Profile cover photo
Profile photo
Masoud Abkenar (‫امیرمسعود پورموسی‬‎)
881 followers -
Human, Scientist, FLOSS activist, Forever Optimist
Human, Scientist, FLOSS activist, Forever Optimist

881 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has shared content
وقتشه، وقتشه رفتن، وقتشه

این نوشته رو پنج سال پیش همین جا نوشته بودم و خوشحالم که اون موقع خیلی دیده شده. همهٔ حرف‌های بنیادی‌ای که اون موقع نوشتم همچنان (حتی بیشتر از پیش) به نظر من درسته و برقراره. و دقیقاً الان که گوگل‌پلاس داره بسته می‌شه وقتشه. دیگه نباید به این بازی موش و گربه با شرکت‌هایی ادامه بدیم که ما رو در خوش‌بینانه‌ترین حالت به چشم موش آزمایشگاهی می‌بینند. وقتشه که اینترنت خودمون رو خودمون کنترل کنیم. وقتشه که یک بار و برای همیشه به شبکهٔ اجتماعی‌ای کوچ کنیم که کنترلش دست هیچ یک شرکتی و نهادی نیست.

بهترین گزینه‌ای که من می‌شناسم نامش هست ماستدون (Mastodon). این‌جا می‌تونید درباره‌اش بخونید (https://goo.gl/8Uzwep) و این‌جا می‌تونید سروری پیدا کنید که بشه توش ثبت نام کرد (https://goo.gl/3sHdpm). راهنمای فارسی ماستدون هم این‌جاست (https://goo.gl/fiqcKV). اگر سؤالی هم داشتید، همین جا (یا در ماستدون :) بپرسید؛ در حد دانش و توانم به شما پاسخ خواهم داد.
این‌جا تو گوگل‌پلاس اگه چیزی رو عمومی هم‌خوان کنیم، همهٔ کسایی که این‌جا هستند اون رو می‌بینن. داشتن این ارتباط مستقیم با دیگران خیلی خوبه. ولی در عین حال گوگل اگه اراده کنه هر لحظه می‌تونه کل پلاس رو تعطیل کنه بره، و احتمالاً کانال ارتباطی ما رو با خیلی‌ها به فنا بده. انگار که همهٔ ما به‌خاطر داشتن ارتباط با دیگران، پذیرفتیم که در برابر تصمیم و کنترل یک شرکت تجاری (که عاشق چشم و ابروی ما هم نیست) در موضع پایین‌تر باشیم: یعنی امکان ارتباط به دست می‌آریم، ولی در عین حال همیشه به عنوان کاربر سیستم باقی می‌مونیم و حقی برای کنترل شبکه و ملحقاتش نداریم. یعنی  داریم یه چیزی می‌دیم و یه چیزی می‌گیریم.
حالا یه سری آدم دارن می‌گن که لزومی نداره آدم به خاطر ارتباط داشتن با دیگران امکان کنترل روی شبکهٔ ارتباطی‌اش رو از دست بده. می‌شه که همچنان همه با هم در یک شبکهٔ ارتباطی باشیم، ولی در عین حال کنترل هر کدوم از سرهای شبکه دست خودمون باشه. به این می‌گن شبکهٔ غیرمتمرکز. یعنی می‌شه برای همدیگه مطلب و عکس و ویدیو هم‌خوان کنیم که همه ببینن، ولی لزوماً هیچ شرکت واحدی نباشه که کنترل کل شبکه دستش باشه. درست مثل email. ایمیل یه سیستم غیرمتمرکزه: از گوگل و یاهو بگیر تا دانشگاه فلان و مدرسهٔ بهمان می‌تونن خودشون سیستم ایمیل راه بندازند، و در عین حال همه هم می‌تونن به همدیگه ایمیل بزنن. می‌شه شبکهٔ اجتماعی‌ای ساخت که غیرمتمرکز باشه. و اسم این شبکه هست... مدیا گوبلین MediaGoblin
مدیا گوبلین یکی از چیزهاییه که آیندهٔ اینترنت بهش نیاز داره. پروژه‌ای از بنیاد نرم‌افزارهای آزاد برای ساختن شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز: یعنی یک شبکهٔ اجتماعی که توش بتونید چیز هم‌خوان کنید و برای همدیگه کامنت بگذارید، بدون این که شما و بقیهٔ دوستانتون روی یک نشونی اینترنتی باشید. اگه دلتون بخواد می‌تونید روی سرور خودتون اکانت بسازید، شاید هم بخواهید از سرورهای یه شرکت استفاده کنید. ولی مهم اینه که کنترلش دست یک آدم یا یک شرکت خاص نیست.
پروژهٔ مدیاگوبلین تا مرحله‌های خوبی پیش رفته. قرار بود تا آخر ۲۰۱۳ نسخهٔ ۱٫۰ منتشر بشه، ولی به دلایل فنی و به‌ویژه مالی هنوز نتونستن این کار رو بکنن. الان یه بار دیگه نقشهٔ راهشون رو به‌روز کردند و دارند پول جمع می‌کنند که پروژه رو به شکل قابل استفاده برای عموم دربیارن. از اون‌جا که مدیاگوبلین جزئی از پروژهٔ گنو هست، من شخصاً به درستکاری و تخصص نویسنده‌هاش کاملاً ایمان دارم. این شما و این هم آیندهٔ اینترنت که در دستان شماست!
Add a comment...

Post has attachment

Post has shared content
راهنمای کاربری شبکهٔ اجتماعی ماستدون
به کمک بقیهٔ‌ کاربران این شبکه، یک راهنمای کوتاه برای ماستدون نوشته‌ایم که به پرسش‌های اولیه دربارهٔ این شبکهٔ اجتماعی پاسخ می‌دهد. امیدوارم برای تازه‌واردان به این شبکه مفید باشد.

۱ ماستدون چیست؟
۲ کجا حساب باز کنیم؟
۳ با چه اپی وارد ماستدون شویم؟
۴ حریم خصوصی نوشته‌ها

۴.۱ عمومی
۴.۲ فهرست‌نشده
۴.۳ خصوصی
۴.۴ مستقیم

۵ یافتن کاربران دیگر

۵.۱ با دانستن نام کاربری
۵.۲ با جستجوی نام نمایشی یا نام کاربری
۵.۳ اگر هنوز کسی را نمی‌شناسید
۵.۴ با داشتن نشانی صفحهٔ عمومی یا یکی از نوشته‌ها

۶ خصوصی‌کردن حساب
۷ نهفتن شبکهٔ ارتباطی
۸ پیشنهاد کاربران مورد علاقهٔ شما به دیگران
۹ گرفتن نسخهٔ پشتیبان از اطلاعات حساب
۱۰ نقل مکان به یک حساب دیگر
۱۱ اصطلاحات کاربردی در ماستدون

نشانی راهنما: https://goo.gl/fiqcKV
Photo
Add a comment...

Post has shared content
پیش‌تر دربارهٔ ماستدون (Mastodon) این‌جا نوشته بودم: شبکهٔ اجتماعی غیرمتمرکزی که در آغاز به عنوان جایگزینی برای توییتر معرفی شد، ولی در نسخه‌های اخیرش ویژگی‌های جالبی فراتر از توییتر پیدا کرده. مثل بیشتر شبکه‌های اجتماعی توش می‌شه نوشته و عکس و ویدیو به اشتراک گذاشت، ولی امکانات قدرتمندی هم برای مقابله با اذیت و آزار اینترنتی توش پیش‌بینی شده (قابلیت بی‌صداکردن، مسدودکردن، و تعلیق کامل حساب‌های دیگران یا تمامی حساب‌های یک سرور غریبه از طرف کاربر و از طرف گردانندهٔ سرور).

ماستدون یک سایت خاص نیست، بلکه مجموعه‌ای سایت‌ها (سرورهای) مختلفه که همهٔ کاربرانش می‌تونن با همدیگه ارتباط داشته باشند. بنابراین مدیریت سرورهاش هم به طور محلی انجام می‌شه، یعنی به تعداد سرورهای ماستدون می‌تونه قوانین کاربری متفاوت وجود داشته باشه و هر گروهی بر اساس نیازها و عرف خودش جامعه‌اش رو مدیریت می‌کنه. ممکنه چیزی که روی سرور یک سایت غیرمجازه، روی سرور من مجاز باشه. یا ممکنه من به عنوان مدیر یکی از سایت‌های عضو این شبکه، فقط عضویت فارسی‌زبان‌ها رو بپذیرم یا فقط موقرمزها بتونن روی سرور دیگه‌ای عضو بشن.

این‌ها رو گفتم که بگم من الان یک سرور ماستدون راه انداختم به نام «پرسادون» که فقط برای فارسی‌زبان‌هاست 😄. نشونیش هست persadon.com و فعلاً هزینه‌های نگهداری‌اش رو خودم می‌دم. البته اگر کاربرهاش زیاد شد، برای تأمین هزینه‌هاش شاید کمک‌های داوطلبانهٔ دیگران رو هم بپذیرم. امور فنی سایت رو شخص دیگه‌ای انجام می‌ده که برای این کار بهش پول می‌دم، بنابراین قاعدتاً پایداری و سرعت معقولی داره.

اگر می‌خواهید عضو شبکهٔ اجتماعی‌ای باشید که هم محیط راحت و لذت‌بخشی داره، و هم آدم‌های جالب دیگه‌ای عضوش هستن، پیشنهاد می‌کنم ماستدون رو امتحان کنید. فرقی نمی‌کنه که روی پرسادون حساب بسازید یا روی چندهزار سرور دیگه که در سایت http://joinmastodon.org فهرست شدن: روی هر سروری که باشید،‌ می‌تونید با همهٔ کاربران همهٔ سرورهای دیگه نوشته‌هاتون رو به اشتراک بگذارید و نوشته‌هاشون رو بخونید. مهم‌تر از همه، عضو شبکه‌ای خواهید شد که هیچ قدرت مرکزی‌ای نمی‌تونه تعطیلش کنه و تا زمانی که کاربرهاش بخوان، باقی خواهد موند.
Add a comment...

Post has shared content
برای کسانی که می‌خواهند روی شبکهٔ اجتماعی غیرمتمرکز ماستدون (Mastodon) ثبت نام کنند، پیدا کردن یک سرور ماستدون نباید کار سختی باشد. ماستدون چندین هزار سرور مختلف دارد که با عضو شدن روی هرکدامشان می‌توان با کاربران همهٔ سرورهای دیگر ارتباط برقرار کرد، درست همان طور که از هر حساب ایمیلی می‌توان به همهٔ نشانی‌های ایمیل دیگر نامه فرستاد.

در سایت https://instances.social یا http://joinmastodon.org می‌توانید فهرستی از این سرورها را بیابید و یکی از آن‌ها را برگزینید.

اگر می‌خواهید روی یک سرور ویژهٔ فارسی‌زبانان حساب باز کنید، می‌توانید عضو «پرسادون» شوید. البته به‌کاربردن «سرور ویژهٔ فارسی‌زبانان» معنی زیادی ندارد، چون همهٔ سرورهای ماستدون با همهٔ سرورهای دیگر مرتبط هستند، و شما می‌توانید از حساب خود روی پرسادون هر کسی را مستقل از زبانش بین دیگر کاربران پرسادون یا روی هر سرور دیگری پی بگیرید. شاید تنها ویژگی‌های جذاب پرسادون برای شما این باشد که مدیر سایت را شخصاً می‌شناسید و می‌توانید به زبان فارسی با او گفتگو کنید :)

ثبت نام در پرسادون هم‌اینک برای عموم غیرفعال است. ولی من برای اعضای انجمن «نرم‌افزار آزاد» در گوگل‌پلاس یک دعوت‌نامه ساخته‌ام که تا ۱۰ نفر می‌توانند با آن ثبت نام کنند. برای به‌کاربردن این دعوت‌نامه روی این پیوند کلیک کنید: https://persadon.com/invite/3VHwTQx7

پی‌نوشت: روی هر سروری که عضو شدید، می‌توانید من را در http://persadon.com/@masoud (حساب فارسی) و http://aleph.land/@masoud (حساب انگلیسی) بیابید و پی بگیرید.
Add a comment...

Post has attachment
پژوهش‌گرهایی که روی هوش جمعی (بررسی بازده فکری آدم‌ها در کارهای گروهی) کار می‌کنند، در بررسی‌های قبلی‌شون فهمیده بودن که آدم‌ها وقتی با هم برهم‌کنش دارند، به طور میانگین بهتر مسئله حل می‌کنند (نکتهٔ مثبت)، ولی با احتمال کمتری می‌تونند بهترین پاسخ رو پیدا کنند (نکتهٔ منفی).
ولی پریروز یه مقالهٔ خیلی جالب در این باره تو مجلهٔ #PNAS منتشر شده که امروز تو #هکرنیوز دیدمش. عنوان مقاله: «چگونه برهم‌کنش‌های اجتماعی متناوب (قطع و وصل شونده) هوش جمعی را بهبود می‌دهد.»
https://persadon.com/@masoud/100554634099940750
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
وقتی از نوشته‌هایی که دوستتون خودش می‌نویسه خوشتون میاد، ولی از چیزهایی که هم‌رسان (share) می‌کنه نه، چه کار می‌کنید؟
ما توی ماستدون این مشکل رو به روش خیلی جالبی حل می‌کنیم: می‌ریم به پروفایل دوستمون و فقط هم‌رسانی‌هاش رو خاموش می‌کنیم! (-8
https://joinmastodon.org
https://persadon.com
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded