Profile cover photo
Profile photo
Stowarzyszenie 61
43 followers -
MamPrawoWiedziec.pl to doświadczenie i poglądy posłów, senatorów, europosłów, prezydenta RP i prezydentów największych miast, sejmowe głosowania i analizy.
MamPrawoWiedziec.pl to doświadczenie i poglądy posłów, senatorów, europosłów, prezydenta RP i prezydentów największych miast, sejmowe głosowania i analizy.

43 followers
About
Posts

Dla obywateli, którzy chcą obserwować głosowanie i liczenie głosów kodeks wyborczy wprowadza nową instytucję: OBSERWATORA SPOŁECZNEGO. Co kryje się pod tym pojęciem, jak zostać obserwatorem społecznym głosowania, jakie czekają nas obowiązki, czego możemy się spodziewać w komisji wyborczej? Dlaczego warto, żeby organizacje mające w swoich statutach „troskę o demokrację, prawa obywatelskie i rozwój społeczeństwa obywatelskiego” organizowały pracę obserwatorów społecznych? Podczas spotkania Fundacja Batorego przedstawi propozycję przeprowadzenia obserwacji w lokalu wyborczym oraz wstępną wersję "Przewodnika dla obserwatorów społecznych" Gośćmi Wyborczego Wtorku będą Jacek Haman, Grażyna Kopińska, Joanna Załuska. Zapraszamy! Zespół Wyborczych Wtorków
Add a comment...

Post has attachment
Jutro posłowie wracają do pracy po majówce, a my już dzisiaj wysłaliśmy im przypomnienie o ankiecie online, którą przygotowaliśmy razem z Onetem i Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza. Na odpowiedzi posłów i posłanek czekamy już trzeci tydzień, dotychczas odpowiedziało nam 34 osoby. Sprawdźcie, czy na liście () znajdziecie nazwisko Waszego reprezentanta. Jeśli nie, skontaktujcie się z jego/ jej biurem, aby przypomnieć, że czekacie na odpowiedź.
Add a comment...

CZY PRZY OKAZJI OBNIŻEK PENSJI POLITYKÓW GMINY STRACĄ CZĘŚĆ SWOJEJ WŁADZY? Jarosław Kaczyński zapowiedział dziś, że politycy zarobią mniej. Pensje posłów (w tej chwili razem z dietą poselską to 12 526 zł brutto.) mają być zmniejszone o 20 proc. Ministrowie zdecydowali się przeznaczyć dotychczas otrzymane nagrody na cele społeczne. Prezes PiS zapowiedział też obniżenie wynagrodzeń samorządowców. Byłaby to duża zmiana w kompetencjach samorządu. Teraz o wysokości zarobków wójta decyduje rada gminy. (ustawa o samorządzie art. 18, ust. 2 pkt 2)
Add a comment...

ILE KOSZTUJĄ WYBORY Po nowelizacji Kodeksu wyborczego znacząco wzrosną koszty przeprowadzenia wyborów. Szefowa KBW Beata Tokaj napisała w liście do Premiera, że w związku z tym, konieczne są zmiany w budżecie. → Planowane wydatki na wybory przed nowelizacją wynosiły 307,9 miliona zł. → Teraz ma to być 792,5 miliona zł. "Koszt zakupu sprzętu do transmisji i nagrywania przebiegu prac obwodowych komisji wyborczych – przy założeniu 28 tysięcy obwodów głosowania — wyniesie 84 miliony złotych. Komputery i drukarki dla komisji to koszt 100 milionów złotych, skanery – 3 miliony. Koszt transmisji z przebiegu prac obwodowych komisji wyborczych szacowany jest na 50 milionów złotych. Wynagrodzenia urzędników wyborczych wyniosą łącznie 95,5 miliona złotych, a wydatki na ich biura 32, 5 miliona. Dodatkowy koszt diet dla obwodowych komisji wyborczych, w związku z powoływaniem dwóch komisji wyborczych - ds. przeprowadzenia głosowania i ds. ustalenia wyników głosowania - to zgodnie z wyliczeniami KBW 112,5 miliona złotych. Dodatkowy koszt uzupełnienia wyposażenia lokali wyborczych to niespełna 8,5 miliona złotych" - podaje PKW.
Add a comment...

Prezydent Andrzej Duda zdecydował podpisać ustawę o IPN i jednocześnie skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Add a comment...

☞ Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Przepisy wejdą w życie 1 marca przyszłego roku. W 2018 roku będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 roku jedna, a od 2020 zakaz.
Add a comment...

Zbigniew Gryglas odchodzi z Nowoczesnej. We wrześniu otrzymał naganę od partii za występowanie na mównicy sejmowej z opaską Narodowych Sił Zbrojnych. Nowoczesna liczy teraz 26 posłów.
Add a comment...

Jarosław Kaczyński o wetach Prezydenta w wywiadzie dla TV Trwam: "To był bardzo poważny błąd. Ale sądzę, że na tym trzeba skończyć. Teraz trzeba myśleć, jak z tego wyjść, jak doprowadzić do tego, żeby to był tylko incydent, który zostanie szybko zapomniany, a my pójdziemy do przodu. Będzie radykalna reforma, bo tylko taka będzie rzeczywistą zmianą."
Add a comment...

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział dziś na konferencji prasowej: "Uważamy, że mamy bardzo silny mandat demokratyczny by realizować nasze zobowiązania i mogę powiedzieć Państwu, że nie ustaniemy na drodze, by te reformy doprowadzić do skutecznego końca"
Add a comment...

ORĘDZIA PREZYDENTA I PREMIER RP Beata Szydło: "Nie cofniemy się z drogi naprawy państwa, nie ulegniemy naciskom, podszeptom "nie teraz". Bo jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli sprzeniewierzymy się zaufaniu Polaków, drugiej szansy nie będzie" Andrzej Duda: "Przygotowane przez parlament ustawy reformujące system wymiaru sprawiedliwości w dużej części wychodziły naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Nie mogłem jednak ich - jako prezydent - zaakceptować i korzystam z prawa weta, bo wymagają zmian zapewniających ich zgodność z konstytucją, aby utrzymywały niezależność władzy sądowniczej, ale bez poczucia absolutnej nadrzędności i bezkarności oraz stwarzały warunki by sędziowie czuli się niezależni od różnego rodzaju nacisków"
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded