Profile cover photo
Profile photo
Klub vojenskej histórie Svoboda
6 followers
6 followers
About
Posts

Post has attachment
Klub vojenskej histórie Svoboda Vám praje veselé Vianoce a všetko dobré do nového roku 2018!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Koncom októbra sme sa zúčastnili spomienkového pochodu "Cestou Hrdinov SNP". Na rozdiel od iných rokov, tentoraz bol pochod nesúťažný, s inou trasou a takisto sa konal aj ako spomienka na vznik prvej československej republiky. Predstavovali sme družstvo 2. československej samostatnej parabrigády, ktorá po potlačení SNP v okolí ustupovala do hôr.
Add a comment...

Post has attachment
+Klub vojenskej histórie Svoboda Vás v spolupráci s Klubom vojenskej histórie Polom, WPG Central Europe a obcami +Obec Gribov, Oľšavka a Vislava pozývajú na podujatie

Od Obšáru po Ondavu 1944/2017
Rekonštrukcia oslobodzovacích bojov Dukla 2017

V rámci living history akcie Od Obšáru po Ondavu 1944/2017 budú 18. novembra 2017 členovia klubov vojenskej histórie zo Slovenska a Čiech prechádzať obcou Oľšavka, kde pri tej príležitosti bude okrem iného vykonané aj slávnostné kladenie vencov na počesť oslobodenia obce Oľšavka a uctenie pamiatky dvoch padlých občanov obce, ktorí padli pri bombardovaní v roku 1944.

Približne po 12.00 sa členovia klubov vojenskej histórie presunú horským terénom do obce Vislava, kde prebehne hlavná verejná ukážka bojov z obdobia druhej svetovej vojny.

https://www.kvhsvoboda.sk/dukla2017
Add a comment...

Post has attachment
V noci z 13. na 14. októbra 1944, bol nočným stíhačom zostrelený Lisunov Li-2 č.28 zo stavu 3. letky 340. pluku sovietského diaľkového letectva, letiaci na pomoc SNP v rámci vzdušného mostu. Okrem 6 členov posádky, bolo na palube aj 13 príslušníkov 2. čs. sam. paradesantnej brigády, konkrétne z veliteľskej batérie delostreleckého oddielu brigády. Haváriu na kopci Slemä nikto neprežil. O 73 rokov neskôr, 14. októbra 2017 sme absolvovali turistický výstup na vrchol Slemä, ktorý pravidelne organizuje klub vojenských výsadkárov. Trosky lietadla sú tam dodnes...
Add a comment...

Post has attachment
6. októbra 1944 v skorých ranných hodinách, prekročili jednotky 2. práporu 1. čs. brigády štátnu hranicu v duklianskom priesmyku. Šlo o prvé trvalé prekročenie hranice jednotkami zahraničného odboja, čím sa začalo frontové oslobodzovanie Československa vlastnými jednotkami. O tejto udalosti sme pripravili článok, ktorý je k dispozícii na našej stránke.

http://www.dukla1944.sk
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Pri príležitosti výročia karpatsko-duklianskej operácie sme navštívili niekoľko pamätných miest a bojísk v okolí duklianskeho priesmyku. Stručný popis pri fotografiách.
Add a comment...

Post has attachment
8. septembra 1944 sa začala karpatsko-duklianska operácia, jedna z najväčších horských operácii na východnej fronte. Bojov sa od začiatku zúčastnil aj 1. československý armádny zbor. Priebeh operácie si môžte pozrieť v multimediálnej prezentácii projektu "Dukla1944", na príprave ktorého sme sa podieľali.
Add a comment...

Post has attachment
29. augusta sme sa zúčastnili centrálnych osláv SNP v Banskej Bystrici. Pri exponáte lietadla Lisunov Li-2 sme prezentovali históriu uniforiem 2. čs. paradesantnej brigády a typickú výstroj československého výsadkára na východnej fronte.
Add a comment...

Post has attachment
V poľskej dedinke Pastwiska prebehol pietny akt, pri príležitosti premiestnenia pamätníčka por. Geislera, organizovaný jeho synom. František Geisler padol v útoku v osade Pastwiska, ako veliteľ čaty automatčíkov, veliteľskej roty 2. pd. práporu 2. čs. sam. paradesantnej brigády v boji pod Karpatami. Bolo nám cťou uctiť si jeho pamiatku ako čestná stráž.
Add a comment...

Post has attachment
Na tohtoročných Tankových dňoch Laugaricio sme stvárnili spojovací tábor Červenej armády. Konkrétnou predstavovanou jednotkou bol hlavný rádiobod a telefónny uzol 14. gardového samostatného spojovacieho práporu, pôsobiaceho v 2. gardovej armáde. Táto spojovacia jednotka bola v lete 1944 preformovaná z 297. spojovacieho práporu, pričom získala titul "gardová" a prevádzala výcvik s novou rádiotechnikou v zálohe ako rezerva Stavky.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded