Profile cover photo
Profile photo
Mahdi Masaeli
1,307 followers -
حقیقت از من عزیزتر است
حقیقت از من عزیزتر است

1,307 followers
About
Posts

Post has attachment
معیار کیفیت عزاداری تغییر کرده است/ می‌پندارند عزاداری هرچه خشن‌تر و فجیع‌تر، بهتر

در روایات تأکید فراوانی بر #گریه بر مصائب #امام_حسین (ع) شده است. آن گونه که می‌توان دریافت گریه مهمترین مصداق #عزاداری از نگاه روایات است. از خصوصیات مهم گریه آن است که ظاهرسازی و خودنمایی در آن بسیار مشکل است و اگر اندوه درونی و تأثر قلبی نباشد، گریه شاید تحقق پیدا نکند. از این جهت گریه سببی برای ارتباط محبتی و به تبع آن، ارتباط معرفتی با #نهضت_عاشورا است.
با این مقدمه در نگاه روایی نمایش خارجی عزاداری، معیار کیفیت آن نیست. بلکه معیار کیفیت عزاداری ارتباط قلبی و عاطفی با امام حسین (ع) است که می‌تواند فرد را به معرفت آن حضرت رهنمون سازد.
از این رو در بعضی از روایات وجود «#معرفت_امام » شرطی لازم برای تحقق ثواب عزاداری و #زیارت امام دانسته شده‌اند.
اما در زمان کنونی معیار کیفیت عزاداری تغییر کرده است. ارتباط قلبی و معرفتی با نهضت عاشورا عیار برتری آن را به نمایش نمی گذارد، بلکه نمایش ظاهری عزاداری اهمیت فوق العاده ای دارد.
در نمایش عزاداری نیز آسیب زدن به بدن و #خشونت کیفیت آن را دوچندان می‌کند. برای بعضی، عزاداری هرچه خشن‌تر و فجیع‌تر باشد ثواب بیشتری دارد.
متأسفانه با این نگاه افراد کم کم به جایی می‌رسند که حتی #قمه‌زنی معمولی نیز برای آنها جذابیتِ سابق خود را از دست می‌دهد و به فکر رفتارهای خشن‌تر در عزاداری می‌افتند. قمه‌ها را محکم‌تر بر سر فرود می‌آورند و سعی می‌کنند زخم‌های آن جدی و کاری بوده و خون بیشتری از بدن خارج شود. تیغ‎‌های #زنجیرتیغی بلندتر می‌شوند و تیغ زنان می‌کوشند گوشت بیشتری از پشتشان جدا کنند، حالا دیگر افزون بر قمه‌زنی، افرادی در آتش راه می‌روند، روی #خار می‌دوند، روی شیشه می‌غلتند! و.... البته این نگاه به عزاداری اختصاص به گروه خاصی ندارد و به صورت خفیفتر در بیشتر هیأت های عزاداری رسوخ یافته است. امروز بیشتر عزاداران کیفیت #سینه‌زنی را بر اساس آهنگ و شدت آن تعریف می کنند. هر چه دستها محکمتر بر سینه فرود آید، سینه‌زنی بهتری صورت گرفته است. بهتر است عزاداران هنگام سینه زنی #لخت شوند تا سینه آنها سرخ و یا کبود شود.
از این جهت برای اصلاح عزاداری از بعضی افراطگرایی ها ابتدا باید به اصلاح نگاه و نگرش عزاداران حسینی (ع) پرداخت. باید بازخوانی دوباره‌ای برای روایات عزاداری صورت گیرد و وجوه تأکیدات موجود در آنها تحلیل شود.
َ*متن کامل در کانال مهدی مسائلی، مطالعات یادداشت ها:
https://t.me/azadpajooh
Photo
Add a comment...

Post has attachment
چرا ما #سگ_امام_حسین (ع) نیستیم؟

🔹همه می‌دانیم اهل‌بیت(ع) برای ما هیچ‌گاه هدف و مقصود نهایی از دین‌داری نیستند و محبت و عشق ما به آن بزرگواران نیز به خاطر ولایت الهی است که در وجود آنها تبلور یافته است.. در این راستا باید ابراز محبت و اطاعت ما از اهل‌بیت(ع) نیز به گونه‌ای باشد که دیگران گمان نکنند که شیعه، ائمه خود را هدف و مقصود نهایی می‌داند..
این سخن بارها توسط اهل‌بیت(ع) به شیعیان تذکر داده شده است چنانچه عبدالسلامِ هَرَوِی‏ خدمت امام رضا(ع) عرض می‌نماید که نزد مردم شایع کرده‏‌اند که شما ادّعا می‌کنید مردم #بنده_زر_خرید ما هستند! آن حضرت در پاسخ فرمودند: «خداوندا! اى کسى که آسمان‌ها و زمین را آفریده‏اى و به ناپیدا و پیدا آگاهى، تو شاهدى که من چنین مطلبى را هرگز نگفته‌‏ام، و از احدى از پدرانم(ع) نشنیده‌‏ام که چنین کلامى گفته باشند، بار الها! تو خود می‌دانى که از این مردم چه ستم‌هایى به ما وارد شده است، و اینکه این افترا هم از ستم‌هاى ایشان ست که درباره ما روا داشته‌‏اند.»(شیخ صدوق، عیون أخبار الرضا ع، ج‏2، ص431)
همچنین امام رضا(ع) در روایتی دیگرهمین معنا را صریحا متذکر می‌شوند، محمد بن زید طبرى می‌گوید: من در خراسان بالاى سر امام رضا(ع) ایستاده به خدمت بودم و جمعى از بنى هاشم که اسحاق بن موسى همراه آنها بود، شرفیاب حضور او بودند. آن حضرت فرمود: «اى اسحاق به من خبر رسیده که مردم مى‏‌گویند: ما عقیده داریم که همه مردم بنده‌‏هاى ما هستند، نه، سوگند بدان خویشى و قرابتى که با رسول خدا(ص) دارم، من هرگز چنین چیزى نگفتم، و از پدران خود هم نشنیدم و به من نرسیده است که یکى از نیاکان من چنین گفته باشد، ولى من مى‌گویم که مردم مطیع ما هستند در اینکه اطاعت و پیروی ما از سوی خداوند بر آنها واجب است و در دیانت و معارف الهی به ما وابسته‌‏اند، این مطلب را باید حاضران به غائبان برسانند.»(شیخ کلینی، اصول کافی، چاپ دارالحدیث، ج‏1، ص459.)
...نزد شاگردان آیت الله بروجردی معروف است که ایشان نهی شدید و خاصی از #عتبه‌بوسی قبور ائمه شیعه(ع) داشتند و با این استدلال که این کار نوعی سجده است و سجده برای غیر خداوند جایز نیست، انجام این کار را انحراف از اصل و اساس محبت و ولایت به اهل بیت(ع) می‌دانستند.
🔹 سخن درباره اختلاف علما درباره عتبه‌بوسی نیست که عده‌ای فتوای دیگر مراجع را در جواز این عمل به نمایش بگذارند، زیرا امروز از مسأله عتبه‌بوسی بدانجا رسیده‌ایم که عده‌ای #قلاده بر گردن می آویزند، صدای سگ در می‌آورند، #سینه‌خیز بین‌الحرمین را طی می‌کنند، صورت بر زمین می‌کشند، به سمت حرم ائمه شیعه(ع) نماز می‌خوانند، کلمات کفر بر زبان جاری می‌کنند، و...؛ و هیچ کس حق و جرأت اعتراض به آنها را ندارد، چون اعتراض به این اعمال ناشایست و موهن از دیدگاه بعضی به منزله‌ی زیر سؤال بردن ولایت و محبت اهل بیت(ع) است و خروج از دین!
🔹اینجاست که امام زمان(ع) در توقیعی خطاب به محمد بن علی بن هلال کَرْخی‏، با اشاره به اعمال و گفته‌های ناشایست بعضی از شیعیان درباره اهل بیت(ع) می‌فرمایند: «یَا مُحَمَّدَ بْنَ عَلِیٍّ قَدْ آذَانَا جُهَلَاءُ الشِّیعَةِ وَ حُمَقَاؤُهُمْ وَ مَنْ دِینُهُ جَنَاحُ الْبَعُوضَةِ أَرْجَحُ مِنْه‏؛ اى محمّد بن علىّ، افرادى احمق و جاهل از شیعیان و گروهى که مذهبشان به اندازه #بال_مگسى ارزش ندارد خاطرم را آزرده‌‏اند!»

متن کامل:
https://t.me/azadpajooh
Add a comment...


🔻استخاره بد🔻
🔸دیروز در مسجد مردی پیشم آمد و گفت: حاج آقا یک استخاره لطف می‌کنید. با قرآن استخاره ای برایش کردم، گفتم: آقا بد است.
تأملی کرد و گفت: حاج آقا یک استخاره دیگر هم بکنید. این استخاره هم بد آمد.
با خودش زمزمه‌ای کرد و متفکرانه گفت: ببخشید یک استخاره دیگر انجام دهید.
باز استخاره بد آمد.
با شنیدن پاسخ استخاره سوم، با تعجب ناگاه تیزی به من کرد، چهره در هم کشید و رفت.
این رفتار او ناخودآگاه مرا یاد دو لطیفه درباره استخاره انداخت:
⚡️مردی که وسواس داشت و دایماً برای هر کاری استخاره می‌کرد، می‌خواست از پشت‌بام خانه اش به زیر آید. استخاره کرد از پلکان پایین برود، بد آمد. استخاره کرد نردبان بزارد و از نردبان استفاده کند، بد آمد، استخاره کرد طناب بیاویزد، بد آمد. کلافه شد و تجدید استخاره کرد به نیت آنکه خود را از بام خانه به زیر بیندازد، استخاره خوب آمد. رو به آسمان کرد و گفت: الهی! واقعاً که در مشاوره و راهنمایی بی‌نظیری!
⚡️نقل است پیرزنی بعد از نماز کنار پرده مسجد آمده و به امام جماعت گفت: حاج آقا یک استخاره می‌خواستم.
امام جماعت استخاره‌ای کرد و گفت: بد است.
پیرزن سه بار دیگر درخواست کرد و هر سه بار استخاره بد آمد. سرانجام پیرزن گفت: مادر! بعد از این همه که درس آخوندی خوانده‌ای نمی‌توانی یک استخاره بگیری خوب بیاد؟!
Add a comment...

Post has attachment
سوار بر موج سنت گرایی/طب سنتی برابر با طب اسلامی نیست/توهم توطئه درباره تمامی مظاهر تجدد انحراف است
✍مهدی مسائلی

:small_blue_diamond:گزیده:
باور ما آن است که نه توجه به سنت به خودی خود، تَحجُّر و کهنه‌پرستی است و نه این که بهره‌مندی از تجدد بی‌دینی، بدعت‌گذاری و کفر به شمار می‌آید. ولی با این حال در مقابل سنت و تجدد همواره عده‌ای راه افراط و تفریط را در پیش گرفته‌اند، به گونه‌ای که یا در برابر تجدد همة ارزش‌های فرهنگی خویش را باخته‌اند و یا بعکس سنت را برای خویش همچون بُتی ساخته‌اند که به هیچ وجه نباید از آن روی برتافت...
در این راستا افرادی تلاش می کنند تا تمام سختی ها و مشکلات بشر را به پای تجدد بنویسند و آن را مانعی برای کمال انسان جلوه دهند. متأسفانه در اینگونه برخورد با تجدد، سه خطا و اشتباه مشهود است:
1. این عده در نقد تجدد تنها به بیان آسیب ها و مشکلات آن می پردازند و از منافع و فواید آن سخنی به میان نمی‌آورند. در مقابل تنها فواید و امتیازات سنت را بزرگ‌نمایی نموده و مشکلات و آسیب‌های آن را پنهان می‌کنند. به تعبیر بهتر سیاه‌نمایی صرف درباره تجدد و غلو بدون مرز درباره سنت روشی مبنای این تفکر است.
حقیقت این‌که کسی منکر مشکلات تجدد نیست، ولی باید مشکلات تجدد را در مقابل مشکلات سنت قرار داد و همچنین امتیازات تجدد را هم در کنار امتیازات سنت... افزون بر این همة مشکلات زندگی عصر جدید را نیز نمی‌توان به پای تجدّد گذاشت، مثلاً درست است که تکنولوژی عصر جدید باعث شده تا افراد کم‌تحرک شوند و با پیدایش چاقی مفرط، بیماری های جدیدی پیدا شود, ولی ورزش نیز راه علاجی برای این مشکل است که بسیاری با تنبلی آن را کنار گذاشته و بهتر می‌بینند که تنها غُرولُندی نسبت به تجدد داشته باشند.
2. متأسفانه بعضی تلاش می‌کنند سنت را مساوی دین قرار داده، و در مقابل تجدّد را امری ضددینی جلوه دهند... نمونه آن‌که بعضی با نسبت دادن همه گزاره‌های طب سنتی به دین، از آن به عنوان طب اسلامی یاد نموده و هر گونه مخالفت با گزاره‌های طب سنتی را یک ضد ارزش به شمار می‌آورند... مثلاً در پایگاه اینترنتی یکی از این افراد در توجیه مخالفت با هشدارهای طب جدید نسبت به مصرف بی‌رویه نمک، آمده است: «نمکی که مهریه حضرت زهرا (س) است، نمکی که ابجدش ۱۱۰ است، نمکی که حضرت علی (ع) از آن به عنوان خورشت یاد می کند، نمکی که رسول خدا (ص) توصیه کرده اند که اول و آخر غذا بخورید، نمکی که اگر نباشد غذا اصلاح نمی شود، نمکی که ورم بدن را کم می کند، نمکی که به بدن ما انرژی میدهد، نمکی که آنتی باکتریال است، نمکی که رسول خدا (ص) در مورد آن میفرمایید: مَثل من به اصحاب من به مانند نمک است، امکان ندارد غدا اصلاح شود اگر نمک درون آن نریزید، همان گونه که امت من اصلاح نمی پذیرد اگر من نباشم. پس چرا نباید آن را مصرف کنیم؟!؟!»
در این میان استفاده از تعبیر طب اسلامی برای تعبد به گزاره‌های سنتی نوعی استراتژی تبلیغی است تا کسی نتواند این افراد را به تحجر و جمود متهم کند، چنانچه صاحب پایگاه اینترنی فوق الذکر در جوابیه‌ای به یکی از سایت‌ها بیان می‌دارد: «توجه داشته باشید که تا وقتی ما می توانیم از کلمات ایرانی و اسلامی از افتخارات خود یاد کنیم، چرا از کلمه سنتی که در میان مردم بوی کهنه پرستی به آن داده شده است، استفاده کنیم؟»
3. توهم توطئه درباره تمامی مظاهر تجدد انحراف دیگری است که در نقد آن فراوان دیده می‌شود. اصولا در نگاه این افراد هر اختراع و ابزار جدیدی که در قرن های اخیر به کمک بشر آمده است، برای مقابله با اسلام و مسلمین و ضربه زدن به آنها بوده است. در این مسیر تلاش می شود تا رموز و اشاراتی از توطئه‌های غرب، و به خصوص انگلیس آمریکا و اسرائیل علیه مسلمین از لابلای پیشرفت های مادی استخراج شود و به آنها هشدار داده شود... مثلاً عده ای معتقدند که گوجه فرنگی از آن روی که اسم فرنگ دارد میوه‌ای سمی است و باید از آن پرهیز کرد.(در گذشته‌های نه چندان دور نیز بعضی به گوجه فرنگی ارمنی بادمجان می گفتند و از خوردن آن پرهیز می‌کردند!)
حاصل سخن اینکه اگرچه تجدد را نباید بدون قید و شرط پذیرفت و اسیر و بنده آن شد، ولی در مقابل آن نیز نباید بی انصافی کرد و همه تقصیرها به پای آن گذاشت.

متن کامل
Add a comment...

Post has attachment

🔸«لعن های نامقدس» به چاپ دهم رسید.

🔺حقیقت تبری چیست؟
🔺آیا برای انجام وظیفۀ تبری لازم است حتماً به مقدسات اهل‌سنت توهین و لعن شود؟
🔺آیا واقعاً این تفکر، آن‌گونه‌که مطرح می‌شود، از ضروریات و لوازم مکتب تشیع است یا چنین نیست و بدون اهانت و لعن به مقدسات اهل‌سنت نیز می‌توان شیعه بود؟
🔺تفاوت لعن با دشنام چیست؟
🔺آیا لعن در هرجا و به‌هرصورتی جایز است؟
در همین راستا نویسنده به تبیین معنای تبری پرداخته است و ضمن مشخص ساختن مراحل مختلف تبری در بیان قوانین و محدودیت های آن، به بررسی مسئلۀ لعن می پردازد و از نهی خاص اهل‌بیت-علیهم السلام- درباره توهین و لعن یاد می‌کند.
افزون بر این، «لعن‌های موجود در قرآن و روایات» نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. «سخنی دربارۀ زیارت عاشورا» و « شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل» از دیگر عناوین این بخشند. همچنین نویسنده در ادامه بحث‌هایی پیرامون «تقیه» و «سیره و روش اهل بیت علیهم‌السلام» در این باره ارائه می‌دارد.
نویسنده در پایان نیز گزارش‌هایی تاریخی را بیان می‌کند که عناوین آنها عبارتند از: « محقق کرکی و لعن علنی خلفا» «تیزهوشی میرزای شیرازی» « این کتاب‌ها هرچه بیش نشود، بهتر است» «انتشار کتاب‌های تفرقه انگیز در قم» و «چند توصیه از مرحوم آیت‌الله‌بهجت».

نویسنده:مهدی مسائلی
نوبت چاپ : دهم/1395
168 صفحه/رقعی / 8000 تومان

✅برای تهیه این کتاب می توانید با شماره تلفن 32351709-031 تماس حاصل نمایید و همچنین می توانید به صورت آنلاین از سایت چهارسوق به آدرس http://4soooq.ir تهیه نمایید.
...............

Telegeram.me/azadpajooh
...............
Photo
Add a comment...

🔶عزاداری دهه محسنیه سیره اهل بیت(ع) نیست
✍مهدی مسائلی

گزیده مطلب:
✅در سال‌های اخیر موضوع مناسبت‌های نوپدید مذهبی به خصوص عزاداری، یکی از چالش‌های جامعه مذهبی شیعه بوده‌ است. یکی از این مناسبت‌ها دهه محسنیّه است که عده‌ای عزاداری آن را به سوگواری به ماه محرم و صفر متصل نموده و تا هشتم ربیع‌الاول به عزاداری می پردازند.
✅...بسیاری از بزرگان و علما درباره اثرات ضد تبلیغی این‌گونه مناسبت‌های جدید هشدار داده‌اند، به این معنا که اگرچه عده‌ای خاص دوست داشته باشند ماه‌های متمادی در مجلس عزا و روضه باشند و شهرها را سیاه‌پوش کنند، ولی بسیاری از مردم تحمل این حجم از سوگواری را ندارند و شاید بی‌خبر از منشأ چنین مناسبت‌هایی، خود را در مقابل عزاداری اهل‌بیت علیهم‌السلام تصور کنند و به هتک حرمت آنها بپردازد...
✅با این وجود، طرفداران این‌گونه‌ سوگواری‌ها نوعی دیکتاتوری مذهبی را در جامعه شیعه دنبال می‌کنند، مثلا بعضی از مداحان در سال‌های گذشته این شعر را در مقابل اعتراضات به کار می‌بردند: «برود هرکه دلش خواست شکایت بکند/ شهر باید به من هیئتی عادت بکند»
✅ اما از بُعدی دیگر برپایی مناسبت‌هایی همچون دهه محسنیه، خروج از قواعد عرفی برگرفته از اهل‌بیت علیهم‌السلام درباره عزاداری نیز می‌باشد. توضیح بیشتر این‌که در تعالیم شیعه و روایات اهل‌بیت- علیهم‌السلام- آمده است: «کُلُّ الْجَزَعِ‏ وَ الْبُکَاءِ مَکْرُوهٌ سِوَی الْجَزَعِ وَ الْبُکَاءِ عَلَی الْحُسَیْنِ، عَلَیْهِ السَّلَامُ؛ یعنی: همه عزاداری‌ها و گریستن‌ها ناپسند است مگر عزاداری و گریستن برای امام حسین، علیه‌السلام.» (شیخ طوسی، الأمالی، ص ۱۶۲)
در سیره عملی اهل بیت- علیهم‌السلام- نیز با وجود آن‌که ایشان به استمرارِ عزاداری در سوگِ عزیزان خویش نمی‌پرداختند، امّا در دهه اول محرم و ایام عاشورای هرسال، توصیه به ذکر یاد واقعه عاشورا می‌نمودند. با این حال بعدها، شیعیان به احترامِ دیگر ائمه بزرگوار علیهم‌السلام، سالروز شهادت آنها را نیز مورد تعظیم قرار داده‌اند... که بی‌تردید این موضوع امری پسندیده و مطلوب است و موجب تعظیمِ شعائر الهی و ترویجِ معارف اهل‌بیت خواهد شد.
البته همواره صورتِ این مجالس با مجالسی که در ایام محرم تشکیل می‌شده، متفاوت بوده است و عزاداری‌ در این روزها در سطحی پایین‌تر...برپا می‌شده است؛ همچنان‌که این عزاداری‌ها از سال‌روز شهادت ائمه- علیهم‌السلام- نیز فراتر نمی‌رفته است.
✅متأسفانه بعضی با برداشت نادرست از حکمت عزاداری، گمان می کنند برای هر مصیبتی که به اهل‌بیت علیهم‌السلام در طول سالهای متمادی وارد شده، باید لباس مشکی پوشیده و عزاداری کنند. درحالی که چنین کاری نه ممکن است و نه معقول، و نه از شیعیان خواسته شده است. زیرا در این صورت شیعه باید در تمام طول سال به سوگواری نشسته و در عزا به سر برد.
✅حقیقت این‌که کسی با عزاداری محسنیه مخالفت می‌کند، مخالف وجود حضرت محسن و مصیبت وارده به حضرت زهرا سلام‌الله علیها نیست، بلکه سخن در این است آیا توصیه شده که در ایامی خاص برای چنین مصیبتی سوگواری کنند؟
و آیا با وجود ایام فاطمیه مصلحتی برای ترویج چنین ایامی به صورت خاص وجود دارد؟
http://www.mehrnews.com/news/3837645/عزاداری-دهه-محسنیه-سیره-اهل-بیت-ع-نیست
Add a comment...

Post has attachment
#روضه‌خوانی هنر تحریک عاطفه‌هاست نه قصابی شهدا

خیلی ها روضه می خوانند، ولی روضه‌خوانی هنری است که در بر هر کس نیست. بعضی از مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام در تلاشند تا با صراحت گویی در بیان مصیب، عاطفه ها را تحریک کنند، اما با این کار بیشتر اعصاب مردم را درهم می ریزند و زجرشان می دهند. ممکن است مردم با این گونه مصیبت خوانی ضجه بزنند ولی این ضجه ها چندان دلنشین نیست. هنر روضه خوانی آن است که عاطفه‌ها به کمال خویش برسد، و اشکها با ضجه همراه شوند. متأسفانه بعضی از مداح ها هنوز روضه‌خوانی را خوب فرا نگرفته اند از این رو مجبورند هرسال اهل‌بیت علیهم‌السلام را به وضع فجیع تری به شهادت برسانند. پس ناچار کتابها را زیر و رو می کنند تا نقلی و یا اشاره‌ای پیدا کرده و با اضافات و افاضات خودشان به آن، روضه‌ای فجیع تر و خشن تر از سال گذشته بخوانند. اما حقیقت این که روضه‌خوانی هنر تحریک عاطفه‌هاست نه قصابی شهدا. متأسفانه حکایت بسیاری از روضه‌خوان‌ها این شده که در ابتدای مصیبت، از امام زمان علیه‌السلام و سادات اهل مجلس عذر خواهی می‌کنند، آیا نمی شود به گونه‌ای روضه‌خوانی کرد که احتیاجی به عذرخواهی از امام زمان علیه السلام و سادات اهل مجلس نباشد؟! چرا باید به گونه ای وارد جزئیات مصائب مخدّرات عالیات اهل‌بیت علیهم‌السلام شد، که موجبات هتک حرمت آنها فراهم شود؟! آیا نمی‌توان با اشارات هنرمندانه این مصائب مهم را بیان کرد؟! اگر برای خانواده آنها نیز چنین اتفاقاتی می‌افتاد، این‌گونه به وصف آن می پرداختند؟ آری، مصیبت را نباید پنهان داشت، ولی حرمت حرم رسول‌الله صلی الله علیه و آله را نیز باید نگاه داشت. مصیبت‌خوانی را باید از دعبل آموخت که نه با خواندن چنین روضه‌هایی، بلکه با شعرهای هنرمندانه خویش مورد تحسین امام رضا علیه‌السلام واقع شد. البته روضه‌خوانانی این چنین در زمان ما نیز کم نبوده و نیستند و بسیاری از مردم تشنه روضه‌خوانی آنها هستند. شاید سخنان شیوای مقام معظم رهبری در این رابطه بهتر این موضوع را انتقال دهد:
«ما در مشهد يك منبرىِ معروفى داشتيم - خدا او را رحمت كند - مال پنجاه سال قبل است؛ مرحوم ركن الواعظين. او منبر مي‌رفت و مردم پاى منبر روضه‌خوانى او مثل ابر بهار گريه مي‌كردند؛ در حالى كه خودش هم بارها مي‌گفت من اسم نيزه و خنجر نمى‌آورم. واقعاً هم نمى‌آورد؛ بنده ده‌ها منبر از او ديده بودم. حادثه را آنچنان هنرمندانه تصوير مي‌كرد كه مجلس را منقلب مي‌ساخت؛ بدون اين‌كه بگويد «كشتند»، بدون اينكه بگويد «تير زدند»، بدون اين‌كه بگويد «شمشير چنين زدند» يا «خنجر چنين زدند»؛ اينها را نمي‌گفت. می‌توان با شيوه‌هاى هنرمندانه، روضه‌خوانىِ خوب كرد و گرياند.»(بیانات در دیدار با مداحان.1389/3/13)
Telegram.me/azadpajooh
Add a comment...

Post has attachment
🔶«بدون تعارف» با دوستان مداح/امام حسین علیه السلام به ابن زیاد فحش دادند؟
✍مهدی مسائلی

🔻گزیده یادداشت:
🔸برنامه «#بدون_تعارف» خبر #بیست_و_سی، در جمعه این هفته با حضور #مداح محترم اهل‌بیت علیهم اسلام #حاج_منصور ارضی_برگزار شد. #حاج_منصور در این برنامه در مواجه با این سؤال که: «انتقادات حاج منصور گاهی آن قدر شدید است که می توان گفت انتقاد نیست #ناسزا است»، این روش رفتاری خویش را برگرفته از سیره امام حسین علیه‌السلام دانست و با بیان جمله «یابن الدعیه» از امام حسین، #ناسزاگویی را به آن حضرت نسبت داد. یادداشت ذیل قسمتی از متن کتاب) لعن_های_نامقدس(با کمی اختصار و تغییر) است که پاسخی به این سخنان جناب حاج منصور ارضی می‌باشد.
🔸این افراد، سخنی را #فحش و عمل ضدارزشی قلمداد می‌کنند که توانست ماهیت زشت و پلید دشمنان دین و اهل‌بیت علیهم‌السلام را تا پایان تاریخ مشخص سازد و آنان را رسوای عالم کند. یزیدیان و دشمنان آگاه هیچ‌گاه این سخن امام را فحش تفسیر نکردند؛ اما این دوستان ناگاه، امام خویش را فردی دشنام‌گو معرفی می‌کنند.
🔸...دعی در لغت به چه معناست؟بعضى آن را به‌معناى فرزند نامشروع تفسیر کرده‌اند؛ درحالى‌که در متون لغت مفهوم عامى دارد: هم به «پسرخوانده» گفته می‌شود و هم به «کسى‌که به پدر دیگرى نسبت داده مى‌شود و در نسبش متهم باشد». بنابراین ممکن است امام علیه‌السلام بخواهد بگوید: عبیدالله و پدرش زیاد‌بن‌ابیه در خانواده‌اى پست و بى‌ارزش همچون بردگان متولد شده‌اند که براى کسب موقعیت، آن‌ها را به غیر از پدران واقعی‌شان نسبت می‌دادند… داستان مُلحق‌ساختنِ «زیاد‌بن‌اَبیه» به خاندان ابوسفیان توسط معاویه و عنوان برادرى دادن به او، از عجایب تاریخ اسلام است.
🔸آری، یزیدیان کسانی بودند که نه‌تنها زنازادگی را مایۀ شرمساری نمی‌دانستند، بلکه با نسب‌سازی به‌واسطۀ آن، آن را مشروعیت می‌بخشیدند...
🔸پس نباید این تعبیر را دشنام‌گویی و فحاشی تلقی کنیم؛ ... این سخن امام، بیانی از حقایق زندگیِ حاکمان فاسق و فاجری است که مدعی جانشینی پیامبر اسلام علیه‌السلام بودند و اولیای طاهرین آن حضرت را به‌دلیل امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، مخالف احکام اسلام می‌دانستند. راست اینکه اگر تعبیر «الدَّعِی ابْنَ الدَّعِی» در سخن امام نمی‌بود، هیچ‌گاه این سخن بار معنایی خویش را پیدا نمی‌کرد و ننگ بیعت امام علیه‌السلام با عبیدالله‌بن‌زیاد آشکار نمی‌شد. نیز مفهوم بیانِ بعدی امام روشن نمی‌شد:
یأْبَى اللَّهُ ذَلِکَ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ حُجُورٌ طَابَتْ وَ أُنُوفٌ حَمِیةٌ وَ نُفُوسٌ أَبِیةٌ وَ أَنْ نُؤْثِرَ طَاعَةَ اللِّئَامِ عَلَى مَصَارِعِ الْکِرَام.
خداوند و پیامبر و مؤمنان و نیز پاک‌دامنان و افراد باغیرت و شخصیت‌هاى سربلند نمى‌پسندند که طاعت فرومایگان را بر قتلگاه بزرگواران ترجیح دهیم.
🔸از دشمنان اسلام بعید نیست که به تحریف سیرۀ رسول خدا و ائمۀ اطهار علیهم السلام بپردازند و واقعیت‌ها را وارونه جلوه دهند؛ اما در شأن مسلمانان نیست که همسو با دشمن، با نمایش چهره‌ای غیراخلاقی از اسلام، آب به آسیاب دشمن بریزند.
🔸...این بزرگواران با تکیه بر اخلاق و تعقل و بردباری، حتی در مقابل توهین و دشنام جاهلان و سبک‌مغزان نیز هیچ‌گاه از اخلاق الهی خویش عدول نمی‌کردند و ازجملۀ عبادُالرحمانی بودند که خداوند در وصف آنان می‌فرماید:
«وَ إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَاهِلُونَ قَالُوا سَلاماً»
هنگامى‌که جاهلان آن‌ها را مخاطب قرار مى‌دهند [و به جهل و جدال و سخنان زشت مى‌پردازند]، در پاسخ آن‌ها سلام می‌گویند [و درمی‌گذرند].
🔸متن کامل یادداشت را در این جا بخوانید:
http://www.parsnews.com/fa/tiny/news-399552
...............
Telegeram.me/azadpajooh
...............
Add a comment...

Post has attachment

⚡️تشیع انگلیسی: مخالفت با قمه زنی، محاربه با امام زمان علیه السلام است!+فیلم

🔸یکی از مطالب عجیبی که بعضی از طرفداران قمه‌زنی در چند سال اخیر به تبلیغ آن می‌پردازند، استناد فتوای جواز قمه‌زنی به امام‌زمان علیه السلام است. متأسفانه این افراد با تمسک به این مدعا، ضمن توجیه عوام‌پسند قمه‌زنی، به تکفیر مخالفان آن نیز می‌پردازند. چنان‌که شیخِ لندن‌نشین، یاسر الحبیب که بیشتر علمای شیعه را تکفیر و توهین می‌کند، مخالفت با قمه‌زنی و حرام‌دانستن آن را در حکم محاربه و مخالفت با امام‌زمان علیه‌السلام معرفی می‌کند!
وی برای اثبات این ادعا به نقلی از كتاب بیان الائمه اثر شخصی به نام محمدمهدی زین‌العابدین نجفی متمسک می‌شود.
🔺نقد و بررسی این ادعا:
http://azadpajooh.com/465
.............................
Telegram.me/azadpajooh
.............................
Add a comment...

Post has attachment
#کتاب «عار یا شعار، قمه زنی در ترازوی عقل و شرع» ابعاد گوناگون قمه‌زنی را به صورت کامل مورد نقد و بررسی قرار داده است و مباحث و فتواهای جدیدی را درباره قمه_زنی منعکس نموده است.
این کتاب را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی چهارسوق با تخفیف ویژه(حدود 30درصد) تهیه کنید:
http://4soooq.ir/index.php?route=product/product&product_id=131
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded