Profile

Cover photo
Książnica Kopernikańska w Toruniu
39 followers|41,491 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
W środę, 11 maja, gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie znakomity dziennikarz i publicysta, autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka". Początek spotkania o godz. 18.

"Żeby nie było śladów" to reportaż o jednej z najgłośniejszych zbrodni lat 80. W maju 1983 r. Grzegorz Przemyk, świeżo upieczony maturzysta, został śmiertelnie pobity przez milicję.
W czasie śledztwa i później w trakcie rozprawy sądowej władze PRL za wszelką cenę próbowały zrzucić winę na sanitariuszy i lekarzy.

Cezary Łazarewicz szczegółowo opisuje tę historię - od zatrzymania Przemyka na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje cynizm władz komunistycznych, zacierających ślady zbrodni, a także bezsilność elit III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych. W opowieść o Przemyku autor wplata historie jego rodziców - poetki Barbary Sadowskiej i ojca Leopolda, przyjaciół, świadków pobicia, a także sanitariuszy, niesłusznie oskarżanych o zabójstwo. Jednocześnie odkrywa kulisy działań władz i wpływ, jaki na tuszowanie sprawy mieli m.in. Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak i Jerzy Urban.

- Co tydzień czytam kilka książek. Od lat nie czytałem żadnej ze łzami w oczach - mimo że opowieść Cezarego Łazarewicza o zabójstwie Grzegorza Przemyka napisana jest bez cienia sentymentalizmu i w dużym stopniu oparta na suchych raportach i dokumentach sprzed lat - Piotr Bratkowski, dziennikarz, publicysta.

CEZARY ŁAZAREWICZ (ur. 1966) - dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Współpracował z czołowymi polskimi tytułami prasowymi, m.in. "Gazetą Wyborczą", "Przekrojem" i "Polityką". Autor zbioru reportaży "Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie" (2012), "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich" (2013) oraz "Elegancki morderca" (2015).
 ·  Translate
Cezary Łazarewicz. Spotkanie autorskie
Wed, May 11, 2016, 12:00 PM
Toruń, Słowackiego 8

1
Add a comment...
 
Dzisiaj spotkanie z Mikołajem Łozińskim. Laureat Paszportu "Polityki" odwiedzi Książnicę Kopernikańską. Start o 17. Wstęp wolny. Zapraszamy
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
17 maja naszym gościem będzie tegoroczna laureatka europejskiego Pulitzera - European Press Prize. Autorka dwóch głośnych reportaży - "Polska odwraca oczy" i "Czy Bóg przebaczy siostrze Bernardetcie" spotka się z czytelnikami w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Justyna Kopińska – dziennikarz, socjolog. Publikuje w "Dużym Formacie". Jej specjalnością są artykuły śledcze i reportaże, w których opisuje polski system sądowniczy i więzienny.

Jest jedną z najczęściej nagradzanych polskich dziennikarek. Uhonorowano ją m.in. Amnesty International Journalism Award, Nagrodą PAP im. Kapuścińskiego, a w 2014 otrzymała wyróżnienie im. Andrzeja Woyciechowskiego. Była dwukrotną finalistką nagrody "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej w kategorii najlepszy materiał dziennikarski roku. Jej artykuły znalazły się również w ścisłej czołówce konkursu Grand Press oraz MediaTorów w kategorii najbardziej znane publikacje.

W tym roku otrzymała prestiżową nagrodę European Press Prize, zwaną europejskim Pulitzerem. Jury wyróżniło ją za tekst "Oddział chorych ze strachu" zamieszczony w jej najnowszej książce - zbiorze reportaży "Polska odwraca oczy".
 ·  Translate
Justyna Kopińska. Spotkanie autorskie
Tue, May 17, 2016, 12:00 PM
Toruń, Słowackiego 8

1
Add a comment...
 
Spotkanie dla najmłodszych czytelników z opiekunami.

Matka i gospodyni domowa, autorka ponad 20 książek dla dzieci. Pisuje również dla dorosłych, głównie wiersze, których nigdzie nie publikuje, ale za które otrzymała kilka nagród.

Jej "Kamienica", "Gębolud", "Kosmita" oraz przewrotna historia "O słodkiej królewnie i pięknym księciu" były nominowane do tytułu Książki Roku polskiej sekcji IBBY, a opowieść o pewnej rezolutnej dziewczynce ("Maleńkie królestwo królewny Aurelki") wygrała konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Przecinek i kropka 2009".

Za dylogię o ryjówce Florce ("Florka. Z pamiętnika ryjówki", "Florka. Listy do Józefiny") otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Współscenarzystka dobranocki "Babcia Róża i Gryzelka" (1 TVP). Autorka tekstów do podręczników oraz bajek terapeutycznych. Współpracowała z poradnikiem dla rodziców „Dziecko”, pismami dla dzieci „Świerszczyk” i „MIŚ” a także z redakcją dziecięcą Polskiego Radia.

Na spotkanie z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel zapraszamy do Filii nr 2 Książnicy Kopernikańskiej (ul. Kościuszki 47). Początek o godz. 12. Wstęp jest bezpłatny, ale prosimy o wcześniejszy kontakt z biblioteką: (56) 655 98 04, f-2@ksiaznica.torun.pl, GG: 39008296.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
W tym tygodniu:
- 19 - 24 marca: kiermasz w bibliotece na Skarpie (pawilon Maciej)
- 22 marca: spotkanie z Mikołajem Łozińskim
- 23 marca: otwarcie wystawy prac Romana Eugeniusza Nogalskiego (biblioteka przy ul. Lelewela 3).

Zapraszamy.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Basic Information
Gender
Decline to State
Links