Profile

Cover photo
Mehrdad Razi
Lives in Tehran
2,832 followers|4,587,496 views
AboutPostsCollectionsPhotosVideos

Stream

Pinned

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
زندگی دقیقا یعنی همین
مفهوم واقعی زندگی در لحظه به زبان ساده، یعنی همین ایستادن و پریدن از چاله آب
یعنی پیاده شدن از اتوبوس و عکس گرفتن از یک شکوفه
هزار سال پیش هم این رو گذاشته بودم ولی خب هیچوقت کهنه و تکراری نمیشه
 ·  Translate
125
8
Ali Nikdel's profile photoPejman Derogari's profile photoNahid Sheikhi pour's profile photoAlireza Khajeh's profile photo
7 comments
 
وقتی بند رو میذاره رو زمین و میره سمت آب هی بر می گرده سگه رو نگاه میکنه که ببینه نرفته باشه سگه :)))
ادم هر چی به این بچه هه نگاه کنه سیر نمیشه :)
 ·  Translate
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
بیگ بنگ: این روزها به بهانه های مختلف نام پروژه ای به نام مریخ – ۱ یا Mars-One شنیده می شود، به خصوص پس از انتخاب فهرست 100 نفره نهایی که سه تن از آنها ایرانی
7
ali farzad's profile photo
 
مرسی. فقط نویسنده خیلی آب بسته بود به مطلب. 
 ·  Translate
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
قدیما یک جمله بود می‌گفتن مثلا چای دارچین همه چی رو درمان می‌کنه به جز قرض و بدهی و کچلی :D
شما میتونستی به جای چای دارچین هر چی بگذاری تو جمله.
مثلا شبیه همین جمله در عکس و متن زیر :D
 ·  Translate
18
1
MR MASK's profile photopegah shanbezade's profile photo‫بهرام روحانی‬‎'s profile photo
2 comments
 
تبلیغ دوربین کنونه
 ·  Translate
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
می ترسم... هنوز می ترسم. این‌ها چه دلی دارند
شما راحت بخواب آقا، این‌ها اصلا دل ندارند
-----------------------------------------------
یاد مردی استخواندار
مسعود بهنود
نمونه یک استخوان درشت سنتی ایرانی بود، از آن ها که در قصه ها می نویسند. به راستی خودساخته، بی تعارف با همه درشتی به دام افتاده. اما تا لحظه موت یعنی نود و چند سالگی برای اثبات ظلم و افشای ظالم کوشیده. زندگیش درسی است مانند همه بزرگان عالم. نه به خاطر این که ثروتی اندوخته بود از کتاب و چاپ که او را در کنار ثروتمندان اشراف و خانواده های به نام قرار داده بود، بلکه برای همین درشت استخوانی. انقلاب ایران او را در اوج به دام کشید، به خاطر این که خدمت بزرگی به فرهنگ و ادب ایران کرد و در مطرح کردنش کوشید، بلکه برای این که آرام نشد، لحظه ای خود را رها نکرد به پذیرش ظلم.
کوتاه زمانی بعد از خلاصی از زندان، همه تهدیدها و خطرات و ابراز نگرانی نزدیک ترین نزدیکان را نادیده گرفت وقتی گفتند دست بردار از افشا و فریاد، به همه گفت تنهایم بگذارید می دانم که شما را هم به خطر می اندازم ولی از من دوری کنید.
او عبدالرحیم جعفری، با چنان که چاپخانه دار ها و کارگران کتابفروشی ها می شناختند «آقاتقی» بود. تا وقتی کتاب «در جستجوی صبح» خاطرات وی را نخوانده باشید تصوری از فقر و یتیمی و زندگی سخت دوران وبایی ندارید. بخوانید صحنه ای را که کارگران اغلب مانند وی یتیم در چاپخانه دو ساعت وقت خواب دارند و باید به سرعت جای خود را به کارگران شکسته بعدی بدهند، وقتی نوبتشان می رسد مانند تخته ای رها می شوند روی تشک شپش زده که صدها تن رویشان افتادند در دو ساعت هایشان. و بخوانید از شبی که نوبت خواب بعدی رسیده اما هر چه صدایش می کنند برخاستنی نیست، سرکارگر بغلش می کند، می ایستد اما باز رها می شود. ماشین تق تق کنان منتظر است، انگار سرنوشت به مویی بسته که ناگهان بچه یتیم سیزده ساله به صدایی بلند به گریه می افتد، صدای شکستن کوه به گوش می رسد وقت خواندن این بخش از کتاب خاطراتش. و آن گاه است که می گوید دریچه ای در سرم باز شد، به نوعی عرفان رسیدم.
و اوست عبدالرحیم جعفری که می ایستد و می سازد و پنجاه ساله که شد بزرگ ترین ناشر خاورمیانه نام داشت جاه طلبیش در وصف نمی گنجید. سرنوشت خودساخته ها را چاپ می کند و با شوق می خواهد مانند تک تک آن ها شود. می خواهد ایران را مانند آمریکا کند و خودش بشود هانری فورد، یا هرست. و در دهه پنجاه هیچ عاملی جلو حرکتش را نمی گیرد. هم کتاب های جیبی را می تواند نجات دهد، هم کتاب های درسی را ، هم انتشارات خوارزمی را، هم چاپخانه بخرد و به دولت هم کمک کند . در مقابل همت بلند خود هیچ سدی نمی بیند. حتی انقلاب. همه روزها که مغازه ها را بیخودی به آتش می کشند جوانان و نوجوانان ریخته از حاشیه به متن شهر. به کتابفروشی بزرگ امیرکبیر کاری نمی توانند کرد. کتابخانه مرکزیش. چرا که مرد بلند قلدی با لباس شیک و عینکی که ضعف چشمانش را می پوشاند از طلوع صبح در مغازه است کتاب هایش هم چیده شده.
شاید در تاریخ معاصر تنها یک بار است که فهرستی از روشنفکران و عالمان ایرانی تهیه می شود و همه قبیله با هم دشمن کنار هم امضا گذاشته اند از توده ای ها و سلطنت طلبان، ملی و چپ و راست و آن هم نامه ای است که امضا کرده و شهادت داده اند که فقط عبدالرحیم جعفری است که به هیچکدامشان بابت چاپ کتاب هایشان بدهکار نیست. در این حالت بیش از هزار شاعر و نویسنده و مترجم و مولف صاحب نام که بیش از این هم نبودند در انتظار چاپ کتابشان توسط معتبرترین انتشاراتی کشور، در انتظار او بودند. ارم امیرکبیر یعنی موفقیت برای همه صاحبان قلم بود.
و این همه در لحظه ای قرارست فروافتد. آقای جعفری شبیه به هیچ یک از کسانی نیست که به سایه قلم خلخالی و گیلانی و دیگران مصادره اموال شدند، رضایت دادند و جان به در برند یا نبردند. او به زندان افتاده اما رضایت نمی دهد. از او امیرکبیر را می خواهند و او نمی دهد. صدایش بلند است من امیرکبیر را با عرق جبین ساختم برای چه باید واگذارش کنم، به سود خودتان هم نیست داغانش می کنید، ویرانش می کنید، مگر انقلاب نکرده اید که مملکت را آباد کنید چرا خرابکار شده اید. در سخت ترین روزهای زندان رضایت نمی دهد تا زمانی که که صدایش می کنند و آقای احمد جنتی حکمی در مقابلش می گذارد حکم اعدام محمدرضا تنها پسرش. امضایش پای ورقه رفت تا جان تنها او مصون بماند.
از سال ۱۳۶۲ که از بند آزاد شد، لحظه ای از گفتن ماجرای ظلم و تلاش برای یافتن یکی که این ظلم را پاک کند بازنماند. روزگاری همه از او گریختند و بازنماند. خود را به حق می دید و افتاده بود در دامی که حق برایش معنا نداشت. سازمان تبلیغات اسلامی امیرکبیر را می خواست و جعفری این را ظلم می دید.
بیست سال خاطراتی که گفت در قفس ماند و هیچ راهی برای انتشارش نبود. همه وزیران می خواستند اما نمی توانستند در برابر رییس سازمان تبلیغات اسلامی کاری کنند. تا دوره اصلاحات رسید و باز در مقابل قدرت احمد جنتی کسی را توان نبود و اگر هم مجوزی می رسید کسی را توان چاپ و توزیع نبود. در این حالت رضایت داد که دو جلد اول منتشر شود، یعنی سرگدشتش تا انقلاب. اما او خود صد کتاب بود.
سالیان پیش برایم گفت من یک بار وقتی بچه یتیم کارگر چاپخانه بودم در گوش یکی هم سن و سال خودم زدم ، بعد که دستم رسید آوردمش به چاپخانه و کردم رییس بخش. زنش سرزا رفت برایش زندگی دیگر ساختم، اما هنوز خوابش را می بینم. می ترسم... هنوز می ترسم. این ها چه دلی دارند.
قطره از دریای وجودش را نوشتم اینک که تازه شنیده ام تسلیم مرگ شد. سال ها بود می خواست تا خلاصه ای از زندگی نامه اش را تهیه کنم - هر بار می گفت یک قیمتی روش بگذار و شروع کن تا هستم - و بعد هم انگلیسی دانی که آن را ترجمه کند، ارزویش بود و می دانم که می خواست جهان بداند چه ظلمی بر کسی رفته که از اول عمر کار کرد و حالا هم می خواست باز کار کند. در بیستمین سال تصرف امیرکبیر در روزنامه ها خواندم که جایزه کتاب را به آقای احمد جنتی داده اند به خاطر چاپ قرآن. قرآنی که امیرکبیر چاپ کرد و در زمان خود بهترین کار چاپی و تذهیب و صحافی بود. غصب شد و بعد از بارها و بارها انتشار، هنوز لایق جایزه بود، جعفری در شهر بود و جایزه به آقای جنتی داده شد. تلفن کردم. می خندید اول از همه خواست بداند خبر را شنیده ام.
باری جعفری امیرکبیر درشت استخوان ایرانی درگذشت. کسی که به او ظلم کرد هم دیر نمی ماند. ظلم هم نمی ماند اما یاد جعفری و امیرکبیرش همیشه ماندنی است، آن که سی سال پایان عمر هم راحت نگرفت، به هجرت هم تن نداد تا بماند و ماندنش یاد ظلم را جاودانه کند. که کرد.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153431652684270&set=a.388129229269.168970.629254269&type=3
 ·  Translate
27
20
Sarah Kasaei's profile photo‫محمد صبوری‬‎'s profile photoM. UTOPIA's profile photoafsan Musazadeh's profile photo
 
عالیه......
 ·  Translate
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
دقت کنید در زمانی متولد شوید که محتمل باشد آن طور که باید و شاید تحت تاثیر داستایوفسکی، تولستوی، تورگنیف و چخوف قرار بگیرید
سوزان سانتاگ، در عین حال، ترجمه ی رضا فرزام . ص ۲۵۲ . نشر ثالث. تهران ۱۳۹۳
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خدا رو شکر دوره جوانی من بیشتر با چخوف و آن سه دیگر گذشت
مدیونید فکر کنید که خواسته باشم پز بدم :D و کاش فرصتی باشه تا در میانسالی هم همه اون کلاسیک‌ها رو دوباره بخونم
 ·  Translate
19
ali farzad's profile photoS NT's profile photoMehrdad Razi's profile photo‫محمد Mohammad خراسانی Khorasani‬‎'s profile photo
5 comments
 
بیشتر دقت کنید که در دوره ای متولد شوید که حتما تحت تاثیر خود سوزان سانتاگ قرار بگیرید
 ·  Translate
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه سال ٢٠١۵ را  به عنوان سال «دربند» قدیمی‌ترین شهر روسیه که توسط قباد ایرانی ساخته شده، نام‌گذاری کرد.
 ·  Translate
ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه سال ٢٠١٥ را  به عنوان سال «دربند» قدیمی‌ترین شهر روسیه که توسط قباد ایرانی ساخته شده، نام‌گذاری كرد. این در حالیست کهساكنان اين شهر پس از سال‌ها جدايى هنوز خود را ايرانى مى‌دانند. دربند در حاشیه دریای خزر دومین شهر بزرگ جمهوری داغستان به شمار می‌رود. به گزارش ایسنا، مرتضی رضوانفر، زبان‌شناس…
22
2
‫امیـ نم‬‎'s profile photo‫پویا عباسی‬‎'s profile photo
Add a comment...
Have him in circles
2,832 people
‫مهدی یوسفی‬‎'s profile photo
Drew Pearson Sr.'s profile photo
Hernan Castrillon's profile photo
Rosita M's profile photo
‫عقاید یک احمق‬‎'s profile photo
Ellie Stat's profile photo
Maryam Toulami's profile photo
ali kasaeian's profile photo
‫جمی جان‬‎'s profile photo

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
دكتر ايمانى راد در زمينه خروج از ركود نظري داره كه من خيلى مى پسندم:
به طور تاريخى براى خروج ايران از ركود يا نفت بايد بره بالا يا عقل !
كه در حال حاضر متاسفانه جفتش پايينه !
 ·  Translate
دكتر ايمانى راد در زمينه خروج از ركود نظري داره كه من خيلى مى پسندم و دكتر ميگه به طور تاريخى براى خروج ايران از ركود يا نفت بايد بره بالا يا عقل ! كه...
7
1
M. UTOPIA's profile photo
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
35
2
‫گیر سه پیچ‬‎'s profile photo‫رایـ ـکا‬‎'s profile photoGolnaz Ba's profile photoFatemeh Tavanaei's profile photo
2 comments
 
این الان خود منم
 ·  Translate
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
شهیادی دیگر
نورپردازی استثنایی برج شهیاد 11 تا 13 مهر
عکسها از افشین رازی، دادشمون اینا :D
لینک خبر: http://isna.ir/fa/news/94070805270
 ·  Translate
45
4
Mehdi Sam's profile photoMassi Irani's profile photo
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
آدم‌ها دوباره دارند در یک شماره خلاصه می‌شوند: صفر، نه‌صدوفلان. افراد از فیس‌بوک، توییتر، وبلاگ و از شبکه‌های این‌چنینی دارند سرریز می‌شوند در اتاق‌های گروهی اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام؛ جاهایی که هر فرد، فقط با یک شماره‌تلفن ثبت شده‌است. مثل اردوگاه‌های آدم‌سوزی نازی‌ها، هر فرد فقط یک شماره است که با صفر شروع می‌شود. حالا پاک‌کردن آدم‌ها، جمع‌ها، پاک‌شدن زندگی‌ها به سادگی از یادرفتن یک شماره است، به سادگی پایان اعتبار یک خط اعتباری، یک تعویض خودخواسته‌ی شماره. 
با اعدادی طرف هستیم که از یک‌روز ناگهان بدون هیچ توضیحی، دیگر نمی‌خواهند جواب بدهند؛ مردی که شماره‌ی تماسش را قورت می‌دهد، زنی که خطش را به دیگری واگذار می‌کند؛ «شخصی که شماره‌اش دوصفر می‌شود»: زندانی‌ای که از اتاق گاز بازنمی‌گردد.

* سال‌ها قبل جواد محقق در شعری نوشته بود:
حتی اگر نباشی
نامت
در سررسید کوچک من هست
با یک شماره که دیگر
شوق جواب ندارد
 ·  Translate
آدم‌ها دوباره دارند در یک شماره خلاصه می‌شوند: صفر، نه‌صدوفلان. افراد از فیس‌بوک، توییتر، وبلاگ و از شبکه‌های این‌چنینی دارند سرریز می‌شوند در اتاق‌های...
11
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
32
2
Dmitriy Lapshin's profile photoMasoud Sadri's profile photo
Add a comment...

Mehrdad Razi

Shared publicly  - 
 
به نظرم قابلیت «کانال» تلگرام یک پدیده است در حد کوه یخی که فعلا فقط قسمت کوچکی از اون رو داریم می‌بینیم
 ·  Translate
22
MR MASK's profile photovin français's profile photo
2 comments
 
من دوسش دارم خيلي 
 ·  Translate
Add a comment...
Mehrdad's Collections
People
Have him in circles
2,832 people
‫مهدی یوسفی‬‎'s profile photo
Drew Pearson Sr.'s profile photo
Hernan Castrillon's profile photo
Rosita M's profile photo
‫عقاید یک احمق‬‎'s profile photo
Ellie Stat's profile photo
Maryam Toulami's profile photo
ali kasaeian's profile photo
‫جمی جان‬‎'s profile photo
Work
Occupation
طراحی گرافیکی و نظارت چاپ
Basic Information
Gender
Male
Story
Tagline
این نیز بگذرد، البته به قیمت پاره شدن ... ن بنده و ... ! بگذریم.
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Tehran
Previously
Bojnurd