Profile cover photo
Profile photo
محسن مقدس زاده
121 followers -
دوری از هرگونه تعصب و تفکر و عمل بر اساس یقین.
دوری از هرگونه تعصب و تفکر و عمل بر اساس یقین.

121 followers
About
Posts

Post has attachment
برای دسترسی به کانال تلگرام یادداشت‌های محسن مقدس زاده می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید یا بارکد زیر را با نرم افزارهای بارکدخوان که معمولا در گوشی‌های تلفن همراه و تبلت‌ها نصب هستند اسکن نمایید و از این طریق وارد کانال تلگرام بنده شوید:

https://t.me/mohsen1440_ir
Photo

Post has attachment
«ساختمان پلاسکو و نهی از منکر!»

ساختمان پلاسکوی تهران در آتش سوخت و پس از چند ساعت فروریخت! این خبری بود که در فضای مجازی به طور گسترده منتشر شد. چنین اتفاقاتی را می‌توان از جهات مختلف بررسی کرد ولی بنده قصد دارم از دو دیدگاه نکاتی را خدمت عزیزان عرض کنم:

نکته اول: یکی از مسئولین در مصاحبه با صدا و سیما گفته‌اند که بیش از سی بار نسبت به ایمنی و ... این ساختمـان اخطار داده شـده بود (اگر در جزئیـات نقل قول اشتباه نکنم). این سؤال برای بنده ایجاد شده است که چرا افرادی که نه پولی برای پرداخت رشوه دارند و نه آشنایی برای چشم‌پوشی از تخلف؛ اگر تخلفی کنند؛ علاوه بر تذکر، عملاً هم با تخلف برخورد می‌شود ولی در چنین مواردی فقط به اخطار اکتفاء می‌شود و برخورد عملی صورت نمی‌گیرد!؟ تخلفی که علاوه بر خسارت‌های مالی شخصی و محدود، خسارت‌های جانی و مالی گسترده هم داشته است!
باید توجه کنیم که نهی از منکر فقط برای مقابله و مبارزه با بی‌حجابی لازم نیست (هر چند مبارزه و مقابله با گناهان علنی هر چند کوچک لازم و ضروری است) بلکه چنین مواردی هم از مصادیق منکر می‌باشند.
در چنین مواردی باید فضای روانی را به وجود آورد که مسئولین جرأت نکنند از کنار چنین تخلفاتی به راحتی عبور کنند.

نکته دوم (شرح عکس): متأسفانه فرهنگ غلط و اشتباه حضور در صحنه حوادث و اتفاقات هنوز در جامعه ما پررنگ است. مخصوصا با گسترش تلفن همراه‌های مجهز به دوربین، شاهد حضور و ازدحام مردم برای تماشا و تصویربرداری از صحنه حوادث و اتفاقات می‌باشیم؛ حضوری که مانع امدادرسانی و جلوگیری از گسترش خسارت‌های جانی و مالی به آسیب‌دیدگان می‌شود.
در مورد چنین فرهنگ غلط و اشتباه و خسارت‌باری هم باید با تحقیر چنین کارهایی (بدون تحقیر شخص) فضای روانی به وجود بیاید که افراد انگیزه چنین کارهایی را از دست بدهند.

پ.ن: امر به معروف و نهی از منکر بزرگترین واجبات هستند و به نسبت بزرگی، نکات و ظرائف و ریزه‌کاری‌های مختلفی هم دارند. بنده در مورد نکات امر به معروف و نهی از منکر در وبلاگ و کانال تلگرام در پست‌های مختلفی مطالبی را عرض کرده‌ام. پرواضح است که هر کاری بدون علم و دقت به نکات و ظرائف و ریزه‌کاری‌ها به سمت افراط و تفریط خواهد رفت!

📡کانال تلگرام یادداشت‌های محسن مقدس زاده:
https://t.me/moghaddaszadeh

#ساختمان_پلاسکو #پلاسکو #چهار_راه_استانبول #حبیب_الله_القانیان #آتش_سوزی #آتش_نشانی #شهرداری #امر_به_معروف #نهی_از_منکر #حجاب #تحقیر #تحقیر_گناه #امر_به_معروف_و_نهی_از_منکر #گناه_علنی #پارتی #پارتی_بازی #رشوه #تخلف #ازدحام #فرهنگ_غلط #امداد #امداد_رسانی #علم #جهل #افراط #تفریط #دقت #ظرائف #ریزه_کاری #فضای_مجازی
Photo

Post has attachment
«اهم نکات امر به معروف و نهی از منکر»

در هر کاری مهمتر از هر چیز آموزش درست و اصولی است. کاری که به صورت آزمون و خطا و بدون دقت به نکات و ظرائف انجام شود کمترین خیر و بیشترین ضرر و زیان را خواهد داشت.

در مباحث قبلی به نکاتی در مورد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرده‌ام که در اینجا به بیان دیگر اهم نکات آن خدمت شما تقدیم می‌شود.

در ادامه نکات مهمی خدمتتان عرض خواهد شد که بیشتر با تمرکز بر نهی از منکر است:

۱- امر به معروف با نهی از منکر متفاوت است. در امر به معروف هدف هدایت قلبی است که از شرایط مهم آن اشتیاق و علاقه خود شخص به هدایت و رشد معنوی است ولی در نهی از منکر هدف ترک گناه علنی است و اینکه اگر شخص قابل هدایت نیست حداقل با سم‌پاشی فضا دیگران را مسموم نکند. پس از نظر اهمیت و ارزش امر به معروف مهمتر و باارزشتر از نهی از منکر است چرا که هدایت دیگران مهمتر از جلوگری ظاهری از گناه است ولی از نظر ترتیب انجام نهی از منکر مقدم بر امر به معروف است؛ چرا که تا قلب و جامعه‌ای از گناه پاک نشود قابلیت دریافت معارف زلال دینی را نخواهد داشت. ظرفی می‌تواند آب زلال را در خود جای دهد که از پلیدی و کثیفی پاک باشد و آینه‌ای می‌تواند نور خورشید را دریافت و سپس انعکاس دهد که از زنگار پاک شده باشد:
آیینه شو جمال پری طلعتان طلب
جاروب کن تو خانه سپس میهمان طلب
کسی که از آب کاذب و مضر سیر باشد تشنه آب سالم نخواهد بود:
آب کم جو تشنگی آور به دست
تا بجوشد آبت از بالا و پست
اگر قلبی از پلیدی گناه پاک باشد خود تشنه کسب معارف خواهد شد و چنین قلبی شایسته دریافت بالاترین رحمت‌ها و خیرها از خداوند متعال و منبع فیض خواهد بود. اینکه بزرگترین مانع استجابت دعا گناه است عنایت به این نکته دارد.
پس ابتدا باید اصل را بر نهی از منکر بگذاریم و اگر نهی از منکر موثر بود خود شخص به دنبال کسب معارف خواهد آمد.

۲- اولین مرتبه نهی از منکر تذکر زبانی نیست بلکه اعراض و انزجار قلبی است. فرض بفرمایید یک پیرمرد ۸۰ ساله دلش بخواهد سر تا پا قرمز بپوشد و با شلوارک در خیابان راه برود. حتی اگر کسی به او تذکر ندهد نگاه مردم به او چگونه خواهد بود؟ چنین حالتی را مقابل گناهکار داشتن اعراض قلبی گویند. یعنی ما آنقدر از عمل متنفر باشیم و باور به زشتی آن داشته باشیم که حالت چهره و نوع نگاه ما این حس را به طرف مقابل انتقال دهد.

