Profile cover photo
Profile photo
Mohsen Ghamari
214 followers
214 followers
About
Posts

Post has attachment
از فیسبوک امین واحدیان

احترام به عقاید

همه ما نظراتی داریم، و نظراتی وجود دارند که آنها را میپذیریم یا با آنها مخالفیم. برخی از مردم، علاوه بر نظر، عقایدی نیز دارند. یعنی اینکه نظراتی دارند که باور کرده‌اند که قطعا صحیح هستند. به اصطلاح به صحت آنان «ایمان» دارند و هیچ شکی را به آنها وارد نمی‌دانند. چنین افرادی از همه انسان‌ها انتظار دارند که به عقایدشان «احترام» بگذارند و صد البته به آنها توهین نکنند. اما معنی این کار چیست؟ احترام به عقیده دقیقا کدام عمل است؟ و یا کدام عمل به معنی توهین به یک عقیده تلقی می‌شود؟

به عنوان مثال، با یک اظهار نظر موضوع را بیشتر توضیح می‌دهم.

به نظر من حجاب یک محدودیت است. حجاب در واقع ابزاری برای کنترل زنان و مقدمه‌ای برای سرکوب حقوق انسانی آنهاست. اساس حجاب بر یک پیشگیری استوار است: پیشگیری از هتک حرمت بدن زن توسط مردان. اعتقاد به حجاب به معنی پذیرفتن این تفکر است که قربانی یک تجاوز جنسی نیز خود بخشی از تقصیر را بر گردن دارد پس باید در پیشگیری از آن نیز همکاری کند، وگرنه او نیز مقصر است. این تفکر، حقوقی را به مردان می‌دهد که استحقاق آن را ندارند و زنان را از حقوقی محروم می‌کند که هر انسانی مستحق آن است. این تفکر ابزاری قدرتمند به دست مردان می‌دهد که با آن می‌توانند بر زنان تسلط یابند و آنان را به میل خود کنترل کنند. از این طریق مردان بخشی از ترس‌های درونی خود را، که در واقع ناشی از آسیب پذیری جنسی و عاطفی آنهاست، آرام می‌کنند. از نظر من زنانی که طرفدار مکانیزم حجاب هستند قربانی شستشوی مغزی هستند و مصلحت خود را نمی‌دانند. در واقع آنان مانند گوسفندانی هستند که عید قربان را گرامی می‌دارند. عقیده به حجاب، عقیده‌ای عقب مانده است که مانند اکثر عقاید قدیمی کوته فکرانه و ابلهانه و صد البته ظالمانه است. عقیده به حجاب باید از سازمان تفکر بشر به کلی برچیده شود.

در این اظهار نظر، بدون ملاحظه، به عقیده حجاب تاخته‌ام. فرض کنید من این اظهار نظر را به عنوان سخنرانی در جمعی عمدتا غیر مسلمان، که اقلیتی مسلمان نیز در بین آنها وجود دارد، ایراد کنم و اکثریت حضار هم آن را تشویق کنند و هورا بکشند. به احتمال قوی آن اقلیت مسلمان خشمگین شده و از ما خواهند خواست تا به عقاید آنها احترام بگذاریم و به آنها توهین نکنیم. اما ما دقیقا برای احترام به عقاید آنان چه کار باید بکنیم؟ اظهار نظر نکنیم؟ یا عقیده آنها را بپذیریم؟ آنها در حقیقت از ما می‌خواهند که ساکت شویم. آنها از ما انتظار سانسور داوطلبانه دارند و این را حق خود می‌دانند. تنها به این دلیل که باور کرده‌اند که «نظر» آنها به طور خدشه ناپذیری صحیح است دیگران باید به آن «احترام» بگذارند و چیزی در مخالفت با آن نگویند. آنها اسم نظرشان آن را «عقیده» گذاشته‌اند و با استفاده از کلمه «ایمان» سعی کرده‌اند به آن تقدسی صمیمی ببخشند. به نقل از بیل ماهر شخصیت لیبرال محبوب اینجانب، «ایمان چیزی غیر از توقف هدفمند تفکر انتقادی نیست».

در واقع احترام یا توهین به عقاید پدیده‌ای ناموجود و بی معنی است و تبدیل شده است به ابزاری برای محدود کردن آزادی بیان و تفکر انتقادی. چیزی که معنی دارد احترام به اشخاص و احترام به حقوق است. به این معنی که اشخاص حق دارند هر عقیده‌ای داشته باشند همانطور که دیگران هم حق دارند تا هر اظهار نظری درباره آن عقاید بکنند. به عنوان مثال، زن مسلمان فرانسوی حق دارد تا در ساحل حجاب بپوشد و کسی حق ندارد او را از این کار منع کند. در عین حال دیگری هم حق دارد این کار او را عقب مانده و ابلهانه بداند و این کار توهین یا تضییع حق تلقی نشود.

به همین دلیل، من به شما مخاطب گرامی احترام می‌گذارم، نه لزوما به نظراتتان. حتی نظراتی که ممکن است آنها را عقیده بنامید.

Post has attachment
اخیرا اوباما مقاله‌ای تو مجله علمی جاما (The Journal of the American Medical Association) منتشر کرده که گویا ایشون رو به اولین رییس‌جمهور آمریکا تبدیل میکنه که در زمان ریاست جمهوری یه مقاله داده. موضوع مقاله هم بیمه درمانی همگانی هست که همین اخیرا با هزار ضرب و زور اجراییش کرد و اینجا ازش با دادن اعداد و ارقام دفاع میکنه. باشد که دانشجوهای دکترای تنبل یه کم یاد بگیرند به خودشون بجنبند.
پ. ن. بنده همین اخیرا دفاع کردم و بنابراین تیکه بالا دیگه شامل حال خودم نمیشه:)

Post has attachment

کسی میدونه چرا اینقدرخاکِ بی‌بی‌سی تو سرش شده؟ حسین تُهی؟!!! ساسی مانکن؟؟!!!

Post has attachment
بر شما باد که در اسرع وقت فیلم زوتوپیا (zootopia) رو ببینید. انیمیشن عالی، موزیک عالی، داستان هم جذاب. پیام اخلاقی هم حتی داره! دیگه چی میخواید؟ مناسب برای همه گروه‌های سنی هم هست، دریغ از یه بوس کوچولو. الان هم که دیگه کم کم عیده و‌همه خانواده دور هم جمع هستید پس هرجور شده بگردید و تو بازار فیلمای غیرقانونی پیداش کنید و‌ببینید. کلی هم میخندید و کانون خانوادتون گرم‌تر هم میشه. ضمن اینکه دوساعت کمتر غیبت می‌کنید و بعدش کمتر به جون همدیگه میفتید. خلاصه از من گفتن بود. پیشاپیش هم عیدتون مبارک :)

Post has attachment
اگه واسه شما هم سواله که چرا لهجه برنی سندرز تا حدودی شبیه انگلیسی بریتانیایی میزنه بد نیست که این ویدئوی کوتاه رو ببینید. کلا تو کمتر از 5 دقیقه اطلاعات خوبی هم از تغییر لهجه آمریکایی ها میده که هم جالبه و هم تا حدی بامزه.

Post has attachment
پریشب قسمت شد و رفتیم اولین سانس فیلم جدید برادران کوئن، "درود، سزار" یا "Hail, Caesar"، رو دیدم. شاید تنها چیزی که باعث شد زود برم و فیلمو ببینم همین سازندگانش بودند که البته تا حدی انتظار اولیه منو بالا برد. خواستم بیام اینجا و یه کم دَری وَری بگم ولی گفتم قبلش یه چندتا از نقدهای معتبر مثل نیویورک‌تایمز یا رولینگ‌استونز رو بخونم بعد افاضه کلام کنم. نتیجه این شد با اینهمه تعریف و تمجید که خوندم فهمیدم که گویا من خیلی چیزی از سینما حالیم نیست و بهتره اظهار نظری نکنم ولی علی‌ایحال بعنوان یه مخاطب عام (آخ که چقدر اعتراف به عوام بودن درد داره!!) حق خودم می‌دونم که نظرمو بگم: اصلا توقع چیزی مثل لبوفسکی بزرگ، فارگو یا جایی برای پیرمردها نیست رو نداشته باشید. فیلم تو استودیوهای فیلم‌سازی هالیوود تو سال ۱۹۵۱ میگذره و سعی میکنه چندتا اتفاق کوچیک رو حول یه اتفاق بزرگ‌تر (آدم‌ربایی) شکل بده. همون‌جور که تریلر فیلم ادعا می‌کنه، پُرستاره‌ترین فیلم ۲۰۱۶، فیلم واقعا پرستاره است (جرج کلونی، اسکارلت یوهانسن، جاش برولین، چَنین تیتوم، جونا هیل و ...) اما ۱ ساعت و ۴۶ دقیقه به هیچ عنوان این فرصت رو ایجاد نمی‌کنه که شخصیت‌ها شکل بگیرند ضمن اینکه خیلی‌هاشون اصلا به هم ارتباطی ندارند و همونجور که گفتم اتفاقات مستقلی حول یه داستان دیگه هستند. اگرچه همه بازیگرها به شدت قوی بازی می‌کنند و کمدی هر از گاهِ فیلم واقعا خنده رو به لب میاره، اما فیلم برای من مخاطب عام (آاخ!) کِشنده نبود. تصور می‌کنم که این فیلم یکی از کارهای برادران کوئن خواهد بود که خیلی زود فراموش خواهد شد و در آینده خیلی کمتر درموردش خواهیم شنید. رِیتینگ فیلم تو IMDB فعلا 7.3 هست و باتوجه به اینکه فقط چند روز از اکرانش تو آمریکا میگذره و عموما ریتینگ به مرور زمان پایین‌تر میاد میشه گفت که احتمالا پیش‌بینی من درست از آب دربیاد. با این وجود اگر عشق سینما باشید، منظورم اینه که سینما رو واقعا مطالعه کنید، این فیلم احتمالا براتونن جذابه و حرفی برای گفتن داره. اما اگه فقط دنبال سرگرم شدن می‌گردید توصیه می‌کنم گزینه‌های دیگه رو هم درنظر بگیرید.

Post has attachment

Post has shared content
اگه تا الان فکر می‌کردید که فقط بعضی از مسلمان‌زاده‌ها ممکنه از طریق عوض کردن دینشون سواستفاده‌ کنن و مثلا یه پناهندگی بگیرن، خب اشتباه می‌کردید:
«سال‌هاست که ما شاهد هستیم در برخی از خانواده‌های اقلیت‌های دینی، یکی از فرزندان اعلام می‌کند مسلمان شده و به این ترتیب، ارثیه پدری را کاملا تصاحب می‌کند و با استناد به این ماده، هیچ سهمی هم به خواهر و برادر و مادرش داده نمی‌شود. این در حالی ‌است که خیلی از این افراد اعتقادی هم به دین اسلام ندارند و فقط با استفاده از این امکان قانونی، ثروت خانوادگی را تصاحب می‌کنند و بعد هم از کشور خارج می‌شوند»
اگر ما کافریم چرا در مجلس حضور داریم؟
شرق: یوناتن بت کلیا، نماینده آشوریان در مجلس، روز دوشنبه در نطق میان‌دستور خود، ضمن تبریک فرارسیدن ایام ولادت پیامبر اسلام و حضرت مسیح و سال نوی میلادی، تقاضای رفع مشکلات قانونی جوامع اقلیت‌های دینی خصوصا بحث عدم برابری در قصاص و ماده ٨٨١ مکرر قانون مدنی را مطرح کرد. بت کلیا در گفت‌وگو با «شرق» درباره این درخواست خود گفت: «بر اساس ماده ٨٨١ مکرر قانون مدنی، كافر از مسلم ارث نمي‌برد و اگر در بين ورثه متوفاي كافر مسلم باشد وراث كافر ارث نمي‌‌برند اگرچه از لحاظ طبقه و درجه مقدم بر مسلم باشند». او افزود: «با وجود اینکه در قانون اساسی صراحتا بیان شده که جوامع مسیحیان و زرتشتیان و کلیمیان به عنوان اقلیت‌های دینی رسمی کشور پذیرفته شده‌‌اند و بحث اهل ذمه‌بودن آنها هم در همان اوایل انقلاب بسته شده و حتی مقام معظم رهبری نیز در نظر و فتوای تاریخی خود درخصوص برابری دیه از عبارت اقلیت‌های دینی رسمی کشور استفاده کرده‌‌اند، متأسفانه همچنان در محاکم قضائی، این ماده به اقلیت‌های دینی رسمی و پذیرفته‌شده کشور هم تسری داده می‌شود». بت کلیا با انتقاد از سوء‌استفاده‌هایی که از این ماده می‌شود، تصریح کرد: «سال‌هاست که ما شاهد هستیم در برخی از خانواده‌های اقلیت‌های دینی، یکی از فرزندان اعلام می‌کند مسلمان شده و به این ترتیب، ارثیه پدری را کاملا تصاحب می‌کند و با استناد به این ماده، هیچ سهمی هم به خواهر و برادر و مادرش داده نمی‌شود. این در حالی ‌است که خیلی از این افراد اعتقادی هم به دین اسلام ندارند و فقط با استفاده از این امکان قانونی، ثروت خانوادگی را تصاحب می‌کنند و بعد هم از کشور خارج می‌شوند». او با بیان اینکه هر پنج نماینده اقلیت‌های دینی در مجلس در سال‌های گذشته در نطق‌هایشان خواستار تعیین تکلیف این ماده قانونی شده‌‌اند، به طرح دوفوریتی این نماینده‌ها در مجلس هفتم اشاره کرد و گفت: «در آخرین سال مجلس هفتم ١٩٨ نفر از نمایندگان طرح دوفوریتی دراین‌باره امضا کردند. اما آقای حداد که رئیس مجلس بود، گفت نیازی نیست دوفوریتی باشد و بهتر است به صورت عادی اعلام وصول شود. به این ترتیب بعد از اعلام وصول، آن را به کمیسیون قضائی فرستادند و هنوز همان‌جا مانده است. مجلس هفتم و هشتم تمام شد و الان هم که در پایان مجلس نهم هستیم، هنوز خبری از بررسی این طرح نیست». بت‌کلیا درباره پیگیری موضوع در قوه قضائیه هم، با بیان اینکه اگر ما کافریم، پس من در این مجلس چه کار می‌کنم؟! گفت: «من اعتقاد دارم اگر آقای شاهرودی در رأس قوه قضائیه مانده بود، تا الان این مشکل حل می‌شد. چون بعد از اینکه ما به صورت مفصل با ایشان در چند نوبت صحبت کردیم، ایشان حتی یک کتاب دراین‌باره نوشتند که ادیان رسمی مشمول قاعده کافر نمی‌شوند». این نماینده آشوریان در مجلس با اشاره به اینکه تغییر این رویه در دستگاه قضائی نیاز به فتاوای علمای اسلام دارد، از مراجعه نمایندگان اقلیت‌های دینی به برخی علما خبر داد و گفت: «تاکنون از آیت‌الله محقق‌داماد و آیت‌الله صانعی فتواهایی گرفته‌ایم. حدود هشت ماه قبل هم خدمت آیت‌الله مکارم‌شیرازی رسیدیم اما متأسفانه هنوز جوابی از ایشان دریافت نکرده‌ایم. با آیت‌الله شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران هم دیدار داشتیم که در آن دیدار هر پنج نماینده اقلیت‌های دینی حاضر بودیم. ایشان هم تأکید داشتند نباید این قانون مشمول اقلیت‌های دینی رسمی کشور شود و قرار شد فتوایی صادر شود که تا امروز خبری نشده است».
تصاحب زمین کلیسا توسط یک هیأت
این نماینده آشوریان در مجلس، همچنین در بخش دیگری از نطق روز دوشنبه خود، در سخنانی خطاب به رئیس‌جمهوری، از محدودیت‌های استخدامی دستگاه‌های دولتی برای استخدام اقلیت‌های دینی رسمی کشور در مقام‌های نظامی، امنیتی، مدیرکلی، معاون مدیرکلی، سفیری و غیره انتقاد کرد و گفت: «در تدین به دین اسلام در فرم‌های کارگزینی این مناصب و آگهی‌های استخدامی، دلیلی روشن بر این ادعاست». او همچنین در بخش دیگری از نطق خود، از تصرف اموال وقفی جامعه آشوریان نیز انتقاد کرد و دراین‌باره گفت: «قریب به دو سال است که گروهی در لوای هیأت مذهبی، به بهانه تأسیس و بنای حسینیه، زمین متعلق به کلیسای کاتولیک آشوری کلدانی در خیابان پاتریس لومومبای تهران را به صورت غیرقانونی تصرف کرده‌‌اند و با وجود مراجعات مکرر و بررسی متعدد مسئولان، به تصرفات غاصبانه خود ادامه داده و ادعای دین‌داری هم می‌کنند و این در حالی است که حسب نص صریح احکام فقهی، عبادت در زمین غصبی، باطل بوده و موردقبول نیست». بت کلیا در گفت‌وگو با «شرق»، از مراجعه به یونسی برای حل این مشکل خبر داد و از اینکه دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها گفته دراین‌باره کاری از دستش برنمی‌آید، انتقاد کرد. او افزود: «جای تعجب است که پس از همه این پیگیری‌ها هنوز این افراد به اسم هیأت مذهبی به اقدام غیرشرعی و غیرقانونی خود ادامه می‌دهند و صراحتا به نهادهای رسمی و حکومتی و جامعه مسیحیان کشور دهن‌کجی می‌کنند».
http://sharghdaily.ir/News/82074/
Photo

Post has attachment
باید گفت که مرزهای مستندسازی با این مجموعه 10 قسمتی اخیر و پرسروصدای نتفلیکس (Making A Murderer) تا حد زیادی جابجا شد. فعلا فقط میشه اونو روی Netflix تماشا کرد اما قسمت اولش روی یوتیوب هم هست. کل ده قسمت که همین 18 دسامبر پخش شد وقایع مربوط به دادگاههای استیو ایوری (Steven Avery) رو طی 10 سال گذشته پوشش میده. استیو ایوری که یک بار در سال 1985 برای اقدام به تجاوز به عنف به زندان محکوم شده هیچوقت این اتهام رو قبول نمیکنه و نهایتا بعد از 18 سال موفق میشه که بیگناهیشو ثابت کنه. اما 2 سال بعد از آزادی و درحالیکه در حال طی مراحل تعقیب قضایی سیستم پلیس و دادگستری بوده، به یک قتل دیگه متهم میشه و دوباره زندان میفته. استیو این اتهام رو هم هیجوقت نمیپذیره و همین موضوع توجه دوتا دانشجوی فیلم سازی رو جلب میکنه و اونها شروع میکنن به مستند کردن همه پروسه قضایی و نهایتا نتفلیکس قبول میکنه که اون رو درقالب یک سریال مستند پخش کنه. در کل پروسه دفاع وکلای استیو دلایل زیادی رو میارن تا ثابت کنن که کلِ شواهد و مدارک توسط یک یا چند پلیس دیگه و برای برداشتن استیو از سر راهشون ساخته شده، چیزی که بعضا هم بسیار قانع کننده بنظر میاد و البته همین موضوع فعلا خیلی سروصدا بپا کرده.
سریال بشدت گیرا، تکان دهنده و اعتیادآوره طوری که من تو این ایام تعطیلات آخر سالی هر 10 ساعتشو پیوسته تماشا کردم. دیدنش رو قویا توصیه میکنم بخصوص که اطلاعات خیلی خوبی درخصوص سیستم قضایی آمریکا و البته نواقص فعلیش به بیننده میده.
Photo
Wait while more posts are being loaded