Profile

Cover photo
برنامه تلویزیونی معرفت - دکتر دینانی
354 followers|110,994 views
AboutPostsCollectionsPhotosYouTube

Stream

 
برنامه این هفته معرفت در تفسیر یکی از اشعار حاج ملاهادی سبزواری در مورد قیام امام حسین (ع):
حرکت لایتناهی زمان در دنیای متناهی چگونه قابل تفسیر است؟ غایت سیر زمان در چیست؟ همه موجودات در انتظار به سر می برند. تجلی کامل تقابل حق و باطل در صحنه کربلا. امام حسین (ع) در شب عاشورا چگونه درس آزادی و آزادگی داد؟
تماشا و دانلود برنامه معرفت ۱ آبان ۱۳۹۴:
http://www.aparat.com/v/H6ifv

----
آخرین مطالب مربوط به برنامه را در کانال تلگرام معرفت دنبال کنید:
telegram.me/maarefat_tvshow
 ·  Translate
برای اطلاعات بیشتر و مطالب مرتبط دیگر به وبسایت معرفت مراجعه کنید: www.maarefat.com
5
1
barkatali noori's profile photo
 
استاد دکتور توانا ورمز کشا وفلسفه شب سه شنبه 28 /4 /1395 شمارا تو خواب دیدم داشتید ناظر بحث علمی بودید اگر خدا بیخواهد ممکن است در فرمانداری ویا ولسوالی جا غوری مرکز شهر کوچک ما تشریف بیاورید .جاغوری ولایت غزنه برکت علی نوری جنب لیسه سلطان مودود اکنون تغییر کرد سلطان عبدلغفور سلطانی شهر ویابازار شنگما شه 
 ·  Translate
Add a comment...
 
برای دریافت برنامه هفتگی معرفت، آخرین مطالب و اخبار مرتبط با برنامه و نیز آشنایی با مباحث فلسفی و عرفانی، به کانال معرفت در شبکه اجتماعی تلگرام بپیوندید و به دوستان خود معرفی کنید:

telegram.me/maarefat_tvshow
 ·  Translate
7
Add a comment...
 
پیر، یعنی انسانی که این راه را رفته، سختی های آن را به خود دیده، خطرها را به جان خریده و از راه و رسم منزل ها بی خبر نیست؛ «که سالک بی خبر نبوَد ز راه و رسم منزل ها».
اگر ما نیز با کلمات آنها آشنا شویم و به آنها اتصال پیدا کنیم، می توانیم این راه را برویم. ولی شرط اول آن است که خودآگاهی پیدا کنیم. مادامی که ما خود را نشناسیم و ندانیم که راه باطن، راه درون خودمان است، طی طریق ممکن نخواهد شد.
 ·  Translate
پیر، انسانی که این راه را رفته، سختی های آن را به خود دیده، خطرها را به جان خریده و از راه و رسم منزل ها بی خبر نیست. ولی شرط اول آن است که خودآگاهی پیدا کنیم.
22
علی محجل's profile photoAkbar Sadi's profile photo‫برنامه تلویزیونی معرفت - دکتر دینانی‬‎'s profile photoتابش منصور's profile photo
5 comments
 
نقدی بر سخنان استاد دینانی:

چندی پیش جناب استاد دینانی در برنامه معرفت که از شبکه چهار پخش میشود ضمن توهین به منتقدین سماع و رقص صوفیان گفتند : وقتی روح صوفی از شنیدن اشعار و موسیقی عرفانی به رقص در می آید ، بدن او هم بصورت حرکات موزون هماهنگ با روح به حرکت در می آیدچون شدت علاقه و ارادت جناب استاد را به محی الدین عربی میدانم در نقد سخن ایشان فقط قسمتی از متن کتاب فتوحات ابن عربی را ترجمه میکنم

ابن عربی در فتوحات ج۳ ص۲۹۹
در نقد سماع صوفیان میگوید:

محرک صوفی هنگام سماع ، معانی اشعار و نغمات نیست بلکه حیوانیت اوست که محرک اوست لذا اگر از صوفی بعد از سماع سؤال کنی چه چیزی محرک تو بود میگوید: معانی اشعار و نغماتی که قوال خواند در این حالت سکوت کن وقتی به حال طبیعی باز گشت آیه ای از آیات قرآن که متضمن همان شعر باشد را بخوان خواهی دید که هیچ حرکت یا رقصی نخواهد کرد و ثابت خواهد شد چقدر این طایفه در دروغگویی رسوا هستند
 ·  Translate
Add a comment...
 
آرشیو صوتی فصل نوزدهم برنامه معرفت با موضوع تفسیر اشعار و حکایات بوستان و گلستان سعدی توسط دکتر دینانی در 50 قسمت بر روی سایت معرفت قرار گرفت.

برای دانلود فایل های صوتی و اطلاعات بیشتر پیرامون این فصل به صفحه آرشیو مراجعه کنید: bit.ly/maarefat-19
 ·  Translate
16
1
Ema siuu's profile photoهانیه سادات's profile photo‫برنامه تلویزیونی معرفت - دکتر دینانی‬‎'s profile photo
3 comments
 
+Hanieh Sadat آرشیو فصل هفدهم با موضوع تفسیر غزلیات حافظ در 40 قسمت بر روی سایت موجود است: 

http://bit.ly/maarefat-17
 ·  Translate
Add a comment...
 
برنامه معرفت - فیض کاشانی - قسمت سوم

در این برنامه به بررسی و تفسیر بخشی از کتاب "کلمات مکنونه" پرداخته شده و با موضوعیت قرار دادن عبارت «طالبان تصور حقیقت» به تحقیق و توضیح در باب نحوه کشف حقیقت مبادرت گشته است.
مسلماً ذات حقیقی حق تبارک و تعالی از هرگونه حد و مرز خارج بوده و محدوده معینی نمی توان برای آن در نظر گرفت. از طرف دیگر درک و تصور هر شیء تنها در صورتی ممکن خواهد بود که محدود بوده و در ظرف تصور ما بگنجد. اما مسئله این است که ذات لایتناهی حق تبارک و تعالی چگونه مورد ادراک انسان قرار خواهد گرفت؟! پاسخ این پرسش را در سومین قسمت از این برنامه با موضوع فیض کاشانی درخواهیم یافت.

دانلود و مشاهده از طریق کانال معرفت در آپارات:
http://www.aparat.com/v/JvuEY
 ·  Translate
18
Abbas Amini's profile photo
 
طبق معمول از فرمایشات ارزشمن استاد بهرمند شدم
 ·  Translate
Add a comment...

Communities

 
برنامه این هفته معرفت با موضوع بحثی پیرامون کتاب شرح الأسماء حاج ملاهادی سبزواری در شرح دعای جوشن کبیر:

اسم و صفت در مورد حق تعالی به چه معناست. برهان چگونه بیانگر وجود حق تعالی است؟ برهان و تقسیم بندی آن به دو نوع برهان لمی و انی. چه چیزی در مقابل حق و حقیقت قرار دارد؟ اشاره به معنای امید و انتظار در بشر و تأثیر اجتماعی آن.

تماشا و دانلود برنامه معرفت ۲۴ مهر ۱۳۹۴:

http://www.aparat.com/v/QnyKE
 ·  Translate
برای اطلاعات بیشتر و مطالب مرتبط دیگر به وبسایت معرفت مراجعه کنید: www.maarefat.com
5
Add a comment...
 
با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و روزه داری های همه شما گرامیان، فرا رسیدن عید سعید #فطر  را به شما عزیزان تبریک می گوییم و از شما دعوت می کنیم برنامه این هفته #معرفت  را با موضوع عید فطر و با تفسیر اشعاری از فیاض لاهیجی نظاره گر باشید:
http://www.aparat.com/v/cXeAI
 ·  Translate
10
Add a comment...
 
من می خواهم غیب را برای مردم روشن کنم تا از آن وحشت نکنند و نپندارند که غیب، جای سیاه و عجیب و غریبی است! 
وقتی من از غیب و ظاهر می گویم، شما به بیرون نگاه می کنید و می گویید از این طرف باید به غیب رسید یا از آن طرف؟! از تمام جهات ششگانه، چه به آسمان روی، چه به اعماق زمین بروی به غیب نخواهید رسید. اگر با انواع قمرها و شاتل ها به اعماق فضا بروید، یا یک چاه بکنید و به اعماق زمین بروید، آیا به غیب خواهید رسید؟ والله نخواهید رسید!
به هر جهتی که بروید، آسمان همین رنگ است. پس از چه طریقی باید به عالم غیب رفت؟
 ·  Translate
من می خواهم غیب را برای مردم روشن کنم تا از آن وحشت نکنند و نپندارند که غیب، جای سیاه و عجیب و غریبی است! خیر! غیب شما، عقل شماست. نبوت و ولایت همان ظاهر و باطن
14
ه.الف باران's profile photoHooshang Vareth's profile photo‫برنامه تلویزیونی معرفت - دکتر دینانی‬‎'s profile photoعلی محجل's profile photo
7 comments
 

در بيان فلسفه كلام درست است ولي در عالم وغيب در دو ديدگاه فلسفه محض و حكمت صداريي فرق كلي دارد كه استاد متخصص حكمت است كه جمع الجمع

 ·  Translate
Add a comment...
 
برنامه معرفت - فیض کاشانی - قسمت پنجم

گفتگو پیرامون عباراتی از کتاب «کلمات مکنونه» فیض کاشانی با مضمون هستی شناسی و اصالت وجود:

"هر چیز که در خارج موجود است از آن جهت که در خارج موجود است یا عین وجود است یا غیر وجود. اگر عین وجود است ثبت المطلوب و اگر غیر وجود است موجودیتش به اتصاف وجود است لا غیر. و اتصاف به وجود، مستلزم تقدم موصوف است عندالعقل..."

دانلود و مشاهده آنلاین از کانال معرفت: http://www.aparat.com/v/LQ9Bm
 ·  Translate
14
زهرا محسنی's profile photo
 
برنامه معرفت عالیه
 ·  Translate
Add a comment...
 
برنامه معرفت - فیض کاشانی - قسمت چهارم

"شک نیست که هر چه غیر هستی است، در هست شدن و هست بودن محتاج است به هستی. و هستی به خود هست نه هستی دیگر..."

عبارت بالا برگرفته از کتاب کلمات مکنونه حکیم فیض کاشانی است که در این قسمت از برنامه مورد بحث و کنکاش قرار گرفته است. به عقیده دکتر دینانی، مسئله ای که فیض در اینجا مطرح کرده است، همه تاریخ فلسفه و عرفان در آن نهفته است.

این بحث هستی شناسانه را می توانید از طریق زیر دنبال نمایید:
http://www.aparat.com/v/o6FDj
 ·  Translate
17
2
Add a comment...
 
اساساً مهم ترین مسئله، مسئله رابطه حق تعالی با غیر خودش است. رابطه خداوند با موجودات – که همان معیت او با غیر اوست – از قبیل هیچ یک از انواع معیت ها و ارتباط هایی که ما تاکنون می شناسیم نیست. بزرگان ما و من نیز به پیروی از آنها، این معیت را «معیت قیومی» می نامم. معیت قیومی به چه معناست؟
 ·  Translate
مسئله رابطه حق تعالی با غیر خودش. معیت قیومی به چه معناست؟ هُوَ مَعَكُمْ یعنی خدا نه تنها با انسان ها، بلکه با همه چیز است. جهان بدون انسان ناقص و بی معنی است.
15
1
Add a comment...
 
در ادامه مباحث برنامه معرفت پیرامون اندیشه و تفکر فیض کاشانی، ضمن ارائه توضیحات بیشتر در مورد مکتوبات و آثار این شخصیت علمی، به موضوعات مهمی چون اختفای ذات الهی از دیده ها و عقول نیز اشاره گشته است.
پرده ها و حجب مختلف همیشه مانع از آن خواهد بود که انسان به کنه حقیقت هستی راه یابد. این در حالی است که امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) می فرمایند: لم اعبد رب لم اره؛ خدایی را که نبینم عبادت نمی کنم.
توضیحات تکمیلی پیرامون این موضوع را در دومین بخش از گفتگوهای برنامه معرفت تماشا کنید:
http://www.aparat.com/v/njBwY
 ·  Translate
13
Add a comment...
برنامه تلویزیونی معرفت - دکتر دینانی's Collections
Communities
Contact Information
Contact info
Email
Story
Tagline
برنامه معرفت، فرصتی برای پرداختن به بنیادی ترین پرسش ها‬
Introduction
معرفت، برنامه ای است که هر هفته در روز های جمعه از شبکه چهار سیما پخش می شود. در این برنامه گفتگو محور که با اجرای آقای دکتر اسماعیل لاریجانی و کارشناسی فیلسوف معاصر، جناب آقای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی تهیه می شود، به موضوعات مختلف حکمی، فلسفی و عرفانی در آثار بزرگان این عرصه همچون مولوی، حافظ، سعدی، ملاصدرا، سهروردی و ... پرداخته می شود. این برنامه توانسته است مخاطبان فارسی زبان از سراسر دنیا را به خود جذب کند.

این وبسایت، با قرار دادن همه قسمت های برنامه تلویزیونی معرفت (پخش شده از شبکه چهار) در قالب فایل های ویدیویی، صوتی و متنی، سعی در فراهم آوردن محیطی برای تعلیم و گسترش آموزه های فلسفی و عرفانی دارد.

وبسایت معرفت در حال حاضر تنها وبسایتی است که به طور اختصاصی اقدام به انتشار برنامه تلویزیونی معرفت در سطح گسترده نموده و با فراهم آوردن امکاناتی نظیر دانلود، پادکست، کتاب صوتی، کلیپ های کوتاه تصویری و ... سعی در ایجاد فضایی برای استفاده عموم افراد علاقه مند به مباحث فلسفی و عرفانی کرده است. از مهم ترین ویژگی های این وبسایت، امکان بحث و پرسش برای کاربران در زمینه های مختلف این حوزه است. همچنین پیاده سازی متن برنامه معرفت و جمع آوری منابع و توضیحات اضافی در مورد آیات و احادیث و اشعار مطرح شده در برنامه به صورت پانوشت، سبب شده تا این وبسایت را به یک مرجع در این حوزه تبدیل کند.