۳- در نهی از منکر چه در مرتبه اعراض قلبی و چه مراتب دیگر باید تمرکز ما بر روی تحقیر گناه و نرمش و خیرخواهی نسبت به گناهکار باشد. اگر یکی از این دو نباشد نه تنها نتیجه لازم به دست نخواهد آمد بلکه ضررهای مختلفی هم به وجود خواهد آمد. بهترین و موثرترین ابزار برای جلوگیری از گناه القای حقیر و زشت و پلید بودن گناه است (چه گناه کوچک و چه بزرگ) که این کار با تحقیر و انتقال این حس باید همراه باشد. ما باید آنقدر باور و ایمان به زشتی گناه داشته باشیم که نه تنها حقیر بودن آن را به زبان بیاوریم بلکه با تمام وجود این حس را به طرف مقابل انتقال دهیم. به علاوه توجه به این نکته هم ضروری است که ما از گناه متنفر هستیم نه از گناهکار. چه بسا او عاقبت بخیر شود و ما عاقبت بخیر نشویم. پس در تحقیر گناه باید رفتار با گناهکار با احترام و نرمش و خیرخواهی همراه باشد. درست مانند برخورد با دوست بسیار عزیزی که کار بسیار زشتی انجام داده است. با او چگونه برخورد می‌کنید و چگونه به او تذکر می‌دهید؟ با دیگران هم چنین کنید. البته این نوع برخورد مختص کسانی است که از روی جهالت و عدم درک قبح گناه دست به گناه می‌زنند و مسلما حساب کسانی که از روی عناد و لجبازی و به صورت سازماندهی شده گناه می‌کنند جداست که البته همین روش بر روی آنها هم موثر خواهد بود و آنها را از موضع قوت و قدرت به موضع انفعال خواهد برد.

۴- یکی از آفات نهی از منکر عدم تفکیک بین نیت‌ها و حالات روحی و روانی خوب و بد می‌باشد. مثلا بسیاری از کسانی که منکر و گناهی را مشاهده می‌کنند ممکن است به هم بریزند و دچار آشفتگی و اضطراب شوند و ناراحتی‌های مختلف عصبی و روحی پیدا کنند و بدتر از آن تصور کنند چنین حالتی خوب و زیباست در حالی که امر به معروف و نهی از منکر که بزرگترین تکلیف الهی است باید بالاترین آرامش را به ما بدهد. تفکیک بین حالات و نیات مختلف می‌تواند در رهایی از نیات بد و زشت به ما کمک کند. توضیح اینکه مومن حتما باید در مواجهه با منکر و گناه بی‌تفاوت نباشد و از اینکه معصیت خدا انجام داده می‌شود و بدین وسیله تر و خشک می‌سوزند ناراحت باشد اما این ناراحتی باید از موضع قوت و قدرت باشد نه از موضع انفعال و احساس بی‌پناهی. اگر ما باور داریم که وقتی به بزرگترین تکلیف الهی عمل می‌کنیم خدا پشتیبان ماست و تکیه‌گاه محکمی داریم که هیچ نیرویی توان مقابله و مقاومت در برابر او را ندارد و اگر ما به تکلیف خود عمل کنیم حتی اگر در ظاهر شکست بخوریم باز به هدف اصلی که دریافت رحمت و خیر کثیر از خداست رسیده‌ایم مسلما با اعتماد به نفس بالا و بدون تزلزل و انفعال و ترس به انجام تکلیف خواهیم پرداخت. در مقابل اگر ما در ذهن و زبان اعتراف کنیم که خدا پشتیبان ماست ولی در دل باور و اعتماد به او نداشته باشیم قطعا موقع انجام تکلیف و مقابله با گناه و منکر ضعف و سستی بر ما غالب خواهد شد و احساس بی‌پناهی خواهیم کرد و این حس باعث خواهد شد که هم در عمل نهی ما چندان موثر نباشد و هم از نظر شخصی دچار آشفتگی و اضطراب و ترس‌های منفی شویم که ریشه بسیاری از امراض جسمی هم مشکلات روحی و روانی می‌باشد.

۵- برای اینکه بتوانیم گناهی را در حدی که شایسته آن گناه است تحقیر کنیم باید به میزان قبح و زشتی آن آگاهی و توجه داشته باشیم. کسی که گناه علنی انجام می‌دهد علاوه بر زشتی گناهی که انجام می‌دهد گناهان دیگری را در کنار آن مرتکب می‌شود که زشتی آنها بسیار بیشتر از اصل گناهی است که انجام می‌دهد و مسلما نهی از هر گناهی باید متناسب با زشتی و قبح آن گناه باشد. کسی که گناه را به طور علنی انجام می‌دهد علاوه بر گناهی که مرتکب می‌شود چند گناه بزرگ دیگر را هم انجام می‌دهد:
الف- با انجام علنی گناه دیگران را نیز تشویق به انجام گناه می‌کند که همانطور که تشویق به اطاعت از دستورات دینی بزرگترین تکالیف است تشویق به گناه و گمراه کردن دیگران هم از بزرگترین گناهان است و جبران چنین گناهی سخت و مشکل است.
ب- با انجام علنی گناه و تکرار آن باعث از بین رفتن قبح گناه در جامعه می‌شود. گناهی که در ابتدا کسانی که می‌خواستند انجام دهند از روی ترس یا خجالت از انجام علنی آن خودداری می‌کردند پس از مدتی با خیال راحت آنرا انجام خواهند داد. قبح‌زدایی از گناه یکی از بزرگترین گناهان می‌باشد.
ج- ایجاد زمینه مناسب برای گناه دیگران هم یکی از گناهان بزرگ می‌باشد. توضیح اینکه وقتی کسی خود را در انجام گناهی تنها ببیند قطعا احتمال انجام آن گناه کمتر خواهد بود ولی وقتی فضای روحی و روانی مناسبی برای آن گناه به سبب همراهی افراد دیگر در انجام آن گناه ایجاد شود قطعا انجام گناه راحتتر خواهد بود.
د- شکستن حریم احکام الهی در جامعه با انجام علنی گناه که خود از گناهان بزرگ می‌باشد.

۶- سوال مهمی که ممکن است ایجاد شود این است که کسی که گناهی را علنی انجام نمی‌دهد به احتمال زیاد آن را مخفیانه انجام خواهد داد و چنین فضایی باعث رشد ریا و نفاق در جامعه خواهد شد. در پاسخ به این افراد باید گفت که مسلما ریا و نفاق از بزرگترین گناهان و موجب سقوط معنوی می‌باشد و مخصوصا نفاق که موجب شدیدترین عذاب‌های ابدی است ولی دقت به این نکته هم لازم است که ریا و نفاق هر قدر هم زشت و پلید باشند باعث سقوط خود شخص می‌شوند ولی کسی که گناه علنی انجام می‌دهد فضا را مسموم می‌کند و موجب گمراهی دیگران می‌شود. قطعا ضرر زدن به جامعه بدتر از ضرر به یک نفر می‌باشد.

۷- نکته مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر کاری که موجب تشویق دیگران به گناه شود گناه است. سکوتی که باعث شود که دیگران با خیال راحت گناه کنند گناه است. لبخندی که باعث تشویق دیگران به انجام گناه شود گناه است. ممکن است ما به بهانه جذب دیگران به دین به ایشان لبخند بزنیم ولی همین که این لبخند نشانه تایید غیرمستقیم گناه باشد گناه است. نرمش و ملایمت و خیرخواهی و احترام به اشخاص نباید مانع ابزار ناراحتی و تنفر ما نسبت به گناه شود. همانطور که قبلا هم اشاره شد در کنار احترام و نرمش و خیرخواهی به گناهکار باید با دل و زبان (اولویت با نهی با دل است) حس حقیر بودن گناه را به او انتقال دهیم. حضور در مجلسی که گناه انجام می شود هم اگر باعث تأیید و تشویق و قبح شکنی از گناه شود هم گناه است.

همچنین نکات مهم دیگری در گذشته در مورد امر به معروف ونهی از منکر بیان شده است و در آینده هم إن شاء الله نکات دیگری عرض خواهد شد.

https://telegram.me/moghaddaszadeh

#امر_به_معروف #نهی_از_منکر #تحقیر #گناه #ریا #نفاق #اعراض_قلبی #تذکر_زبانی #تذکر_لسانی #قبح_شکنی #قبح_زدایی #گناه_علنی #اضطراب #آشفتگی #انفعال #خیر #احترام #نرمش #خیرخواهی #خوشرویی #اعتماد_به_نفس
Photo

Post has attachment
با توجه به اینکه گزارش‌های رؤیت با چشم عادی و غیرمسلح به دست نرسیده و گزارش‌های رؤیت با چشم مسلح و ابزار بوده‌اند و بنابر اخبار واصله از دفتر حضرت آیت الله سیستانی و ستاد استهلال مقام معظم رهبری؛ طبق نظر مقام معظم رهبری و مراجعی که رؤیت با ابزار را برای ۲۹ روزه بودن ماه قمری کافی می‌دانند امروز سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵، اول ماه صفر می‌باشد و طبق نظر آیت الله العظمی سیستانی و مراجعی که رؤیت با چشم عادی و بدون ابزار را برای ۲۹ روزه بودن ماه قمری لازم می‌دانند امروز آخر ماه محرم و فردا اول ماه صفر سال ۱۴۳۸ هجری قمری می‌باشد.

https://telegram.me/moghaddaszadeh

#استهلال #مقام_معظم_رهبری #رهبری #آیت_الله_خامنه_ای #خامنه_ای #آیت_الله_سیستانی #آیت_الله_العظمی_سیستانی #سیستانی #رؤیت_هلال #رویت_هلال #رؤیت #رویت #چشم_مسلح #چشم_غیر_مسلح #هلال #هلال_ماه #صفر_1438 #صفر1438 #ماه_صفر #اربعین #اربعین_حسینی #اربعین95 #اربعین_95
Photo

Post has attachment
«آبرو»

از مسائلی که در آیات قرآن و روایات فراوان بر آن تاکید شده است سخن از روی علم است. تا دلیل و مدرک محکم و قابل اثباتی نداشته باشیم حق نداریم چیزی بگوییم. نباید بگذاریم با تحریک احساسات و دلسوزی در موقعیتی قرار بگیریم که به کسی تهمت بزنیم. احتمال اینکه به کسی ظلم شده باشد مجوز ظلم دیگر یعنی تهمت نخواهد بود. وقتی داریم برای دلسوزی برای کسی به دیگری نسبت ناروایی می‌دهیم؛ اگر یک لحظه خودمان را جای او بگذاریم و احتمال بدهیم که این خبر دروغ و پرونده‌سـازی باشـد؛ قطعا به راحـتی سخن نخواهیم گفت. مخصوصا در شرایط فعلی که اخبار دروغ به صورت سریع و گسترده در فضای مجازی نشر پیدا می‌کند و عده‌ای دانسته و عده‌ای ندانسته سعی در نشر آن دارند اگر ما کمکی در نشر آن بنماییم قطعا بار گناه چنین گناه بزرگی را به گردن خواهیم گرفت. تفاوتی هم نمی‌کند که این تهمت نسبت به دشمن ما باشد یا نسبت به کسی که ظاهرا دوست ماست؛ هر دو زشت و ناپسندند.
حتی در صورت درست بودن خبری هم در هر شرایطی حق نداریم آن را نشر بدهیم. نقل عیب واقعی کسی که راضی به چنین کاری نیست غیبت است که از گناهان بسیار بزرگ و زشتتر از زنا نام برده شده است که فقط در موارد خاصی مجور بیان عیوب دیگران به ما داده شده است (مانند تحقیق برای ازدواج و مانند آنها) که حد و مرز آن هم در شرع گفته شده است.
هیچ انسان مؤمن و عاقلی به خاطر دلسوزی برای دیگران بار چنین گناهانی را به عهده نمی‌گیرد؛ هر چند اگر بدون حب و بغض غیرحق به چنین مسائلی نگاه کنیم و برای هر دو طرف دلسوزی کنیم قطعا سعی می‌کنیم کمتر اظهار نظر کنیم. اگر جایی ما برای مصلحت شخص (مثل ازدواج) یا جامعه (مثل انتخابات) به این نتیجه رسیدیم که تکلیف شرعی ما بیان عیب کسی است (نه به دلخواه خود) باید آن عیب با دلایل و مدارک محکم و قوی اثبات شده باشد و صرفا به شنیدن از منابع غیرمعتبر یا افراد غیر محقق اکتفاء نکنیم.

بدانیم که وقتی ما به راحتی به دیگران تهمت می‌زنیم یا حتی با بیان بدون مجوز شرعی عیوب واقعی آنها آبرویشان را می‌بریم علاوه بر گناه بسیار بزرگی که انجام داده‌ایم ممکن است همان نسبت‌ها به خودمان داده شود و کسی هم با آبروی ما بازی کند. قطعا اگر به دستور مهم دین یعنی پسندیدن آنچه بر خود می‌پسندیم برای دیگران و نپسندیدن آنچه برای خود نمی‌پسندیم برای دیگران توجه و عنایت داشته باشیم قطعا در بیان چنین مطالبی احتیاط بیشتری خواهیم کرد.

خداوند متعال همه ما را از شرور آخرالزمان در امان بدارد.

https://telegram.me/moghaddaszadeh

#آبرو #تهمت #شایعه #تهمت #غیبت #علم #اطمینان #یقین #دلیل #مدرک #قرآن #روایات #اثبات #تحریک_احساسات #دلسوزی #جوگیری #ظلم #دروغ #دوست #دشمن #عیب #تحقیق #ازدواج #انتخابات #حب #بغض #عاقل #مومن #مؤمن #خیرخواهی
Photo

Post has attachment
«گزارش اولیه رؤیت هلال ذی‌القعده ‍۱۴۳۷ هجری قمری»

با توجه به اینکه در روز چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ شرایط هلال طوری نبود که بتوان هلال ماه را چه با ابزار و چه با چشم عادی دید و حتی احتمال رؤیت هلال در روز با ابزار قوی هم بسیار پایین بود و در نتیجه موفق به رؤیت هلال نشدیم و ظاهرا از هیچ کجای کشور هم گزارش رؤیتی دریافت نشده بود؛ امروز پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۳۷ هجری قمری هم هر چند به علت ۳۰ روزه بودن ماه شوال برای اثبات اول ماه ذی‌القعده نیاز به رؤیت هلال نبود ولی با اهداف دینی و علمی و ... از حدود ساعت هفت و نیم در شهر قم، از بالای پل نیروگاه به همراه دخترم شروع به تلاش برای رؤیت هلال کردیم که با توجه به شرایط بسیار مناسب ماه از نظر روشنایی و ارتفاع و جدایی زاویه‌ای و شرایط مناسب آسمان و مخصوصا افق از نظر غبار و ابری بودن و ... به راحتی و با چشم عادی پس از اینکه خورشید در ساعت ۱۹:۵۸ دقیقه غروب ظاهری کرده بود در ساعت ۲۰:۱۳ دقیقه برای اولین بار ماه را دیدم و پس از آن دخترم هم موفق به رؤیت ماه شد و این رؤیت تا پس از اذان مغرب ادامه یافت و پس از غروب ظاهری ماه محل را ترک کردیم.
علاوه بر اینکه رؤیت ماه نو با اهداف دینی و علمی انجام می‌شود؛ رؤیت و مشاهده ماه نو یکی از زیباترین مناظری است که می‌توان در آسمان مشاهده کرد. همچنین امشب در کنار مشاهده ماه می‌شد سیاره‌های زهره و مشتری و مریخ و زحل را هم مشاهده نمود که زیبایی رؤیت هلال را مضاعف می‌کند.

https://telegram.me/moghaddaszadeh

#استهلال #رویت_هلال #رؤیت_هلال #هلال_ماه #ذی_القعده #ذی_القعدة #ذو_القعدة #ذو_القعده #ذی_القعده_1437 #رویت #رؤیت
Photo

Post has attachment
«جشن حافظ و حواشی آن!»

با توجه به اینکه در چند روز گذشته شاهد مطالبی در مورد جشن حافظ و مطلب هفته‌نامه یالثارات الحسین در مورد آن و عکس العمل‌های متقابل بودیم بیان چند نکته ضروری است:

