Profile cover photo
Profile photo
Michal Miko
89 followers -
Freelance Graphic Designer
Freelance Graphic Designer

89 followers
About
Michal's interests
Michal's posts

Post has shared content
Americký systém bankovnictví je ve srovnání s tím českým žalostně zastaralý. Ale není to tím, že bychom v ČR byli early adopters. Právě naopak.

Jde o typický příklad toho, že když nějaký subjekt (stát, organizace, rodina, člověk) přejde na inovaci jako jeden z prvních, bude později mít problém s udžováním zastaralé infrastruktury, zatímco "opozdilci" vejdou do inovace už ve chvíli, kdy jsou základní věci lépe dořešené.

Nejdřív pár příkladů z amerického bankovnictví:

● V americe stále frčí šeky. Při založení účtu jsme s manželkou dostali šekové knížky: cáry papíru, na které napíšete komu co chcete zaplatit. Dotyčný pak šek donese většinou k bankomatu. Bankomat šek spolkne, oskenuje, digitálně přečte. Ale i tak to pak musí (zvlášť u vyšších částek) manuálně někdo překontrolovat.¹
● Znáte "embossované" karty? Takový to, že jsou písmenka a čísla na kartě vystouplá? V ČR je to pokud vím čistě marnivá / okázalá záležitost, která v reálném světě nemá praktické využití.² V USA ale ještě najdete místa, kdy vám kreditní kartu projedou takovým malým tiskařským lisem,³ který otiskne písmenka a čísla z vaší karty na papír. Když jsem to viděl poprvé, připadal jsem si jako v dobách Johana Gutenberga.
Inkaso v ČR funguje tak, že nejdřív musíte dát svolení, a teprve pak může nějaká firma (typicky poskytovatel služeb) vybírat z vašeho účtu peníze. Ne tak v Americe. Tady stačí, aby firma znala vaše číslo účtu.⁴ Toť vše. Nemá žádný limit, a musíte věřit, že vám nevybere víc než byste chtěli zaplatit. Proto se tady také číslo bankovního účtu nikde nepublikuje. Kdokoliv by vám mohl vybrat cokoliv.
Čipové karty jsou tady nejposlednější novinkou. Většina terminálů na ně ještě není připravená.
● Ať už čipová nebo ne, elektronická nebo přes primitivní lis, platba kartou nikdy není finální v čas transakce. V ČR jste zvyklí, že transakce kartou je finální. Tady ne. Když například platíte v restauraci, napíšete spropitné až po použití karty. Restaurace pak upraví částku o spropitné zpětně. To znamená, že v bankovnictví máte transakci, ale je u ní napsané, že částka nemusí být finální. A je to napsané u každé transakce kartou.

Jak je možné, že je na tom v oblasti bankovnictví tak pokročilá konzumní společnost hůř než postkomunistická země? V softwarovém světě je na to zavedený termín: legacy system.⁵ Prostě, v USA byly kreditní karty už v dobách, kdy primitivní lis nebyl zastaralý — byl to jediný způsob používání karet. A když máte 300 miliónovou zemi používající lis, nemůžete je v jednu chvíli všechny hodit do koše a začít znovu. Většinou musíte podporovat více systémů zároveň, což samo o sobě přináši velkou komplexitu, a zpomaluje inovaci.

Srovnejte s ČR, kde kreditky (doslova?) neexistovaly až do devadesátých let. A mezi obecnou populaci se dostaly ještě později. Je jasné, že v devadesátých letech nebudete restaurace vybavovat lisem. A taky se poučíte z problémů, na které narazili "early adopters" před vámi. (Například to s tím inkasem.) Máte desítky let, ze kterých čerpat zkušenosti, a nemáte žádný vlastní legacy system, se kterým byste museli být kompatibilní.

Aby bylo jasno, tahle zastaralost vinou rychlého přijetí technologie se samozřejmě týká i nás. Počkejte pár (desítek?) let a srovnejte si české bankonvnictví s tím asijským. 

Ale nemusíme hned do budoucnosti. Srovnejte si připravenost českého internetu na mobilní zařízení,⁶ s tím, jak jsou připravení v zemích na východ od nás, například v Rumunsku. Česko má tu "smůlu", že zde relativně dlouho a dobře funguje desktopový web — který je v tomto případě oním "legacy systémem".

___
[1]: Tohle nevím, jenom si to myslím.
[2]: Měl jsem v ČR embossované i ne-embossované karty mnoho let, a rozdíl jsem nepoznal. Naopak, embossovaná karta je méně praktická tím, že zabírá více místa v peněžence (vyšší profil). Pokud máte malou peněženku do kapsy, poznáte to.
[3]: https://www.youtube.com/watch?v=HB81UgdqgT0
[4]: Také musí znát routing number, ale to je například společné pro všechny klienty konkrétní banky v daném státě.
[5]: https://en.wikipedia.org/wiki/Legacy_system
[6]: https://stav-mobilniho-webu.appspot.com/

Post has attachment
Možná se někomu bude hodit - prodám 2 ks bezdrátového wifi USB adaptéru s podporou 802.11b/g/n protokolu. Funguje v pásmu 2,4GHz, napají se z USB. Chvíli používán jen jeden adaptér. Oba funkční.
Už nějakou dobu používám ac síť, takže mi doma leží nevyužité.
150 Kč/ks
Photo

Post has shared content
Dejte si pozor při přechodu z Windows Phone na iPhone...
Photo

Post has shared content
Je to smutný, ale brečel jsem smíchy :-D
EDIT: Pokud neběží titulky, tak si je zapněte ;-)

Post has attachment
Fakt úžasný dopisy známých osobností... Tak třeba jsem vůbec netušil, že Gandhi napsal v roce 1939 dopis Hitlerovi. Vlastně jsem netušil ani o jednom z těch všech dopisů, ale jsou opravdu inspirující.

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Bremen 2015
29 Photos - View album

Post has attachment
Včera si můj router Netgear R6300 řekl, že už napřenášel dost dat a bez varování ukončil provoz. Takže včera objednán a dnes vyzvednut jeho nástupce od D-linku. Takže král je mrtev, ať žije král! 
Photo

Post has shared content
Po změně bydliště jsem musel oběhat asi 10 úřadů, takže pro mě žádné překvapení. Nicméně ostuda to je, to jo.
Pořád si kladu otázku, jaký je sakra problém konečně propojit všechny systémy a vytvořit jeden moderní web, kam se přihlásím a provedu veškerou e-gov agendu od zaplacení daně z nemovitosti po popelnice. A jednou třeba i odvolím.

S tímto tempem se toho dočkám možná někdy v roce 2050 a leda v nějakém alternativním vesmíru.

Post has shared content

Post has shared content
Jak ještě víc zmrvit beztak už technicky hroznou fotku? Přidáte do ní ve PS nějakej strašlivej a nesmyslnej efekt. Třešničkou na dortu už jsou potom jen ty nadšené komentáře. Proto hodnocení (ani u vlastních fotek) na 500px neberu vůbec vážně.
Wait while more posts are being loaded