım sırasında yaratıcı olun.
Dışarıda bir iletişim ağı oluşturdunuz ancak artık işinizi günden güne başarıya yönlendirecek insanları bulmanızın zamanı geldi. İşe alımcılar harikadır ancak şirketinizde uyan birilerini bulmak istiyorsanız, ayak işlerinin bazılarını da siz yapmalısınız.
Ekibinizde olmasını istediğiniz profesyonel becerilerin ve kişilik özelliklerinin bir listesini yapın ve sonra bu özelliklere sahip kişileri aktif olarak siz arayın. Yaratıcı olun ve – yönetim kurulu üyelerinden LinkedIn’e kadar – ulaşabileceğiniz tüm kaynakları kullanmaktan korkmayın.

Bir ekipte “ben” olmayacağını unutmayın.
Bu kilit oyuncuları oluşturmaya başladığınızda, ekibinizdeki her kişiye işe alım sürecinde geri bildirim verme imkanının tanınması önemlidir. Yeni kurulan bir işletmede herkes hızlı hareket eder ve sadece bir kaç kişi, pek çok kişinin işini yapar.
Bu nedenle de herkesin iyiliği için birlikte uyumlu bir şekilde çalışabilen bir ekip oluşturmanız gerekir. İşleri tamamlamak için değişime hızlı bir şekilde uyum sağlayabilecek ve karmaşa olduğunda donup kalmayacak kişiler arayın.

İstediğiniz kültürü oluşturun.
Benim şirketim Tack’te biz, bölgedeki iş adamlarını severiz – bu işi bu yüzden yapıyoruz. Ve bu bizim kültürümüze de yansıyor. Çalışanlarınızı işe alırken, ekibinizi amacınız etrafında oluşturmayı unutmayın.
Birlikte çalıştığı insanları önemseyen ve ortak bir vizyonu destekleyen bir kültür oluşturun. İşlerin iyi gittiği zamanlarda bu önemli görünmeyebilir ancak işler zorlaştığında – ki yeni kurulmuş bir işletmede bu, herhangi bir gün olabilir – toparlanacak ve ileri gitmek için çaba gösterecek olan güçlü bir kültüre ve amaca sahip olan ekibiniz olacaktır.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Yerli malı, yurdun malı. Hayırlı Olsun!
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded