Profile

Cover photo
Maciej Kurzyca
Lives in Wrocław
106 followers|157,333 views
AboutPostsPhotosVideos+1's

Stream

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
 
 
Rudolf Steiner: „Każdy człowiek, ponieważ powiązany jest z całą ludzkością, mówiąc prawdę lub kłamiąc działa na cały wszechświat; bo nie jest przecież obojętne dla świata, czy wytwarza się dobre demony prawdy czy też straszliwe demony kłamstwa. Przypuśćmy, że istnieje naród składający się z kłamców. Zaludniłby on plan astralny wyłącznie demonami kłamstwa, te zaś znowu mogłyby objawić się w fizycznych skłonnościach do epidemii. Są bowiem pewne odmiany drobnoustrojów chorobotwórczych, które powstają wskutek kłamstw ludzi, są po prostu fizycznym wcieleniem demonów kłamstwa. Tak więc widzimy, że kłamstwa z dawnych czasów występują w losach świata jako armia określonych istot niszczycielskich”.
Rudolf Steiner, „Teozofia Różokrzyżowców”, Wydawnictwo Genesis, Gdynia 1996, s. 58.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
 
 
MATRIX

...Weź niebieską pigułkę, a historia się skończy, obudzisz się i uwierzysz we wszystko, w co zechcesz. Weź czerwoną pigułkę, a pokażę ci, dokąd prowadzi królicza nora. [Morfeusz]

Co to znaczy: „prawdziwe”? Jak możesz zdefiniować „rzeczywistość”? Jeśli mówisz o tym, co możesz poczuć, co możesz powąchać, spróbować lub zobaczyć, to rzeczywistość jest tylko elektrycznymi impulsami interpretowanymi przez twój mózg. [Morfeusz]

ILUZJA CZY RZECZYWISTOŚĆ ?

Współczesny człowiek podąża za głosem swego śmiertelnego „ja”. Żyje w iluzji oferowanej mu przez ziemskie życie. Iluzja to pewnego rodzaju przebranie; sen albo wizja, za którą podążamy, która jednak nigdy nie będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom.

Gorączkowe życie współczesnego zamożnego obywatela całkowicie bazuje na postrzeganiu zmysłowym. Tymczasem zmysły są zwodnicze. Wyczarowują nam przed oczyma świat, który – w świetle wieczności – jest bardzo ulotny. Świat ten w rzeczywistości nie istnieje! Organy zmysłowe wychwytują bodźce i przekształcają je w impulsy, te zaś przenoszone są do naszej świadomości. Świadomość jest natomiast swoistym filtrem. Zachowuje to, co jej odpowiada i odpycha to, co do niej nie pasuje.

Zmysły bombardują świadomość niekończącym się strumieniem wyobrażeń, potokiem nierealnych zjawisk. W naszym codziennym życiu staramy się wciąż na nowo odzwierciedlać te wyobrażenia. Jeszcze bardziej zwodnicze są impresje, które pojawiają się w naszych snach. W końcu okazuje się, że nasze oczekiwania tak dalece odbiegają od rzeczywistości, że starając się je zrealizować, stwarzamy obrazy całkowicie niepożądane. I w ten sposób stopniowo osiągamy przeciwieństwo tego, co pierwotnie zamierzaliśmy.

Oczywiście, powstało wiele metod mających na celu, po pierwsze, zintensyfikowanie odbioru zmysłowego, a po drugie lepsze dopasowanie go do naszego codziennego życia. Metody takie stosuje się na przykład w szkolnictwie oraz w świecie reklamy. Sprawiają one, że kokon, w który człowiek jest spowity, oplata go jeszcze szczelniej. Z wnętrza tego wyizolowanego świata człowiek obserwuje siebie i swoje otoczenie. Ukształtowana w ten sposób świadomość w końcu uczy się rozróżniać między tym, co określane jest mianem iluzji, a tym, co zazwyczaj nazywa się prawdą. Biorąc pod uwagę powyższe, prawdę można określić jako taką interpretację postrzeganej zmysłami rzeczywistości, którą dyktuje aktualnie dominująca kultura. Z tego też względu codzienne życie może być dla człowieka, który się z nim zmaga – na przykład w trosce o rodzinę, ideały lub pracę – twardą rzeczywistością. Człowiek taki zawsze będzie szukał nowych metod przetrwania i będzie się starał utrzymać swą własną rzeczywistość, która jednakże, na przykład z punktu widzenia jego sąsiada, może być postrzegana jako coś bardzo nierealnego. Sąsiad ów mówi do żony: „Spójrz tylko na niego: zamęcza się na śmierć i nic z tego nie wynika. Czyste szaleństwo!”. Ktoś inny słysząc tego typu życiowe mądrości uśmiecha się dyskretnie, ponieważ on z kolei jest przekonany, że tak naprawdę żaden z tamtych dwóch nie ma racji i obaj dają się zwodzić iluzji. Ludzie zwalczają się wzajemnie przy pomocy iluzji, które sami stworzyli.

FAŁSZYWA RZECZYWISTOŚĆ DETERMINUJE ŻYCIE CZŁOWIEKA

Każdy z nas współtworzy świat iluzji i podtrzymuje go, mając na uwadze swój własny interes. Do tego świata złudzeń wycofujemy się ze świata rzeczywistego, ponieważ ważne są dla nas wyłącznie nasze osobiste doznania. Taka jest „rzeczywistość”, która decyduje o naszym życiu; rzeczywistość bardzo ulotna, rozpływająca się w chwili śmierci.

Istnieje jednak inna rzeczywistość − nieprzemijalna i niepodlegająca śmierci. Jest nią świat nieśmiertelnej duszy. Dlatego też gnostycznie ukierunkowani różokrzyżowcy czynią bardzo wyraźne rozróżnienie między światem przemijalnym i światem wiecznym, między duszą śmiertelną i nieśmiertelną. Rozdzielająca je granica jest tak ostra, że to, co śmiertelne, nie jest w stanie dostrzec życia nieśmiertelnego. Odnośnie tego, co nieśmiertelne, zwykły człowiek może w najlepszym razie wytworzyć sobie pewne mgliste pojęcie – mianowicie wtedy, kiedy w jego własnej rzeczywistości, zbudowanej z tak wielkim staraniem, zaczynają pojawiać się pęknięcia. Coś takiego zdarza się, kiedy świat iluzji – czasami w sposób bardzo gwałtowny – załamuje się w wyniku cierpienia, smutku, choroby, nieszczęścia, niepomyślnych uwarunkowań społecznych lub wojny.

W takich sytuacjach człowiek zostaje brutalnie pozbawiony wszelkich złudzeń. Jednocześnie jednak pojawiają się w jego życiu nowe możliwości. I jeśli osobowość została dostatecznie wyleczona ze swych złudzeń, to może się okazać otwarta i gotowa na przyjęcie nowych wpływów i nowych doświadczeń, które pozwolą człowiekowi zacząć zupełnie nowe życie.

NIEUSTANNY WYBÓR MIĘDZY FAŁSZEM I PRAWDĄ

To, czy „nowa rzeczywistość” jest naprawdę nowa, musi zostać dowiedzione w praktyce, ludzie bowiem akceptują na ogół tylko to, co już znają. Nawet w nowej rzeczywistości nadal poszukują tego, z czym zetknęli się w przeszłości. W takim przypadku skłonni są budować nową wizję świata na starych fundamentach, czyli godzą się tylko na nieznaczne przesunięcie ścian dawnego domu. Daje to początek nowemu cyklowi iluzji. Tak naprawdę ludzkość egzystuje w świecie, który sam w sobie jest ogromnym złudzeniem.

Chodzi teraz o to, czy dana osoba jest już wystarczająco znużona problemami dnia codziennego i pragnie wsłuchać się w impulsy, które mogą uwolnić ją z tego padołu łez. Jeśli zainteresowanie swoją własną osobą ponownie przytłumi ten głos, to człowiek będzie tkwić w złudzeniach jeszcze przez długi czas. Jeśli jednak człowiek potrafi odłożyć na bok swój egocentryzm i zrobić trochę miejsca dla głosu wieczności, wtedy może dojść do przebudzenia duszy z jej śmiertelnego snu. I wtedy dusza może się rozwinąć i przejść przez granicę między życiem a śmiercią.

Życie stało się pustynią dla tak wielu ludzi, którzy błąkają się od jednego do drugiego złudzenia! Jednak wszyscy ci, którzy wydają się wędrować nieustannie bez żadnego celu ani nadziei, wciąż są „wzywani” do tego, by zmienić swój kurs i przestać zaspokajać swoje pragnienia i swój głód wiedzy marzycielskimi wizjami. Każdy ruch, jaki wykonują, wymaga wyboru między prawdą a fałszem, między pierwotnym boskim życiem a egzystencją, która się od niego oddzieliła. Każdy, kto zdaje sobie z tego sprawę i uczy się świadomie wybierać właściwy kierunek, będzie w coraz większym stopniu zdolny pozostawić złudzenia za sobą. Człowiek taki przyciągany jest przez czysty, pierwotny obraz życia. Obraz ten musi wzrastać, rozwijać się, musi stać się wystarczająco silny, aby zwyciężyć i zniszczyć ten drugi, fałszywy obraz.

Możliwość dojścia do tego punktu istnieje w każdym człowieku. Staje się ona aktywna wtedy, gdy dany człowiek potrafi przeniknąć sferę iluzji i przebić się do prawdy leżącej poza wszelkimi pozorami. Wówczas otwierają się przed nim nowe możliwości. Nie jest jednak wcale pewne, czy człowiek wykorzysta je, gdyż warunkiem osiągnięcia celu jest ciągłe dokonywanie właściwych wyborów. I podobnie jak muzyk dochodzi do wirtuozerii przez doświadczenie, tak samo i my musimy nauczyć się rozróżniać to, co prowadzi ku naszemu życiowemu celowi, od tego, co nas od niego odciąga. Jesteśmy w stanie tego dokonać na bazie dogłębnych, życiowych doświadczeń. Musimy nauczyć się, że nasza codzienna egzystencja – nawet najbardziej udana – jest tylko iluzją, a rzeczywisty jest jedynie ów pierwotny, boski element ukryty w każdym z nas.

http://www.rozokrzyz.pl/iluzja-czy-rzeczywistosc/
 ·  Translate
View original post
2
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
 
 
Serdecznie dziękujemy za wspólnie przeżyte spotkania.
Na kolejne, pierwsze po wakacyjnej przerwie, spotkanie z cyklu Współczesna Duchowość, zapraszamy do Poznania 16 września.

  #poznań   #różokrzyż #duchowość  
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...
Have him in circles
106 people
Art Imperium - Portal Kulturalny's profile photo
Maria kurzyca's profile photo
Ilona Szurkowska's profile photo
Rosacruz Áurea Portugal's profile photo
Wiesława Bromińska's profile photo
RR Radosław's profile photo
Dede Red McClane's profile photo
szosa100's profile photo
Randy Robin Galiban (Randize)'s profile photo

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
 
Tak było....
 ·  Translate
Dokładnie 12 lipca 1997 roku wielka woda wpłynęła do Wrocławia. Wspomnienie tych tragicznych chwil do dziś powoduje u wielu ciarki. W czasie walki z powodzią ułożono na terenie całego miasta prawie 480 tysięcy worków z piaskiem. Woda zalała wiele ważnych punktów, między innymi Dworzec Główny, Ostrów Tumski, Kozanów.
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
 
Nakręć film z Eiji Tsuburaya! #GoogleDoodle
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Maciej Kurzyca

Shared publicly  - 
 
 
Wszystkim, którzy chcą postępować ścieżką wyzwolenia, niezbędnie potrzebne jest światło gnostycznego Słońca; słoneczna siła promieniująca z serca naszej planety. Ale przecież człowiek, który musi nieść boskie nasienie do Światła, pochodzi według swojej osobowości z natury dialektycznej. Jest więc człowiekiem, którego dotyczą słowa: „Ciało i krew nie mogą odziedziczyć Królestwa Bożego”. Nie może więc także wejść do niego. Jest człowiekiem, który musi rozpocząć wielkie dzieło i ukończyć je.

„Alchemiczne Gody Chrystiana Różokrzyża”, cz. II
http://www.rozekruispers.pl/index.php/site/book/5
#różokrzyż #rozekruispers  
 ·  Translate
View original post
3
Add a comment...
Story
Tagline
Human being, probably.
Introduction
Żeby było jasne: jestem genetycznym anarchistą i heretykiem. Do tych postaw nie doszedłem, nie wykoncypowałem ich sobie w procesie długiego i mozolnego myślenia, nie nabyłem ich wskutek doświadczeń życiowych - po prostu się taki urodziłem.
I dobrze mi z tym:)
Bragging rights
Właściwie nie znam się na niczym
Work
Occupation
wielozadaniowy
Basic Information
Gender
Male
Maciej Kurzyca's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Metrobus bez perspektyw - głos mieszkańca w sprawie kontrowersyjnej miej...
www.tuwroclaw.com

Wrocławianin Dominik Niszewski przysłał do naszej redakcji list, w którym obszernie i szczegółowo zajmuje się planowaną przez miasto budową

Współzałożyciel SolidWorks marzy o systemie CAD w chmurze - dobreprogramy
www.dobreprogramy.pl

Projektanci korzystający z systemów CAD jeszcze niedawno rozmawiali o nowych możliwościach modelowania, czy kształtach, które można szybko w

Zamach na Charlie Hebdo, szaleństwo ekstremistów czy efekt zderzenia cyw...
zmianynaziemi.pl

Oczy całego swiata skupione są obecnie na Francji gdzie przed dwoma dniami doszło do zamachu terrorystycznego na redakcję satyrycznego pisma

Rotawirusy, moja subiektywna opinia - analiza REKLAMY | TATA w Pracy
www.tatawpracy.pl

Moi drodzy. Jeśli macie inną opinię od mojej to zachowajcie ją dla siebie. Jeśli uważacie, że rotawirusy to śmiertelny hardcore. To bójcie

Dispropaganda
plus.google.com

The truth shall set you laughing!

250 darmowych książek wydawnictwa Getty
motionfreaks.pl

Pobierz 250 e-booków o sztuce wydawnictwa i muzeum J. Paul Getty zupełnie za darmo.

M.U.T.O.
mutoresearch.net

I hacked M.U.T.O. and extracted this classified asset. Find out what they are hiding and help reveal Godzilla to the world.

Cinema 4D - Text Edge FX Pro v.2.0 Preset
cgterminal.com

Text Edge FX Pro is a Cinema 4D preset that creates brilliant looking text and logos super fast, perfect for broadcast, movie trailers, prin

Welcome to the New Home of Design on Tuts+ - Tuts+ Design & Illustra...
design.tutsplus.com

Things at Tuts+ are forever changing, but the regular visitors among you will notice a particularly obvious change to our Design and Illustr

Minecraft fan spends years recreating Spirited Away
www.theguardian.com

Ambitious modelling project seeks to exactly replicate the landscape of Hayao Miyazaki's animated masterpiece

Free Video Converter | AVI MP4 MKV | Konwerter Filmów za darmo
www.freemake.com

Darmowy konwerter. Konwersja video formatów, filmow za darmo: AVI MP4 MKV 3GP FLV WMV DVD MP3 SWF VOB. Free software download.

19-Year-Old Solves Ocean’s Garbage Crisis
www.minds.com

by JOE MARTINO Another young creative mind working towards bettering our world. 19-year-old Boyan Slat has revealed his plans to the world r

The Best Evidence You Have Ever Seen That Puppet Masters Script Mainstre...
www.minds.com

8.26.2013 This video is so ridiculous that it actually makes you want to punch through the screen. There are multiple clear cases of

Centrum Katowickie Lectorium Rosicrucianum
plus.google.com

Centrum Katowickie Lectorium Rosicrucianum Międzynarodowej Szkoły Złotego Różokrzyża