Tohle je post, který pracovně nazývám DILEMA DIGITÁLNÍHO ŘIDIČE. Omlouvám se za délku, ale budu rád, když text dočtete do konce, protože mě zajímá váš názor.

Během posledních několika týdnů jsem četl několik větších článků o autech bez řidiče (mimo jiné byly nedávno zákonem "vpuštěny" na silnice v Nevadě).

Hodně přemýšlím o jedné takové maličkosti. Ale od začátku. Víme, že auta jsou vybavena velmi citlivými senzory a chytrým "mozkem", který všechny vjemy vyhodnocuje. V důsledku toho umožňuje autu velmi bezpečný pohyb po silnici, údajně mnohem bezpečnější, než může nabídnout "živý" řidič (který má jednou hlad, jindy je unavený, případně se hádá s manželkou). Ze statistik vyplývá, že za několik let pokusů zejména v Kalifornii se pouze jednou stalo, že by bylo auto bez řidiče účastníkem dopravní nehody. Způsobil ji ovšem řidič jiného auta.

A tím jsme u toho. Všichni víme, že na silnici jsou situace, kdy se nehodě nedá zabránit. Úlohou řidiče je pak pouze minimalizovat ztráty, případně - eufemisticky řečeno - "optimalizovat" jejich dopad. Brutálně se to dá napsat takto: když se dostanete do situace, že na jedné straně vozovky bude cyklista, a na druhé protijedoucí plně naložený náklaďák jedoucí stovkou, a vy povezete v autě svou rodinu s dětmi ... tak nějak mi z toho vychází, že buď racionálně, anebo instinktivně strhnete volant směrem k cyklistovi. Sorry, kámo!

A já se ptám. Jak jsou v takovém případě naprogramovaná auta bez řidiče? Vyhodnocují situaci tak, aby došlo k nejmenším ztrátám na životech? A když jde o život pasažéra versus život řidiče jiného auta, dává automaticky řízené auto přednost "vlastním" lidem? Jak se počítač rozhoduje? Nebo jinak: Je etické tyto reálie při programování zohlednit?

Vím, můžeme se o realitě jen dohadovat. Takže mě spíš zajímá, jak si myslíte, že by to MĚLO být. Měl by počítač automaticky řízeného auta vědět, kdy má na palubě tři malé děti, a kdy jen jednoho osmdesátiletého důchodce, aby podle toho "optimalizoval" následky nehody?

Omlouvám se za poněkud naturalisticky vykreslené dilema. Ale zajímá mě, co si o tom myslíte, protože o tom sám přemýšlím. Díky!
Shared publiclyView activity