Profile cover photo
Profile photo
Mehrdad Razi
2,999 followers -
این نیز بگذرد، البته به قیمت پاره شدن ... ن بنده و ... ! بگذریم.
این نیز بگذرد، البته به قیمت پاره شدن ... ن بنده و ... ! بگذریم.

2,999 followers
About
Mehrdad's posts

Post is pinned.Post has attachment
زندگی در لحظه

Post has attachment

Post has attachment
اینو باید پرینت کنن بزنن در یخچال دفسرده‌ها
Photo

Post has attachment
این را پشت صندلی آقای راننده پیدا کردم. نوشته است که اگر او (یک خانم) می‌گوید نه، جواب نه است! یعنی نه عصبانی شو؛ نه احساس حقارت کن و نه سماجت به خرج بده از علامت المپیک بالای این نوشته حدس زدم که شاید متعلق به ایام المیپ باشد. یعنی زمانی که این مردم میزبان مردمانی از سراسر دنیا بودند که برای تفریح می‌آمدند و تصویری کاملاً جنسی از برزیل داشتند که البته جذابیت‌های زنان برزیلی با پوشش کاملاً راحت، چه بسا به این تصور دامن می‌زد. سال‌ها پیش در فیس‌بوک نوشته بودم که تمام فرهنگ یک جامعه از ابتدای کار تعلیم و تربیتی که تدارک می‌بیند باید جوانان به ویژه مردان جوان را برای این لحظه‌ی خطیر آماده کند. درست در این لحظه است که می‌توان محک زد که یک فرهنگ تا چه حد در آموزش جنسی- عاطفی مردم خود موفق شده است. کار شهرداری هیو دو ژانیرو درخور تحسین است اما برای من واضح است که با یک موعظه‌ی اخلاقی یا شبه‌اخلاقی مانند این کار درست نمی‌شود. بلکه باید زمینه‌ی بروز تمامی حساسیت‌هایی را دفع و نفی کرد که شنیدن پاسخ منفی را عملاً بسیار دشوار می‌سازند. این حساسیت‌ها عموماً به احساس تملک مرد جوان بر پیکر زنی که دوست دارد بازمی‌گردد. جوامعی که بر تشکیل خانواده پافشاری موکد دارند، اغلب این احساس تملک مرد جوان را به طرق مختلف تأیید و حتی تحسین می‌کنند. از آن سو، زنان جوان هم چنین توقعی از یک رابطه‌ی اصیل دارند و پیشاپیش چنین تعصبی را طلب می‌کنند. باید پراتیک (سلوک) اجتماعی بین دو جنس را به نحوی تنظیم کرد که همگی بفهمیم و درونی کنیم که دوست داشتن کسی حقی را برای ما اثبات نمی‌کند. باید بیاموزیم و یاد بگیریم که عالی‌ترین رفتار انسانی، پذیرش آزادی و اختیار همشهری‌ست حتی آزادی و اختیار او در رد کردن درخواست دوستی خالصانه. پذیرش آزادی کسی که او را نمی‌شناسیم و اساساً توجهی به او نداریم، امر خطیری نیست. هنر این است که بفهمیم آن کس که به او عمیقاً بذل توجه کرده‌ایم، حق دارد که مودبانه، این بذل توجه را به هیچ بگیرد! چنین درجه‌ای از شعور اجتماعی، سالیان درازی تمرین ذهنی و عملی می‌خواهد. اینجا هم مانند مابقی قلمروهای حیات، از موعظه‌ی اخلاقی صرف، هیچ کاری برنمی‌آید. چند داستان یا فیلم سینمایی می‌شناسید در تمجید از کسی که «نه» می‌شنود و با اعلاء درجه‌ی شهود هضم می‌کند!؟ در عوض چند داستان یا فیلم می‌شناسید در تمجید از عاشق دلسوخته‌ای که خود از کار و زندگی می‌افتد، به خودش صدمه می‌زند و یا حتی می‌کشد، چون وسواس‌گونه به پاسخ منفی دیگری آویخته است!؟ آفرین به هنرمندی که برخلاف جریان رایج معمول ادبیات و سینما، تصویری با شکوه از اولی بسازد و افسانه‌ی بدآموز عاشق دلسوخته را رها کند.

Post has attachment
بعد از هزار سال یک‌نفر هم از ما عکس خوبی گرفت
ممنون دوست‌جان
Photo

یک
جمله معروفی هست که میگه سن که رسید به پنجاه، فشار میاد به چند جا!
حالا خدا رو شکر من نیم قرن زندگی نه چندان پرافتخار، ولی سلامت رو رد کردم و هنوز خیلی فشاری نیومده، یا اومده و من بی‌خبرم.
اما باگ و ارور آفرینش برای بدن و فیزیک مرد و زن بالای پنجاه سال، که همون ذخیره احمقانه چربی باشه، حتی برای من که شش ماه دیگه سی سال گیاهخواری رو دارم پشت سر می‌گذارم هم داره ظاهر میشه.

بعد از سی سال رژیم گیاهی و حذف خیلی چیزها از سفره غذایی، به نظر میاد نوبت رسیده به عشق ازلی و ابدی من در بین خوراکی‌ها، یعنی انواع نان و این روزها نان سنگک.
هر طور تحقیق و امتحان کردم، ظاهرا برا من بزرگترین دلیل و اون که خیلی موثره حذف نون از سبد غذایی باشه که خب با چشمانی پر اندوه انگار لازمه که حذفش کنم یا خیلی‌خیلی کم.

دو
امروز صبح بین خواب بیداری و حتی شاید هم تو خواب بوده، داشتم با خودم فکر می‌کردم که اگر من جای خدا بودم یکی دو تا باگ و ارور در آفرینش رو حذف می‌کردم، اون هم هزاران سال بعد خلقت.
یکی حذف درد و رنج ناشی از دوره پریود و زایمان برای خانم‌ها و دیگری اضافه کردن یک آپشن به توانایی‌های بشری، مثلا اینکه بتونه در هر ماه فقط یکی دو شب، به اختیار و انتخاب خودش هر چیزی رو که دوست داره خواب ببینه.
.
پ.ن: همچنان معتقدم خداوند باید بعد این همه سال فکری برای آپگرید و رفع نقایص خلقت انجام بده.

Post has attachment
Photo

گویند مرو در پی آن سرو بلند
انگشت نمای خلق بودن تا چند؟
بی‌فایده پندم مده ای دانشمند
من چون نروم که می‌برندم به کمند؟
سعدیِ داغون

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Photo
Wait while more posts are being loaded