Profile cover photo
Profile photo
‫مناسب سازی‬‎
34 followers -
راهنمای اماکن مناسب سازی شده
راهنمای اماکن مناسب سازی شده

34 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
✅ بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) نخستین فهرست اماکن دسترس‌پذیر در ایران و وبسایت مرجع اطلاعات مناسب‌سازی است.
♿️ ما قصد داریم با ارزیابی نقاط شاخص عمومی شهری، اماکن مناسب‌سازی شده و قابل‌دسترس برای افراد دارای معلولیت، جانبازان و سالمندان را معرفی کنیم.
www.monasebsazi.com

مناسب‌سازی در تلگرام
https://telegram.me/monasebsazi
مناسب‌سازی در توئیتر
https://twitter.com/monasebsazi
مناسب‌سازی در فیس‌بوک
https://www.facebook.com/monasebsazi
مناسب‌سازی در گوگل‌پلاس
https://plus.google.com/+Monasebsazi
مناسب‌سازی در اینستاگرام
https://instagram.com/monasebsazi
مناسب‌سازی در آپارات
http://www.aparat.com/monasebsazi
مناسب‌سازی در یوتیوب
https://www.youtube.com/channel/UCnQMKdc-3ZVuKB26tZNoXGA

با ما همراه باشید. خبرهای خوبی در راهند... 😎😊
Add a comment...

Post has attachment
مینو خالقی: طی روزهای گذشته در فضای مجازی شاهد کمپین‌هایی به آغازگری نهادهای مستقیم مسئول و متولی در حمایت از حقوق معلولان بودم. درعین تقدیر از نهادهای مربوطه نسبت به اهتمام به امر «آگاه‌سازی»، به این عزیزان (به‌خصوص شهرداری‌ها و شوراهای شهر و روستا) متذکر می‌شوم که کمپین‌سازی و جلب توجه عمومی نسبت به حقوق شهروندان معلول موضوعی بااهمیت است، چنانچه این مطالبه‌گری از سوی نهادهای جامعه مدنی محقق شود، پرقدرت‌تر خواهد بود اما از یاد نبریم که بیش از هر زمان، تأثیر سیاست‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت شهرداری‌ها بر تسهیل شرایط زندگی معلولان و برقراری امکانات ابتدایی حضور و ظهور در جامعه برای این گروه از شهروندان، مشخص و مورد نیاز است و نزدیک‌تر به صواب خواهد بود که در کنار «آگاه‌سازی»، همتی دوچندان بر ایجاد مناسبات حضور معلولان در شهرها کنند و گزارش عملکردهای مقطعی و بلندمدت خود را به مردم بدهند و همان‌گونه که در ابتدای یادداشت بیان شد، نسبت به حقوق مدنی، سیاسی (نسل اول حقوق بشر)، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (نسل دوم حقوق بشر) شهروندان به صورت «همزمان» و به یک میزان همت گمارند که به راستی دوصد گفته چون نیم‌کردار نیست...
Add a comment...

Post has attachment
شرط اول #شهرسازی فراگیر آن است تا موانعی را از میان بردارد که بر سر راه دسترسی آزاد قرار دارند. به عبارت دیگر، شهرسازی فراگیر به دنبال «طراحی بدون مانع» است. با تمرکز بر سطح پیاده‌روها، جدول خیابان‌ها، ورودی‌های شیب‌دار، درها و راهروهای وسیع‌تر و دستشویی‌های قابل‌دسترسی، می‌توان فضای شهری را برای معلولان و افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می‌کنند، آماده کرد. البته #دسترسی ابعاد دیگری نیز دارد؛ برای زندگی در شهرهای بزرگ امروزه، دسترسی به اطلاعات و خدمات به همان اندازه اهمیت دارد.
Add a comment...

Post has attachment
حجت نظری: معلولیت برای یک شهروند تهرانی قطعا محدودیت به همراه دارد!

عضو شورای شهر تهران گفت: در زمان زلزله، معلولین جسمی حرکتی چگونه می‌توانند خود را از حادثه نجات دهند؟ آیا نه این است که این عزیزان مظلوم ترین قربانیان حوادث ناگوار طبیعی چون زلزله خواهند بود.

به گزارش شورا‌آنلاین، حجت نظری در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز شورای شهر تهران گفت: مدتی است حادثه زلزله کرمانشاه را پشت سر گذاشتیم به همه هموطنان عزیزم و به خصوص کردهای گرامی عرض تسلیت دارم متاسفانه کام همه ما ایرانیان هنوز از این حادثه تلخ است. به واسطه گرامی‌داشت روز جهانی معلولین می‌خواهم در آغاز عرایضم با گریزی بسیار کوتاه، به این حادثه از دریچه دیگری بنگرم و طرح سوالی کنم.

وی گفت: در زمان زلزله، معلولین جسمی حرکتی چگونه می‌توانند خود را از حادثه نجات دهند؟ آیا نه این است که این عزیزان مظلوم ترین قربانیان حوادث ناگوار طبیعی چون زلزله خواهند بود که کمترین مجال برای رهانیدن خود از دام مرگ را نخواهند یافت؟ این نکته ی قابل تامل می بایست در مدیریت بحران ما را بیش از پیش متوجه هم وطنان کم توان جسمی حرکتیمان نماید.

عضو شورای شهر تهران گفت: کم توانی جسمی-حرکتی و معلولیت می تواند بخشی از چرخه ی زندگی هر فردی باشد که به فراخور شرایط، حوادث و علل گوناگون از جمله تصادف؛ یا برای جانبازان سرافراز در راه دفاع از میهن، یا از بدو تولد تا کهنسالی با درجات مختلف و در بازه های زمانی متفاوت یک شخص را درگیر کند و معلولیتی را به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: جناب آقای رئیس، همکاران ، خبرنگاران و شهروندان تهرانی؛ همه ی ما حتما این جمله را بارها شنیده ایم که "معلولیت، محدودیت نمی آورد" اما می‌خواهم امروز به نوع دیگری آن را بیان کنم و به جرات بگویم بله! "معلولیت برای یک شهروند تهرانی قطعا محدودیت به همراه دارد" محدودیتی که نه نشات گرفته از عدم اراده و نا توانی او، بلکه ناشی از غفلت و کوتاهی مدیران و مسئولین شهری برای ایجاد یک شهر دسترس پذیر است.

نظری افزود: یک فرد معلول چگونه می تواند خود را یک شهروند تهرانی بداند وقتی که کمترین بهره را از فضای زیست شهری خود نمی برد و از کمترین خدمات شهری استفاده نمی کند. زمانی که فرد با ویلچر برای یک تردد ساده در سطح شهر در بهترین شرایط می بایست پس از هماهنگی های بسیار، ساعت‌ها منتظر اتومبیل های مخصوص تردد معلولین باشد.

عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: چند درصد از فضاهای عمومی شهری مناسب حضور معلولین است؟ چرا شهر ما از حضور لطیف و موثر این همه استعداد در حوزه های مختلف محروم است؟

وی گفت: به رغم سپری شدن سالیان طولانی از وضع قوانین مرتبط با معلولین، گویی تنها گرد فراموشی بیشتری برای توجه به این قشر از جامعه به بار آورده است، با توجه به تبصره 2 ماده یک و تبصره ماده 4 قانون جامع معلولین مصوب سال 1383 مجلس شورای اسلامی، که به صراحت شهرداری‌ها را موظف به انجام اقداماتی در حوزه مناسب سازی شهر کرده است.

وی در ادامه گفت: شورای اسلامی شهر تهران از سال 1384 مقرره‌ای با عنوان «مناسب سازی فضاهای شهری برای جانبازان و معلولین جسمی و حرکتی» به تصویب رسانده است. اما ارمغان این مصوبه 12 ساله در عمل چیست؟ چرا مهلت دو ساله ی اجرای مصوبه با وجود گذشت 12 سال هنوز شهر را شهری مناسب برای حضور این عزیزان نکرده است؟ ستاد مناسب سازی فضاهای شهری که مسئولیت نظارت بر اجرای مصوبه را داشته، می بایست پاسخگوی عدم تحقق اهداف این مصوبه باشد.

نظری اظهار داشت:‌جدای از اینکه فضاهایی که تا قبل از تصویب این مصوبه ایجاد شده‌اند و می‌بایست با اختصاص بودجه‌های مناسب سالانه و به صورت اولویت بندی شده، با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه و به صورت نظامند مناسب سازی می‌شدند، باید عدم مناسب سازی فضاهای عمومی شهری و معابری که پس از این مصوبه ایجاد شده‌اند را با حساسیت بیشتر مورد مداقه جدی قرار داد. اینکه از سال 84 به بعد مناسب سازی در فضاهای جدید باید به عنوان یک رویکرد ضروری در ساخت و ساز فضاهای عمومی شهری در نظر گرفته شود و کد پروژهایی که به اسم مناسب سازی فضای شهری در بودجه‌های سالیانه ذکر می شدند برای بهبود کیفیت فضاهای ساخت گذشته مورد استفاده قرار گیرد، حقیقتی است که متاسفانه به واقعیت بدل نشده است.

وی یادآور شد: چرا باید زیرگذر چهاراره ولیعصر یا زیرگذر میدان ولیعصر جدای از در نظر نگرفتن همه ی نگاه های نادرست سواره محوری که در شکل گرفتن آن وجود دارد، ایجاد شود، اما باز هم سخت‌ترین و پیچیده‌ترین دسترسی‌ها را برای کم توانان جسمی حرکتی در نظر بگیرد. دسترسی که تردد از مسیر آن برای یک فرد عادی زمان بر است، چه رسد به یک فرد با محدودیت‌های حرکتی!

نظری افزود:‌قطعا با شهرسازی قلدر مابانه نه تنها معلولین را از زندگی شهری عادی محروم کرده‌ایم، بلکه همه ی شهروندان را نیز از حضور و مشارکت این عزیزان بی بهره می‌کنیم و این، خسرانی دو جانبه به همراه دارد.

عضو شورای شهر تهران گفت: از طرف دیگر می خواهم توجه شما عزیزان را به اجراهای نادرست اقدامات به اصطلاح مناسب سازی جلب نمایم که با وجود صرف بودجه‌های کلان نتیجه ی قابل قبولی از آن منتج نشده است.

وی افزود:‌کف سازی های نادرست و گاها خطرسازی که برای نابینایان ایجاد شده یا رمپ‌های پر شیبی که یک ویلچر نشین حتی با

وجود همراه نمی‌تواند از آن استفاده کند، نمونه‌هایی از این دست "نامناسب سازی فضاها" با استفاده از ردیف بودجه‌های "مناسب سازی معابر و فضاهای شهری" است. پس سپردن کار به متخصصان امر و نیز نظارت دقیق بر فعالیت آن‌ها خود می‌تواند گامی مهم در راستای ایجاد شهر دسترس پذیر محسوب شود.

عضو شورای شهر تهران گفت: با توجه به دغدغه و وظیفه‌ام در خصوص مشارکت‌های مردمی، اذعان می‌دارم که سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه معلولین و فعال با حضور معلولین، از جمله اندیشه محورترین و از طرف دیگر کارآمدترین ngo های شهر تهران هستند که به درستی می توان آن‌ها را پرچم‌دار فعالیت‌های داوطلبانه گروهی دانست. در آستانه روز کار داوطلبانه، 14 آذر ضمن گرامی‌داشت این روز و هفته پیش رو، از تک تک کنشگران این تشکر می‌کنم که ایثارگرانه در راستای ساختن محیط شهری مطلوب برای خود و هم نوعانشان تلاش می‌کنند.

وی یادآور شد: لازم است این سازمان‌های مردم نهاد در مراحل تصمیم‌سازی، برنامه ریزی، اجرا، نظارت و مدیریت به عنوان مشاوران آگاه و مسئول نقش خود را ایفا نمایند تا خطاهای مدیریت شهری در این زمینه به کمترین حد خود کاهش یابد. ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد با تکیه بر توان بالا و ظرفیت بی بدیل شهروندان تهرانی، با ایجاد زمینه مناسب و انجام تسهیل‌گری لازم در حوزه مدیریت شهری، قطعا شرایط را برای حضور مداوم و موثر سمن‌ها برای نقش آفرینی هر چه بیش‌تر این گروه‌های ارزشمند مردمی و موثر در بهبود کیفیت زندگی شهر تهران، فراهم خواهد کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌یکی از عرصه‌های بسیار مهم برای فعالیت سازمان‌های مردم نهاد متخصص شهری در نحوه دستیابی به شهر دسترس پذیر است. سمن ها می توانند از زاویه دید معلولین و با تلفیق این نگاه با رویکردهای تخصصی، بهترین مشاوران و در عین حال مجریان برای همه پروژه‌های شهری باشند. همچنین لازم است در ارزیابی‌های اجتماعی و فرهنگی، قبل، حین و بعد از اجرای پروژه بستر دریافت نظرات سازمان‌های مردم نهاد فراهم شود تا حداقل در اجرای پروژه‌های جدید شهری کم‌ترین خطا را در مسیر دستیابی به شهر دسترس پذیر داشته باشیم.

عضو شورای شهر تهران گفت: همه باید به این مهم توجه کنیم که هیچ فرد، نهاد یا دستگاهی به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه موفق عمل نماید. باید همه دست به کار شویم.

وی افزود:‌ضمن گرامی‌داشت مجدد یاد و خاطره جانباختگان زلزله اخیر غرب کشور، حتما همه شما بزرگواران اذعان دارید که، نمی توان از کنار نقش و جلوه مشارکت‌های مردمی در این روزها به آسانی عبور کرد.

نظری گفت: مردم احساس کردند که باید وارد میدان و دست به کار شوند و همگی نظاره گر بودیم که چه مسئولانه هر چه در توان داشتند در اختیار هم‌وطنان آسیب دیده قرار دادند. نباید این درس بزرگ که مردم شریف ایران بارها آن را به نمایش گذاشته اند فراموش کنیم.

عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: با مورد توجه قرار دادن و بسترسازی کارداوطلبانه فردی، علاوه بر کارداوطلبانه گروهی می توان ظرفیت عظیم مشارکت‌های مردمی را به مدد مدیریت شهری آورد. در شهرمان کم نیستند مردمانی مهربان که مدیریت شهری باید فضا را برای بروز انواع مشارکت ایشان آماده کند، تا به معنای واقعی حس تعلق شهروندی شکل گیرد.

وی افزود:‌ما امروز در حالی در مورد خدمات رسانی به معلولین سخن می‌گوییم که بسیاری از این عزیزان علاقه‌مند به فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ... در شهر هستند اما متاسفانه این بستر برایشان فراهم نیست. نباید فراموش کنیم که ظرفیت بالای این شهروندان خود نیرویی عظیمی است که به دلیل فراهم نبودن امکانات از آن محروم هستیم.

وی گفت: باید امروز از این سخن می گفتیم که چرا میزان مشارکت معلولین پایین است یا راه‌های افزایش مشارکت ایشان را بررسی می‌کردیم، اما با تاسف بسیار خود مورد سئوال هستیم که چرا بستر این مشارکت ارزشمند فراهم نیست؟

نظری افزود:‌همکاران گرامی؛ از شما می‌خواهم درکنار هم، در این دوره مدیریت شهری به دور از اقدامات نمادین و شعاری، برای حضور پررنگ شهروندان معلول پرامید و تاثیرگذار تهرانی در همه عرصه‌های شهری اعم از سکونت، حرکت، فعالیت و فراغت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق انجام دهیم.

وی در ادامه افزود: قطعا شورای پنجم شهر تهران خود را متعهد به توجه جدی به معلولین می‌داند و ضمن تقویت ردیف بودجه مربوط به این مهم، و نهادینه سازی رویکرد انسان محوری با توجه ویژه به مناسب سازی در اجرای پروژه‌های شهری و بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی، با نظارت دقیق و همه جانبه تلاش می‌کند تا تهران را به شهر مطلوب زندگی بدل کند تا در انتها همه با افتخار بگوییم تهران شهرهمه است.
Add a comment...

Post has attachment
جوابیه وزارت کشور در مورد عملکرد ستاد مناسب‌سازی

چندی پیش از طریق سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات از وزارت کشور در مورد گزارش عملکرد و تعداد جلسات ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور سؤال پرسیدم. این سامانه از طرف دولت برای دسترسی به گزارش‌ها و آمار و اطلاعات ملی برای همه شهروندان راه‌اندازی شده است.

در این سامانه پیامی فرستادم که «نظر به تصویب نامه هیئت محترم وزیران در خصوص تشکیل ستاد هماهنگی مناسب سازی کشور به شماره۷۷۳۰۳/ت۴۹۱۳۰هـ مورخ ۱۵/ ۶/ ۱۳۹۴ لطفاً اعلام بفرمایید که تاکنون چند جلسه به ریاست وزیر محترم کشور تشکیل شده است و گزارش عملکرد و خروجی این جلسات چه بوده است.»

وزارت کشور در پاسخ به تاریخچه و عملکرد ستاد و کمیته‌های زیرمجموعه‌اش اشاره کرد و نوشت که تاکنون «جمعاً چهار جلسه ستاد مناسب‌سازی در کشور تشکیل گردیده است.»

متن کامل جوابیه را می‌توانید در لینک زیر ببینید:
http://www.monasebsazi.com/monasebsazi-vezarat-keshvar

Add a comment...

Post has attachment
👥 در تعطیلات نوروز جاهای مناسبی را که افراد دارای معلولیت هم می‌توانند تردد کنند، به هم معرفی کنیم 😎😊

اگر در تعطیلات امسال به اماکن گردشگری، رستوران، مرکز تجاری، سینما، پارک و یا هر مکان عمومی تفریحی و فرهنگی دیگری در شهرهای مختلف ایران رفتید و دیدید که پله ندارد، مسیر رمپ مناسبی دارد، و معلولان و سالمندان هم می‌توانند از آنجا لذت ببرنند، عکسی بگیرید و آدرس و مشخصاتش را برای ما ارسال کنید.

عضویت و ثبت مکان جدید از طریق وبسایت:
http://www.monasebsazi.com/new-item/
دانلود اپلیکیشن اندروید از کافه بازار:
http://cafebazaar.ir/app/com.monasebsazi.app
دانلود اپلیکیشن اندروید از گوگل‌پلی :
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.monasebsazi.app
ارسال از طریق تلگرام:
monasebsazi_admin
ارسال از طریق ایمیل:
send@monasebsazi.com

با ما همراه باشید...
#شهرمناسب #مناسب_سازی
🌐 www.monasebsazi.com
♿️ https://t.me/monasebsazi
Photo
Add a comment...

Post has attachment
بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) در نهمین جشنواره و کنفرانس وب و موبایل ایران شرکت کرده است. در این رویداد وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی در گروه‌های مختلف با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و اپلیکیشن و وب‌سایت برتر با رأی داوران و نتیجه رأی‌گیری مردمی انتخاب می‌شود.

وبسایت بام جزو کاندیداهای بخش سایت‌های شهری و محله‌ای این جشنواره در سال ۱۳۹۴ بود.
شما می‌توانید با ثبت رای خود در وب‌سایت جشنواره، از ما حمایت کنید تا این بار تندیس جشنواره را ببریم! 😎😊

http://www.iwmf.ir/website/16779
Add a comment...

Post has attachment
اپلیکیشن اندرویدی بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) در گوگل‌پلی نیز منتشر شد.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.monasebsazi.app

بانک اطلاعات مناسب‌سازی (بام) نخستین فهرست اماکن دسترس‌پذیر در ایران است.
شما هم می‌توانید با پیشنهاد و معرفی جاهای مناسبی که می‌شناسید یا شخصاً رفته‌اید، در تکمیل آن مشارکت کنید.
هر مکان جدید یعنی امکان دسترسی بیشتر افراد دارای معلولیت، جانبازان و سالمندان به شهری بدون مانع و قابل دسترس!

- این نسخه آزمایشی اپلیکیشن است. در به‌روزرسانی‌های بعدی امکانات بیشتری ازجمله نقشه و عضویت اضافه خواهند شد. نظرات و پیشنهادات شما راهگشای ماست 😊
Add a comment...

Post has shared content
«هفده هدف برای آینده‌ای که خواستار آنیم»

از سال ۱۹۹۲، سوم ماه دسامبر (برابر با دوازدهم آذر) از طرف سازمان ملل روز جهانی افراد معلول نامگذاری شده است. شعار امسال این سازمان «هفده هدف برای آینده‌ای که خواستار آنیم» است که اشاره به اهداف توسعه پایدار جوامع انسانی دارد.

هفده هدف توسعۀ پایدار که عموم جوامع و مردم را نشانه می‌گیرند عبارتند از: زندگی بدون فقر؛ بدون گرسنگی؛ برخورداری از سلامت و تندرستی؛ امکانات آموزشی برابر؛ برابری جنسیتی؛ برخورداری از آب آشامیدنی و سیستم دفع بهداشتی فاضلاب؛ انرژی پاک و بهینه؛ اشتغال شرافتمندانه و رشد اقتصادی؛ صنعت، نوآوری و زیربناها؛ کاهش نابرابری‌ها؛ شهرها و جوامع پایدار؛ مصرف و تولید مسئولانه؛ ملاحظات اقلیمی؛ زندگی جانداران آبزی؛ زندگی روی خشکی؛ صلح، عدالت و نهادهای قدرتمند؛ و همکاری برای تامین این اهداف.

در جوامعی که هنوز در تامین نیازهای اولیه شهروندان خود به کفایت نرسیده‌اند افراد با کم‌توانی جسمی در گروه اقشار آسیب‌پذیر هستند که در تامین نیازهای اولیه به دلیل ناکارآمدی سیستم‌های موجود درمانده‌اند و از حقوق برابری هم نسبت به سایر افراد برخوردار نیستند. افراد کم‌توان جسمی در این جوامع با فقر و نابرابری اجتماعی، تحصیلی، شغلی و تبعیض دست به گریبان هستند. و به جرات می‌توان آنها را در گروه به حاشیه رانده شده‌ها برشمرد. واقعیت این است که احیای حقوق برابر این قشر با سایر افراد جامعه، تامین نیازهای اولیه آنها و پاسخگو بودن شهر به این نیازها باید در صدر اولویت‌های مدیران و کنشگران شهری برای رسیدن به اهداف توسعه پایدار قرار گیرد و نگاه نادرست عمومی به این قشر از افراد جامعه با افزایش آگاهی درباره معلولیت از میان برداشته شود.

روز جهانی کم‌توانان جسمی گرامی باد.

باهم برای دنیایی بهتر بکوشیم.

#باهمستان
#پای_پیاده_درشهر
Photo
Add a comment...

Post has shared content
#پای_پیاده_درشهر

این فیلم را طاهره گرفته.
تجربه خود را وقتی در شهر پیاده هستیم با هشتگ #پای_پیاده_درشهر با هم به اشتراک بگذاریم.

برای ارسال تجربه خود در صفحه باهمستان، به این صفحه پیام بفرستید.

#باهمنگار
#باهمستان
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded