Profile

Cover photo
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı
91 followers|118,811 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

 
Akdeniz’in incisi Antalya’nın muhteşem köşelerinden, antik çağların en önemli liman kentlerinden, keyfine doyulmaz bir tatil beldesi: Side.
Tarihi dönemler boyunca önemli ticaret ve yerleşim yeri olan Side Antik Kenti, Athena ve Apollon Tapınakları, 15.000 kişilik tiyatrosu, hamamları, su kanalları, avlulu evleriyle Antalya’da hem yerli hem yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Toros Dağlarında bir Kilikia kenti: OLBA
Helenistik ve Roma dönemlerine ait kalıntılarıyla öne çıkan Olba Antik Kenti Mersin'in Silifke ilçesinde bulunuyor. Verimli bir ovaya hakim akropolis ile çevresindeki çeşitli görkemli anıtlara sahip bir eskiçağ yerleşim merkezidir ve burada hem arkeoloji, hem de görsellik bakımından görülmesi gerekenler var. Anıtlarıyla, su kemeri ve çeşme binasıyla, yazıtlarıyla, çeşitlilik gösteren mezar tipleriyle onların ve doğal konumlarının sunduğu görsellikle, sağladığı bilimsel verilerle oldukça önemli ve güzeldir.
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
Fethiye Körfezi’ni koruyormuş gibi görünen Şövalye Adası, yıllar boyunca Rodos Şövalyeleri ve deniz yolcularına güvenli bir liman olmuştur. Fethiye Limanı’nın kuzeyinde yer alan ada, limana girişleri denetim altında tutabilecek konumu ile çok eski dönemlerden beri stratejik bir öneme sahiptir. 15. yüzyılda Rodos Şövalyeleri’nin adada yaptırdıkları kale ile kenti uzun süre denetimlerinde tuttukları bilinmektedir. Geç Roma döneminde de kullanıldığı buluntulardan anlaşılan adada bugün bu kalenin surlarının, evlerinin, eski sarnıçların ve çeşitli mozaiklerin kalıntıları görülebilir.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Göbeklitepe
Tarihte bilinen en eski tapınak, ilk inanç merkezi …
Şanlıurfa’da bir köylü tarafından tesadüfen bulunmuştur. İçinde bulunan tonlarca ağırlıktaki taşların nasıl getirildiği tam bir muamma olsa dahi tarih ve arkeoloji için eşsiz bir güzellik. Karmaşık ve gelişmiş bir yapılar kompleksinin varlığı, hem şaşırtıcı hem de büyüleyici: Göbeklitepe.
2011 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.
 ·  Translate
1
1
Add a comment...
 
Çanakkale’nin el değmemiş en güzel koylarından biri olan, hem tarihin hem de doğanın birlikte harmanladığı bir yer: Assos.
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
Tertemiz plajlar, harika bir deniz, zengin bir mutfak, renkli festivaller Edremit sizi bekliyor. Balıkesir’e bağlı bu şirin ilçenin Helenistik dönemden Roma’ya, Selçuklu’dan Osmanlı’ya uzanan köklü bir tarihi var.
 ·  Translate
2
Mehdi Gholizadeh's profile photo
 
Çok güzel. 
 ·  Translate
Add a comment...
 
“Gülllü aş” Ramazan ayında sofralardan eksik edilmeyen tadı damaklardan düşmeyen tatlı. Güllaç geleneksel Osmanlı mutfağında üzerine nar taneleri serpiştirilerek sofralarda yerini alırdı.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
  Fatih Sultan Mehmet ‘in ‘’Lala, lala! Çeşme-i cihan bu m’ola ‘’ ve  ‘’Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz ‘’ sözleriyle giriş yaptığı Karadeniz’in incisi Amasra…
  3000 yıllık tarihi, koyları, ana karaya bağlı ve bağımsız adaları, tüm doğa güzelleri ile eşsiz bir görselliğe sahiptir. Kendine özgü balık lokantaları, plajı, sayısız ev pansiyonları ve temiz orta boyuttaki otelleri yat ve teknelerin güvenli bir şekilde barınabileceği limanları ile ziyaretçilerine kapıları açıktır.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Dupnisa Mağarası, ‪#‎Kırklareli‬’ne gidecekseniz eğer mutlaka görmelisiniz.
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
Mardin’in Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel Manastırı
1600 yılı aşkın zamandır devam eden geleneğiyle en eski bir kaç manastırdan biridir. Mardin kesme taşları, Bizans dönemi mozaikleri, Theodora Kubbesi ile oldukça önemli bir yapıdır.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Kültürü, eserleri, doğal güzellikleri ve eşsiz lezzetleriyle, zengin bir miras: Van.
Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’yle özdeşleşen bu şehir, yıl boyu eşsiz değerlerini misafirleriyle paylaşıyor. Doğal güzelliklerin çepeçevre sardığı ve müthiş görüntüler oluşturduğu Van Gölü, mutlaka görmeniz gereken noktalardan biridir. Ayrıca Erçek Gölü de görmek isteyebileceğiniz bir doğal güzelliktir. Akdamar Adası, Van şehrinin belki de en çok ilgi çeken değerli mirasıdır.
Hem kültürel geziler gerçekleştirebileceğiniz hem de doğayla buluşacağınız bir kent olan Van’da, birbirinden farklı aktiviteler de sizleri bekliyor.
 ·  Translate
2
1
Pembe Celik's profile photoTurk Karadeniz's profile photo
5 comments
 
Tesekkurler
Add a comment...
 
UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Letoon Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor.
Letoon, Antik Çağda Likya’nın dini merkezi konumundaydı. Bu kutsal alanda Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma Tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır. Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve peripteros tarzında yapılmış Leto Tapınağıdır ve 30.25 m’ye 15.75 m. büyüklüğündedir. Doğuda yer alan Dor tarzında yapılmış olan Apollo tapınağı, Leto tapınağından daha az korunmuş durumdadır ve 27.90 m.’ye 15.07 m. boyutları ile daha küçüktür. Her iki tapınağın ortasında yer alan ve en küçük tapınak olan Artemis tapınağı 18.20 m.’ye 8.70 m. boyutlarındadır. Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Story
Tagline
T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
Introduction
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Resmi Google Plus Hesabıdır.
Links
Contributor to