۱- روشی که هفته‌نامه یالثارات الحسین به کار برده است روش درستی نیست؛ ولی نه آنچنان که مظلوم‌نمایی کرده‌اند و از کاه کوه ساخته‌اند بلکه این روش و شیوه دو اشکال دارد. یکی اینکه در نهی از منکر ما باید گناه را تحقیر نماییم نه گناهکار را (قبلا مفصل در مورد شرایط و نکات و ظرائف امـر به و نهی از منـکر مطالبی را عرض نموده‌ام) چرا که ممکن است گناهکار عاقبت بخیر شود یا کارش از روی جهالت باشد؛ پس حق تحقیر او را نداریم ولی کاری که انجام داده است شکی در حقیر و زشت و پلید و کثیف بودن آن نیست؛ که ظاهرا خلاف آن در مطالب این هفته‌نامه مشاهده می‌شود و دوم اینکه نهی از منکر باید طوری انجام شود که بهانه‌ای برای مظلوم‌نمایی به دست افراد جاهل یا مغرض ندهد که در نتیجه اصل موضوع به حاشیه رانده شود و مسائل فرعی بزرگنمایی شوند و در نتیجه این بزرگنمایی، زمینه‌ای برای مظلوم‌نمایی فراهم شود و نهی از منکر که با هدف جلوگیری از ایجاد فضای روانی مطلوب و مساعد برای گناه و خطا انجام می‌شود تا باعث شود که گناه علنی برای گناهکار لذتبخش نباشد و در نتیجه گناهکار انگیزه گناه علنی را از دست بدهد؛ تبدیل به ضد آن شود و زمینه‌ای برای مظلوم‌نمایی و ایجاد فضای مطلوب روانی برای انجام گناه شود.

۲- اینکه بیان می‌شود که دادن نسبت زشت در این مطلب جرم می‌باشد جای شگفتی دارد که در خوشبینانه‌ترین حالت ناشی از جهل گوینده آن است. چرا که اگر هر شخص منصفی یک بار این مطلب را بخواند متوجه می‌شود که نویسنده این مطلب اصلا و ابدا قصد چنین اتهامی را نداشته است و صرفا با روش نامناسب (همانطور که در بند اول عرض شد) هدفش مذمت چنین بی‌غیرتی‌هایی است! چرا که همانطور که اگر مردی راضی به عمل منافی عفت همسرش باشد بی‌غیرت است کسی که راضی می‌شود همسرش بدون حجاب حداقلی اسلامی وارد جامعه شود؛ چنین رضایتی ریشه در ضعف غیرت او دارد که از نظر دین و انسانیت صفت بسیار زشت و ناپسندی است.

۳- اینکه بیان می‌شود که آبروی بعضی افراد برده شده است هم جای تعجب دارد! چرا که بردن آبرو وقتی مطرح است که شخصی گناهی را مخفیانه انجام دهد که علاوه بر لزوم حفظ آبروی او افشای چنین چیزی اشاعه منکر و گناه می‌باشد و باعث قبح‌زدایی و عادی شدن و تشویق دیگران به این عمل می‌شود که چه بسا شدت گناه غیبت از همین جهت می‌باشد ولی وقتی کسی به طور علنی گناهی را با افتخار انجام می‌دهد قطعا برای چنین کسی از جهت این گناه بردن آبرو معنی ندارد!!

۴- اینکه بیان می‌شود که ما به جای خدا نشسته‌ایم در مورد دیگران قضاوت می‌کنیم هم جای شگفتی دارد! آیا چنین افرادی اگر جایی دزدی و تجاوز و ... هم محکوم شود خواهند گفت که چرا در مورد دیگران قضاوت می‌کنیم!؟ قطعا دزدی و تجاوز و بی‌حجابی در یک سطح نیستند ولی اولا همه از نظر اینکه گناه و معصیت و کار زشت و پلید و کثیفی هستند تفاوتی ندارند و به علاوه گناهی مثل بی‌حجابی که در جامعه بسیار سبک شمرده می‌شود قطعا بسیار بدتر از گناهی است که قبح آن باقی است. چرا که سبک شمردن گناه و قبح زدایی از گناه از بزرگترین گناهان می‌باشد.
علاوه بر این خود این افراد دارند در مورد عمل کسانی قضاوت می‌کنند که آنها را متهم به قضاوت در مورد دیگران می‌کنند که با اندک انصافی باید بپذیرند که کار خودشان نیز نوعی قضاوت در مورد دیگران است.

۵- علاوه بر نکات فوق بیان این نکته هم ضروری است که گناه چه به شکل مخفی و چه علنی زشت و ناپسند است ولی گناه علنی بسیار بزرگتر و زشتتر از گناه مخفی است. گناه مخفی حتی اگر از روی نفاق و دورویی باشد باعث سقوط خود شخص می‌شود ولی گناه علنی جامعه را آلوده می‌کند. وقتی گناهی به طور علنی انجام می‌شود باعث تشویق دیگران به آن گناه می‌شود و هر کسی که با عمل گناهکار به گناه تشویق و ترغیب شود در گناه گناهکار شریک است که چنین گناهی گناه بسیار بزرگی است! کسی که گناه علنی انجام می‌دهد باعث قبح‌زدایی از گناه می‌شود که گناه بسیار بزرگی است! کسی که گناه علنی انجام می‌دهد باعث شکستن حرمت حریم دستورات دین می‌شود که گناه بزرگی است! همچنین وقتی گناهی از نظر جامعه سبک شمرده شود یا خوب و بد جایشان عوض شود و خوب، بد و بد، خوب دانسته شود مبارزه با چنین چیزی بسیار مهمتر از گناهی است که از نظر جامعه قبیح و زشت شمرده می‌شود چرا که اگر در مقابل چنین روندی سکوت اختیار کنیم آرام آرام دین از درون تهی خواهد شد و در نهایت با دینی روبرو خواهیم شد که فقط اسمی از دین را دارد و از محتوی تهی است.

نتیجه اینکه اصل و هدف این کار کاملا صحیح و درست و مقدس و یکی از بزرگترین واجبات و تکالف دینی و انسانی ماست ولی متأسفانه به علت عدم وجود آموزش‌های جامع در مورد امر به معروف و نهی از منکر با شیوه نادرستی انجام شده است که قطعا ضررش برای آنچه از آن دفاع می‌شود بیش از نفعش خواهد بود!‍

امیدواریم همه ما درکارهایمان از مسیر اعتدال خارج نشویم و در اظهارنظرها و قضاوت‌هایمان همیشه جانب انصاف را رعایت نماییم.

https://telegram.me/moghaddaszadeh

#جشن_حافظ #دیوث #دیاثت #بی_غیرت #بی_غیرتی #امر_به_معروف #نهی_از_منکر #امر_به_معروف_و_نهی_از_منکر #توهین #آبرو #قضاوت #انصاف #گناه_علنی #گناه_مخفی #تحقیر #غیبت #مظلوم_نمایی
Photo

Post has attachment
«رمز شاد زیستن»

فرض کنيد شما به يک سفر ميريد و به شما ميگن که اونجا خيلي جاي شلوغ و پر سر و صدايي است. وقتي ميريد ميبينيد که سر و صدا هست ولي اونقدري که ميگن نبود. قطعا اون سر و صدا اعصاب شما رو خرد نخواهد کرد. ولي مثلا فرض کنيد که به همان سفر که ميريد به شما بگن که اونجا کاملا ساکت و آرام است. بعد شما بريد و ببينيد که کمي سر و صدا داره. ايجا اعصاب شما خرد خواهد شد.

نتيجه اينکه شادي وقتي به دست مياد که ما انتظارات و توقعاتمون از توانايي‌هامون بيشتر نباشه و غم وقتي به وجود مياد که انتظارات و توقعات ما از توانايي‌هامون بيشتر باشه. مثلا در مثال بالا در حالت اول چون شما خودتون رو براي سر و صداي بالا آماده کرده بوديد و در خودتون اين توانايي رو ايجاد کرده بوديد ولي رفتيد و ديديد که سر و صدا کمتر از اونقدري است که شما آماده‌اش هستيد، پس اذيت نميشيد. ولي در حالت دوم چون شما خودتون رو براي حتي سر و صداي کم آماده نکرده باشيد حتي سر و صداي کم هم شما رو اذيت خواهد کرد.

از اين مثالها خيلي ميشه زد. ولي ما اگر خودمون رو براي هر شرايطي آماده کنيم قطعا هميشه شاد خواهيم بود ولي هر قدر که ما خودمون رو براي شرايط سخت آماده نکنيم به همين مقدار در مواجهه با اون شرايط آسيب خواهيم ديد.

https://telegram.me/moghaddaszadeh

#خودسازي #شادي #آرامش #توقع #نشاط #خوشي #انتظار #توانايي #آمادگي
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded